Skocz do zawartości

Krótkie porównanie filtrów Optolonga


cmku

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, bardzo zainteresował mnie l-enhance po świetnej prezentacji na YT gościa Astrobackyard. Czy testowałeś go może z jakimś teleskopem czy tylko DSLR? Zastanawiam się jak będzie współpracować na korektorze komy baader wraz z moim SW 200/1000 i eos niemod. Szkoda że nie ma jeszcze eos clip ale może 2 cale dadzą radę?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ja też po tym filmie i testach ludzi na cloudynights zdecydowałem się go kupić.
Testowałem go na refraktorze TS 115/800 z flattenerem/reduktorem x0.8 i jestem mega zadowolony, do mgławic będzie idealny :) chociaż trzeba nim będzie trochę dłużej palić klatki niż zwykle bo jest nieco ciemniejszy. Do niemodowanego aparatu nie polecam go bo bardzo mocno wycina, a z racji słabego przepuszczania  wodoru w takim body zostaje ci praktycznie tylko pasmo tlenu.

Edytowane przez cmku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Tuvoc napisał:

Cześć, bardzo zainteresował mnie l-enhance po świetnej prezentacji na YT gościa Astrobackyard. Czy testowałeś go może z jakimś teleskopem czy tylko DSLR? Zastanawiam się jak będzie współpracować na korektorze komy baader wraz z moim SW 200/1000 i eos niemod. Szkoda że nie ma jeszcze eos clip ale może 2 cale dadzą radę?  

2 calowy filtr zamocowany w korektorze komy powinien tak samo, albo i lepiej działać niż eos clip. Niemodowany aparat ma wewnątrz filtr low pass, który blokuje przynajmniej 80% czerwonego światła mgławic, więc możesz mieć tutaj problem. W podobniej cenie do Optolonga są filtry Hutech LPS-V4 - mają zarówno 2" jak i clip do Canona. 

cmku, próbowałeś fych filtrów na jasnych gwiazdach? Ciekawy jestem czy jest halo

Edytowane przez MaciejW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jasnych gwiazdach jeszcze nie sprawdzałem tego L-enhance, na pozostałych halo nie ma :) Co do Idasa LPS-v4 to też się nad nim zastanawiałem, ale optolong jest sporo tańszy jeśli zamówimy go bezpośrednio od producenta z chin :)

Edit
Pomyłka porównywałem tego l-enhance go z nowym IDAS Filtry Filtr Nebula Booster NB1 :)

Edytowane przez cmku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał:

Pokaż proszę porównanie w oryginalnej rozdzielczości. 

Jak wyglad kolorystyka gwiazdek? Czy filtry dodaj jakieś mini obwodki np czerwone? 

Wrzuciłem komplet rawów :) Przy okazji sam się przyjrzałem i widzę że brakuje mi złączki do korektora co jest przyczyną niezbyt ładnych gwiazdek po rogach :)
https://drive.google.com/open?id=18ke6WsxqM24VFtbFzMin1tA4bs5FbW0X
 

Edytowane przez cmku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Tuvoc napisał:

Tak tez się zastanawiałem, ale na ali sporo taniej wychodzi, a  wysyłka podobny czas :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Potestowałem dzisiaj trochę ten L-enhance i powiem WOW
Fotka testowa Pacman,10x 5min canonem 6d, oczywiście szum itd, za mało materiału, ale jestem pod wrażeniem co wyszło. Księżyc 90% i obiekt nisko nad miastem tonący w morzu LP.

Bez filtra nie widać w ogóle obiektu.

1.thumb.jpg.3f2c7deaecae02af10220df2a6cecdd3.jpg

dla porównania co widać bez filtra :)

 

2.thumb.jpg.64e77cd6d5e19335a46c189be5d86913.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, cmku napisał:

Tak :)

Dzięki.

A jeszcze jakby ktoś jakieś fotki z niemoda zrobi to stawiam.flaszke.

 

Jak wyglądają fotki przez ten filtr Optolong L-PRO na NIE modyfikowanym Canonie?

Jak kolor gwiazd i jak wyciąga mgławice?

 

Z góry będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.07.2019 o 20:44, cmku napisał:

Optolong L-eNhance

To już bardziej jest filtr wąskopasmowy, niż szerokopasmowy/anty lp. Szerokość pasma przy Ha to na oko 10nm, może ciut więcej. Ten filtr to jakby połączenie Ha i OIII w jedno. Nic wiec dziwnego, że daje takie spektakularne efekty i wycina Księżyc :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

To już bardziej jest filtr wąskopasmowy, niż szerokopasmowy/anty lp. Szerokość pasma przy Ha to na oko 10nm, może ciut więcej. Ten filtr to jakby połączenie Ha i OIII w jedno. Nic wiec dziwnego, że daje takie spektakularne efekty i wycina Księżyc :)

To jest dual band pass czyli coś faktycznie pomiędzy szerokopasmowym light pollution a narrowbandem. Przekopałem się mocno przez Internety w poszukiwaniu informacji na temat tego filtru i chyba najbardziej rzeczowo opisano go tutaj: https://astrobackyard.com/optolong-l-enhance-filter/

Ponadto producent pisze, że na razie dostępne są wersje 2 calowe oraz 1.25, ale w planach jest wypuszczenie eos clip. Nie liczyłbym jednak na szybkie wypuszczenie tej wersji. Trzeba jeszcze pamiętać, że poszczególne serie produkowane teraz mogą się różnić od kolejnych kiedy zoptymalizują proces otrzymywania (jak sugeruje producent będą jeszcze bardziej dopracowane).

 

Czekam na swój i postaram się także zrobić kilka sesji porównawczych z posiadanymi UHC-S oraz LP. Tutaj jeszcze trochę informacji: https://www.optolong.com/en/news/company-news/703-l-enhance-filter-coming-soon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, RomekAstrobaza napisał:

Dzięki.

A jeszcze jakby ktoś jakieś fotki z niemoda zrobi to stawiam.flaszke.

 

Jak wyglądają fotki przez ten filtr Optolong L-PRO na NIE modyfikowanym Canonie?

Jak kolor gwiazd i jak wyciąga mgławice?

 

Z góry będę wdzięczny.

Mam L-pro pod pełną klatkę Nikona i tego mam niemodyfikowanego (D610) i mam pod APS-C (d5100) modyfikowanego. Jak będzie pogoda w weekend, to zrobię jakieś porównanie i podeślę :)

Ale wydaje mi się, że mam coś jeszcze na dysku z tego Nikona d610, więc zobaczę wieczorem, ale nie będzie to już porównanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, sidiouss napisał:

Mam L-pro pod pełną klatkę Nikona i tego mam niemodyfikowanego (D610) i mam pod APS-C (d5100) modyfikowanego. Jak będzie pogoda w weekend, to zrobię jakieś porównanie i podeślę :)

Ale wydaje mi się, że mam coś jeszcze na dysku z tego Nikona d610, więc zobaczę wieczorem, ale nie będzie to już porównanie ;)

Jak zrobisz canonem niemodem to browara będę Ci dłużny ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.