Skocz do zawartości

kolimacja GSO RC Ritchey-Chretien 8"


abo

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

kupiłem teleskop jak wyżej i nie mogę sobie dać rady z kolimacją - niestety po zakupie był rozkolimowany. 
taki

Czy ktoś ze Szczecina albo okolicy mógłby odpłatnie w tym tygodniu mi go skolimować? W sobotę wyjeżdżam w góry na urlop  :cry:  :cry:  :cry: 
Gwiazdy przypominają komety. Mail do mnie abo@abo.org.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pokaż zdjęcie przed i za punktem ostrości dla gwiazdy idealnie w centrum kadru

 

mam nadzieję, że nie ruszałeś głównej śruby (nie imbus, tylko krzyżak) lustra wtórnego. Jeśli to zrobisz, pozostanie tylko profesjonalna ława optyczna, bo zmieni się odległość luster od siebie. W necie sa fajne tutki jak skolimować RCka. Najpierw kolimujesz focuser, następnie LW, następnie LG. Potrzeba dwóch rodzajów lasera, punktowy i generujący współosiowe okręgi. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kubaman napisał:

mam nadzieję, że nie ruszałeś głównej śruby (nie imbus, tylko krzyżak) lustra wtórnego. Jeśli to zrobisz, pozostanie tylko profesjonalna ława optyczna, bo zmieni się odległość luster od siebie.

Zmieni się ogniskowa i backfocus teleskopu, nic poważnego się nie stanie. A wyregulować to można pod gwiazdami, każdy program do plate sovle poda ogniskową zestawu i na podstawie tej wartości można powrócić do oryginalnej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze Cie zmartwic kolego abo.

Prawdopodobnie Twoje zycie bedzie wygladac tak:

kolimacja - jazda z teleskopem - sprawdzenie kolimacji - jazda z teleskopem - sprawdzenie kolimacji.......

 

do kolimacji RC polecam dwie rzeczy.

Po pierwsze i najwazniejsze gwiazdy

Po drugie do wstępnego skolimowania np ta zabawke https://www.astroshop.pl/kolimator-laserowy/hotech-kolimator-laserowy-advanced-ct-do-wyciagu-1-25-z-precyzyjna-regulacja/p,22953

 

W swoim RC6 do kolimacji uzywalem https://www.astroshop.pl/akcesoria-do-teleskopow/czesci-do-kolimacji/kolimator-laserowy/15_70_20/m,Howie-Glatter ale zbytnio sie nie sprawdzil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ruszałem śruby krzyżakowej.

Po zakupie centrum teleskopu było około 1/3 kadru z boku i trochę w pionie.

Jak się spojrzało przez "dziurkę pudełka po kliszy" to okręgi były kompletnie niecentryczne - i kółko na lustrze i ta rura co jest w środku wystawała z jednej strony spod obrazu lustra.

 

Teraz jest jakoś inaczej ;) ale wielkość komet się nie zmieniła.

Próbowałem tylko go wycentrować więc dużo nie ruszałem.

Zdjęcie zaraz zapodam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, abo napisał:

Generalnie nie jestem w stanie się nauczyć przed wyjazdem kolimacji, potrzebuję żeby ktoś mi choć pierwszy raz zrobił :)

A miał być nowy teleskop na wyjazd :[

Ej, no co Ty...... Myślałeś że jak się kupisz RC to z biegu będzie cool do foto. Mission Impossible! 

 

Malo kto ma taki fart, że jak coś kupi, to sprzed działa od razu tak jak sobie właściciel wymarzyl. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak oceniłem, że to coś z osiowością. Wyciąg jest sztywny.

Ale nie wiem czym kręcić żeby w RC tą osiowość uzyskać.

 

Bo w sumie przesunięcie każdego elementu zepsuje osiowość...

Edytowane przez abo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będą dzisiaj gwiazdy zrobię któtki czas na dużym iso, ale nie wiem już co próbować :/

I bez reduktora, bo to z reduktorem 0,75

Ale są identyczne łezki, tylko może będzie logiczny kierunek??

 

Edytowane przez abo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ja jestem jeszcze nieuk, dopiero zaczynam :D

Używam Canona 40D (to zdjęcie) APSC ze zdjętymi filtrami i Sony A7S pełna klatka.

Kiedyś kupię kamerkę ale na razie muszę użyć to co mam :)

Cały teleskop jest oryginalny, był ze 3 razy w polu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic jeszcze (prawie)nie mam, dopiero AZ-EQ6 kupiłem ;) 

Newtona najtańszego 200/600 i zachowuje się poprawnie.

 

A7S jest dość lekkie, nie czuć jakiegoś ugięcia.

Przed ładowaniem się w koszty wyciągu, kolimatora, chciałbym zobaczyć choć lekko poprawne zdjęcia, nawet tylko w centrum kadru.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.