Skocz do zawartości

Chłodzenie DSLR


zbignieww

Rekomendowane odpowiedzi

Uzytkownik Jiri Kasal z czeskiego forum swego czasu umieścił fotkę z rozwiązaniem  w tym temacie.  Zapewne są tu inne, nie sprawdzałem , ale ta wydaje

mi się i prosta i tania - dlatego podaję :1425651934.jpg

 

Jak pisze - externi display kupił za 800.- koron , wentylatorek  z  graficznej karty jakiegoś komputera...

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy DLSR ma inną konstrukcję , do jednych jest prosty dostęp do matrycy .. inne mają ją przykrytą elektroniką i trzeba robić radiatory w krzstałcie U (nie wspomne że w niektóych trzeba odlutowywać matrycę), np 50D jak mój ma prosty dostęp ale trzeba wyjść z radiatorem z boku .. natomiast 1100D czy 450D to tam już są akrobacje wyżej wymienione.

A tu autor nawet nie użył peltiera (widać brak zasilania do niego - sam wentylatorek)  takie rozwiązanie mija się z celem ... 

BTW. monitorek wpinany jest po HDMI z tego co mi się wydaje lub po złączu VIdeo out a model to chyba 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest Aputure Gigtube, Basic model wpinany przez AV. 

https://www.all-things-photography.com/aputure-gigtube-viewfinder/

Co do chłodzenia - fakt, wydaje mi się, że tak zrobione na skróty jak tu to ma niewielki sens - czy autor robił jakieś porównawcze testy? @zbignieww mógłbyś podać źródło?

 

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swego czasu zrobiłem takie chłodzenie podobne jak na filmie, tyle że to działa tylko w aparatach z odchylanym ekranem.
Trochę prądu to ciągnie (3A jak dobrze pamietam) więc nie nadaje sie na  zasilanie z aku w terenie, ale schładzało mi matrycę o około 5-10 stopni zależnie od warunków.
W sumie mogę odsprzedać po kosztach bo leży gdzieś w szafie i zbiera kurz odkąd kupiłem chłodzoną kamerkę :)  Jak  odgrzebie to z  kurzu to wrzucę fotkę.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cmku to masz na peltierze ... ten gość wrzucił po prostu radiator z wentylatorem ... to da ... max temp otoczenia + 2-3 stopnie ... tak bym to obstawiał bo przy

moim canonie 50D przy temp 19 stopni matryca (czy elektronika - cholera wie gdzie znajduje się pomiar) pokazuje mi 27 stopni ...

 

Fakt różnica jest kolosalna schodząc nawet o te 10 stopno ale przy tej wersji bez peltiera ... to tylko generator drgań :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Agent Smith napisał:

To jest Aputure Gigtube, Basic model wpinany przez AV. 

https://www.all-things-photography.com/aputure-gigtube-viewfinder/

Co do chłodzenia - fakt, wydaje mi się, że tak zrobione na skróty jak tu to ma niewielki sens - czy autor robił jakieś porównawcze testy? @zbignieww mógłbyś podać źródło?

 

Niestety, nic więcej nie wiem na ten temat, na jego webowej stronie też nic nie znalazłem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda moja wersją :) z przodu wiatraczek zasysający zimne powietrze i regulacja temperatury. Od góry wylot ciepłego powietrza, na dole gniazdo zasilania 12V i włącznik.
Z tyłu radiator z kątownikiem, w kątowniku jest otwór przez który przykręcamy całość do otworu w body śrubą statywową. Na końcu fotka jak to mniej więcej wygląda przy aparacie (6d) używałem tego z eos 700D :) Moduł peltiera nie pamiętam dokładnie już jaki ale jak mnie pamięć nie myli to 24 waty.

20190729_212949.jpg.4cd5644fde27d378f9a7b13543719e78.jpg20190729_213005.jpg.ed1a917a990eead7e006ec1a6686f3d2.jpg20190729_213014.jpg.afb217ceaca0ae3f02bf6a185bc2b689.jpg20190729_213033.jpg.9c3b1d3081c622285f66efc8e0b81f75.jpg20190729_213121.jpg.348be52002e870d660c0257a514e4ae7.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, komprez napisał:

@cmku to masz na peltierze ... ten gość wrzucił po prostu radiator z wentylatorem ... to da ... max temp otoczenia + 2-3 stopnie ... tak bym to obstawiał bo przy

moim canonie 50D przy temp 19 stopni matryca (czy elektronika - cholera wie gdzie znajduje się pomiar) pokazuje mi 27 stopni ...

 

Fakt różnica jest kolosalna schodząc nawet o te 10 stopno ale przy tej wersji bez peltiera ... to tylko generator drgań :) 

tak gosciu ma to na peltierze, :) są 3 części tego filmiku w kolejnych to testuje i pokazał wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cmku chodziło mi że Ty masz na peltierze :) gość też oczywiście bo to ma sens ;) 

 

Co do Twojego patentu ... fajny podoba mi się ... ile to waży ? :D Peltier 24W ? chyba 40W .... 24W ledwo co by zipał ... 40W bierze ok 3-4A (są w lodówkach samochodowych)

Szkoda że nie zrobiłeś tego z miedzi ... była by lepsza przewodność cieplna no i masz to nie ocieplone ... lepszą wydajność byś miał :) 

Ja do swojgo (tak .. jestem w fazie projektu na który nie mam czasu) pakuje min 60W i będzie to wykonane prawdopodobnie chłodzeniem wodnym z uwagi na to że i tak odchudziłem

body o 200g z 500g .... a niechce wracać do wyjściowej wagi :)   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waga całości to 505g, co do peltiera to jak pisałem nie pamietam na 100% bo robiłem próby z kilkoma o różnej mocy, ale z tego co widzę w historii moich zakupów to jest to albo 24W albo 30W (planowałem zasilać to też z aku w terenie stąd mniejsza moc). Z miedzi nie robiłem bo po 1 dość droga była, 2 spora różnica wagi , no i aluminium miałem akurat pod ręką :)

Edytowane przez cmku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, komprez napisał:

Szkoda że nie zrobiłeś tego z miedzi ... była by lepsza przewodność cieplna

nie ma większego znaczenia, przecież tutaj na przeszkodzie odprowadzania stoją poważniejsze przeszkody niż to, czy powierzchnia metalu będzie 1 stopień cieplejsza czy zimniejsza...

 

a jak gruba jest ta miedziana blacha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szuu no właśnie straty ... straty ... jeśli są duże to aluminium nie nadąży transportować zimna i kiepsko to będzie działać .. oczywiście izolacja to pierwsze miejsce.

Blacha ma grubość 1mm

 

 

pobrane.png

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdy ktoś chciał iść na całość to jest jeszcze... nie, nie diament (przewodność kilkukrotnie lepsza niż miedź)

 

ale taka ciekawostka - https://pl.wikipedia.org/wiki/Heat_pipe - przewodność do 200x wyższa niż miedzi (choć to przy większych skalach i różnicach temperatur więc tak naprawdę nie do chłodzenia matrycy) i o wiele tańsze od diamentu - można czasem z czegoś wymontować :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.