Skocz do zawartości

Podziękował


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Niniejszym pragnę podziękować wszystkim,którzy pomogli mi zdecydować o wyborze pierwszego teleskopu.

Dzięki za cierpliwość i wyrozumiałość dla nowicjusza oraz za wytłumaczenie kilku prostych zdawałoby się rzeczy.

PS. Jak tylko "stracę dziewictwo":P natychmiast zdam relację.

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kjacek napisał:

To teraz zbieraj na okulary :flirt:

Mam porcelanową świnkę na ten cel.

Już dychę wrzuciłem:laugh:.

A tak serio to poszperałem w tym celu i zainteresowały mnie Morfeusze.Ciekawy test ich dotyczący znalazłem.Jak będę kupował to takie żeby już docelowe były.Swoją drogą to na forach próżno szukać czegoś na ich temat,nieznane chyba raczej są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znane, znane. Ale może nie aż tak, jak ESy. Sam jeszcze nie patrzyłem przez nie. 

Poczytaj o Explore Scientific 82 stopnie. 

 

I o źrenicy wyjściowej. 

ŹW = ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu 

W ogólności zakres 1-5mm jest akceptowalny, 2-2,5mm to zakres najlepszej akceptacji. 

Powinieneś mieć okulary dające źrenicę około 4 - 5mm, czyli np

24mm / 6 = 4mm

30mm / 6 = 5mm 

To do małych powiększeń. 

 

Później cos z zakresu ŹW 2 - 2,5mm np

14mm / 6 = 2,3mm

 

I coś dającego ŹW około 1mm, 

8mm / 6 = 1,3mm.

 

Kupuj raczej w kolejności od dłuższych ogniskowych. Krótsze ogniskowe zmuszą Cię pewnie do zrobienia kolimacji :-). Czego będziesz musiał się nauczyć ale możesz to trochę odsunąć w czasie. Najpierw trochę zabawy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jeszcze mały gift - rada jak wyszukiwać te obiekty szybko... Bo widzisz, ja przerobiłem wszystkie standardowe szukacze, reddoty itp. Ale skuteczny i szybki sposób to zielony laser mimo jego ograniczeń, niebezpieczeństw i konieczności zachowania ostrożności. Uwaga na oczy swoje i uczestników oraz na samoloty!

Wcześniej musisz go zalignować z osią optyczną teleskopu. Włączamy laser na 1-3 sekundy i korygujemy ustawienia. 

Ale tym laserem wqurzysz wszystkich, którzy robią astrofoto w okolicy... 

Zielony laser to dobry wybór dla tych, którzy jak ja wygrywają się na obserwacje, zwykle niezbyt długie i chcą coś więcej zobaczyć. 

Im większa praktyka, tym mniej z tego lasera korzystamy... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, kjacek said:

To może jeszcze mały gift - rada jak wyszukiwać te obiekty szybko... Bo widzisz, ja przerobiłem wszystkie standardowe szukacze, reddoty itp. Ale skuteczny i szybki sposób to zielony laser mimo jego ograniczeń, niebezpieczeństw i konieczności zachowania ostrożności. Uwaga na oczy swoje i uczestników oraz na samoloty!

Wcześniej musisz go zalignować z osią optyczną teleskopu. Włączamy laser na 1-3 sekundy i korygujemy ustawienia. 

Ale tym laserem wqurzysz wszystkich, którzy robią astrofoto w okolicy... 

Zielony laser to dobry wybór dla tych, którzy jak ja wygrywają się na obserwacje, zwykle niezbyt długie i chcą coś więcej zobaczyć. 

Im większa praktyka, tym mniej z tego lasera korzystamy... 

Głos seniora: używanie laserów w astronomii i świecenie nimi w niebo jest barbażyństwem (i zdaje się nawet w Polsce - przestępstwem). 

Co innego czerwona latarka - jest niezbędna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Agent Smith napisał:

Głos seniora: używanie laserów w astronomii i świecenie nimi w niebo jest barbażyństwem (i zdaje się nawet w Polsce - przestępstwem). 

Co innego czerwona latarka - jest niezbędna :)

Głos ślepaka. Barbarzyństwem może tak, tylko ze względu na astrofoto. Przestępstwem nie, o ile nie celujemy w samoloty i inne obiekty latające. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Agent Smith napisał:

Głos seniora: używanie laserów w astronomii i świecenie nimi w niebo jest barbażyństwem (i zdaje się nawet w Polsce - przestępstwem). 

Co innego czerwona latarka - jest niezbędna :)

Laserów i innych silnych źródeł światła nie wolno stosować w rejonie ścieżek podejścia.

https://www.rp.pl/Bezpieczenstwo/305079977-Wyznaczono-strefy-laser.html

Jest też zdaje się mapa na stronie ULC. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.
2 godziny temu, bartolini napisał:

Jest też zdaje się mapa na stronie ULC. 

Dzięki! Teraz dokładnie wiem, że mieszkam na skraju strefy czerwonej na mapie (lasery tylko za zgodą). Tak czy siak bałem się używać, dlatego tylko starpointer + szukacz.

 

EDIT: Tutaj jest ta mapy gdyby ktoś chciał http://caa-pl.maps.arcgis.com/apps/webappviewer/index.html?id=d1bf774f23b74986ade794cc9ad13819

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uderz w stół, a nożyce się odezwą :flirt:.

 

8 minut temu, Agent Smith napisał:

Współczuję. To od laserów?

Dziękuję i również współczuję. Na pewno od laserów.

 

 

37 minut temu, MaciejK87 napisał:

Ja się skusiłem na zakup lasera i żałuję. Może to wina samego sprzętu albo baterii, ale po łącznych kilkunastu minutach działania ledwo było widać plamkę, nie mówiąc już o wiązce. Teraz leży w pudełku a na teleskopie jest tradycyjny szukacz.

Brawo. To podejście ekologiczne. Ale zanim kupiłeś zielony laser, to czytałeś jaki powinien być ten laser? Nie taki na baterie AAA ale na akumulatorki 18650.

 

 

Godzinę temu, Sebastian Ś. napisał:

Dzięki! Teraz dokładnie wiem, że mieszkam na skraju strefy czerwonej na mapie (lasery tylko za zgodą). Tak czy siak bałem się używać, dlatego tylko starpointer + szukacz.

 

EDIT: Tutaj jest ta mapy gdyby ktoś chciał http://caa-pl.maps.arcgis.com/apps/webappviewer/index.html?id=d1bf774f23b74986ade794cc9ad13819

Dzięki. Fajna strona, może się przydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, MaciejK87 napisał:

Ja się skusiłem na zakup lasera i żałuję. Może to wina samego sprzętu albo baterii, ale po łącznych kilkunastu minutach działania ledwo było widać plamkę, nie mówiąc już o wiązce. Teraz leży w pudełku a na teleskopie jest tradycyjny szukacz.

Spróbuję na początku tradycyjnym szukaczem.Samo wyszukiwanie czegoś ciekawego przy pomocy mapy i szukacza  to też spora radocha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, kjacek napisał:

To może jeszcze mały gift - rada jak wyszukiwać te obiekty szybko... Bo widzisz, ja przerobiłem wszystkie standardowe szukacze, reddoty itp. Ale skuteczny i szybki sposób to zielony laser mimo jego ograniczeń, niebezpieczeństw i konieczności zachowania ostrożności. Uwaga na oczy swoje i uczestników oraz na samoloty!

Wcześniej musisz go zalignować z osią optyczną teleskopu. Włączamy laser na 1-3 sekundy i korygujemy ustawienia. 

Ale tym laserem wqurzysz wszystkich, którzy robią astrofoto w okolicy... 

Zielony laser to dobry wybór dla tych, którzy jak ja wygrywają się na obserwacje, zwykle niezbyt długie i chcą coś więcej zobaczyć. 

Im większa praktyka, tym mniej z tego lasera korzystamy... 

Mam niechęć do takich bajerów.Tradycjonalista że mnie.Nawet tą aplikację na telefon bym wyrzucił i z samej mapy korzystał ale z tego co sprawdzałem( bo jeszcze do mnie nie dotarł) to Pocket ma mały zasięg.Chyba 7.36 o ile dobrze pamiętam.

Atlas się nie psuje:).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, szuu napisał:

image.png.005c8e4a86e470ddf8ce940786c4004f.png

są dwie możliwości, albo widzisz kropkę albo nie widzisz.

1. jeżeli widzisz, to działa tak jak laser nie tworząc problemów jakie tworzy laser.

2. jeżeli nie widzisz kropki to ustaw się tak żebyś widział i wtedy patrz punkt 1.

:)

* Nie nadaje się dla osób noszących okulary do dali. Sprawdzałem :sleepy:...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kjacek napisał:

* Nie nadaje się dla osób noszących okulary do dali. Sprawdzałem :sleepy:...

o, a to bardzo ciekawe, bo ja na przykład testowałem z LORNETKĄ o małym powiększeniu, to znaczy widziałem przez lornetkę powiększony obraz nieba oraz nałożoną na niego kropkę (nie do końca ostrą :P ale jednak) czyli to już było połączenie szukacza z telradem :whistling:

wydawałoby się że w porównaniu do takiej kombinacji okulary to pikuś!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.