Skocz do zawartości

Kolejny kadr, kolejna próba - M11 i okolice :)


Piotr K.

Rekomendowane odpowiedzi

Efekt kolejnej walki z obróbką - tym razem M11 i okolice między Tarczą a Orłem. Jeśli chodzi o kolorystykę, to, jak to mówił pewien kot idący przez pustynię, "Nie ogarniam tej kuwety" :D Tak czy siak - M11 jest biała, ta mała kulka na dole NGC 6712 - źółta, czyli tak jak ma być, i tego się będę trzymał :) Ogólnie wyszły niesamowite kolory gwiazd (w porównaniu do moich poprzednich zdjęć :) ), takie jarzące się, o bardzo dużej rozpiętości barwnej, i multum detalików w ciemnych mgławicach. Nie wiem, może dlatego, że ze wszystkich kadrów DM robionych przeze mnie ostatnio ten jest najwyżej nad horyzontem, i nie przeszkadzały tak bardzo chmury i łuny...

 

Technikalia te co zwykle: Canon 1000D @ ISO200, Samyang 135 @ f/2.8, 64x60s, 55xD, 1xF+DF, EQ3-2 z guidingiem w RA, ręczny dithering co 5 klatek, stackowanie w Regimie Sigmą 2.0, obróbka w GIMPie 2.10.

 

M11_Sigma2-0_64x60s_iso200_f2-8_MD-55xD_1xF-DF.thumb.jpg.4d17e27ffb1dad3d83a768c33881560f.jpg

 

3519219.thumb.jpg.b66cdeebf218288af8a89cef4d58d6bd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, RomekAstrobaza napisał:

A czemu ISO tylko 200?

Ja ostatnio też robię na niższych ISO swoją lustrzanką. Przy ISO200 wg poniższej strony, mój Nikon D5100 ma największą rozpiętość tonalną: http://dslr-astrophotography.com/iso-values-nikon-cameras/

 

Poza tym przy niższym ISO nie przepalam gwiazd i łatwiej walczy mi się z LP. Jedynie co, to stack trzeba mocniej wyciągnąć :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki za odzew :)

 

19 godzin temu, wessel napisał:

Parafrazując znaną reklamę : a o flatach znowu zapomnieli

 

Nie zapomnieli. W stacku zostały użyte dokładnie takie klatki, jak napisałem w pierwszym poście - z flatem. Nie po to sobie wydziergałem elegancką malutką terenową flatowniczkę, żeby zapominać o flatach :P (patrz animacja na dole posta)

 

17 godzin temu, peter5 napisał:

Jak to, jest jeden:grin:.

I wystarczy :P (patrz animacja na dole posta :) )

 

7 godzin temu, sidiouss napisał:

spróbuj jeszcze raz powalczyć :)

Próbuję, próbuję :)

 

7 godzin temu, RomekAstrobaza napisał:

A czemu ISO tylko 200?

W sumie sidiouss już odpowiedział - ponieważ zależy mi na tym, żeby nie przepalać gwiazd, czyli im większy zakres dynamiczny aparatu, tym lepiej.

 

4 godziny temu, peter5 napisał:

Piotr jako były użytkownik 1000d proponuję podbić iso, spokojnie do 800. Szkoda, że ten Canon nie jest zmodyfikowany. Tu masz wiele ciekawych informacji  https://www.ideiki.com/astro/EOS.aspx

Dzięki za namiar. Tę stronkę oczywiście znam od dawna, i często na nią zaglądam. ISO 800 używałem przez dłuższy czas (z tego aparatu korzystam bodajże od jesieni zeszłego roku, zaliczyłem nim kilkadziesiąt sesji), ale zszedłem do ISO 200, a za moment planuję zejść do ISO 100, ponieważ moim priotytetem jest uzyskanie nieprzepalonych gwiazd w naturalnych kolorach (a co za tym idzie - całego zdjęcia w naturalnych kolorach). Dlatego też nie mam zamiaru przesiadać się na modyfikowanego Canona :)

 

M11_Sigma2-0_animacja.thumb.gif.3062e71eeea7e6ebf10f6291f1d5d8cb.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Piotr K. napisał:

Hej, dzięki za odzew :)

 

Nie zapomnieli. W stacku zostały użyte dokładnie takie klatki, jak napisałem w pierwszym poście - z flatem. Nie po to sobie wydziergałem elegancką malutką terenową flatowniczkę, żeby zapominać o flatach :P (patrz animacja na dole posta)

 

I wystarczy :P (patrz animacja na dole posta :) )

 

Próbuję, próbuję :)

 

W sumie sidiouss już odpowiedział - ponieważ zależy mi na tym, żeby nie przepalać gwiazd, czyli im większy zakres dynamiczny aparatu, tym lepiej.

 

Dzięki za namiar. Tę stronkę oczywiście znam od dawna, i często na nią zaglądam. ISO 800 używałem przez dłuższy czas (z tego aparatu korzystam bodajże od jesieni zeszłego roku, zaliczyłem nim kilkadziesiąt sesji), ale zszedłem do ISO 200, a za moment planuję zejść do ISO 100, ponieważ moim priotytetem jest uzyskanie nieprzepalonych gwiazd w naturalnych kolorach (a co za tym idzie - całego zdjęcia w naturalnych kolorach). Dlatego też nie mam zamiaru przesiadać się na modyfikowanego Canona :)

 

M11_Sigma2-0_animacja.thumb.gif.3062e71eeea7e6ebf10f6291f1d5d8cb.gif

To może pozostań przy wizualu, to jest bardziej naturalne, astrofotografia niewiele ma z tym wspólnego:grin:.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.