Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, count.neverest napisał:

Czy DSS radzi sobie ze stackowaniem tysięcy klatek, próbowałeś może?

DSS daje bardzo słabe rezultaty - to archaiczny program, prosty w obsłudze ale przestarzały.

Ja stackuję SiriLem albo AutoStakkertem - bez problemu radzą sobie z tysiącami klatek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, count.neverest napisał:

A czy daje gorszy jakościowo stack niż Siril? Za Sirila się brałem z 5 razy, poległem z jego "logiką". 

Czy Siril jest po prostu szybszy?

Z moich doświadczeń wynika, że DSS daje stacki znacząco gorszej jakości niż SiriL czy AS3

 

No i SiriL i AutoStakkert składają szybko - 3500 klatek o rozdzielczości 6Mpix to około 3 godziny. DSS pewnie składałby to z tydzień a po drodze i tak by się zawiesił :P

 

43 minuty temu, Meiser napisał:

Siril  jest darmowy czy płatny  ?

Darmowy :)

https://free-astro.org/index.php/Siril

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Lukasz83 napisał:

Z moich doświadczeń wynika, że DSS daje stacki znacząco gorszej jakości niż SiriL czy AS3

 

No i SiriL i AutoStakkert składają szybko - 3500 klatek o rozdzielczości 6Mpix to około 3 godziny. DSS pewnie składałby to z tydzień a po drodze i tak by się zawiesił :P

 

Darmowy :)

https://free-astro.org/index.php/Siril

Thanks 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mi lekko nie pasuje w tym zestawieniu to odwrotne ułożenie zdjęć w obu kolumnach, co wprowadza chwilową konsternację w umyśle przed przeczytaniem opisów :g:Można z tego również wyciągnąć ciekawy wniosek - różnica jest widoczna ale nie ewidentna na pierwszy rzut oka.

Uwielbiam zestawienia porównawcze, pobudzają wyobraźnię i uświadamiają z jakimi dokonaniami mamy do czynienia ^_^

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Paether napisał:

Jedyne co mi lekko nie pasuje w tym zestawieniu to odwrotne ułożenie zdjęć w obu kolumnach, co wprowadza chwilową konsternację w umyśle przed przeczytaniem opisów :g:Można z tego również wyciągnąć ciekawy wniosek - różnica jest widoczna ale nie ewidentna na pierwszy rzut oka.

 

Jesteś pierwszy :)

To był celowy zabieg - to znaczy wyszło tak przez przypadek przy montażu tej pracy ale postanowiłem tak zostawić i zobaczyć kto pierwszy zwróci na to uwagę. 

Zwłaszcza w miniaturce różnica nie jest uderzająca, w pełnej skali widać już oczywiście sporą różnicę ;)

 

Godzinę temu, Tuvoc napisał:

A jak taki lucky imaging miałby się do Newtona 7 cali i DSLR? Jest szansa na złapanie któregoś z tych maleństw?

Będzie ciężko. DSLR mają duży szum odczytu i dodatkowo skala odwzorowania będzie nie za duża ze względu na duży piksel.

 

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Lukasz

Dziękuję za inspirację. Niesamowite jest to, ze bledy prowadzenia przestają mieć znaczenie przy tej technice :)

Rozumiem, ze kluczem do sukcesu są niskie szumy odczytu kamery. Czy oprocz czasow naświetlania o ktorych juz wspomniales, są jeszcze jakies elementy procesu/ustawienia, na które warto zwrócić uwagę? 

 

Pozdrawiam 

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to ja nie znam dobrze zdjęć z HST i muszę się przyjrzeć na powiększeniu, które to są Twoje a które teleskopu kosmicznego. Serio. 

 

Piszę, jako nieznający się kompletnie na astrofoto.

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.08.2019 o 19:04, Lukasz83 napisał:

DSS daje bardzo słabe rezultaty - to archaiczny program, prosty w obsłudze ale przestarzały.

Ja stackuję SiriLem albo AutoStakkertem - bez problemu radzą sobie z tysiącami klatek :)

Zdjęcia masz  przecudne Łukaszu, ale co do DSS polemizowałbym, to nie jest wcale taki łatwy w obsłudze program jakby się wydawał, zobacz na poniższe porównanie we filmiku. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.08.2019 o 18:23, Grzędziel napisał:

Bravissimo!

 

Uważam, że spokojnie powinieneś za te prace zgarnąć kilka APOD'ów.

Tylko pytanie, czy je tam wysłałeś?

Dzięki  :)

Wysłałem trochę swego czasu.

Strata czasu.

To trochę takie towarzystwo wzajemnej adoracji...

 

43 minuty temu, Auron84 napisał:

Zdjęcia masz  przecudne Łukaszu, ale co do DSS polemizowałbym, to nie jest wcale taki łatwy w obsłudze program jakby się wydawał, zobacz na poniższe porównanie we filmiku. :)

 

O Pixie się nie wypowiadam bo to nie znam  :)

DSS znam i wiem, z własnego doświadczenia, że w porównaniu z AS3 czy SiriLem daje dużo gorsze stacki, jest wolniejszy  I często się wykrzacza.

Przynajmniej w technice krotkoczasowej

 

W dniu 4.08.2019 o 10:49, Adam1 napisał:

Hej Lukasz

Dziękuję za inspirację. Niesamowite jest to, ze bledy prowadzenia przestają mieć znaczenie przy tej technice :)

Rozumiem, ze kluczem do sukcesu są niskie szumy odczytu kamery. Czy oprocz czasow naświetlania o ktorych juz wspomniales, są jeszcze jakies elementy procesu/ustawienia, na które warto zwrócić uwagę? 

 

Pozdrawiam 

Adam

Wysoki gain (80-85%), krótkie czasy i dobre ustawienie ostrości.

No i dużo klatek. 500 per kanał lub więcej

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SiriL to jedyny znany mi darmowy 64-bitowy program do stackowania. DSS jest 32-bitowy i często po prostu nie daje sobie rady z dużą ilością zdjęć, bo brakuje mu pamięci (choć komputer fizycznie ma jej wystarczająco dużo). Do tego DSS strasznie obciąża procesor, na poprzednim kompie nie dawałem rady z tego programu korzystać, bo procesor po prostu się przegrzewał i komp się wyłączał.

SiriLem jakoś wiele się nie bawiłem, ale na pewno działa duuuużo wydajniej niż DSS - i już choćby dlatego warto go używać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

SiriL to jedyny znany mi darmowy 64-bitowy program do stackowania. DSS jest 32-bitowy i często po prostu nie daje sobie rady z dużą ilością zdjęć, bo brakuje mu pamięci (choć komputer fizycznie ma jej wystarczająco dużo). Do tego DSS strasznie obciąża procesor, na poprzednim kompie nie dawałem rady z tego programu korzystać, bo procesor po prostu się przegrzewał i komp się wyłączał.

SiriLem jakoś wiele się nie bawiłem, ale na pewno działa duuuużo wydajniej niż DSS - i już choćby dlatego warto go używać.

Najnowsza wersja http://deepskystacker.free.fr/english/index.html 

jest 64bitowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.