Skocz do zawartości

Dzisiejsza noc.


Dasionek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam was serdecznie.

Dzisiaj zapowiada się ładna noc więc mam pytanie, jakie obiekty polecacie na dzisiejszy wieczór. Tak od godziny stawiam 24, ponieważ dopiero bd ciemno.

Czy miotle wiedźmy dam radę znaleźć przez 8"?

Pozdrawiam i dzięki za odp.

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam:

 https://telescopius.com/

 https://www.calsky.com/

 https://www.heavens-above.com/

Wrzucam bardzo różne planery od proponowanych na wieczór DS do ISS i satelitów, bo nie sprecyzowałeś co dokładnie chcesz oglądać. Co do warunków jasności (a właściwie ciemności) nieba to też warto pomyśleć o precyzyjnym planowaniu, a nie "na oko". Są kalkulatory, strony i programy, które dokładnie pokażą kiedy będzie zmierzch astronomiczny, cywilny etc.

 

Generalnie każda minuta poświęcona na planowanie przed wyjściem ze sprzętem pod niebo to lepsze wykorzystanie czasu i więcej satysfakcji. A o astrofoto na żywioł to można zapomnieć...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Agent Smith
Tabele Wimmera mam a noc taka z wyskoku nieprzygotowany kompletnie nawet nie znając aktualnego położenia gwiazd wszystko było nowością, a odnośnie do tytułu to tak, żeby było ciekawiej hehe.
@Tuvoc
Wiadomo, że „na oko” to można, ale na tym astronomia polega, a wyszło tak, gdyż ostatni raz niebo oglądałem w marcu może kwietniu tak więc sam wiesz, następnie były krótkie noce wiec padło na wczoraj. 

Od 23 do po 1 i chmury zaczęły nad chodzic. 

Miejscówkę mam ciemna tak ciemna, że z niej uciekłem dosłownie, jak w horrorze na taką bliżej wsi, ale również ciemno droga mleczna była widoczna gołym okiem nawet przerwa na ramionach.

Ogólnie to planuje sobie noce, ale wczoraj brakło czasu niestety, a powiedziałem, że nie po puszczę.

Prawie nic nie zobaczyłem m51, bodego, pierścień, andromeda, ale kinowy seeing był, pomimo że falowanie atmosfery zerowe, 
A mam pytanie, czy przez synte 8” mogę zobaczyć ngc 6960?

Veil w łabędziu wczoraj próbowałem, ale dobsonem na tak wysokim położeniu to gimnastyka więc nie znalazłem.

Edytowane przez Dasionek
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Dasionek napisał:

@Agent Smith
Tabele Wimmera mam a noc taka z wyskoku nieprzygotowany kompletnie nawet nie znając aktualnego położenia gwiazd wszystko było nowością, a odnośnie do tytułu to tak, żeby było ciekawiej hehe.
@Tuvoc
Wiadomo, że „na oko” to można, ale na tym astronomia polega, a wyszło tak, gdyż ostatni raz niebo oglądałem w marcu może kwietniu tak więc sam wiesz, następnie były krótkie noce wiec padło na wczoraj. 

Od 23 do po 1 i chmury zaczęły nad chodzic. 

Miejscówkę mam ciemna tak ciemna, że z niej uciekłem dosłownie, jak w horrorze na taką bliżej wsi, ale również ciemno droga mleczna była widoczna gołym okiem nawet przerwa na ramionach.

Ogólnie to planuje sobie noce, ale wczoraj brakło czasu niestety, a powiedziałem, że nie po puszczę.

Prawie nic nie zobaczyłem m51, bodego, pierścień, andromeda, ale kinowy seeing był, pomimo że falowanie atmosfery zerowe, 
A mam pytanie, czy przez synte 8” mogę zobaczyć ngc 6960?

Veil w łabędziu wczoraj próbowałem, ale dobsonem na tak wysokim położeniu to gimnastyka więc nie znalazłem.

Veil wymaga szerokiego pola widzenia okularu, przy jak najmniejszym powiększeniu, pamiętaj. Musi być też szukany po zmierzchu astronomicznym. Trudny obiekt, gdy się obserwuje 2-3 razy w roku, ale skoro jest wysoko i masz 8mkę i niebo dalece zamiejskie, w końcu dasz radę. 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, PiotrTheUniverse napisał:

Veil wymaga szerokiego okularu, pamiętaj. Trudny obiekt, gdy się obserwuje 2-3 razy w roku, ale skoro jest wysoko i masz niebo dalece zamiejskie, w końcu dasz radę. 

Może nie tak ze 2-3 razy w roku, bo w zimę przegniłem każda dobrą pogodę na dworze aż dziewczyna miała mnie dosyć haha....
Teraz znów zaczynam gwiezdny patrol ;-)
Ale nie o to chodzi, czyli wymaga szerokiego okularu najszerszy, jaki posiadam to 25 mm czyli będę musiał go wymienić na większy, ale jak wymieniać to na lepszy od razu co polecasz do 300zl lepiej 2” czy 1.25?

(te 25 to kit ostatni jaki mam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie 2 cale. 25mm/ 2 cale był by nawet ok, ale tym małym kitowcem  akurat Veila nie próbowałem. Mam na zbyciu SW 28 let, on na pewno wystarczał, choć obraz  minimalnie gorszy od niektórych za 300-400 zł. Teraz używam okularu MaxVission 28mm.

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.