Skocz do zawartości

Przeszkoda w obserwacjach


Paulaq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Jest to mój pierwszy post i przychodzę tutaj z pytaniem czy moja wada wzroku (+12, +10 cylindry i astygmatyzm) będzie mi przeszkadzała w obserwacjach. Jestem jeszcze młoda a w wieku 21 lat zamierzam miec operacje laserowa. Od dziecka interesuje się astronomia i uzbierałam na swój pierwszy dobry teleskop. Właśnie przed zakupem przychodzę z pytaniem czy moja wada bardzo przeszkadza mi w obserwacjach, czy będę cokolwiek widziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, rozumiem, że interesują Cię obserwacje wizualne? Czy także chcesz pobawić się a astrofotografię? Jeśli to pierwsze to od siebie nic mądrego nie powiem ponieważ tylko fotografuję, ale wystarczy w Google wpisać np. " teleskop, a wada wzroku". Wyświetli Ci się kilkadziesiąt takich dyskusji. Pierwszych kilka., które otworzyłem pokazują że nie ma większego znaczenia wada wzroku.

 

Pozdrawiam i powodzenia! 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, Paulaq said:

Witam! Jest to mój pierwszy post i przychodzę tutaj z pytaniem czy moja wada wzroku (+12, +10 cylindry i astygmatyzm) będzi e mi przeszkadzała w obserwacjach. Jestem jeszcze młoda a w wieku 21 lat zamierzam miec operacje laserowa. Od dziecka interesuje się astronomia i uzbierałam na swój pierwszy dobry teleskop. Właśnie przed zakupem przychodzę z pytaniem czy moja wada bardzo przeszkadza mi w obserwacjach, czy będę cokolwiek widziała.

Witaj na forum! Z pewnością Twoja wada wzroku - nie oszukujmy się, dosyć znaczna - będzie stanowiła spore wyzwanie.

 

Z moich wieloletnich doświadczeń (noszę od dziecka dosyć mocne w "minusy" i podobnie jak Ty od dziecka pasjonuję się  astronomią) mogę poradzić Ci jedno: o ile to tylko możliwe, przed podjęciem decyzji o zakupie sprzętu przyjedź na jeden z astronomicznych "Zlotów".

Oczywiście czytaj, ale na podstawie suchej teorii bardzo trudno będzie Ci dopasować odpowiedni dla Ciebie sprzęt - bo każda para oczu, zwłaszcza tych z wadami, jest inna. A tylko na zlocie będziesz mogła bezpłatnie wypróbować w praktyce najróżniejsze rodzaje sprzętu a dodatkowo uzyskasz bezcenną pomoc doświadczonych koleżanek i kolegów.

 

Zapewne w praktyce kluczowy będzie dobór komfortowych dla Ciebie typów okularów (mam na myśli te przy teleskopach, nie te na nosie :))

Przy wadach wzroku najczęściej tu właśnie "jest pies pogrzebany" a dobry wybór jest możliwy tylko metodą praktycznych prób i błędów.

Tak więc czytaj (patrz post kolegi @szuu powyżej), pytaj, a w międzyczasie zapisz się na zlot!

Pozdrawiam serdecznie i życzę Ci wytrwałości - astronomia zawsze ją wynagradza :)

Nikodem

 

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.