Skocz do zawartości

Pierwsze w życu HST


RomekAstrobaza

Rekomendowane odpowiedzi

Romek, jakiego programu używasz do rejestracji? SharpCap? 
Kamera może mieć 12-bit, ale program będzie pokazywał tylko 8 i 16. Sprawdź czemu nie idzie z 16-bit zrobić zdjęcia (to nie wina tego, ze kamera ma 12-bit), może coś w ustawieniach programu, a może coś z kablem/połączeniem nie tak? Nie nagrywaj nigdy w 8-bit, to strata materiału (ja jedyne co tak nagrywałem to nagrania planetarne, gdzie potrzebny mi był na prawdę duży framerate).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ANowak napisał:

Romek, jakiego programu używasz do rejestracji? SharpCap? 
Kamera może mieć 12-bit, ale program będzie pokazywał tylko 8 i 16. Sprawdź czemu nie idzie z 16-bit zrobić zdjęcia (to nie wina tego, ze kamera ma 12-bit), może coś w ustawieniach programu, a może coś z kablem/połączeniem nie tak? Nie nagrywaj nigdy w 8-bit, to strata materiału (ja jedyne co tak nagrywałem to nagrania planetarne, gdzie potrzebny mi był na prawdę duży framerate).

Będę kombinował dlaczego.

Tak Sharp cap robiłem fotki, bo dobrze współpracowało z kołem.filyrowym.

Firecapture nie chciało mi współpracować.

 

Mamy oczywiście Maxima najwyższą wersję - ale muszę się jej nauczyć, bo odpalałem i ciężko było mi coś ogarnąć.

 

A opcja "bin 1,2.." ma znaczenie przy tym, że nie chciało focic w 16 bitach?

Ja robiłem fotki w bin 1.

 

Na tygodniu za dnia jak będę w Astrobazie to odpalę kamerkę i pokombinuje i może ogarnę by robić fotki w 16 bitach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romek, polecam ci darmowy ATP do takich sesji. Sharp Cap jest fajny do planetarki (ja używam do ostrzenia), ma też w wersji pro bardzo dobry polar alignment, ale do DSO to średnio się nadaje moim skromnym zdaniem. ATP to kombajn, który pomoże Ci zrobić krok naprzód. 16 bit jest obowiązkowe.

 

Przy okazji - weź sprawdź w ustawieniach ascoma jaka jest głębia bitów, może masz ustawione 8 i stąd SC nie pozwalał zrobić zdjęcia? Nie odpalaj tej kamery w SC na sterownikach natywnych, dawaj zawsze acsomowe.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, kubaman napisał:

Romek, polecam ci darmowy ATP do takich sesji. Sharp Cap jest fajny do planetarki (ja używam do ostrzenia), ma też w wersji pro bardzo dobry polar alignment, ale do DSO to średnio się nadaje moim skromnym zdaniem. ATP to kombajn, który pomoże Ci zrobić krok naprzód. 16 bit jest obowiązkowe.

 

Przy okazji - weź sprawdź w ustawieniach ascoma jaka jest głębia bitów, może masz ustawione 8 i stąd SC nie pozwalał zrobić zdjęcia? Nie odpalaj tej kamery w SC na sterownikach natywnych, dawaj zawsze acsomowe.

Pytanie za milion dolców

Gdzie tego Ascoma szukać ;)

Kurde czyli gdzieś w opcjach programów tego Ascoma szukać?

Czy jak? 

 

Szczerze spotykałem się z tym pojęciem milion razy ale nie wiem.gdzie ustawień szukać .

Czy w konkretnym programu do astrofoto czy poprosi znajdują się w programach czy gdzieś głębiej w ustawieniach sprzętowych (menedżer urządzeń)?

 

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, RomekAstrobaza napisał:

A opcja "bin 1,2.." ma znaczenie przy tym, że nie chciało focic w 16 bitach?

Ja robiłem fotki w bin 1.

Nie, nie powinno mieć znaczenia. SharpCap wie, że kamera ma 8 bitów i "coś więcej", więc zamiast np 12 czy 14 wyświetla 16 (przynajmniej tak z doświadczenia widzę, patrząc na jego współpracę z ASI178 i 290). 

 

18 minut temu, kubaman napisał:

Romek, polecam ci darmowy ATP do takich sesji. Sharp Cap jest fajny do planetarki (ja używam do ostrzenia), ma też w wersji pro bardzo dobry polar alignment, ale do DSO to średnio się nadaje moim skromnym zdaniem. ATP to kombajn, który pomoże Ci zrobić krok naprzód. 16 bit jest obowiązkowe.

Czy ja widzę na ich stronie, że ATP łączy w sobie EQmod, PHD i SharpCap? Tam można jednocześnie sterować montażem, guidować (a na pewno widzę dithering) i planować sesję? Jeśli tak, to serio jest kombajnem, ale pozostałe programy są darmowe...

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kubaman napisał:

darmowa na 95% funkcji, inaczej bym nie pisa

Jak nie dojdę w Sharp capie z 16 bitami to będę szukał innych rozwiązań.

Mi ten Sharp cap pasował bo był prosty w obsłudze intuicyjny.

Ale jak coś przeniose się na bardziej zaawansowane aplikacje.

 

Albo przysiade  i nauczę się Maxima ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby kwestia była jasna - Twój błąd nie polegał na użyciu złej aplikacji, SC też da radę ale z praktyki wiem, że trzeba pamiętać o kilku sprawach bo zachowuje się dziwnie momentami. Stąd sugestia o zmianie softu. Generalnie wcześniej napisaliśmy - zbierz siarkę od nowa w 16 bitach, zbierz 5x tyle materiału, składaj przed wyciąganiem. To na początek.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kubaman napisał:

żeby kwestia była jasna - Twój błąd nie polegał na użyciu złej aplikacji, SC też da radę ale z praktyki wiem, że trzeba pamiętać o kilku sprawach bo zachowuje się dziwnie momentami. Stąd sugestia o zmianie softu. Generalnie wcześniej napisaliśmy - zbierz siarkę od nowa w 16 bitach, zbierz 5x tyle materiału, składaj przed wyciąganiem. To na początek.

Jasne wszystko.

Przede wszystkim 16 bitów muszę ogarnąć by focic normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kubaman napisał:

żeby kwestia była jasna - Twój błąd nie polegał na użyciu złej aplikacji, SC też da radę ale z praktyki wiem, że trzeba pamiętać o kilku sprawach bo zachowuje się dziwnie momentami. Stąd sugestia o zmianie softu. Generalnie wcześniej napisaliśmy - zbierz siarkę od nowa w 16 bitach, zbierz 5x tyle materiału, składaj przed wyciąganiem. To na początek.

Dziękuję wszystkim za pomoc.

 

Problem rozwiązany:)

Aktualizacja aplikacji wystarczyła.

Już zapisuje w 16 bitach ;)

Plik 2 razy większy bo 32 Mb - wcześniej 16 Mb

 

Ale mam jeszcze jedno pytanie

W ustawieniach SharpCap jest taka opcja do zaznaczenia (domyślnie jest odznaczona) "Save 10/12/14 bit images in FITS files without stretching to 16 bit"

Zostawić odznaczoną czy zaznaczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

Oczywiście, że nie chcesz zapisywać rozciągniętych subów !!

Tak myślałem ;)

A co do Ascoma - to po prostu go nie było.zainstalowanego.

Dziś zainstalowałem sterowniki i cała ta konsole ascom.

 

I Maxim i firecapture widza wszystko;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszej nocy raz jeszcze zebrałem troszkę materiału ale już w 16 bitach hehe

Sygnału dużo więcej - znacznie dużo.

po 30 klatek po 180 s na każdy kanał

Subiektywnym odczuciem - dużo dużo lepiej - choć wiem, że na każdy kanał przydałoby się mi po ok 60 klatek 180 sekundowych. Ale to ciągle próbny strzały a noc coraz dłuższa więc niebawem będzie coś lepszego.

Choć ogólnie jestem bardzo zadowolony z tego zdjęcia.

dla porownania

pierwsze 8 bitów

Ngc281.jpg.8d8cd8b6f2b7cef373efde626602c

a poniżej 16 bitów - takie same czasy dla obu zdjęć

NGC281_HST_30x180s_HA_OIII_SII.jpg

różnica jak dla mnie kolosalna.

Edytowane przez RomekAstrobaza
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Tayson napisał:

Czy pliki przed skaldaniem koloru były alognowane? Patrząc na gwiazdki uważam że nie, albo coś mocno poszło nie tak. 

Tak tak - wiesz bez guidingu no i dryf montażu był, a że warunki były takie sobie i co chwila jakieś cirrusy więc nawet nie kadrowałem zdjęcia po każdym filtrze - tylko puściłem sesje i szlo i wszystko się troszkę przesunęło w kierunku lewego górnego rogu zdjęcia ;):)

klatki SII i OIII ręcznie względem Ha przesuwałem w Ps-ie - no i chyba nie za dokładnie hehe (bo czerwień z nich wyłazi).

Dodatkowo zauważyłem, że robię się wieczorami lekko ślepawy, bo już mam duży problem by ostrość na gwiazdkach ustawić - w pewnym momencie robiłem to intuicyjnie "na oko" (a oko skoko.. :) ) Więc i myślę, że ostrość gwiazdek nie była optymalna - na pewno przy Siarce było już bardzo "na oko" ustawiane.

Na tę chwilę gwiazdkami się nie przejmuje aż tak (wiem, że Ty byś z taką fotką nawet tutaj nie wyskoczył hehe) - ale dla mnie ogromna radość, że jest w końcu to jakieś HST. A nawet na tym zdjęciu już coś widać ;)

 

No ale chyba różnica na plus jest spora do tego poprzedniego zdjęcia co nie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Tayson napisał:

Dss, maxim, pixinsight 1.8. 

Ale jak w tym DSS?

Dss to wiem że podczas stackowania wszystko ładnie poskłada.

A ja chciałbym, by te klatki OIII,SII, Ha tak wyrównac, że podczas składania w paletę hst klatki będą do siebie pasować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, RomekAstrobaza napisał:

... ja chciałbym, by te klatki OIII,SII, Ha tak wyrównac, że podczas składania w paletę hst klatki będą do siebie pasować?

 

43 minuty temu, RomekAstrobaza napisał:

A właśnie jak taka alienację zrobić tych trzech klatek?

Jakiś program to robi?

 

14 minut temu, Tayson napisał:

Dss, maxim, pixinsight 1.8. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.