Skocz do zawartości

Znośne miejsca w miarę blisko (30km?) od Warszawy?


MateuszO

Rekomendowane odpowiedzi

Za jakiś czas przenoszę się do Warszawy i będę potrzebował wymienić na coś swój sprzęt. Zawsze jakoś wolałem DSy i zastanawiam się czy brnięcie w to będzie miało sens, ale to nie jest pytanie o sprzęt. W skrócie - czy w dystansie "rowerowym" (szczerze mówiąc nie mam pojęcia ile to jest, ale na pewno mniej niż 50km) znajdę miejsce w którym da się coś zdziałać mniejszym sprzętem? Póki co raczej nie chcę sprzętu który będę mógł użyć tylko podczas dłuższych wypadów czy grupowych wyjazdów (o ile ktoś w ogóle chciałby mnie zabrać :) ).

TLDR: Najciemniejsze miejsca przy Warszawie (max 50km)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dzięki za odpowiedzi. Myślałem, że będzie mniej optymistycznie

 

Póki co będę skazany na akademik. :) Jeszcze nie jestem pewien który dostanę, więc albo śródmieście, albo wola.
Do wyjazdów grupowych chętnie dołączę, ale to ogarnę później. Jeszcze nie wiem jak będzie z pieniędzmi na sprzęt itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Tayson napisał:

Polecam okolice miejscowości Pniewnik, Nojszew. Droga Dobre / Liw. Południe całkiem spoko. 

 

Potwierdzam, rejon całkiem fajny, z Mokotowa mam ok. 60km, dojazd jest dobry. Choć akurat w stosunku do zeszłego roku Mińsk daje dużo bardziej, ale to południowy zachód już. Poza tym zenit, wschód i północ są całkiem ładne (ponad 21.40 SQM wg lightpollutionmap.info).

 

Z kolei jadąc z Warszawy na północny-wschód są dwie miejscówki, jedna bliżej przed Wyszkowem (SQM 21.10 z dobrym wschodnim niebem), druga dalej, już w okolicach Długosiodła (SQM 21.60). Duży plus za możliwość dojazdu S8, niestety bardzo silna - szczególnie na bliższej miejscówce - łuna z Warszawy jest nie w tym miejscu co trzeba - południowy zachód.

 

Dla wytrwałych jest kierunek południowo-wschodni i miejscówka k Stoczka Łukowskiego gdzie obserwowaliśmy kilka razy m.i. z kolegą astrokarolem. 90km w jedną stronę, zawsze zdycham za kółkiem wracając stamtąd ale naprawdę warto się przemęczyć. Jedno z ciemniejszych miejsc do 100km od Warszawy, brak dużych łun no i jest przez co popatrzeć bo chłopaki z "sekcji południowej" mają np. 14 i 20 calowe Newtony. Długo nie zapomnę Veila, Oriona czy M33 w 20 calach i to jeszcze pod takim niebem (SQM ponad 21.65). Większość tych miejsc znajdziesz na mapie którą przesłał Paether.

 

Na południu byłem w kilku miejscach, jakoś wolę jeździć na wschód. Łatwiej tam znaleźć ciemne niebo i fajny zakamarek z którego nie widać żadnych lamp.

 

Miało być o znośnych miejscówkach a podałem takie raczej dalsze :D Moim zdaniem do 20-30km od miasta to dużo nie zobaczysz. Wystarczy pojechać te 20km dalej i już może być całkiem całkiem.

Edytowane przez Astrobonq
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.