Skocz do zawartości

alignacja i stackowanie w Pixinsight 1.8


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, AWE napisał:

Ja używam przed stakowaniem LocalNoramlization oraz ocenę klatek za pomocą SubframeSelector

Próbowałem kiedyś zrobić Local Normalization z ważeniem po ocenie SubframeSelectorem, ale jakoś nie mogłem dojść z tym do ładu i składu.

 

SubframeSelector to must oczywiście ale normalizacja Additive with scalling sprawdza się na moje potrzeby :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja używam SubframeSelector do tworzenia wagi zdjęcia według którego dokonywane jest stackowanie

image.png.2cb8d159b8b7de03097929d775f80668.png

SubframeSelector modyfikuje każde zdjęcie i dodaje do FITS pole SSWEIGHT w którym znajduje się waga zdjęcia

i dopiero potem LocalNormalization 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie w kilku słowach opisać jak interpretować wyniki z SubframeSelectora? Ktora wybrać jako referencyja, a które usunąć. 

 

Do tej pory przeglądałem Charts w Ccdinspector. Najwyższe FWHM wywalalem. Poza tym najbardziej odstajace wartości tla rowniesz szły do kosza - najprawdopodobniej przechodziły w tym memencie chmury lub był lekki cirrus. 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, tutaj masz świetną dokumentację do tego skryptu: https://pixinsight.com/doc/scripts/SubframeSelector/SubframeSelector.html

 

Ja zazwyczaj korzystam z FWHM, Eccentricity (okrągłość gwiazd) i ew. jeszcze inne - np. SNRWeight.

W polu Approval można wpisac formułę, (np o klatki o określonej ostrości o okrągłości gwiazdek lub z odpowiednim SNR) i skrypt pokaże nam klatki które spełniają warunki - można też wyeksportować od razu te klatki i zmienić ich nazwę.

 

Fajne narzędzie :-) można później wykorzystać do normalizacji klatek, ale jak wspomniałem - mi nigdy to jakoś nie grało i przerzuciłem się na Additive with scalling i bangla :-)

 

z Subframe Selectora korzystam do selekcji klatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem analize jakosci klatek i weksportowalem je do nowych plikow. Nastepnie te pliki wrzucam do ImageIntegrator.

Czy mozna poprosic Integratora, aby klatki o najlpeszym wyniku mialy nawiekszy wplyw na finalny stack, a te najgorsze najmniejszy.

Oczywiscie gorsze niz najgorsze wziete do stacka usuwam przy wstępnej analizie SubframeSelector (np FWHM <1.2)

 

 

ss.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję używać SubframeSelector tylko wersji z PROCESS jest to wersja dodana do Pix'a od wersji 1.8, przeprojektowana od nowa dla mnie dużo lepsza

image.thumb.png.0a2c0eb7307277a24c904c983074727f.png

 

Do oceny zdjęć używam miar sigma (pola szare na wykresie) ponieważ wartości bezwzględne są zależne od setupu i obiektu więc nie są miarodajne 

 

FWHM im niżej tym lepiej ale klatki o bardzo niskim FWHM przeważnie są złe (chmury). Górna granica to 2 * Sigma

Eccentricity (jajowatość gwiazd, pojechanie) tu można używać wartości bezwzględnej górna granica to 0,7

Stars liczba wykrytych gwiazd, niska wartość często mają zdjęcia zrobiona przy udziale wysokich chmur o słabym kontraście

Median wartość opisująca tło im niżej tym lepiej ja odrzucam klatki powyżej 6000 ADU

SNR Weight to jest ważny parametr ogólnie im wyżej to lepiej. Klatki o niskim SNR to najczęściej są to klatki robione przez chmury. Ale uwaga klatki o bardzo wysokim SNR najczęściej są też złe. Wysokie SNR jest gdy matryca zamarznie lub pojawiły się wysoko kontrastowe artefakty. Ja wszystkie takie klatki oglądam blinkiem i oceniam manualnie.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak

w pierwszym kroku w SubframeSelektor określasz pole w FITS gdzie mają być wagi

image.png.0db1e17ee86af6afadafc259f7d70aa4.png

 

określasz funkcję nieocieniającą Weight, 

np SNRWeight

image.png.f3db7495d1f7676db8109f53fe2f40b8.png

Obliczasz klikając strzałkę

image.png.ef1b17540ab244763c7e5c201ba7fbd9.png

 Następnie zmieniasz parametr na OutputSubframe i dokonujesz eksportu klatek

image.png.67de8f6d0cbc5ec71e0412b777c21bd4.png

Potem w ImageIntegration wybierasz

image.png.79c3a2becb17cb51f19834172f10bfd9.png

I gotowe

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sidiouss napisał:

Ale kiedyś kupię Pixa, to się przyda

No właśnie czytam co @AWE napisał i faktycznie super to wygląda - pytanie jaki ma fizyczny wpływ na jakość stacku.

Dla mnie istotne elementy to FWHM i Eccentricity - po nich oceniam jakość klatek + oczywiście oglądam je wizualnie (np. w Blinku)

 

Nauczony robieniem zdjęć w nie do końca idealnych warunkach, nie zawsze podchodzę kategorycznie do klatek - że te wywalam a te zostawiam. Z uwagi na małą liczbę pogodnych nocy każda klatka jest na wagę złota :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Pav1007 napisał:

No właśnie czytam co @AWE napisał i faktycznie super to wygląda - pytanie jaki ma fizyczny wpływ na jakość stacku.

Dla mnie istotne elementy to FWHM i Eccentricity - po nich oceniam jakość klatek + oczywiście oglądam je wizualnie (np. w Blinku)

 

Nauczony robieniem zdjęć w nie do końca idealnych warunkach, nie zawsze podchodzę kategorycznie do klatek - że te wywalam a te zostawiam. Z uwagi na małą liczbę pogodnych nocy każda klatka jest na wagę złota :-)

Przyglądam się z boku i zastanawiam czy ktoś widział różnicę pomiędzy tymi technikami, a zwykłym przeglądem klatek w blinku i składaniem automatem w skryptach Pix'a. Różnice pomiędzy maximem, a skryptem pixa widzę wyraźnie. Te czary z tego wątku dają jakąś korzyść?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.