Skocz do zawartości

Zdalne zamykanie/otwieranie obiektywu refraktora


AdamK

Rekomendowane odpowiedzi

Zamykanie/otwieranie obiektywu to czynność banalnie prosta, ale jeśli ma być wykonana na odległość, sprawa się komplikuje.

Poszukuję pomysłu na mechaniczne rozwiązanie zdalnego zamykania/otwierania obiektywu refraktorka SW ED80 do astrofoto.

Chodzi o możliwie proste i niezawodne rozwiązanie techniczne klapki, dekielka zakrywającego przód teleskopu,

który po zamknięciu ochroni soczewki, a także umożliwi zrobienie klatek kalibrujących, a po otwarciu da możliwość robienia zdjęć.

Brak mi pomysłu... szukałem w internecie ale bez konkretów.

Może któryś z Kolegów mógłby podzielić się gotowym rozwiązaniem, zdjęciem, pomysłem itp.?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę coś takiego na dniach wykonywać. Projekt zakłada klapę na C8N (klapa na pewno będzie pełna - nie przepuszczalna - ani światła ani kurz)

Domykanie będzie za pomocą sterowania po wifi kontrolerem który i tak będzie sterować całym moim obserwatorium (dach, PC, parkowanie itd... aż do wspomnianej klapy)

System będzie napędzany serwomechanizmem które powinno pociągnąć do 5 kg (testowałem) więc nie ma problemu.

 

Jeśli komuś pasuje .. niech się odezwie to jestem w stanie takie coś wykonać na zamówienie - no nie za takie pieniądze jak przesłał @elvis_is_alive .....

Jak ktoś będzie chciał modyfikacje - nie ma problemu .. mówisz masz ...

 

Projekt będzie drukowany na drukarce 3D z materiału ABS więc będzie to wytrzymałe na ugięcia jak i na temperatury :) Z PLA może być problem bo 

np u mnie w budce w upały mam ponad 35 stopni i np focuser który drukowałem z PLA ... poddał się naprężeniom i szlag go trafił ....  teraz zrobiłem z ABS-u i cacy.

 

Dam znać na dniach jak się ma projekt bo muszę to rozrysować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha ... wstępnie przemyślałem mocowanie ustrojstwa parę dni temu i planuję zrobił małe obejmy które będą skęcane aby solidnie to siedziało.

W tym wypadku który sprzedają za tę kosmiczną cene ... mocowanie na pasku (czy rzepie?)  to jakieś nieporozumienie :D 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie coś właśnie mam zamiar zrobić .... natomiast ta flatownica jest droga jak cholera !!! ... znalazłem tańsze .... i to 25cm więc 8 calowe armaty obsłuży ;)

https://pl.aliexpress.com/item/32906156429.html?spm=a2g17.12010615.8148356.47.14172c90oTmEH4

 

gość ma tego więcej wiec problem to żaden ...  no i przyklejenie tego do dekla ? ... heh no sami wiecie klej i te sprawy :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem pomysł użycia serwomechanizmu, ale wydaje mi się, że one działają zbyt szybko, zbyt gwałtownie.

Otwieranie, czy zamykanie takiej klapy w ułamku sekundy, chyba nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Chyba, że są jakieś serwa, które robią to powoli, np. w kilka sekund - pośpiech tu nie jest wskazany.

@komprezJaki typ serwa zamierzasz tu użyć ?

 

Koledzy, bardzo proszę nie odchodzić od tematu: tematem nie jest flatownica, tylko mechanizm otwierający/zamykający.

Czy to będzie tylko klapka, czy razem z flatownicą, nie ma tu znaczenia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AdamK nie ma problemu z serwomechanizmami. Zrobilem kiedys na takim solar tracker gosciowi do szkoły. Szybkość jego działania można spokojnie kontrolować - to nie będzie działać tak jak w samochodzikach używane w osi skrętnej :) bez obaw .. nie wystrzeli pokrywy :D

 

Swoją drogą.... ciakwie by wyglądała taka klapiąca tuba na statywie hahaha .... "jestem głodna" AM AM AM AM .... :P  sory nie mogłem się powstrzymać :D 

 

Serwo jakie akurat mam pod ręką to TOWER PRO MG995 o takie cuś https://botland.com.pl/pl/serwa-typu-standard/817-serwo-towerpro-mg-995-standard.html

Edytowane przez komprez
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję do tego dodać doszczelnienie z gąbki wys. 1-2cm, żeby się nie kurzyło do środka i jakiś niewielki cylindryczny magnesik neodymowy po przeciwległej stronie od serwa, żeby się zatrzaskiwało.

 

Szybkość zamykania serwa można regulować stopniową zmianą wypełnienia sygnału PWM, więc może się delikatnie przemieszczać, jak mała kaczuszka lądująca na wodzie :) Moment serwa nie ma w tej kwestii znaczenia

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że rozwiązanie oparte na silniku krokowym i sterowaniu przez jakieś Arduino byłoby lepszym rozwiązaniem od serwa.

Może nawet ktoś wtedy pokusiłby się o napisanie sterownika pod ASCOM? No chyba, że sterowanie tym serwomechanizmem też dałoby się oprogramować.

To naprawdę byłby super projekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lkosz dokładnie tak jak piszesz

 

@elvis_is_alive krokowiec swoje waży ... trzeba to wziąć pod uwagę i sterowanie nim też wymaga dodatkowych komponentów, innego zasilania, więcej kabli. Serwo nie wymaga niczego poza zasilaniem a swoją moc ma więc .... sam pokalkuluj plusy :) 

 

Dobra panocki ... jak coś zmajstruje zapewne pojawi się stosowny wątek .... jak narazie walcze z chłodzeniem do Canona bo mam pacjęta na stole z sercem na wierzchu :D będziemy in tacz

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość nagrał kilkanaście filmów gdzie pokazuje jak ze złomu wykorzystać mechanizmy silniczki i tym podobne elementy do własnych konstrukcji . Jest fanem wszelkich mechanizmów z magnetowidów , drukarek, napędów DVD, HDD ,kamer Video . Tu jeden z nich .https://www.youtube.com/watch?v=uPCJzwbrC2A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, komprez napisał:

Serwo jakie akurat mam pod ręką to TOWER PRO MG995 o takie cuś https://botland.com.pl/pl/serwa-typu-standard/817-serwo-towerpro-mg-995-standard.html

No tak, ale w warunkach technicznych napisano, że prędkość jego jest 0,17 s/ 60 stopni

Czyli jednak walnie...!

Ale skoro @lkoszpisze, że:

10 minut temu, lkosz napisał:

Szybkość zamykania serwa można regulować stopniową zmianą wypełnienia sygnału PWM, więc może się delikatnie przemieszczać, jak mała kaczuszka lądująca na wodzie :) Moment serwa nie ma tu znaczenia

to chyba jednak jestem w błędzie i będę musiał ponownie zastanowić się nad takim rozwiązaniem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, AdamK napisał:

No tak, ale w warunkach technicznych napisano, że prędkość jego jest 0,17 s/ 60 stopni

Czyli jednak walnie...!

To są dane przy podaniu napięcia pracy na serwo , sterując PWM-em ... masz dowolną prędkość jaką chcesz. Ja uzyskałem jak dobrze pamiętam przy tym trakerze ok 10 stopni na sekundę

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, komprez napisał:

To są dane przy podaniu napięcia pracy na serwo , sterując PWM-em ... masz dowolną prędkość jaką chcesz. Ja uzyskałem jak dobrze pamiętam przy tym trakerze ok 10 stopni na sekundę

OK, na swoje usprawiedliwienie mam tylko to, że nigdy nie nie miałem do czynienia z serwomechanizmami.

Pytanie laika: rozumiem, że PWM to też jakieś napięcie? Czy podając jakieś dobrane napięcie jako PWM, można uzyskać efekt zamykania/otwierania bez przysłowiowego "dupnięcia"?

Pytam, bo jestem zwolennikiem prostych rozwiązań, włączanych np. przekaźnikiem sterowanym przez wifi, bez wynalazków typu Arduino itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PWM to modulacja sygnału prostokątnego, nie napięcie. Serwami steruje się stosując modulację PWM fali prostokątnej o częstotliwości 50Hz typowo, w środku układ elektroniczny przekształca tę falę na położenie wału serwa (w przypadku tych z ograniczonym kątem) lub prędkość obrotu (dla serw 360 stopni).

 

Sterując odpowiednio wypełnieniem (duty cycle) można uzyskać różne prędkości pracy serwa. Odpowiednio czyli zwiększając wypełnienie np. zgodnie z krzywą logarytmiczną - początkowy ruch zamykający jest szybki i zwalnia w miarę zbliżania się do teleskopu, to znaczy odstępy pomiędzy przestawieniami serwa stopniowo się wydłużają. Można też użyć stałego sporego odstępu czasowego, ale wtedy zamykanie klapy potrwa dłużej.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, AdamK napisał:

Może któryś z Kolegów mógłby podzielić się gotowym rozwiązaniem, zdjęciem, pomysłem itp.?

Jeżeli chodzi o gotowe rozwiązanie, to Andras Dan z Gemini Telescope Design od jakiegoś już czasu sprzedaje Snap Cap. Może nie, żeby od razu kupować (bo nie jest to tanie), ale może coś podpatrzysz jako inspirację dla własnego rozwiązania:

SnapCap_motorized_OTA_cap.jpg

 

http://www.geminitelescope.com/Manuals/snapcap_eng.pdf

 

https://www.youtube.com/watch?v=vGN4tSmvfVo&t=2s

https://www.youtube.com/watch?v=9OhyMasQgNs

https://www.youtube.com/watch?v=5OzDFrcU1QM

 

Edytowane przez Jagho
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu robiłem podobny projekt dla @Tayson, a potem chyba wziął całość @Duser, ale nie wiem jak się projekt skończył, ja przygotowałem projekt i wydruk 3D oraz proste oprogramowanie pod silniczek krokowy :)

 

6.PNG.90c06c9365b3bbeee03e8bceb02b8af6.png

7.PNG.b244c8839fd6fe1b84c7355f5d66bd3c.png

8.PNG.f9501baaa8444a298ef0e20e05801f73.png

IMG_20180514_092358_HDR.jpg.4f9a86495b9d127d1605b52b2457bf67.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, komprez napisał:

Takie coś właśnie mam zamiar zrobić .... natomiast ta flatownica jest droga jak cholera !!! ... znalazłem tańsze .... i to 25cm więc 8 calowe armaty obsłuży ;)

https://pl.aliexpress.com/item/32906156429.html?spm=a2g17.12010615.8148356.47.14172c90oTmEH4

 

gość ma tego więcej wiec problem to żaden ...  no i przyklejenie tego do dekla ? ... heh no sami wiecie klej i te sprawy :P 

Jakby ktoś potrzebował takiego panelu, to miałem zamiar wystawić na sprzedaż dokładnie taki. Kupiłem ostatecznie refraktor i do niego folię 13cm i ta na 25cm (z zasilaczem na 12V, docelowo miała być na Newtona) nie jest mi już potrzebna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne Ci to wyszło ale ja chcę zrobić coś bardziej zgrabnego ... mała puszeczka z ramieniem i jak najmniej przekładni. Musze też wziąść pod uwagę to że klapa musi się odmykać aż do samej tuby tak aby czasem podczas sesji nie zawadziło to gdzieś o kable czy inne akcesoria...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, komprez napisał:

Fajne Ci to wyszło ale ja chcę zrobić coś bardziej zgrabnego ... mała puszeczka z ramieniem i jak najmniej przekładni. Musze też wziąść pod uwagę to że klapa musi się odmykać aż do samej tuby tak aby czasem podczas sesji nie zawadziło to gdzieś o kable czy inne akcesoria...

Z serwem będzie zgrabniejsze, to na pewno :) Mnie na razie to nie potrzebne, a robiłem pod konkretny pomysł, więc dlatego tak to wykonaliśmy :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, AdamK napisał:

 

Poszukuję pomysłu na mechaniczne rozwiązanie zdalnego zamykania/otwierania obiektywu refraktorka SW ED80 do astrofoto.

Chodzi o możliwie proste i niezawodne rozwiązanie (...)

Ja bym zrobił klapkę na zwykłym zawiasie i sprężyna do zamykania + siłownik liniowy najtańszy do otwierania ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.