Skocz do zawartości

Zdalne zamykanie/otwieranie obiektywu refraktora


AdamK

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, Tayson napisał:

Bez sensu, ponieważ tworzy się żagiel. 

To gdzie ma to być używane? Nie wiedziałem, że w zdalnym obserwatorium to może być problem...?

 

Anyway, proponuję w takim razie przymocować żagiel do statywu/piera i problem z głowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Ja bym zrobił klapkę na zwykłym zawiasie i sprężyna do zamykania + siłownik liniowy najtańszy do otwierania ;)

To jak dotąd najprostszy i jak najbardziej OK pomysł, jednak właśnie brakuje mu możliwości obrotu o 270 stopni.

Przy zdalnym sterowaniu powinno się unikać elementów, które mogą powodować kolizje z innymi elementami.

Klapa "przytulona" do tuby nie stanowi takiego zagrożenia raczej.

Dlatego zainteresowała mnie konstrukcja z ostatniego zdjęcia załączonego przez @Tomasz_Habaj.

Wydaje mi się, że można to łatwo powielić w warunkach amatorskich.

Zastanawiam się tylko gdzie by tu namierzyć mały silniczek z przekładnią o przełożeniu pozwalającym na max kilka obrotów na minutę...

Wtedy taki ruch 3/4 obrotu byłby wystarczająco powolny, trwający ca kilka sekund.

Cała elektryka ograniczałaby się do przełączania kierunku obrotu i włącznika zasilania = dwa przekaźniki wifi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale sobie komplikujecie ....  nie dość że metalowe elementy będą swoje ważyć ... to jeszcze koszta ... sam taki silnik z przekładnią jest o wiele droższy (i cięższy) od 

takiego serwomechanizmu ... ba ... zasilanie tego poleci na USB w moim przypadku, w przypadku silnika trzeba to zasilić z osobnego źródła ... i będzie od razu komunikacja z ASCOM-em .. tak .. właśnie zabrałem się za oprogramowanie tego dziadostwa bo widzę że SGP jak i inne programu spokojnie powinny to obsłużyć. Będzie też dodatkowo pin na który po podaniu masy zamknie klapkę - będzie to miało na celu

np wysterowanie automatyczne zamknięcia klapy po zaparkowaniu montażu....  

Ot do wyboru do koloru ... planuję wersję USB oraz WiFi ... jak kto woli ;) Wersja wifi sterowana będzie ze smartfona lub przeglądarki , natomiast USB poprzez ASCOM

 

A wracając do projektu ... chyba wersja z trytkami będzie najbardziej budżetowa oraz najmniej inwazyjna ... o ile APO i inne tego typu tuby nie posiadają żadnej śruby

na przodzie tak już Newtony takie mają ... planuje zrobić adapter. Będzie przykręcany do tuby. Jeśli chodzi o APO i tego rodzaju to też będzie adapter ale już na trytki lub opaski metalowe (tych nie polecam bo zapewne porysują lakier)

Edytowane przez komprez
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Tayson napisał:

Znajdziesz tak elastyczna i wytrzymała folie el? Wątpię. 

To robimy klapę, czy flatownicę? 3w1 pewnie najlepiej jeszcze z maską Bathinova, i wszystko wieszać na tym biednym ED80? Oh, my...

 

Moje pytanie:

Czy flatownica musi dotykać wylotu tubusa, czy można być, powiedzmy, 10cm dalej?

Bo jeśli tak, to kładziesz flatownicę na krześle koło teleskopu i goto ci najeżdża kiedy trzeba. Problem znika.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 1 rok później...
36 minut temu, Marcin_G napisał:

W międzyczasie sugeruję szukać na Allegro silniczków, które w samochodach składają lusterka boczne. Kiedyś robiłem projekt motofokusa do Maka na takim silniku.

Tu link to tematu z linkiem :)

 

 


Silnik to ja już mam i nawet oprogramowany :) Jedynie potrzebuję plastików ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zastosowalem wlasne rozwiazanie na serwie modelarskim plus arduino.  Programik sam sobie napisalem i to arduino jest podpiete pod kompa poprzez usb.   No i na port USB wysylasz wczesniej przez siebie ustalona komende, np. zamknij/otworz itd.  No i u mnie to z powodzeniem i bez zarzutu dziala od wielu lat, z tym ze ja uzywam tego do kladzenia maski a nie dekielka (maska skuzymi jako dekielek).

 

Bardzo proste i skuteczne rozwiazanie.

 

Ponizej calosc zamontowana na malym teleskopie, a aktualnie z powodzeniem rowniez na duzym

klapka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.