Skocz do zawartości

SH2-101 Tulipan i sąsiedztwo


ziebol1

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

korzystając z księżyca w nowiu połasiłem się na ten piękny obszar nocnego nieba. Wciąż stawiam pierwsze kroki, więc nie bijcie za mocno ;) Cały czas mam problem z rogami, do tego wykryłem brak osiowości (w jednym rogu centralny spajk po nałożeniu maski Bathinova ucieka w lewo, w przeciwległym w prawo- pozostałe 2 rogi i centrum ostre)- tilter już zamówiony. Dosyć tłumaczenia się ;)

 

O samym obiekcie: Mgławica Tulipan znana również jako Sharpless 101 znajduje się w konstelacji Łabędzia 6000 lat świetlnych od nas. W jej pobliżu znajduje się rentgenowski układ binarny, w którym znajduje się pierwsza w historii zidentyfikowana czarna dziura: CYG X-1 (zaznaczona na drugim zdjęciu).

 

Zdjęcie HaRGB

RGB 69x120 sec +20 darków, 30 biasów i 30 flatów

Ha 24 x 400 sec + 25 darków, 30 biasów i 0 flatów, gdyż musiały iść do kosza...

 

Sprzęt: teleskop William Optics GT 71 ze spłaszczaczem / reduktorem, montaż iOptron CEM25p, aparat to modyfikowany Canon 650D

37147218_sh2-101final.thumb.jpg.9605b9fdeb82ff559326c3d26892bcec.jpg

 

CYG X-1:

281506575_CYGX1.jpg.7e519bfd7ce13cea0be86ad6de479471.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ziebol1 napisał:

wiem.. szum, lato... poległem na odszumianiu

Nie zakładaj, że będziesz odszumiał - zbierz więcej materiału. Odszumianie to nie lek na całe zło :-)

 

Próbowałeś lżej wyciągnąć? żeby móc popracować trochę na kontrastach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak korzystasz z PS, to odpal raw camera i wciskajac lewy alt reguluj suwak luminancji w redukcji szumów, az bedzie wmiare gładko. Tylko nie przesadz :)

tej wersji bym nie ratowal, tylko zaczal od poczatku.

 

spróbuj na poczatek tak obrobic, zeby nie trzebylo odszumiac. taka lajtowa, bezstresowa wersja.

image.png.f498a29a09376eba079677ece2b15751.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Tayson napisał:

spróbuj na poczatek tak obrobic, zeby nie trzebylo odszumiac

a takie pytanie nowicjusza: czy gdybym najpierw, po delikatnym streczingu odszumił, to te algorytmy odszumiające poradziłyby sobie lepiej? No bo wtedy różnice pomiędzy sąsiednimi pikselami są mniejsze- tak na chłopski rozum... Pech chce, że mój PS to wersja CS5.1 bez odszumiania z camera raw- serio jest dużo lepsze od standardowego noise reduction? bo zastanawiam się czy nie kupić subskrypcji na CC, dużo osób odszumia tym algorytmem z camera raw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, ziebol1 napisał:

czy gdybym najpierw, po delikatnym streczingu odszumił

To wyciągnąłbyś odszumiony kisielek. W przypadku odszumiania z poziomu PS - lepiej jest odszumiać bliżej końca obróbki - oczywiście w której nie można przesadzać, bo jak wyciągniesz za uszy to nic nie pomoże.

Wg mnie lepsze efekty daje odszumianie liniowego obrazka w Pixie

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak się zreflektowałem, że dozbieram jeszcze materiału (Ha). Powiedzcie mi, czy będzie ogromna różnica jeśli go będę zbierał z nieba Bortle 7 (ew. mam miejscówkę z 5), bo do nieba Bortle 3 (gdzie zbierałem materiał wcześniej) tymczasowo nie mam dostępu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.