Skocz do zawartości

Jaki napęd do Seben Star Sheriff 1000-114 Eq3


Stachu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od pewnego czasu jestem posiadaczem teleskopu Seben Star Sheriff 1000-114 na montażu paralaktycznym Eq3. Kupiłem go z myślą o podstawach astrofotografii. Myśle nad zakupem prostego napędu i mam kilka pytań.

1.Jaki napęd by był tutaj dobry?

2.Czy takie napędy jednoosiowe za 200-300zł dadzą rade?

3.Jeśli będe mieć napęd, to będe za każdym razem musiał ustawiać montaż na (chyba) biegun?

Chciałbym być z nim dosyć mobilny, ponieważ z mojego podwórka nie widać za wielu ciekawych obiektów. 

Jeśli był podobny wątek to przepraszam, ale nie widziałem. 

image.png.9591d1c12c200241b1dea03b42e875d4.pngZnalezione obrazy dla zapytania seben star sheriff

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie pasował taki napęd jak załączyłeś. Musiałbyś miec taki od EQ3.1 https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p673_TS-Optics-Optics-stepper-motor-drive-for-EQ3-1-mount.html

Nie jestem pewien czy od Astro3 nie pasowałby (EQ-sky) (?)  https://www.astrozakupy.pl/silnik-prowadzacy-w-osi-r-a-do-eq-sky-bresser/340/

Z tym, że tak jak Ci pisza w innym wątku bardzo słabo będzie z fotkami DS. Księżyc możesz pofocić smartfonem przyłozonym do okularu. Planety może wyjdą jesli optyka jest jako taka, ale tu juz lepiej zastosować jakś kamerkę nawet przerobiona z internetowej.

 

EDIT

Pomyliłem linki - teraz jest OK

 

 

EDIT2

Chociaż może i jakos da sie ten silniczek tam zamontować, bo rzeczywiście piszą, ze jest do EQ3 https://www.astroshop.eu/drive-motors/seben-elektrische-motor-automatik-nachfuehrung-fuer-eq-3-und-star-sheriff-montierungen/p,16285

Nie wiem, może to jest do jakiejs nowszej wersji EQ3? Widze że pojawiły sie takie na rynku teleskopów:

61maH2uj2yL._SL1000_.jpg.20b5648478d1f5b24c89b5411191b834.jpg

 

Misisz dopytać w sklepie, bo nie chcę Cie wprowadzic w błąd. Jesli jednak  ten napęd  pasuje to bez obawy mozesz kupić, bo jest on nawet wygodny w użyciu (mam podobny), gdyz sam regulujesz prędkość w dowolnym zakresie. Tak czy owak z fotkami DS będzie jak powyżej...

 

W EQ3.1 masz takie kółeczko zębate, które będzie napędzane przez zębatkę napędu. Natomiast w tych silniczkach z regulacją (o które pytasz) - one są przytwierdzane bezpośrednio do osi RA (tej z pokrętłem mikroruchów), więc kółeczko zębate stałoby się zbędne w montażu. Nie wiem jak to mogłoby być połączone? W sumie to i tak nie mają tego w sprzedaży - może nie pasowało :mr.green:

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.08.2019 o 17:21, Stachu napisał:

Nie, ale ma dołączony do zestawu, typowy chiński barlow.

Nie ma w wyciągu (tej dziutrze w którą wkłada sie okular) wmontowanej na stałe jakiejś soczewki? Może gdzies w tubie? Pytam z ciekawości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, JSC said:

Nie ma w wyciągu (tej dziutrze w którą wkłada sie okular) wmontowanej na stałe jakiejś soczewki? Może gdzies w tubie? Pytam z ciekawości.

Oczywiście, że ma. To typowy chiński 114/1000 z wbudowanym barlowem. Montaż wygląda kropka w kropkę na Astro 3 od Bressera, były takie w starszych Skyluxach i jest to ciut lepsze EQ-2.

Napęd możesz kupić, ale nie licz na jakiekolwiek foto czegoś więcej niż księżyc i planety :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
W dniu 8.08.2019 o 18:59, Mcmaker napisał(a):

Napęd możesz kupić, ale nie licz na jakiekolwiek foto czegoś więcej niż księżyc i planety :)

 

Witam. Można prosić o doprecyzowanie? Teleskop cały ssie czy też może winny jest ten napęd ze 'sklepu'. Bo ja mam napęd zaadaptowany od obrabiarki cnc. Wywaliłem to kółko zębate i przykręciłem tam sprzęglo do wałka giętkiego potem drugie sprzęgło i krokówka od cnc 1.8step. Kontroler ma rozdzielczość od 25obr/min do 1obr/22dni. Kroki rozbija do 1/4. 200 zenka to wszystko mnie kosztowało, a ograniczeń jak dotąd nie widać.

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.01.2023 o 09:44, r2d2 napisał(a):

Witam. Można prosić o doprecyzowanie? Teleskop cały ssie czy też może winny jest ten napęd ze 'sklepu'. Bo ja mam napęd zaadaptowany od obrabiarki cnc. Wywaliłem to kółko zębate i przykręciłem tam sprzęglo do wałka giętkiego potem drugie sprzęgło i krokówka od cnc 1.8step. Kontroler ma rozdzielczość od 25obr/min do 1obr/22dni. Kroki rozbija do 1/4. 200 zenka to wszystko mnie kosztowało, a ograniczeń jak dotąd nie widać.

Pozdro.

Nie wiem o co chodzi ze ssaniem teleskopu ale „doprecyzowanie” polega na tym ze montaż jest lichy (1000mm ogniskowej to min heq5 ale najlepiej Eq6) i do astrofoto się nie nadaje, choćby miał napęd ze złota.

Edytowane przez mirek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Problem montażu tkwi w wyjątkowo gównianym statywie, który się kiwa jak żymianie pod ścianą płaczu. Podmianka na geodezyjny z wagi 'ciężkiej', tzn taki najpopularniejszy drewniany eliminuje 80% braku precyzji w tej wyjątkowo niestabilnej bo/i taniej platformie.

Sama głowica i jej ew. obluzowania nie wyglądają już tak dramatycznie i myślę że akurat to będzie już dość łatwo naprawić, sama tuba jest IMHO całkiem udaną konstrukcją, biorąc pod uwagę ograniczenia dotyczące takiego układu optycznego to to akurat tutaj się udało ?

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.