Skocz do zawartości

Kompletowanie zestawu do astrofoto


Stachu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od pewnego czasu jestem posiadaczem teleskopu Seben Star Sheriff 1000-114 na montażu eq 3. Chciałbym rozpocząć swoją przygodę z astrofotografią. 

Jednak nie znam się na sprzęcie, a budżet też mam ograniczony. Chciałbym dokupić do niego podstawowy napęd, (w miare możliwości) chciałbym się zmieścić w 500zł.

Chodzi mi  dosłownie o podstawy do astrofoto, myśle także nad tym czy nie dało by się takiego zestawu podłąćzyć do komputera. tutaj pojawia się kolejne pytanie. 

Czy tak się da? i jakiego potrzebuje do tego oprogramowania, kabli?

Byłbym wdzięczny za wszelką pomoc. 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brniesz w ślepą uliczkę , nic dobrego z tego nie wydusisz a tylko wyrzucisz pieniądze w "błoto". Ten teleskop nie nadaje się do astrofoto, Jeśli chodzi o montaż , to piszesz EQ3 , masz na myśli EQ3-2 ? Jeśli tak to jest jakaś baza na której możesz zbudować prosty zestaw astrofoto.

Edytowane przez gryf188
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, gryf188 napisał:

Brniesz w ślepą uliczkę , nic dobrego z tego nie wydusisz a tylko wyrzucisz pieniądze w "błoto". Ten teleskop nie nadaje się do astrofoto.

Czyli mówisz żebym nie inwestował na razie w astrofoto? Teleskop dopiero co zakupiłem, więc tuby za szybko nie wymienie. I tak chodziło mi o EQ3-2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, maciek z napisał:

Czym chcesz rejestrować obraz ? 

Posiadam bezlusterkowca lumixa gx7, robiłem nim zdjęcia drogi mlecznej i chciałem nim też spróbować astrofoto dsów. Na razie nie moge pozwolić sobie na wymianę sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudna sprawa bo ten teleskop zupełnie nadaje się do astrofoto DS-ów. Może od biedy Księżyc. Szkoda, że nie poradziłeś się przed jego zakupem. Prawda jest przykra , ale to sprzęt bardzo marny.

Właśnie Marek (Gryf) trafnie to ujął. Jedyne co mógłbym Ci doradzić to dokup napęd w jednej osi i spróbuj fotografować niebo przymocowanym do montażu aparatem z czasami rzędu kilkudziesięciu sekund. O kablach i komputerze na razie zapomnij. Trudno mi sobie wyobrazić co chciałbyś tym komputerem sterować.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Stachu napisał:

Posiadam obiektyw 14-150mm f5 i starą newtonoską konstrukcje 600mm f6, wyciągne coś z tego?

Trudna sprawa. Zaczął bym odkładać na jakiś obiektyw stałoogniskowy. Zoomy z takim zakresem (ponad 10x) nie dadzą dobrego obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napęd chyba zakupisz, i do 500zł się zmieści. Ciekawy jestem jakie własności ma matryca i elektronika lumixa. Warto spróbować trzasnąć z 20x15s fotek drogi mlecznej ze statywu na różnych ISO i porównać efekty. Do tego 20x klatka dark i bias, zobaczy się czy jak zapisuje dane. Z obiektywów polecam też jupitera 135mm, oraz jeśli gdzieś uda się znaleźć to olympus 50mm/1.4. Na początek zabawy będzie ok, potem trzebaby nazbierać jakieś 1500 zł na bardziej wypasiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Stachu said:

A polecilibyście mi jakieś w miare budżetowe obiektywy, które dały by zadowalający obraz?

 

11 minutes ago, gryf188 said:

Tair 3s to chyba najbardziej budzetowy sensowny obiektyw .

Ja bym sugerował rozpoczęcie tej przygody od krótszych ogniskowych niż 300 mm, która jest już dosyć wymagająca. Pierwsze próby możesz robić tym co masz (o Newtonie zapomnij)

Za symboliczne pieniądze można kupić np. coś ze starych 135mm (klasykiem jest tu chyba Sonnar Zeissa) choć warto pamiętać, że większość starych szkieł na rynku to podpicowane, rozkręcane graty - warto więc zapewnić sobie możliwość przetestowania i zwrotu, a najlepiej kupić go na giełdzie astronomicznej. Jednym słowem często więcej zależy od egzemplarza niż typu obiektywu.

Konieczne będzie też opanowanie ustawiania montażu "na Polarną" (to akurat jest za darmo ;)

Gdy złapiesz bakcyla warto pomyśleć o tuningu tego montażu (wymiana podkładek na teflonowe, wymiana smaru) - koszt kilkadziesiąt PLN a poprawa kultury pracy znaczna.

Powodzenia!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecałbym to samo co koledzy - do prostego astrofoto montaż który masz wystarczy. Co to znaczy prostego? Ano obiektyw nie dłuższy niż 135 mm i czasy maksymalne dobrane eksperymentalnie jako wynik Twoich umiejętności ustawiania montażu na Polarną i możliwości montażu.

Astrofotografia to w znaczącej przewadze umiejętności obsługi sprzętu i obróbki materiału- konieczność wymiany lub tuningowania sprzętu pojawia się dopiero wtedy jak walisz głową w mur niemocy- albo za krótkie ujęcia możesz robić, albo przestały cię interesować wyłącznie szerokie kadry.

Naucz się obsługi montażu ( ustawiania na Polaris), ostrzenia, prawidłowej akwizycji, kalibracji ( poczytaj co to darki, flaty biasy i po co jest stosujemy), i obróbki.Skompletuj podstawowy zestaw narzędzi do obróbki  - darmowych jest sporo.

A to co masz ( za wyjątkiem obiektywu - choć moim zdaniem na początek KAŻDY obiektyw się nadaje do nauki) w zupełności wystarcza. A przepraszam- napędu jeszcze nie masz, tak? To zacząłbym od napędu - to do wizuala też się przyda. Obiektyw to pozycja numer dwa na liście.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, wróć: wpisałem w Googla Seben EQ3 - to jest coś w rodzaju EQ2 więc szkoda czasu i pieniędzy na cokolwiek :(

 

https://archiwum.allegro.pl/oferta/teleskop-seben-1000-114-star-sheriff-i7817320355.html

Z tej mąki chleba nie będzie, będzie za to frustracja, która zniechęci Cię do astro.

Możesz pobawić się w krótkie ekspozycje bez prowadzenia - będzie to szkoła obróbki, no i można tą metodą też robić fajne zdjęcia szerokich pól - wyszukaj "fotografia statywowa" na forum.

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na to nie wpadłem. Dobrze że nasz niezawodny Agent zadziałał  :) . Ma rację, ten montaż nawet do prostego astrofoto może być źródlem frustracji i jakiekolwiek doinwestowanie jego np. w napęd byłoby błędem.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Agent Smith napisał:

Barlow w wyciągu i ten opis.... powinno się za jaja powiesić tego kto to pisał :-)

Ten teleskop się zupełnie nie nadaje.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minutes ago, gryf188 said:

Dlatego wczoraj  pytałem  czy to EQ3 to jest EQ3-2. Autor napisał że tak ,to EQ3-2, który może być już jakąś bazą astrofoto , więc jest tu jakaś niejasność .

Jest pełna jasność co do niejasności ;)

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.

W astrofoto lepiej mieć sam montaż niż sam teleskop :laughing: Tak serio, to jeżeli Ci fundusze nie pozwalają, a chcesz się zająć astrofoto to są dwa wyjścia:

 

1. Foto planet/Księżyca, dokupujesz napęd, nagrywasz aparatem. Droga wg mnie średnia, inwestujesz kasę, której nigdy nie odzyskasz. 

2. Sprzedaj ten teleskop z montażem i kup najtańszy sensowny montaż z giełdy, czyli np. EQ3-2 z napędem, Adventurer albo Fastrona. Posadź na tym aparat z obiektywe, który masz i się poucz. Po jakimś czasie wymienisz obiektyw i będzie już można robić sensowne zdjęcia.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za pomoc. Troche pomieszałem z tym montażem, ale za to dowiedziałem się troche o tym sprzęcie. Zastosuje się do waszych rad i w przyszłości myśle że zainwestuje w jakiś lepszy montaż z napędem, tym razem zapytam przed zakupem.:laugh: Na razie pozostaje mi cieszyć oko tym co pokaże teleskop i foto drogii mlecznej. Mam jeszcze pytanie czysto teoretyczne, czy gdybym zamontował kamerkę do tego sprzętu, to dało by się uzyskać zadowalające obrazy planet/księżyca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.