Skocz do zawartości

Projekt "Taras" - Epizod 5 - Lagunka w SHO


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji nieporównywalnie mniejszego doświadczenia nigdy nie wiem czy pisać takie rzeczy (bo zwyczajnie nie wiem czy mam rację), ale chyba żeby wejść w temat astrofoto w odpowiedni sposób trzeba też na pewnym etapie ośmielić się i dyskutować. A zatem niech się dzieje. Wg mnie kolorystyka jest super, ale to co pierwsze rzuciło mi się w oczy to szare otoczki szczególnie widoczne w błękitnej części Laguny. Strzelam, że to wynik krycia pod maską i osobnej obróbki gwiazd? To mi jakoś psuje odbiór.

Edytowane przez Mateusz_D
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Mateusz_D napisał:

ale to co pierwsze rzuciło mi się w oczy to szare otoczki szczególnie widoczne w błękitnej części Laguny. Strzelam, że to wynik krycia pod maską i osobnej obróbki gwiazd? To mi jakoś psuje odbiór.

To pewnie pokłosie usuwania magentowych otoczek + maskowania. Słuszna uwaga - za bardzo zafiksowałem się na innych rzeczach - które wydały mi się istotniejsze i nie zwróciłem na to uwagi

 

Kolejny przykład, że trzeba dłużej spać z materiałem.

Będzie poprawionko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Mateusz_D napisał:

ale chyba żeby wejść w temat astrofoto w odpowiedni sposób trzeba też na pewnym etapie ośmielić się i dyskutować. A zatem niech się dzieje

Z mojej strony szacunek za podejście do sprawy i wyważoną wypowiedź - zakładam, że mógłbym z Tobą niejedno piwo wypić :)

  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Tayson napisał:

widac, ale niepotrzebnie podmieniales, bo teraz nie wiadom o czym bylo pisane.

Nie podmieniałem. Nic ze zdjęciem jeszcze nie zrobiłem - usiądę do niego dopiero wieczorem w domu

 

26 minut temu, Tayson napisał:

co sadzisz o takiej modyfikacji koloru gwiazdek?

Modyfikacja fajna, ale tych większych "halów" jest mało i zupełnie nie przeszkadzały mi w odbiorze zdjęcie. Najbardziej wkur*** mnie to, że nie zwróciłem uwagi na te co zwrócił @Mateusz_D - czyli te szare obwódki dookoła gwiazd na tlenie. Chociaż teraz jak patrzę na całość to usunę też te halo o których wspomniałem Tomek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być   :) nie wiem, ale jakoś mało gwiazdek na tym obrazku...sprawa skali? Nigdy nie widziałem Laguny w takiej skali? Wszystko możliwe...

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o mnie chodzi to bym trochę zmniejszył te gwiazdki, bo są sporymi plackami, co oczywiście wynika ze skali. Pogłębia to wrażenie małej ostrości, a tak można oszukać widza :) Ta uwaga w sumie dotyczy każdej z wersji, jaką wrzucałeś.

Kolorystycznie ja bym niebieski bardziej przesunął w cyjan, ale to już kwestia gustu (bo lubię cyjan :) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym chyba wolał zostawić te halo takie jak w starej wersji z odrobiną magenty ( tylko tyle żeby nie były szare) niż tak bardzo je odcinać ostro od tła. No ale to już są detale. Wspaniała fotka tak czy inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KoszykaA dla mnie niestety zdjęcie totalnie się nie podoba choć nie wiem do końca dlaczego. Mam wrażenie, że użyta została ograniczona paleta barw, jakby środek mgławicy został zalany może trzema, czterema odcieniami zamiast totalnego chaosu barw, jakie widać w innych takich zdjęciach. Przez to mam wrażenie, że oglądam bardzo ładny obraz malowany grubym pędzlem plakatówkami. Bardzo sztucznie to wygląda, oczywiście w moim subiektywnym odczuciu. Szczególnie ten taki ciemniejszy "wąż" idący po przekątnej w centrum, jakby pojedyncze machnięcie pędzla...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Tayson napisał:

moge prosic w 2 zdaniach jak poprawiles gwiazdki?

Okazało się, że gwiazdy w siarce mam większe - powodowało to bardzo brzydkie obwódki - zmniejszyłem gwiazdy w siarce i efekt obwódek zniknął.

 

19 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Mam wrażenie, że użyta została ograniczona paleta barw, jakby środek mgławicy został zalany może trzema, czterema odcieniami zamiast totalnego chaosu barw, jakie widać w innych takich zdjęciach

Dzięki za opinię - możesz mi pokazać zdjęcia M8 w HST gdzie na tlenie jest chaos barw (serio się pytam)? Oglądałem wiele zdjęć tego obiektu i poza przykładami, gdzie środek jest totalnie wypalony nie widziałem tam chaosu barw. Patrząc na sygnał zdecydowanie najmocniejszy jest tlen, siarka znajduje się w samym centrum i naokoło "laguny" - stąd te delikatne, zielone linie.

Oczywiście nie rozmawiamy o zdjęciach z Hubble'a.

 

Może powinienem przyciemnić trochę zdjęcie tlenu na korzyść siarki. Nie robiłem aż takich manipulacji a samej siarki miałem mało.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.