Skocz do zawartości

Problem z pilotem od celestron Advanced gt


skuter202

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka mam mały problem z pilotem do goto otóż pojawił się błąd i nie idzie sterować, mam też drugi pilot od starsense i on działa poprawnie dodam jeszcze że sprzęt nie był długo używany i dzisiaj sprawdzając wyskoczył błąd co to może być z góry dziękuję za pomoc. 

IMG_20190809_192943.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem tak .... po wyłaczeniu zasilania niechcący (kablem z montażu) poleciał mi identycznie pilot. Uratowało go ponowne wgranie softu. Ściagnij sobie CFM https://software.celestron.com/updates/CFM/CFM/  i zrób aktualizację. Potrzebny jest kabel USB-RS232 , pod pilota jest wtyk 4 pinowy z czego tylko 3 piny są wykorzystywane (RX,TX i masa)

Instrukcja https://www.nexstarsite.com/OddsNEnds/HCFirmwareUpgradeHowToNexStarPlus.htm

Pamiętaj tylko że pilota nie można podłączyć bezpośrednio pod COM-a (jeśli takiego posiadasz) po drodze  musi być MAX232 jako konwerter poziomów napięć.

Rozpiska tu

Znalezione obrazy dla zapytania celestron nexstar rs232

Edytowane przez komprez
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komprez a jakich dokładnie kabli potrzebuje żeby to zaktualizować i czy jakiś program jest potrzebny do aktualizacji. 

5 minut temu, komprez napisał:

Pamiętaj tylko że pilota nie można podłączyć bezpośrednio pod COM-a

A co to wogole jest jak możesz mi wytłumaczyć kolego 

Dziękuję za pomoc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starsze komputery miały porty COM 

images?q=tbn:ANd9GcTKHOLMTyyg_cp0L8QgIdn

 

W tej chwili wykorzystuje się przejściówki USB do takiego właśnie portu. 

Przypomniałem sobie że mój pilot właśnie nie chciał "rozmawiać" z komputerem za pomocą takiej przejściówki na USB (próbowałem ze 3 róznej marki) i dopiero

ruszył jak podłaczyłem go własnie pod takie port bezpośrednio z tym adapterem na MAX232, po stronie złącza podpina się do PC ... z tyłu podpinasz pilota 

wtykiem telefonicznym 4 pinowym (wąskim) - są one wykorzystywane w słuchawkach telefonicznych (tych na kabel) 

 

51fb3V6buwL._SL1024_.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam, że jesli nie masz RSa w kompie nie należy oszczędzać na konwerterze USB-RS - te po 10 zeta z Alledrogo nie będą najczesciej chciały działać - dopiero taki za 40 był OK (nie pamiętam marki)

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Agent Smith powiem CI że po części masz rację, aczkolwiek kilka razy miałem już tak (m.in. z tym pilotem) że nawet przejściówka Profilica za 80zł nie poszła...  FTDI też nie dał rady.

Ale powiem szczerze że ostatnio wpadły mi przejściówki od przyjaciół ze wschodu na układach CH341 .... są niezawodne :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komprez jak był byś taki miły i mógł byś wysłać linka co muszę kupić bo w sumie nic nie rozumie he he he he  to bym był bardzo wdzięczny oczywiście postawie dobre piwo, czy na win 10 zrobię aktualizacje Pozdrawiam

Edytowane przez skuter202
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Win 10 ... szczerze ? nie mam pojęcia ... ja to ratowałem na W7 ....  

 

Powiem tak ... zamiast kupować to wszystko ... wyślij mi pilota .. ja jeszcze gdzieś mam te kable to może mi się uda CI to odratować ... o ile pilot całkiem nie poszedł w 4 litery ..

 

Ewentualnie jak chcesz się bawić to pierwsze pytanie ? masz lutownice i jakąś wiedzę elektronika ? ... jak nie to od razu Ci powiem ... wysyłaj pilota....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, komprez napisał:

Mieszkasz w Liverpoolu lub okolicach ? mam tam znajomych ...

Hej sprzęt wystawiłem na sprzedaż jest paru chętnych więc na dniach sprzedam, nie mam nerwów i czasu na to badziewie, dzięki jeszcze raz za pomoc i zainteresowanie, co do pilotów to totalne badziewie teraz zakupuje ioptrona mam nadzieję że będzie ok tam też jest pilot ale będzie z bluetooth więc nie będę go dotykał. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.