Skocz do zawartości

Nowy teleskop


skuter202

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka wszystkim post jak kazde inne a dokladnie potrzebuje rozeznania przy planowanym zakupie teleskopu.

W Bardzo bliskim czasie chce zakupic teleskop z prowadzeniem.

Teleskop bede mial na ogrodzie raczej juz go nigdzie nie bede ruszal bedzie do niego dobudowana mala szopka z otwieranym dachem

tak wiec nie interesuje mnie waga lub wielkosc teleskopu.

Warunki light pollution nie za dobre mieszkam kolo Londynu wiec szalu nie ma.

Jedna najwazniejsza zecz ktora musi miec to prowadzenie np goto.

Bardziej do obserwacji planet ale jesli zalapie jakies galaktyki czemu nie.

Uzywany czy nowy nie ma znaczenia.

 

Fundusze jakie chce przeznaczyc to okolo 8 tys zl.(kamere kupie osobno)

i Teraz pytanie do was jaki teleskop sie tutaj najlepiej sprawdzi

wielki np:dobson 14 lub 16 czy cos mniejszego np Meade ls 6 lub 8,nexstar evolution 8 itd.

Z Gory dziekuje za pomoc

 

Edytowane przez skuter202
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chcesz mieć go to z 14" czy 16" to będziesz musiał chyba trochę dołożyć, tak może jedynka z przodu by wystarczyła :) w tych pieniądzach kupisz sct-ka 9,25"  na montażu eq5, ale jeśli chcesz focić to przydałby się co najmniej heq5 co automatycznie zmniejszy tubę do jakichś 8" ( cały czas na tapecie sct ), chyba większość napisze tu, że to najbardziej uniwersalny teleskop.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, eda49 napisał:

Zależy co chcesz oglądać.?

Planety? Są nisko, więc jakość obserwacji taka sobie. 

Dlatego pytanie jest zasadne. 

 

Jeśli warunki LP są słabe, to nie wiem po co Ci duży Newton. Niby pokaże trochę więcej niż mniejszy teleskop ale to LP... 

 

GoTo nie jest złe. Ale miałeś już kiedyś z nim do czynienia? Wiesz jaka jest dokładność? 

 

Po co Ci zabawa w astrofoto? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wyborze GoTo weź pod uwagę, aby wybrać takie, które ma sterowanie z telefonu przez SkySafari. 

EDIT polecam AZ-EQ5 ze sterownikiem BT ukraińskiej firmy astro-gadget. 

Piloty są nieergonomiczne, produkt z ubiegłego wieku. 

A podłączać do kompa i bawić się w kable to nie jest fajne. Ale przemyśl to, może warto, jeśli chcesz mieć stacjonarny teleskop. 

Edytowane przez kjacek
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kjacek napisał:

GoTo nie jest złe. Ale miałeś już kiedyś z nim do czynienia? Wiesz jaka jest dokładność? 

 

Tak mam go to razem ze starsense autoalign więc wiem co i jak ogólnie 2 montaże na GoTo 

 

4 minuty temu, kjacek napisał:

Po co Ci zabawa w astrofoto

Czasami warto coś uwiecznic 

Od czegoś muszę zacząć z foceniem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, skuter202 napisał:

Tak mam go to razem ze starsense autoalign więc wiem co i jak ogólnie 2 montaże na GoTo 

 

Czasami warto coś uwiecznic 

Od czegoś muszę zacząć z foceniem

 

A jak sprawdza się ten StarSense autoalign? 

 

To napisz co tam masz i wtedy będzie łatwiej ;-). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celestron 127 slt

No i celestron advanced gt

3 minuty temu, kjacek napisał:

A jak sprawdza się ten StarSense autoalign?

Jak dla mnie bardzo ułatwiło mi sprawę już i tak z ułatwieniem jaki jest go to

Stawiasz telepa Wbijasz współrzędne godzinę datę i GoTo sam się buja. Jak

dla mnie to bardzo przydatne ułatwienie dla ludzi którzy są bardziej lazy he he he

IMG_20190730_153548.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, skuter202 napisał:

Czasami warto coś uwiecznic 

Od czegoś muszę zacząć z foceniem

Od zapewnienia sobie ciszy i spokoju przez długie miesiące/lata nauki jak to się robi. Żartem trochę to napisałem, ale tak to wygląda. Stać Cię na to? Ja zrezygnowałem, mnie nie stać na to.

 

I później dobry komputer z porządnym monitorem. 

No i nie ten sprzęt. Da astrofoto to zaczyna się od małego EDka lub APO. Chyba, że tylko planety chcesz focić. Ale chyba nie warto się ograniczać? Nie znam się na tym, to wiedza z forów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, esiulek napisał:

jeśli chcesz mieć go to z 14" czy 16" to będziesz musiał chyba trochę dołożyć, tak może jedynka z przodu by wystarczyła :) w tych pieniądzach kupisz sct-ka 9,25"  na montażu eq5, ale jeśli chcesz focić to przydałby się co najmniej heq5 co automatycznie zmniejszy tubę do jakichś 8" ( cały czas na tapecie sct ), chyba większość napisze tu, że to najbardziej uniwersalny teleskop.

pozdrawiam.

Bez przesady, nowa czternastocalowa Synta na dobsonie z GoTo kosztuje mniej niż 10 tysi:

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_299&products_id=2440&lunety=Teleskop Sky Watcher Synta N 406 1800 DOBSON 16 GOTO

Używkę można dostać za 8 albo i mniej.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Bez przesady, nowa czternastocalowa Synta na dobsonie z GoTo kosztuje mniej niż 10 tysi:

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_299&products_id=2440&lunety=Teleskop Sky Watcher Synta N 406 1800 DOBSON 16 GOTO

Używkę można dostać za 8.

To co na planety będzie lepsze wkoncu panowie taki dobson 14 cali czy jakiś meade 8 calowy? A może  coś innego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, skuter202 napisał:

Jak dla mnie bardzo ułatwiło mi sprawę już i tak z ułatwieniem jaki jest go to

Stawiasz telepa Wbijasz współrzędne godzinę datę i GoTo sam się buja. Jak

dla mnie to bardzo przydatne ułatwienie dla ludzi którzy są bardziej lazy he he he

Ale drogie u nas to ustrojstwo, a nie znam nikogo, kto to posiada. Z wyjątkiem Ciebie. 

Ja zwykle mam mało czasu na obserwacje, wyskakuję tylko pod ciemniejsze niebo gdy mogę i dlatego szukam każdego ułatwienia. Czegoś co przyspiesza wyszukiwanie obiektów. 

 

Nie wypowiadam się co do dużego newtona w słabych warunkach LP. Czyta się różne opinie. Ja mam APO 100/600 i SCT9,25. 

Duże apertury są bardziej wrażliwe na seeing, w moich warunkach ten rzadko jest dobry. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kjacek napisał:

Od zapewnienia sobie ciszy i spokoju przez długie miesiące/lata nauki jak to się robi. Żartem trochę to napisałem, ale tak to wygląda. Stać Cię na to? Ja zrezygnowałem, mnie nie stać na to.

 

I później dobry komputer z porządnym monitorem. 

No i nie ten sprzęt. Da astrofoto to zaczyna się od małego EDka lub APO. Chyba, że tylko planety chcesz focić. Ale chyba nie warto się ograniczać? Nie znam się na tym, to wiedza z forów. 

Jak pisałem wyżej warto coś uwiecznic zdjęcie nie musi być mega wystarczy że coś ustrzeli i będę się cieszył to wszystko np piękne krateru na księżycu. 

 

4 minuty temu, MaciejK87 napisał:

Chyba warto sobie zadać pytanie czy iść w astrofotografię czy obserwacje wizualne. Bo to dwie zupełnie różne drogi i zakup zupełnie różnych sprzętów. Szkoda wydawać taką kwotę na półśrodki.

Nie jestem profesjonalista ale jak podłącze sobie Nikona i czasem Strzele foto lub podłącze kamerkę i się pobawię to mi wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do planet może warto zastanowić się nad dużym Makiem 180? Ale foto tym robić to nie wiem... 

4 minuty temu, eda49 napisał:

Też tak chcę .Ale trzeba ustawić na biegun.

Znaczy jak ;-)? Ustawianie na biegun jest potrzebne w montażu EQ, a ja nie używam tego. W wizualu to jest bez sensu moim zdaniem. Choć wielu twierdzi inaczej. 

 

EDIT poszukaj angoli w okolicy, którzy bawią się w astronomię. Trudno doradzić co tam się sprawdza. Pewnie to samo co tu u nas. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, skuter202 napisał:

To co na planety będzie lepsze wkoncu panowie taki dobson 14 cali czy jakiś meade 8 calowy? A może  coś innego

ja uważam że sct-ek, ewentualnie jakiś apo, albo jak pisze Jacek mak.

Edytowane przez esiulek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.