Skocz do zawartości

Nowy teleskop


skuter202

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, kjacek napisał:

Ja nie mam najlepszego, broń Boże. I w tym wątku nie czuję, żeby ktoś tak stawiał sprawę. 

Mogę jedynie wskazywać zady i walety:movingtongue: różnych teleskopów. 

Myślałem, ze każdy kupuje to co wydaje mu sie najlepsze w danej chwili za dane pieniądze... :mr.green:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, skuter202 napisał:

To co na planety będzie lepsze wkoncu panowie taki dobson 14 cali czy jakiś meade 8 calowy? A może  coś innego

Do planet SCT będzie bardziej poręczny. Jest też bardziej uniwersalny. Szczególnie jeśli planujesz też trochę focić. Focenie na dobsonie to konieczność użycia platformy paralaktycznej, a to podnosi koszty, a efekty ciężko uzyskać dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światłosilny achromat nie nadaje się do planet, nie nadaje się do bardzo dużych powiększeń. A ten jest bardzo światłosilny, jak na swoją aperturę.

Dobrze nadaje się do szerokich pól w minimalnych powiększeniach, do DS-ow, ale pod ciemnym niebem.

Jak chcesz nie za długi  refraktor o takiej aperturze, to musi być triplet f/8 . Achromat 6" do  planet musialby mieć gdzieś tak f/25... f/28 (policz sobie długość ;) )

 

BTW

Starwave ma te swoje refraktory przepiękne :zakochany: 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, JSC said:

Światłosilny achromat nie nadaje się do planet, nie nadaje się do bardzo dużych powiększeń. A ten jest bardzo światłosilny, jak na swoją aperturę.

Dobrze nadaje się do szerokich pól w minimalnych powiększeniach, do DS-ow, ale pod ciemnym niebem.

 

A co za problem zmniejszyć apreturę do planet kawałkiem tektury z otworem czy też wymontować petzwala( i zamontować przedłużkę) - o ile jest?

Nadaje się- nie nadaje się, bardzo stanowcze sądy. Słuchając takich rad faktycznie trzeba by kupić 3 setupy - każdy do innego celu

10 hours ago, skuter202 said:

Co myślicie o takim zestawie.... 

Altair starwave 152mm f5.9 +

Ioptron az mount Pro 2 +

 

Czy taki zestaw będzie ok 

 

Nie. Ten montażyk ma zbyt małą nośność - sprawdź ile waży ten refraktor - pewnie paręnaście kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Agent Smith napisał:

A co za problem zmniejszyć apreturę do planet kawałkiem tektury z otworem czy też wymontować petzwala( i zamontować przedłużkę) - o ile jest?

Nadaje się- nie nadaje się, bardzo stanowcze sądy. Słuchając takich rad faktycznie trzeba by kupić 3 setupy - każdy do innego celu

Tak, dokładnie.

To dość światłosilny refraktor i aberka będzie na jasnych obiektach. I rzeczywiście w stanie jakim jest to raczej małe i średnie powiększenia.

Prawda też, że najlepiej pod ciemnym niebem obserwować, ale to dotyczy wszystkich teleskopów :flirt:.

Przy średnim zaświetleniu i SW 150/750 daje radę.

 

1 godzinę temu, Agent Smith napisał:

Nie. Ten montażyk ma zbyt małą nośność - sprawdź ile waży ten refraktor - pewnie paręnaście kg.

Nada się. Tuba waży 11kg + dajmy na to 1kg osprzęt. A mont ma nośność 15kg. No niby pod limit.

Ale są inne plusy montażu. Aku masz w montażu, odpada jeden kabel. Masz wifi i możesz sterować ze SkySafari a nie z tych badziewnych pilotów z poprzedniej epoki.

Możesz dokupić tu drugie siodło na drugi teleskop.

Montaż wymaga bardzo dokładnego wypoziomowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Achro 150mm f/5,9 do planet... Naprawdę... proszę... Robicie to juz chyba złośliwie :uhm:

Patrz proszę na tabelkę - spróbuj! To nie będzie bolało ;) To naprawdę nie jest kit! Jest wykonana na podstawie wzorów Sacka (a te na podstawie standardów Conrady Sidgwic i innych) i własnych obserwacji ( https://www.telescope-optics.net/effects1.htm  )

)ramkax.jpg.d08f444fb2b7bb0c864a139065fb3fed.jpg.ba8ecd2557b9dcd999c7f561b77056ff.jpg

 

Gdyby ktos mi nie wierzył, to jest jeszcze znana  troche uproszczona wersja. Cytowana często na zachodnich forach. Zdaje się Chrisa Lorda, ala zamieszczona w książce Neila Englisha https://www.springer.com/gp/book/9781441964021

Ponizsza grafika buchnięta z Cloudy Nigts, gdie też mozna sobie poczytać - szczerze polecam, bo na polskich forach panuje w tym względzie jakis analfabetyzm. https://www.cloudynights.com/topic/637018-chromatic-aberration-in-achromatic-refractors/

post-849-0-55194600-1539900069.jpg

 

 

Co do przysłaniania - no można - dawniej tak robiono w erze wielkich stacjonarnych refraktorów. A ten ma być stacjonarny. Tylko szkoda troche tych mikro szczególików, które można jednak wyłapać w 150mm (jak się zdarzy dobry seeing). Z drugiej strony chyba takiego seeeingu się nie wyłapie w ogródku, bo po pierwsze mamy turbulencje od okolicznych zabudowań (nawet dym z kominów), a po drugie to i tak nie ma frajdy, bo przysłaniają wszystko drzewa (trzeba pamiętać, ze planety zwykle nie są zbyt wysoko na niebie). Nie wiem jak jest w tym konkretnym ogródku, ale  w większości ogródków tak niestety jest i trzeba to miec na uwadze budując obserwatorium.

 

 

PS

Jesli ktos nie rozumie tych tabelek, to niech pyta , bo to trzeba rozumieć :)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ze ten mój powyższy post jest na nic...

Do planet polecą Ci refraktor achromatyczny  f/5, a jako mobilny telskopik na poczatek  Newtona f/12...bo właśnie tak jest na forach i tak bedzie.

 

Żeby tez nie było, ze polacam refraktor achromatyczny f/20 , tenże jest przeznaczony tylko dla obeznanych ze sprzętem. Nie jest na początek, a to ze wzgledu na rozmiary. Dla więszszości lepszym riozwiązaniem jest dublet ED lub triplet.

Przyznam, ze taki jak poniżej jest moim marzeniem i może jak mnie cos napadnie to kupię obiektyw f/20 (są łatwo dostepna w USA), ale rurę trzeba raczej dorobić samemu...

post-28298-1407104380464.jpg

 

Idąc forumowym tokiem rozumowania - po co temu panu taki długi refraktor achro? Idiota czy co? Przeciez idealny do planet byłby 4x krótszy achromat f/5 - no nie?

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kjacek napisał:

Tu jest bardzo fajny refraktor, sam bym go kupił, gdybym miał kasę:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=54153&sid=de90d08e27cf4b0a18ce2d7bd30e5125

 

Jeszcze raz. To jest bardzo dobry teleskop. Ale kto powiedział, że to dobry sprzęt do planet?... Czytajmy ze zrozumieniem...

 

 

Godzinę temu, JSC napisał:

Wiem, ze ten mój powyższy post jest na nic...

Do planet polecą Ci refraktor achromatyczny  f/5, a jako mobilny telskopik na poczatek  Newtona f/12...bo właśnie tak jest na forach i tak bedzie.

 

Żeby tez nie było, ze polacam refraktor achromatyczny f/20 , tenże jest przeznaczony tylko dla obeznanych ze sprzętem. Nie jest na początek, a to ze wzgledu na rozmiary. Dla więszszości lepszym riozwiązaniem jest dublet ED lub triplet.

Przyznam, ze taki jak poniżej jest moim marzeniem i może jak mnie cos napadnie to kupię obiektyw f/20 (są łatwo dostepna w USA), ale rurę trzeba raczej dorobić samemu...

post-28298-1407104380464.jpg

 

Idąc forumowym tokiem rozumowania - po co temu panu taki długi refraktor achro? Idiota czy co? Przeciez idealny do planet byłby 4x krótszy achromat f/5 - no nie?

 

Idąc przykładem tego zdjęcia... Jak tym czymś, co niewątpliwie jest świetne optycznie, nikt tego nie neguje, oglądamy obiekty leżące nieco wyżej od 45 stopni nad horyzontem? Nie wspomnę przecież o obiektach bliżej zenitu.

Czy wzrok mnie nie myli? Ten Pan na zdjęciu garbi się przy oglądaniu zdjęć jakby? A przecież siedzi na krześle... Pewnie ma za wysoko.

 

Możemy się tak przerzucać tym. Ale czy o to chodzi?

Chyba możemy mieć różne sposoby oglądania nieba? Jedni wybiorą Achromat F5 do szerokich pól i małych powiększeń, inni Newtona 16 cali a inni achromat F20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj prosze Jacku opierwszy post tego wątku... Chodzi o teleskop głownie do planet, pod zaświetlonym niebem...

 

Co do zdjecia - wystaczy uzyc wyższego statywu, lub dodać większe obciażenie na tył teleskopu (dawnie robiło sie wyciąg z cięzkiej rurki metalowej), wtedy rurę wysuwasz do przodu.

post-203511-14074321139679.jpg

Unitron_4eqw_578750.jpg.4fef49bd4fa64a6d31d1e4dc4fd8f20e.jpg

Zreszta to jest teleskop planetarny i byc może temu panu zależy głównie na planetach, dlatego ma taki a nie inny statyw. Dla Ciebie ważne są szerokie pola, DSy  i małe powiekszenia, a dla teg pana duze powiekszenia i planety. Po co na siłę czegoś dowodzić.

Juz były tutaj informacje, ze do ogniskowej 1200mm trzeba leżeć na ziemi aby cos obserwować... Oczywiście "znafcy wiedzom najlepi"... ale ja jakoś nie leżę na ziemi, tylko wygodnie siedzę na krzesełku astronomicznym, nawet gdy telskop ustawiony jest zupełnie w pionie..

 

Kiedys kol. Anatol podesłał mi swój rysunek długiego achro. Mam nadzieję że nie obrazi się, iż  go tutaj zamieszczębez pytania go o zgodę, , , bo jest dla dobra społeczności astronomicznej :)

Rysunek1.jpg.6a2dd29a3884b709201b6767d33d3f36.jpg

 

Ta walka jest Syzyfowa... Ile razy juz pisałem, ze mozliwe jest korzystanie z długiego achromata. Dawałem zdjecia, rysunki, wyliczenia - wszystko na nic... Zawsze się ktoś znajdzie, kto lezy na ziemi...

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak obserwujesz nisko  połozone planety w Dobsonie, powiedzmy popularnym 8"? Stojąc? Bo tak lubisz? Da się tak? Czyli, ze Dobson ani długi achromat nie nadają sie do obserwacji astronomicznych?

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, JSC napisał:

Jesli ktos nie rozumie tych tabelek, to niech pyta , bo to trzeba rozumieć :)

Możesz mi rozjaśnić kolego jeśli jest taka możliwość...... 

 

Co mi polecisz do planet daj linka do obadania tak sam teleskop do 4 max 5 tys Pozdrawiam

 

No i dziękuję za pomoc 

Edytowane przez skuter202
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na cyferki w tabelkach nie muszisz patrzeć. Wystarczy, ze dany achromat będzie w zielonym polu (a najlepiej w ciemnozielonym). Rozpatrzmy tą większą tabelkę. Czyli krzyżując sobie aperturę (lewa strona tabeli) ze światłosiłą (góra tabeli) patrzysz, czy dany achromat spełnia kryteria Conrady- kolor ciemnozielony (najwyższy porównywalny z APO) lub Sidgwick, kolor zielony (bardzo dobra korekcja aberracji), czy Strehl 0,8 kolor zółty (nadający się jeszcze do obserwacji planet). Wszystko to co na czerwonym polu daję dużą aberracje chromatyczną w postaci kolorowych obwódek, dodatkowo daje też duża aberrację sferyczną (w tym sferochromatyczną). Takie achromaty nadają się do małych (lornetkowych) powiększeń, do obserwacji planet są niedobre, ale są chwalone w obserwacjach DS ze względu na duże pole (i w pewnym sensie źrenicę wyjściową, ale tą możesz w duzym stopniu regulować doborem okularu i standadu wyciagu)

 

Co do obserwacji planet (i nie tylko oczywiście) - juz tutaj padło - Refraktor dublet ED do gdzieś tak 120mm...140mm  i triplet od 140mm ze względu na długość, no chyba że chcesz achromata jak ten na zdjęciu powyżej . Potem Mak (generalnie to kończą się na 180mm, ale to i tak za wiele na typowy seeing) potem długi Newton, potem SCT... no byłbym zapomniał o wychwalanym Mak-Newtonie.

 

Chcesz zostawiać w obserwatorium tubę? Szkoda by mi było, ale pewnie jestem przewrażliwiony. Fluorytowego Takahashi bym tam nie zostawiał ;)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat na giełdzie masz fluorytowego Taka za 7,7 tysiaków juz z montażem (nie ma na świecie lepszego ;)  no moze jedynie fluorytowy Vixen...). Apertura 102mm. Mogłaby być troche większa, ale moim zdaniem na typowe miejskie (podmiejskie) ogródkowe oglądnie wystarczy. Czy wiecej da Ci 180mm SCT czy Mak - trudno powiedzieć i nikt Ci tego nie powie, bo musiałbyś sam ocenić. Każdy to widzi inaczej.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, JSC napisał:

Chcesz zostawiać w obserwatorium tubę? Szkoda by mi było, ale pewnie jestem przewrażliwiony. Fluorytowego Takahashi bym tam nie zostawiał

Tak tuba będzie na stałe w ogrodzie razem z całą resztą tak więc nigdzie się że sprzętem nie będę wybierał, możliwe że w przyszłości kupię coś małego do wypadów Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, JSC napisał:

Przeczytaj prosze Jacku opierwszy post tego wątku... Chodzi o teleskop głownie do planet, pod zaświetlonym niebem...

 

Co do zdjecia - wystaczy uzyc wyższego statywu, lub dodać większe obciażenie na tył teleskopu (dawnie robiło sie wyciąg z cięzkiej rurki metalowej), wtedy rurę wysuwasz do przodu.

 

Zreszta to jest teleskop planetarny i byc może temu panu zależy głównie na planetach, dlatego ma taki a nie inny statyw. Dla Ciebie ważne są szerokie pola, DSy  i małe powiekszenia, a dla teg pana duze powiekszenia i planety. Po co na siłę czegoś dowodzić.

Juz były tutaj informacje, ze do ogniskowej 1200mm trzeba leżeć na ziemi aby cos obserwować... Oczywiście "znafcy wiedzom najlepi"... ale ja jakoś nie leżę na ziemi, tylko wygodnie siedzę na krzesełku astronomicznym, nawet gdy telskop ustawiony jest zupełnie w pionie..

 

Kiedys kol. Anatol podesłał mi swój rysunek długiego achro. Mam nadzieję że nie obrazi się, iż  go tutaj zamieszczębez pytania go o zgodę, , , bo jest dla dobra społeczności astronomicznej :)

 

 

Ta walka jest Syzyfowa... Ile razy juz pisałem, ze mozliwe jest korzystanie z długiego achromata. Dawałem zdjecia, rysunki, wyliczenia - wszystko na nic... Zawsze się ktoś znajdzie, kto lezy na ziemi...

Na zaświetlone niebo nic nie pomoże. 

A teleskop wg pierwszego postu ma być 'Bardziej do obserwacji planet ale jesli zalapie jakies galaktyki czemu nie.' 

 

No można się tak męczyć z wielkim żaglem i jeszcze większym montażem do niego. 

No ale po co? Po co korzystać z długiego achromatu, gdy nikt nas do tego nie zmusza? Aby to było stabilne i nie drgało przy podmuchach wiatru musi być dostatecznie ciężkie. 

Mak 150 czy SCT8 pokaże i więcej i w bardziej wygodny sposób. Tym bardziej Mak 180 czy większe SCT. 

I bez problemu można go przewieźć w inne miejsce bez modernizacji samochodu :flirt:.

 

EDIT uważam refraktory za najlepsze teleskopy. Bo są praktycznie bezobsługowe. Nie wymagają kolimacji od czasu do czasu, czas chłodzenia jest krótki. Ale nawet jeśli refraktor to taki wzorzec metra teleskopu, to mają jednak swoje wady. Albo aberka w światłosilnych achromatach i ich waga. Albo długie, doskonałe optycznie rurki z małą soczewką na końcu, zbyt ciemne i zbierające za mało światła, aby być bardziej uniwersalne. 

Na szczęście są EDki i APO. Tu wadą jest cena :flirt:

Nie patrzyłem przez duże APO, nie wypowiadam się tu, a w mniejszych jestem przekonany, że do wizuala triplet nie jest potrzebny, tylko podnosi cenę i wagę tuby. Doublet APO daje radę. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, skuter202 napisał:

Tak tuba będzie na stałe w ogrodzie razem z całą resztą tak więc nigdzie się że sprzętem nie będę wybierał, możliwe że w przyszłości kupię coś małego do wypadów Pozdrawiam 

Jeśli pomieszczenie będzie ogrzewane, to czemu nie. Bo chodzi o to, aby wilgoć nie zbierała się w sprzęcie. 

 

Pomyśl o SCT8 na wyjazdy. Krótka, lekka tuba, około 5 kg. Do tego np ten iOptron AZ Mount Pro. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, JSC napisał:

Przeczytaj prosze Jacku opierwszy post tego wątku... Chodzi o teleskop głownie do planet, pod zaświetlonym niebem...

 

Co do zdjecia - wystaczy uzyc wyższego statywu, lub dodać większe obciażenie na tył teleskopu (dawnie robiło sie wyciąg z cięzkiej rurki metalowej), wtedy rurę wysuwasz do przodu.

post-203511-14074321139679.jpg

Unitron_4eqw_578750.jpg.4fef49bd4fa64a6d31d1e4dc4fd8f20e.jpg

Zreszta to jest teleskop planetarny i byc może temu panu zależy głównie na planetach, dlatego ma taki a nie inny statyw. Dla Ciebie ważne są szerokie pola, DSy  i małe powiekszenia, a dla teg pana duze powiekszenia i planety. Po co na siłę czegoś dowodzić.

Juz były tutaj informacje, ze do ogniskowej 1200mm trzeba leżeć na ziemi aby cos obserwować... Oczywiście "znafcy wiedzom najlepi"... ale ja jakoś nie leżę na ziemi, tylko wygodnie siedzę na krzesełku astronomicznym, nawet gdy telskop ustawiony jest zupełnie w pionie..

 

Kiedys kol. Anatol podesłał mi swój rysunek długiego achro. Mam nadzieję że nie obrazi się, iż  go tutaj zamieszczębez pytania go o zgodę, , , bo jest dla dobra społeczności astronomicznej :)

Rysunek1.jpg.6a2dd29a3884b709201b6767d33d3f36.jpg

 

Ta walka jest Syzyfowa... Ile razy juz pisałem, ze mozliwe jest korzystanie z długiego achromata. Dawałem zdjecia, rysunki, wyliczenia - wszystko na nic... Zawsze się ktoś znajdzie, kto lezy na ziemi...

 

Nie obrażę się o wykorzystanie mojego rysunku. Spoko. Chciałbym tylko dodać, że ten rysunek pokazuje szkic teleskopu z konkretnym, dostępnym na rynku (w USA, firma D&G Optical) obiektywem 5" F18. Jak widać konstrukcja nie jest taka nieporęczna jakby się wydawało. Przyjąłem obserwacje obiektów Układu Słonecznego dlatego kąty są pomiędzy 15 i 60 stopni (około oczywiście). Jak dla mnie do obserwacji Księżyca i planet taki refraktor, oczywiście tylko dla posiadaczy podwórek czy dużych tarasów, to sprzęt docelowy. 

Oczywiście gdyby przesunąć środek ciężkości do tyłu tuby to montaż może być jeszcze niższy. 

Edytowane przez anatol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kjacek napisał:

Jeśli pomieszczenie będzie ogrzewane, to czemu nie. Bo chodzi o to, aby wilgoć nie zbierała się w sprzęcie. 

 

Pomyśl o SCT8 na wyjazdy. Krótka, lekka tuba, około 5 kg. Do tego np ten iOptron AZ Mount Pro. 

Pomieszczenie nie będzie ogrzewane także raczej teleskop będzie sciagany I zabierany do domu reszta zostaje 

Co do ioptron az mount Pro do 15 kg obciążenie także myślę że mi starczy 

I mam nadzieję że montaż spełni moje oczekiwania co do tuby myślę że jednak sct8 albo 9.25 wygrywa tu ze wszystkim Pozdrawiam 

Edytowane przez skuter202
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, skuter202 napisał:

I mam nadzieję że montaż spełni moje oczekiwania co do tuby myślę że jednak sct8 albo 9.25 wygrywa tu ze wszystkim Pozdrawiam 

Tak jak pisałem, to naprawdę bardzo trudno ustalić co lepsze szczególnie w przypadku szczegółów planetarnych.

Teleskop zawsze mozesz wymienić. Chyba rzadko kto ma jedną jedyną pierwszą tubę przez całe życie. Najważniejsze, zeby zacząć jak najszybciej obserwacje. Nawet wskazane są wymiany teleskopu, bo sam dojdziesz do wniosku czego tak właściwie potrzebujesz. Wskazane jest też uczestnictwo w jakichś zlotach. Tam masz wiele teleskopów i mozesz sobie juz wstępną opinię wyrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, JSC napisał:

Tak jak pisałem, to naprawdę bardzo trudno ustalić co lepsze szczególnie w przypadku szczegółów planetarnych.

Teleskop zawsze mozesz wymienić. Chyba rzadko kto ma jedną jedyną pierwszą tubę przez całe życie. Najważniejsze, zeby zacząć jak najszybciej obserwacje. Nawet wskazane są wymiany teleskopu, bo sam dojdziesz do wniosku czego tak właściwie potrzebujesz. Wskazane jest też uczestnictwo w jakichś zlotach. Tam masz wiele teleskopów i mozesz sobie juz wstępną opinię wyrobić.

Dokładnie kolego na ten czas kupię sct 8 lub 9 a po jakimś czasie dokupie ed lub apo Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest bardzo duża różnica między SCT8 a SCT9.25. 

Mianowicie gabaryty i waga. 

SCT8 to w porównaniu z SCT9.25 mała i lekka tubka. 

Za to SCT9.25 ma trochę większy zasięg od SCT8.  

Ale SCT8 chłodzi się krócej. 

 

Czekam na jesień i więcej czasu na testy SCT9.25.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.