Skocz do zawartości

Niebo w sierpniu 2019 - Perseidy w blasku Księżyca


Rekomendowane odpowiedzi

Wow, ależ niesamowite informacje. To 26 km matka emitująca embrioniki - kamyki - dające efekt perseida nadal lata w US ... sądziłem że już dawno się rozpadła :)

 

Tam napisano, że nocą z 12 na 13 najlepsza widoczność perseidów będzie o 2:50 ale ...

czy tylko dlatego, że Księżyc w pełni już zajdzie czy też dlatego że nad ranem Ziemia zgarnia z kosmosu najwięcej perseidów na jednostkę czasu?

 

Siema

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, radio-teleskop.pl said:

Kochani! Rozpoczynamy polowanie na tegoroczne Perseidy ;) Zapraszam!

Moje 3 kamery już od 17 lipca polują :)
Ubiegłej nocy (9/10.08) zarejestrowały 126 meteorów, w tym 86 Perseidów.
Najciekawsze:
per.jpg.ff0f4e1e6b7b5125bc5a69d24141affa.jpg
Sam miałem wczoraj ochotę na zliczanie, ale cirrus przeszkadzał :( a teraz leje...

 

2 hours ago, ekolog said:

Tam napisano, że nocą z 12 na 13 najlepsza widoczność perseidów będzie o 2:50 ale ...

czy tylko dlatego, że Księżyc w pełni już zajdzie czy też dlatego że nad ranem Ziemia zgarnia z kosmosu najwięcej perseidów na jednostkę czasu?

13.08.2019r o 2UT ma być maximum wyliczone przez Petera Jenniskensa.

Księżyc zajdzie przed 3 (1UT), a nad ranem Ziemia zbiera najwięcej meteorów sporadycznych.


Tu na bieżąco jest aktualizowany wykres obserwacji Perseidów:
https://www.imo.net/members/imo_live_shower/summary?shower=PER&year=2019


Do obserwacji potrzeba tylko:
leżaka/materaca/karimaty,
czerwonej latarki,
kilku kartek papieru na podkładce,
2 ołówków (jakby 1 się złamał, długopis raczej nie, bo lubi przestać pisać)
zegarka (telefon może oślepiać przy zapisywaniu początków i końców obserwacji - zalecane są okresy 15-20 minutowe)
Trzeba się ciepło ubrać, ewentyalnie koc mieć, bo marzniemy leżąc w bezruchu, do tego termos z kawą/herbatą i jakaś przekąska (ciastka itp)
Wskazane przypomnieć sobie jasności gwiazd, żeby wyznaczyć zasięg podczas obserwacji. Z dokładnością do 1 mag (ewentualnie od 0.5 mag) wyznaczamy jasność meteorów.
Meteory mozemy dzielić najprościej na Perseidy i inne. Jak ktoś chce, to mozna dzielić na Perseidy, Akwarydy, k Cygnidy i sporadyczne.

Mapka z rojami:
1am.jpg

 

To teraz liczmy na pogodę...

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ekolog Kometa Swift-Tuttle (chyba) jeszcze krąży w jednym kawałku :) A nad ranem Perseidów oglądamy najwięcej, bo ich radiant znajduje się relatywnie wysoko na niebie, więc "sypią się" we wszystkich kierunkach. Oczywiście zniknięcie Księżyca za horyzontem znacznie zwiększa szansę na dostrzeżenie większej liczby meteorów.

@M.K. Dziękuję za szczegółowe i wartościowe uzupełnienie materiału filmowego - świetna robota! Pozdrawiam :)

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11/12.08.2019r 3 kamery zarejestrowały 183 meteory, w tym 141 Perseidów, a ja plus 7 osób pojechaliśmy do Glanowa (na N od Krakowa) na obserwacje. Zrobiłem 3h wizuala obserwując 53 zjawiska, w tym 42 PER:
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad Wrocławiem ładne dziury miedzy chmurkami. Wyjdę potem.

BTW

Znany wydawca "The New York Times" w dziale "nauka" napisał dziś:
Deszcz meteorów Perseid osiągnie dziś szczyt na nocnym niebie.
Będzie rozjaśniać nocne niebo od zmierzchu do świtu, a jeśli masz szczęście, możesz jakiegoś zobaczyć.


https://www.nytimes.com/section/science

 

Meteor ujawnił chyba wszystkie barwy tęczy ... kurczę nawet tu ;)

 

Siema

Link

space-calendar-perseids-videoLarge.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noc maksimum nad Białymstokiem pochmurna, nawet burza była.

 

Obserwowałem też trochę w nocy

9/10 - 5 Perseidów

10/11 - 6 Perseidów

11/12 - 7 Perseidów

 

Generalnie słabo. Księżyc rozświetlał mocno niebo a i ja miałem małe pole widzenia i obserwowałem z miasta (obrzeża miasta).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przez chwilę wyszedł księżyc między frontami burzowymi. Liczyłem na jakiś cud i strzał życia mając w kadrze piorun, Księżyc i Perseidy no ale miałem na to może 15 min, a później rozpętało się burzowe piekło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 hours ago, ekolog said:

Znany wydawca "The New York Times" w dziale "nauka" napisał dziś:

Deszcz meteorów Perseid osiągnie dziś szczyt na nocnym niebie.
Będzie rozjaśniać nocne niebo od zmierzchu do świtu, a jeśli masz szczęście, możesz jakiegoś zobaczyć.

Jak oni lubią nadużywać słowo "deszcz" zamiast "rój"... deszcz jest wtedy jak leci CO NAJMNIEJ 1 meteor na sekundę, a nie co kilka minut :Boink: No cóż, taki "chłit maketingowy" :P

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ! 

Kiepsko w tym roku było coś zaobserwować ! Miałem pogodę do godz.04.00 

Po obejrzeniu filmu ,,Clara ,, nabrałem ochoty by tej nocy nie spać tylko oglądać Perseidy :) 

Obserwację zacząłem po północy i do godziny 02.00 widziałem Trzy Perseidy !

Stwierdziłem że może coś na fotkach wyjdzie ale na 228 zdjęć , niestety tylko na jednym widać i to już obiektyw był zaparowany od mgły :( 

Pozdrawiam !

IMGP3844-001.jpg

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Tegoroczne Perseidy postanowiłem obserwować w nocy z 11 na 12 sierpnia, ponieważ na następną noc były złe prognozy pogody. Wyjechałem kawałek za miasto i już od 22 byłem pod w miarę ciemnym niebem. Niestety Księżyc zbliżał się do pełni i bardzo rozświetlał niebo. Rozstawiłem sprzęt i od godz. 22:37 aparat wykonywał non stop zdjęcia po 30s, aż do godz. 02:27. Spędziłem więc na obserwacjach cztery i pół godziny czasu. W tym czasie widziałem kilkanaście jasnych przelotów meteorów, nie tylko z roju Perseid. Aparat wykonał w sumie  350 klatek, a na 9-ciu z nich zarejestrowały się ślady przelotu meteorów.

Aparat Canon 550D na montażu Star Adventurer, obiektyw Canon 10-22 mm ustawiony na 12 mm, przesłona F-3,5, ISO 800, 1600 i 3200 po zachodzie Księżyca. Jak wspomniałem wyżej klatki po 30 sekund.

IMG_4510_filtered fb.jpg

IMG_4530_filtered fb.jpg

IMG_4550_filtered fb.jpg

IMG_4619_filtered fb.jpg

IMG_4679_filtered crop.jpg

IMG_4679_filtered fb.jpg

IMG_4799 crop.jpg

IMG_4799_filtered fb.jpg

IMG_4804_filtered fb.jpg

IMG_4807_filtered fb.jpg

IMG_4853_filtered fb.jpg

Star Trails dwa fb.jpg

Tło  DM stack 112 kl_4 fb.jpg

  • Lubię 6
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gęsty Cirrus (i jego pochodne) wiszą nad Toruniem i okolicami, więc... wiadomo :(Podobno jutro ma się zrobić bezchmurnie i to najpewniej będzie ostatnia szansa na dostrzeżenie tegorocznych Perseidów, bowiem kolejne noce znów zapowiadają się pochmurno-burzowe... Powodzenia!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, quad said:

Księżyc juz nisko nad horyzontem, niebo czyste wiec posanowiłem sobie poobserwować i jeszcze sporo ich spada.

14/15.08.2019r 3 kamery zarejestrowały 133 meteory, w tym 104 Perseidy, czyli jeszcze mają sporą aktywność, tylko że pełnia Księżyca przeszkadza...

Kilka jaśniejszych z ostatniej nocy:

022319.gif.4ff9d55d5724efb30fd2b10d86ae6320.gif194131.gif.b7fe72f594d9d639311770458326ff24.gif205231.gif.ea0e6dcd19d61b8b9936ba112e55862a.gif

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mogę mówić o sporym szczęściu jeżeli to Perseid. Podczas sesji astrofoto w dniu 18.08 około godziny 21.20, gdy jeszcze Księżyc był schowany....była chwila, by położyć się na rozgrzanej ziemi i pooglądać pięknie rozgwieżdżone niebo. Pomyślałem, że uwiecznię ten moment lustrzanką z obiektywem 50mm na krótkim czasie naświetlania skierowaną w okolice Łabędzia. Leżąc tak na plecach naciskałem spust migawki co chwila próbując ustawić ostrość. Tak po jakimś czasie patrzę na kolejne zdjęcie pojawiające się na wyświetlaczu aparatu a tam smuga i banan na twarzy, że zarejestrowałem coś przez przypadek ;)
Canon 5D mk 2 mod, 50mm 1.8 na f2.6, 10s, ISO1600

IMG_6587_ABE.thumb.png.65c75ec0872a4bb81b1413b7d5226552.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Winter said:

Chyba mogę mówić o sporym szczęściu jeżeli to Perseid. Podczas sesji astrofoto w dniu 18.08 około godziny 21.20

Wygląda jak błysk Irydium.

Podaj współrzędne środka zdjęcia lub jakiejś zarejestrowanej na nim gwiazdy, to sprawdzę kierunek, czy leiał z radiantu Perseidów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, M.K. napisał:

Podaj współrzędne środka zdjęcia lub jakiejś zarejestrowanej na nim gwiazdy, to sprawdzę kierunek, czy leiał z radiantu Perseidów.

 

Na zdjęciu przy dolnej krawędzi jest Lutnia, przy prawym boku głowa Smoka, zaś lewy bok zajmuje Łabędź od Albireo do Sadra i gwiazd o1 i o2 Cygni. Kierunek lotu meteoru zgadza się z radiantem Perseidów, choć kształt smugi trochę chyba za bardzo regularny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.