Skocz do zawartości

Czy możliwe są obserwacje refraktorem o ogniskowej 1200mm na montażu EQ?


JSC

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ temat zawsze powraca i zawsze znajdują się tacy, którzy twierdzą że:

 

-nie można ustawić teleskopu do pionu - otóż można

20190812_141523x.jpg.9333e3761916f57c59673c5a0bbb29ea.jpg

 

-jeśli się uda ustawić do pionu, to trzeba obserwować na leżąco - otóż nie trzeba:

20190812_142245x.jpg.4cbd048ba9228bba08387aaaac1347a5.jpg

 

-jeśli już da się zrobić to co powyżej, to teleskop nie będzie wyważony - otóż jest wyważony (zdjęcie przedstawia obie osie odblokowane):

20190812_141656x.jpg.195c93a9dccd17614321a9927637c140.jpg

 

- jeśli użyje się  takiego wysokiego statywu, że obserwacje będą możliwe w zenicie, to obserwacje nisko położonych obiektów będą niemożliwe- otóż są możliwe, nawet na siedząco.

20190812_142629x.jpg.c72d406cbe718054f0c24f6a60ec9ec7.jpg

 

-długim refraktorem nie można na montażu EQ obserwować obiektów w zenicie, bo wali w nóżki statywu - otóż nie wali:

tutaj jest pokazana sytuacja, gdzie mamy ustawienie nawet nieco poza pionem.

20190812_141523x.jpg.374ef2ab03a80924ebf809dc9b59a9ee.jpg

W montażu EQ dochodzi oczywiście do sytuacji, gdzie nie jest możliwe bez obrotu tuby prowadzenie dookoła 360stopni jeśli obserwujemy blisko zenitu. Wtedy trzeba po prostu obrócić tubę w osi RA i w osi DEC o 180 stopni i cieszyć się dalej obserwacjami, niestety po odszukaniu na nowo obiektu. Dodać należy że takie utrudnienia występują także w montażach AZ i nawet Dobsonie, gdzie w zenicie trzeba dokonać obrotu tuby.

 

PS

Sorki za nieastronomiczne tło ;)

 

 

 

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, astrokarol napisał:

Fajnie. Tylko raczej tezę zmieniał bym tak:

Czy możliwe są obserwacje długim refraktorem (F/8 i więcej) na montażu EQ?

 

Co innego 80/1200 a 150/1200 prawda ?

A jak bardzo różnią się długości tuby 80/1200 i 150/1200?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MaciejK87 napisał:

A można spytać jaki to statyw?

Staruteńki komplet (z głowicą) Vixen New Polaris.

 

Nóżki rozstawiłem na maksymalną odległość, bo tak są najmniejsze drgania skrętne.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, astrokarol napisał:

Średnica ;)

Ekstremalnie mogło by być np. 300/1200 prawda ? 

150mm nie zrobi różnicy. 300mm pewnie zrobiłoby różnicę, ale mozna przecież użyc statywu typu pier/słup.

Np.:

P1030389_940x1023.jpg

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^Pełno jest teraz "tanich" EDków. Nomnozyło się dobrego i w miarę taniego szkła FPL55, FCD100 itd... https://cfftelescopes.eu/refractors/

Ale nawet gdyby to był triplet, to mim zdaniem na taką sredncę byłby za krótki do US :D , chciaż z teg co kojarzę to jest achromat - wiząłem pierwsze lepsze zdjęcie z neta, bo chodziło mi o tą przedłużkę na statyw.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, oicam napisał:

Mi się marzy ciut krótszy refraktor od Twojego, taki 80mm ale f/10 albo 11. Ten Vixen to ma wyciąg 2 cale?

Niestety nie. To jest wyciąg 42mm, czyli gdzieś tak 1,7 cala

O takie długaśne jak mój, to już ciężko - ponoć robione są jeszcze w jakichś niewielkich ilościach na rynek japoński (nie brandowane przez Vixena), ale nie wiem jak jest na chwilę obecną. Po prostu nie chcą sobie robić konkurencji dla 80ED (chyba klon SW) i 81SD (rasowy Vixen) :D

Vixen branduje  jeszcze rozmiar "80M" 80/910 (mój to "80L"). https://www.astroshop.pl/teleskopy/vixen-teleskop-ac-80-910-a80mf-ota/p,4457?utm_medium=cpc&utm_term=4457&utm_campaign=1908&utm_source=froogle&gclid=CjwKCAjwnMTqBRAzEiwAEF3ndpsfYyrOKPbLly0JVPcVonF0na4VB26_b1tLZ9-QfC5PLX-Vzuc1bBoCUP0QAvD_BwE&utm_content=#tab_bar_0_select

Są też produkowane chińskie 80/900 pod różnymi markami.

Nie wiem czy jest różnica pomiędzy teleskopami oznaczonymi 80/910 i 80/900. Możliwe, że 80/910, to zupełnie inna konstrukcja, inna optyka (wynikałoby, że lepsza, skoro Vixen nakleja na to swój znaczek ;) )

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, oicam napisał:

A czyli średnica rurki wyciągu taka jak w SW80/400 i visualback 1,25"?

A jak myślisz, duży jest rozrzut jakościowy w SW i celestronie 80 f/11?

Tam jest oczywiście przejściówka z 42mm na 1,25 cala i generalnie jest to przeznaczone pod standard 1,25". Większa średnica rurki wyciągu pozwala na stosowanie dłuższych okularów, bo stożek swiatła zwykle jest blokowany własnie na rurce wyciągu (czasem na kątówce). Pod 2" akcesoria, to wyciag powinien mieć przynajmniej 2,5".

 

Co do tego jaka jest różnica pomiędzy Celestronem 80/900 i SW 80/900. Nie wiem czy w ogóle jest. Celestron ma jakoś tak "nierasowo" zamontowany szkuacz, chociaz to pewnie lepsze rozwiazanie niż tak blisko okularu jak w SW. SW ma rozwiązanie raczej pod szukacza kątowego i dodatkowego Telrada (tak jak w moim Vixenie na zdjeciach powyżej). Są jeszcze TS 80/900, Bressery 80/900 (w karbonowej tubie ?), Meade 80/900 no i pewnie jeszcze jakies inne Pantoflexy i omegony... Różnica pomiędzy nimi jest pewnie niewielka, ale wybrałbym SW :) (oczywiście jesli Vixen nie wchiodzi w grę ze wzgledu na cenę).

Od razu uprzedzę pytanie o 90/900... Do planet nie będzie różnicy, to co zyskasz na minimalnie większej rozdzielczości, to stracisz na minimalnie mniejszym kontraście (nie wiem czy ten minimalnie większy kontrast i mniejsze aberracje nie dadzą więcej niż o 10mm wieksza soczewka - w sumie to po to ludzie przysłaniaja zbyt jasne obiektywy, aby zobaczyc wiecej, inaczej tego by nie robili).

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam AR90s Bressera i czeka mnie wymiana wyciągu na ten z SW80/400 bo oryginalny u mnie to jakas pomyłka. Chociaż po pewnych modyfikacjach da sie go używać. Bresser niestety postanowił w tej serii AR90 dać o milimetr węższy tubus, zatem muszę podebrać trochę ten drugi wyciąg na obwodzie kołnierza.

Ten mój refraktor to szybka przeglądówka grab and go. Uwielbiam to, że wystawiam teleskop na dwór i zanim doniosę krzesło już jest wychłodzony co przy ciągłym braku czasu jest u mnie priorytetem. Zatem do krótkiej przeglądówki przydałby się dłuższy refraktor na planety i Księżyc. Ale to i tak pieśń przyszłości...

Na giełdzie rzadko się spotyka refraktory 80/900. 

Edytowane przez oicam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego w ogóle nie wychładzam. Czas wychładzania  jest bardzo krótki nawet w mroźne dni. Zanim się dokładnie wpatrzę w obiekt to juz zwykle jest OK z termiką. A lubię dość długo wpatrywać się w szczegóły danego obiektu. Oczywiście dochodzenie do pełnej ostrości jest bardzo widoczne nawet w tak małym teleskopie (sczególnie widoczne w bardzo dużych powiekszeniach), ale trwa to moze kilkanaście minut przy duzej różnicy temperatur.

Rozpisałem sie o tym wychładzaniu, bo dla mnie to też istotna sprawa. Niektórym pewnie nie przeszkadza kikugodzinne wychładznie grubych tub , bo moze wystawiają sobie teleskop wcześniej, może obserwuja w małych powiększeniach...

 

PS

Bresser niestety lubi plastki (chodzi pewnie o cięzar teleskopu). I często te plastki nie trzymają wymiaru. Ja miałem Bressery z plastkiowymi wyciagami, które był nieakceptowalne jak i idealne, zalezy na co się trafi.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, JSC napisał:

Co do tego jaka jest różnica pomiędzy Celestronem 80/900 i SW 80/900. Nie wiem czy w ogóle jest

Celestron jest własnością SW od kilkunastu lat więc pewnie oba te teleskopy są produkowane w jednej fabryce ... a przynajmniej obiektywy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, JSC napisał:

Bresser niestety lubi plastki (chodzi pewnie o cięzar teleskopu). I często te plastki nie trzymają wymiaru. Ja miałem Bressery z plastkiowymi wyciagami, które był nieakceptowalne jak i idealne, zalezy na co się trafi.

Ale tu nie chodzi o rozmiar wyciągu tylko o średnicę samej tuby. Pamiętam, że ktoś na CloudyNights kupil do bressera 90mm wyciąg GSO w standardzie 86mm i się zdenerwował bardzo bo był ciut za duży. U mnie jest taka sama sytuacja tyle że ja sobie dostosuję używany wyciąg za grosze...

Edytowane przez oicam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, ZbyT napisał:

Celestron jest własnością SW od kilkunastu lat więc pewnie oba te teleskopy są produkowane w jednej fabryce ... a przynajmniej obiektywy

 

pozdrawiam

Tak konkretnie, to Celestron jest własnością Synta Technology Corporation of Taiwan, która to korporacja stworzyła m.in. markę Sky-Watcher; przy czym zdaje się, że coś tam jednak Celestron produkuje w Stanach, więc może są między nimi jakieś różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Winter napisał:

Co to za potwór na statywie ?

Achromat Istar 200/1200, był jeszcze jakieś pół roku temu na astromarcie za około 30k PLN z Hiszpanii... cena z kosmosu bo nowe kosztowały mniej, tylko, że ten miał wymieniony wyciąg na jakiś hiperdrogi i mocny :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.