Skocz do zawartości

Własny patent na Pole Master.


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

A nie lepiej zastosować "Polar Drift aligment" w PHD2? Nie trzeba nic wkręcać w miejsce na lunetkę tylko można temat ogarnąc z guidera dla przykładu.

 

Mój proces ustawiania polarnej wygląda tak, że ustawiam dziurę w montażu tak żeby widzieć gwiazdę polarną, później zapomocą guidera załączam poalr drift aligment w phd2 i po 2ch minutach masz ustawione tak że błąd w Dec waha się między 0,4 - 0,7" na montażu klasy EQ5 (celestron AVX).

 

https://www.youtube.com/watch?v=3tYUMmiRx2E

 

Edytowane przez cwic
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest jak mówisz od momentu zaaplikowania bardzo prostej procedury ustawiania montazu na biegun w programach SharpCap i PHD gdzie możemy wykorzystac guider do tego ja bym nie kombinował z niczym innym.

No chyba że nie mamy widocznego bieguna gdzie focimy to pozostaje PoleAlignMax.

Edytowane przez prestoneq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, pablo12311 napisał:

Ja dorobiłem do swojego montażu HEQ5 przejściówkę na kamerę ASI120 i wraz z obiektywem Tamron 90mm f/2.8 ustawiam montaż bez żadnych problemów.Efekt przedstawiam poniżej.

I o to mi właśnie chodzi. To jest odwrotny gwint do monta ? A jak złapałeś kamerkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minutes ago, _Spirit_ said:

Co do procedury SharpCap mam wątpliwości. Skąd wiemy że główny zestaw focący jest super dokładnie w osi zestawu? Błąd na obejmach, dovetailu itd .... Albo czegoś nie rozumiem ..

To nie ma znaczenia dla jakości guidingu, ma znaczenie dla goto i meridian flip.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj ustawiłem montaż po raz kolejny na polarną sprawdzając na której godzinie znajduje się Polarna. 10 sekund kręcenia śrubami i klatki 20 minutowe z 510 ogniskowej schodziłem tak jak należy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, _Spirit_ napisał:

Co do procedury SharpCap mam wątpliwości. Skąd wiemy że główny zestaw focący jest super dokładnie w osi zestawu? Błąd na obejmach, dovetailu itd .... Albo czegoś nie rozumiem ..

To nie ma żadnego znaczenia. SharpCap wyznacza sobie na obrazie prawdziwą oś obrotu RA i względem niej się ustawia. Dzięki temu położenie kamerki nie ma znaczenia, byleby z grubsza celowała gdzie trzeba i nie ruszała się (uginała) w czasie ustawiania.

Można ustawiać kamerką na osi RA, albo guiderem lub zestawem focącym. Jednak, im mniejsze pole widzenia, tym trudniej zacząć (zestaw focący jest raczej średnim pomysłem, guider bardziej).

Adapter możesz wydrukować u @sidiouss

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, _Spirit_ napisał:

PHD drift jak najbardziej.

Co do procedury SharpCap mam wątpliwości. Skąd wiemy że główny zestaw focący jest super dokładnie w osi zestawu? Błąd na obejmach, dovetailu itd .... Albo czegoś nie rozumiem ..

też podobne pytanie chodzi za mną. Czy nie jest jednak tak, że fizyczne ustawienie osie montażu jest jednak ważne: Im lepsze, tym mnie program guidujacy sie meczy z poprawianiem, a wiec i mniejsze prawdopodobienstwo pojawienia sie problemow pobocznych... ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, pawelpm napisał:

też podobne pytanie chodzi za mną. Czy nie jest jednak tak, że fizyczne ustawienie osie montażu jest jednak ważne: Im lepsze, tym mnie program guidujacy sie meczy z poprawianiem, a wiec i mniejsze prawdopodobienstwo pojawienia sie problemow pobocznych... ? 

Ale nie rozumiem, o czym mówisz? Dla procedury ustawiania montażu na biegun w SharpCap nie ma znaczenia zgranie osi kamery (głównej, guidującej czy osobnej) do osi montażu. Program wykrywa ustawienie tej osi i na tej podstawie ustawia dokładnie.

Natomiast nie wiem czy nie piszesz o samym ustawieniu na biegun w kontekście guidingu? Jasne, że jest ważne i po to właśnie rozmawiamy o dokładnym ustawianiu :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.