Skocz do zawartości

Pierwsze i ostatnie światło


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

za namową doświadczonego Kolegi z forum kupiłem kamerkę OSC z czipem Sony IMX294 C. Zdecydowałem się na kamerę Altair Astro i popełniłem przy okazji kolosalny błąd, który sprawia, że jest to pierwsze i ostatnie światło z tą właśnie kamerą. Dlatego tez prezentuję zdjęcie, pomimo widocznych ogromnych mankamentów. Otóż Altair robi dwie wersje kamery - "chłodzoną" z wentylatorkiem, oraz chłodzoną, z układem TEC. Opis jest tak zrobiony, że choć dwa razy to czytałem, to się nie zorientowałem, a że spieszyłem się przed urlopem, to kupiłem tę z wentylatorkiem. Mam pewne pretensje do Teleskop-Express, że taką kamerkę dają w dziale kamery chłodzone do DSO, przy okazji tej naprawdę chłodzonej nie mają wcale.

 

Kamera jutro wraca do Niemiec, ale wczoraj dzięki dobrej pogodzie sprawdziłem sobie ten czip, myśląc w dalszym ciągu nad chłodzoną kamerą z takim układem. Mogę napisać kilka zdań, dla tych co ciekawi, choć oczywiście kontakt był minimalny. Ale mam porównanie do kamer ZWO. Kamerka jest bardzo mała i leciuteńka, w bardzo profi wykonanej obudowie, wygląda lepiej niż ZWO. Ma głębiej niż ASi osadzony sensor, czyli współpraca ze szkłami może być trudniejsza jeśli chcemy coś po drodze wsadzić. Kamera po zakręceniu pokazywała stałą temperaturę ok 23 stopni (plus). Jej obsługa jest bardzo problematyczna. Producent zrobił dedykowane stery z masa funkcji, które nie są widziane np. przez SGP, za to stery ASCOMA są słabe i nie umożliwiają komfortowego ustawiania parametrów kamery. Altair współpracuje z Sharp CAP, w zestawi jest roczna licencja na wersję PRO, ale nawet SC nie potrafił na dedykowanym sterowniku firmowym sprawić, by ta kamera działała prawidłowo. po pierwsze kamera zacina się po USB (pomimo zmiany ustawień transfery, głębi bitowej itd). Musiałem po wielu próbach odłączyć kabel USB3.0 z huba w moncie i podpiąć kamerkę bezpośrednio do lapka kablem 3.0, wtedy stery wykryły kamerę jako USB 2.0 (!) i kamera zaczęła działać, choć nie najszybciej. Kamera ma niestandardowe podejście do wartości gain, które rośnie logarytmicznie na suwaku i dochodzi chyba do wartości 60 000, stery nie sugerują gdzie jest UG czy coś w ten deseń, trzeba samemu kombinować. Generalnie kultura pracy w porównaniu z ZWO jest słaba i nieintuicyjna moim skromnym. Akcesoriów też jest mniej a strona www ze sterami i softem bardzo słaba.

 

Najpoważniejszy problem pojawił się z wyostrzeniem. Najpierw przy deklarowanej odległości od korektora w RASA środek i dwa rogi były mniej więcej ostre, a dwa inne rogi nieostre i to tak, że boli. Po redukcji odległości w końcu zrobiło się symetrycznie, ale jak widzicie na zdjęciu, środek jest ostry, a brzegi są masakrycznie całkowicie poza ostrością. Nie stwierdzam stanowczo że to wina kamerki, ale z ASI 1600 nie mam takiego problemu, podobnie jak z ASI 178. Wydaje mi się, że poza problemem z podaną odległością do sensora dodatkowo kamerka ma poważnego tilta.

 

No i zdjęcie.

120x60s przy księżycu, z filtrem IDAS, bliskie okolice Krakowa. gain nie wiem jaki, bo nie rozumiem tego suwaka w sterowniku, gdzieś tak na 1/3 skali, przy czym ona jest logarytmiczna.

RASA 11" + Altair Astro 294C "chłodzona".

Bez klatek kalibracyjnych.

100%

 

Poza rogami co oczywiste, nie podoba mi się silne halo wokół gwiazdy, pierwszy raz na tym teleskopie takie miałem. Nie wiem jak to źle, bo nigdy tego obiektu jeszcze nie fociłem. Druga sprawa, to nawet w centrum po stackowaniu widać że niektóre gwiazdy nie są spójne, mają obwódki niesymetryczne.

247497435_VeilAltairAstro294Cfirst_lastlight.thumb.jpg.6e464708f425453aba5a4597a14d523a.jpg

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jeszcze ciągle dwie

refraktora to chyba jednak nie kupię, nie podobają mi się mimo wszystko

 

a które? nie znalazłem. Raczej ZWO jeśli jednak kupię.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.