Jump to content
kubaman

Pierwsze i ostatnie światło

Recommended Posts

Posted (edited)

Hej

 

za namową doświadczonego Kolegi z forum kupiłem kamerkę OSC z czipem Sony IMX294 C. Zdecydowałem się na kamerę Altair Astro i popełniłem przy okazji kolosalny błąd, który sprawia, że jest to pierwsze i ostatnie światło z tą właśnie kamerą. Dlatego tez prezentuję zdjęcie, pomimo widocznych ogromnych mankamentów. Otóż Altair robi dwie wersje kamery - "chłodzoną" z wentylatorkiem, oraz chłodzoną, z układem TEC. Opis jest tak zrobiony, że choć dwa razy to czytałem, to się nie zorientowałem, a że spieszyłem się przed urlopem, to kupiłem tę z wentylatorkiem. Mam pewne pretensje do Teleskop-Express, że taką kamerkę dają w dziale kamery chłodzone do DSO, przy okazji tej naprawdę chłodzonej nie mają wcale.

 

Kamera jutro wraca do Niemiec, ale wczoraj dzięki dobrej pogodzie sprawdziłem sobie ten czip, myśląc w dalszym ciągu nad chłodzoną kamerą z takim układem. Mogę napisać kilka zdań, dla tych co ciekawi, choć oczywiście kontakt był minimalny. Ale mam porównanie do kamer ZWO. Kamerka jest bardzo mała i leciuteńka, w bardzo profi wykonanej obudowie, wygląda lepiej niż ZWO. Ma głębiej niż ASi osadzony sensor, czyli współpraca ze szkłami może być trudniejsza jeśli chcemy coś po drodze wsadzić. Kamera po zakręceniu pokazywała stałą temperaturę ok 23 stopni (plus). Jej obsługa jest bardzo problematyczna. Producent zrobił dedykowane stery z masa funkcji, które nie są widziane np. przez SGP, za to stery ASCOMA są słabe i nie umożliwiają komfortowego ustawiania parametrów kamery. Altair współpracuje z Sharp CAP, w zestawi jest roczna licencja na wersję PRO, ale nawet SC nie potrafił na dedykowanym sterowniku firmowym sprawić, by ta kamera działała prawidłowo. po pierwsze kamera zacina się po USB (pomimo zmiany ustawień transfery, głębi bitowej itd). Musiałem po wielu próbach odłączyć kabel USB3.0 z huba w moncie i podpiąć kamerkę bezpośrednio do lapka kablem 3.0, wtedy stery wykryły kamerę jako USB 2.0 (!) i kamera zaczęła działać, choć nie najszybciej. Kamera ma niestandardowe podejście do wartości gain, które rośnie logarytmicznie na suwaku i dochodzi chyba do wartości 60 000, stery nie sugerują gdzie jest UG czy coś w ten deseń, trzeba samemu kombinować. Generalnie kultura pracy w porównaniu z ZWO jest słaba i nieintuicyjna moim skromnym. Akcesoriów też jest mniej a strona www ze sterami i softem bardzo słaba.

 

Najpoważniejszy problem pojawił się z wyostrzeniem. Najpierw przy deklarowanej odległości od korektora w RASA środek i dwa rogi były mniej więcej ostre, a dwa inne rogi nieostre i to tak, że boli. Po redukcji odległości w końcu zrobiło się symetrycznie, ale jak widzicie na zdjęciu, środek jest ostry, a brzegi są masakrycznie całkowicie poza ostrością. Nie stwierdzam stanowczo że to wina kamerki, ale z ASI 1600 nie mam takiego problemu, podobnie jak z ASI 178. Wydaje mi się, że poza problemem z podaną odległością do sensora dodatkowo kamerka ma poważnego tilta.

 

No i zdjęcie.

120x60s przy księżycu, z filtrem IDAS, bliskie okolice Krakowa. gain nie wiem jaki, bo nie rozumiem tego suwaka w sterowniku, gdzieś tak na 1/3 skali, przy czym ona jest logarytmiczna.

RASA 11" + Altair Astro 294C "chłodzona".

Bez klatek kalibracyjnych.

100%

 

Poza rogami co oczywiste, nie podoba mi się silne halo wokół gwiazdy, pierwszy raz na tym teleskopie takie miałem. Nie wiem jak to źle, bo nigdy tego obiektu jeszcze nie fociłem. Druga sprawa, to nawet w centrum po stackowaniu widać że niektóre gwiazdy nie są spójne, mają obwódki niesymetryczne.

247497435_VeilAltairAstro294Cfirst_lastlight.thumb.jpg.6e464708f425453aba5a4597a14d523a.jpg

Edited by kubaman
 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Kuba to ile Ty już tych kamer masz? :)

EDIT: No i kiedy w końcu kupisz refraktor?

edit 2: i czemu inwestujesz w takie wynalazki - sprawdzone kamery QHY też mają ten czip.

Edited by _Spirit_

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

no jeszcze ciągle dwie

refraktora to chyba jednak nie kupię, nie podobają mi się mimo wszystko

 

a które? nie znalazłem. Raczej ZWO jeśli jednak kupię.

Edited by kubaman

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, kubaman napisał:

a które? nie znalazłem.

 

https://www.qhyccd.com/index.php?m=content&c=index&a=show&catid=94&id=9&cut=3

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

cytat ze strony QHY

If you have a telescope like RASA , then the QHY128C or QHY367C full frame camera is highly recommended. Allows you to take full advantage of the imaging circle of this device.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

nigdzie tego w EU nie ma..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.