Skocz do zawartości

Jaki montaż i statyw do refraktora Bresser 152/1200?


MaciejK87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam okazję dość tanio kupić achromat Bressera 152/1200. Wiem że ta rura ma swoje wady, używam go od paru tygodni na zasadzie koleżeńskiego wypożyczenia. Mam jednak pytanie dotyczące montażu, ten zestawowy (exos-2) jest jak dla mnie tragiczny i dlatego chciałbym się dowiedzieć co polecacie do takiego sprzętu? Najważniejsze dla mnie to jak największą stabilność i trwałość, nie musi mieć goto, ale napęd w RA byłby mile widziany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://astropolis.pl/topic/68195-czy-możliwe-są-obserwacje-refraktorem-o-ogniskowej-1200mm-na-montażu-eq/

 

Kawał rury i wyzwanie montażowe. Może w linku wyżej coś znajdziesz... Choć wątpię. Oni tam wieszają raczej cienkie rurki. 

 

Daj znać jak znajdziesz rozwiązanie, komuś się to przyda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kjacek napisał:

https://astropolis.pl/topic/68195-czy-możliwe-są-obserwacje-refraktorem-o-ogniskowej-1200mm-na-montażu-eq/

 

Kawał rury i wyzwanie montażowe. Może w linku wyżej coś znajdziesz... Choć wątpię. Oni tam wieszają raczej cienkie rurki. 

 

Daj znać jak znajdziesz rozwiązanie, komuś się to przyda. 

No właśnie dlatego założyłem ten wątek osobno. Ten Bresser sporo waży i nie wiem na czym można by go było sensownie zawiesić, jedyne co znalazłem to neq6, ale cena jest dla mnie zaporowa i za dużo tam prądu i elektroniki jak na moje potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ciężkie bydle. I za długi jak dla mnie. 

Dlatego wybieram tak do 750mm max. 

Cała logistyka się zmniejsza. 

Achromat SW 150/750 czy M-B 152/760 to max w moim przypadku, oczywiście jeśli chodzi o refraktory. 

 

Ze swojego doświadczenia. Musisz mieć ciężki, mocny statyw. Nie powiem jaki, chyba musisz go dobrać eksperymentalne. Przychodzi mi do głowy stary telewizyjny Goliat z wysuwaną i odginaną od pionu kolumną. Ciężki, dlatego się go pozbyłem, ale z dużą nośnością. 

 

EQ sobie daruj, po co się dodatkowo męczyć. Mikroruchy chyba też nie są konieczne. 

Montaż - jakiś AZ. TYLKO JAKI? 

Widłowy? Zrób sobie coś a'la mini Dobson na końcu statywu. To chyba najtańsze rozwiązanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba iść z duchem czasu i zapominać juz powoli o konstrukcjach sprzed kilkudziesięciu lat... Tylko, ze chodzenie z duchem czasu troche wiecej kosztuje ;)

iOptron-Statyw-kolumnowy-Tri-Pier.jpg

Ewentualnie sama przedłużka co by w rury nie waliło ;)

image.jpeg.f736a23dbf87c4d8eaf529d8fa6a359a.jpeg

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moszesz rozważyć SkyTee, który mam wystawiony na sprzedaż. Co prawda to AZ ale z mikroruchami. Nośność katalogowa do 15kg.

 

A tak w ogóle, dość długo miałem Sky Watchera 150/1200 na montażu SW -EQ5 dawał radę ale musiał być idealnie wyważony. Dużo lepiej spisywał się Celestron CG5-GT, zauważalnie mocniejszy bo były stalowe nogi 2” i tez się tak nie męczył jak zmieniałem okulary o dużych różnicach masy. Taki Celestron wczoraj gdzieś ktoś wystawił za 1600pln (chyba OLX). 

Ale musisz mieć świadomość ze wyważenie i mocowanie takiej rury to jest wyzwanie. Zdarzało się ze walczyłem z 40 minut zanim wszystko dobrze poustawiałem, gdzie koledzy z „dobsonami” dawno byli w kosmosie. Dlatego dużo lepszym i mobilniejszym rozwiązaniem jest montaż typu AZ dla takiej rury.

Edytowane przez wampum
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, wampum napisał:

Moszesz rozważyć SkyTee, który mam wystawiony na sprzedaż. Co prawda to AZ ale z mikroruchami. Nośność katalogowa do 15kg.

 

A tak w ogóle, dość długo miałem Sky Watchera 150/1200 na montażu SW -EQ5 dawał radę ale musiał być idealnie wyważony. Dużo lepiej spisywał się Celestron CG5-GT, zauważalnie mocniejszy bo były stalowe nogi 2” i tez się tak nie męczył jak zmieniałem okulary o dużych różnicach masy. Taki Celestron wczoraj gdzieś ktoś wystawił za 1600pln (chyba OLX). 

Ale musisz mieć świadomość ze wyważenie i mocowanie takiej rury to jest wyzwanie. Zdarzało się ze walczyłem z 40 minut zanim wszystko dobrze poustawiałem, gdzie koledzy z „dobsonami” dawno byli w kosmosie. Dlatego dużo lepszym i mobilniejszym rozwiązaniem jest montaż typu AZ dla takiej rury.

Wyważenie to nie problem, na zestawowym montażu udaje mi się to zrobić tak że po odblokowaniu obu osi teleskop stoi w miejscu. Exos-2 ma nośność katalogową do 13 kg. a nie radzi sobie z 11 kg. Dlatego szukam czegoś co będzie miało jeszcze sporo w zapasie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.