Skocz do zawartości

Mam już teleskop, a co dalej?


Malena

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, MaciejK87 napisał:

Może faktycznie nie umiem. Co nie oznacza że trzeba od razu narzucać innym żeby zmienili szukacz na Red Dota, "bo ja umiem i inni też powinni". Ja mam na teleskopie szukacz tradycyjny, kolimatorowy Red Dot, i trzecie miejsce na wskaźnik laserowy więc patrząc na Red Dota drugim okiem widzę w większości tubę pierwszego szukacza. Każdy lubi coś innego podsumowując.

Trzeba zmienić < bowiem ten który jest w komplecie do niczego się nie nadaje ( nie dość że obraz odwrócony lewo prawo to na dodatek góra dół) a poza tym to jest dodawany do tego teleskopu tylko w celu by wyglądał on bardziej atrakcyjnie. Red Dot-em wszystko znajdzie, wystarczy znaleźć jaśniejszą gwiazdę a resztę załatwi okular zamontowany w teleskopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i montaż AZ-3 wymaga modyfikacji, żeby możliwe były obserwacje w pobliżu zenitu - o tym jest mnóstwo tematów tutaj i na innych forach.

Jak widzisz, trochę tego jest i trzeba mocno się pilnować, żeby nie rozchlapać funduszy na gadżety, które potem będą zalegać w szufladach. Wg mnie w tym momencie priorytet to okular 9-10 mm, bo o tym zestawowym można tyle dobrego powiedzieć, że jest dobry, bo jest. I kątówka lustrzana zamiast pryzmatycznej (i tu już trzeba dobrze się zastanowić, czy na początek wystarczy najtańsza, czy od razu inwestować w b, dobrą, czyli b. drogą), Potem reszta okularów, ale na spokojnie. Twój teleskop jest mało wymagający, tańsze okulary (choćby proponowane wyżej Plossle czy SW WA 66*) też będą OK, Warto szukać akcesoriów na giełdzie, będzie taniej i w razie czego można je później odsprzedać bez strat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w szoku. Zamiast pisać dziewczynie "idź na dwór z teleskopem i obserwuj" prawie wszyscy wyliczają jak jeden mąż co kupić i co zmienić. A to że szukacz zły, a to że statyw zły, a to że okular zły... Zaraz będzie litania, że teleskop też zły i żeby już zbierała na kolejny.

Masz całkiem przyzwoity teleskop, bierz go na dwór i obserwuj co się da, czyli planety, Księżyc, obiekty z katalogu Messiera.
Do tego dochodzą jaśniejsze komety, które się trafiają raz na kilka miesięcy, setki jasnych gromad otwartych z katalogu NGC, asteryzmy, gwiazdy podwójne...
A wolny czas zamiast spędzać nad czytaniem co dokupić i przeglądaniem sklepów za nowymi bajerami spędzaj na przygotowywaniu się do obserwacji, czyli Stellarium, atlas nieba, planowanie jak dojść do celu.

Jedyna z dobrych rad co do ewentualnych zakupów to okular o dłuższej ogniskowej, jakiś Plossl z ogniskową 32 lub 40 mm, będzie łatwiej znajdować obiekty ale nie jest on niezbędny.

 

A Jowisza spróbuj obserwować jak niebo nie jest jeszcze aż takie ciemne zaraz po zachodzie Słońca, to zobaczysz dwa pasy na 100%.

Ciemnego nieba :-)

Edytowane przez oicam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, oicam napisał:

Jestem w szoku. Zamiast pisać dziewczynie "idź na dwór z teleskopem i obserwuj" prawie wszyscy wyliczają jak jeden mąż co kupić i co zmienić. A to że szukacz zły, a to że statyw zły, a to że okular zły...

No bo koleżanka pytała właśnie o to. Zaznaczyła że wychodzi z teleskopem na obserwacje więc akurat tego jej nie trzeba pisać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Malena napisał:

więc od kilku dni zarywam noce i trochę błądzę po niebie obserwując to, co akurat wpadnie mi w okular. I złapałam bakcyla.

Do obserwacji koleżanki zachęcać raczej nie trzeba.:like:

Wszyscy starają się najlepiej, jak potrafią odpowiedzieć na prośbę Maleny:

,,Poradźcie mi proszę jakich akcesoriów potrzebuję na początek żeby wyciągnąć z teleskopu maksimum jego możliwości."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@oicamPrzecież autorka wątku właśnie pytała co dokupić, cyt.: "Poradźcie mi proszę jakich akcesoriów potrzebuję na początek żeby wyciągnąć z teleskopu maksimum jego możliwości. Chciałabym zwłaszcza osiągnąć lepsze powiększenie planet. Przykładowo widzę Jowisza i jego trzy księżyce, ale z jego pasów dostrzegam tylko jeden"

Tym zestawem nie dostrzeże pasów na Jowiszu, a pisała że interesują ją planety, a nie DS-y.

IMO pierwsze zakupy to chociaż jeden filtr do Księżyca i planet (polecam ponownie 80A -50zł) i jakiś okular ok 9mm (100-200zł), bo te kitowce 10mm od SW są bardzo słabe, przydałaby się też kątówka 90st (70zł), bo pryzmatyczna z zestawu jest fatalna również jeżeli chodzi o jakość. Sam ten temat przerabiałem ze swoim refraktorem. Co do AZ3 jeżeli nie kieruje się go blisko zenitu nie jest zły, a planety są obecnie nisko. Ja co prawda zamieniłem na AZ5, ale dla wygody, a nie z konieczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pierwszy post był z prośbą o wskazówki odnośnie dodatkowych akcesoriów więc forumowicze ustosunkowali się do niego i mi tych wskazówek udzielili. Jestem im za to wdzięczna, bo zamiast szukać po omacku wiem już w którym kierunku się zwrócić żeby poprawić jakość i komfort moich obserwacji. Choć ostatnio pogoda nie rozpieszcza to staram się maksymalnie korzystać z nocnego nieba żeby jak najszybciej "nauczyć się" mojego teleskopu i nabrać wprawy w wyszukiwaniu obiektów.

 

ALE jak wszyscy wiemy apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc nie dziwcie się że ja również szukam sposobu żeby poprawić osiągi mojego teleskopu chociażby poprzez dobór lepszych okularów. Korzystając z Waszych rad i Waszego doświadczenia mam szansę uniknąć błędów i nieprzemyślanych zakupów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, oicam napisał:

Dobra, dobra :emotion-5:
Chciałem, żeby dziewczyna nie wpadła w wir zakupów jak to zwykle bywa z nowym teleskopem...

Niepotrzebnie zdenerwowałem się jak zobaczyłem wpis o zmianie szukacza, bo ten co ma to jest całkiem przyzwoity.

I tak pewnie w to wpadnie, chociaż trzeba faktycznie przed tym ostrzegać. Ja parę rzeczy kupiłem z gorącą głową i teraz czekają w szafie nie wiadomo na co.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Ajot napisał:

@oicamPrzecież autorka wątku właśnie pytała co dokupić, cyt.: "Poradźcie mi proszę jakich akcesoriów potrzebuję na początek żeby wyciągnąć z teleskopu maksimum jego możliwości. Chciałabym zwłaszcza osiągnąć lepsze powiększenie planet. Przykładowo widzę Jowisza i jego trzy księżyce, ale z jego pasów dostrzegam tylko jeden"

Tym zestawem nie dostrzeże pasów na Jowiszu, a pisała że interesują ją planety, a nie DS-y.

IMO pierwsze zakupy to chociaż jeden filtr do Księżyca i planet (polecam ponownie 80A -50zł) i jakiś okular ok 9mm (100-200zł), bo te kitowce 10mm od SW są bardzo słabe, przydałaby się też kątówka 90st (70zł), bo pryzmatyczna z zestawu jest fatalna również jeżeli chodzi o jakość. Sam ten temat przerabiałem ze swoim refraktorem. Co do AZ3 jeżeli nie kieruje się go blisko zenitu nie jest zły, a planety są obecnie nisko. Ja co prawda zamieniłem na AZ5, ale dla wygody, a nie z konieczności.

Jak to nie dostrzeże. Widocznie warunki miała słabe. Dwa pasy to "lekkim okiem" widać w refraktorze o średnicy 70mm przy źrenicy 2mm, a nawet w lornetce 20x80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, oicam napisał:

Dobra, dobra :emotion-5:
Chciałem, żeby dziewczyna nie wpadła w wir zakupów jak to zwykle bywa z nowym teleskopem...

Niepotrzebnie zdenerwowałem się jak zobaczyłem wpis o zmianie szukacza, bo ten co ma to jest całkiem przyzwoity.

"Błądzę po niebie obserwując to, co akurat wpadnie mi w okular" a dlaczego błądzi?, ano dlatego że nie ma odpowiedniego szukacza (ten co ma do niczego się nie nadaje o czym pisałem wcześniej). Gdy zainstaluje Red Dot-a przestanie błądzić i z łatwością wyszuka w teleskopie to co widzi gołym okiem i chciała by to zobaczyć w teleskopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, kos10 napisał:

Czemu akurat o tej porze najlepiej? Jest najwyżej wtedy?

To też, teraz Jowisz góruje około godziny 20 jak jest jeszcze widno. Ale tu chodzi o kontrast, po prostu na tle ciemnego nieba planeta może razić w oczy i oko nie dojrzy szczegółów. Sposoby są dwa, albo zmniejszyć źrenicę wyjściową teleskopu przez zastosowanie bardziej krótkoogniskowego okularu, albo lekko zmniejszyć źrenicę oka, za pomocą tego, że niebo jest jeszcze w miarę jasne...

Edytowane przez oicam
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kompas napisał:

"Błądzę po niebie obserwując to, co akurat wpadnie mi w okular" a dlaczego błądzi?, ano dlatego że nie ma odpowiedniego szukacza (ten co ma do niczego się nie nadaje o czym pisałem wcześniej). Gdy zainstaluje Red Dot-a przestanie błądzić i z łatwością wyszuka w teleskopie to co widzi gołym okiem i chciała by to zobaczyć w teleskopie.

No tak, szukacz odwraca obraz więc jego obsługa nie jest dla mnie intuicyjna. Myślę jednak że potrzebuję więcej czasu w terenie żeby dojść do wprawy i zakodować sobie to odwrócenie kierunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kompas napisał:

"Błądzę po niebie obserwując to, co akurat wpadnie mi w okular" a dlaczego błądzi?, ano dlatego że nie ma odpowiedniego szukacza (ten co ma do niczego się nie nadaje o czym pisałem wcześniej). Gdy zainstaluje Red Dot-a przestanie błądzić i z łatwością wyszuka w teleskopie to co widzi gołym okiem i chciała by to zobaczyć w teleskopie.

Podałeś jako argument na nie podwójnie odwrócony obraz szukacza, tym tokiem myślenia muszę zmienić cały teleskop :g:

 

1 minutę temu, oicam napisał:

To też, teraz Jowisz góruje około godziny 20 jak jest jeszcze widno. Ale tu chodzi o kontrast, po prostu na tle ciemnego nieba planeta może razić w oczy i oko nie dojrzy szczegółów.

To się dotyczy chyba jasnych teleskopów? Ale poprawcie mnie jeżeli się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, MaciejK87 napisał:

I tak pewnie w to wpadnie, chociaż trzeba faktycznie przed tym ostrzegać. Ja parę rzeczy kupiłem z gorącą głową i teraz czekają w szafie nie wiadomo na co.

Faktycznie, przed gorączką kupowania coraz to nowych akcesoriów trzeba przestrzegać, bo to choroba podstępna i wyniszczająca.

Do tego teleskopu nie trzeba nic więcej ponad trzy przyzwoite okulary (~9 mm, ~18 mm, ~30 mm), kątówkę lustrzaną (ta zestawowa pryzmatyczna przyda się do obserwacji przyrody) i filtra przyciemniającego do Księżyca (żeby nie wypalał oka blaskiem) i jasnych planet (łatwiej dostrzec szczegóły na Jowiszu i Saturnie). Szukacz daje radę, jeśli opanuje się celowanie dwuoczne, chociaż faktycznie z Red Dotem jest może łatwiej. a używany jest niedrogi.

I tyle, żaden dodatek ponad te nie poprawi istotnie obserwacji (może ewentualnie filtry kolorowe do planet, ale przy takiej małej aperturze chyba niewiele dadzą).

Edytowane przez KrzychK
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, MaciejK87 napisał:

Podałeś jako argument na nie podwójnie odwrócony obraz szukacza, tym tokiem myślenia muszę zmienić cały teleskop :g:

 

To się dotyczy chyba jasnych teleskopów? Ale poprawcie mnie jeżeli się mylę.

To się tyczy każdego teleskopu, w którym otrzymujemy zbyt dużą źrenicę wyjściową przy obserwacji planety. A w krótkim refraktorze typu SW80/400 100/500 po prostu trudniej uzyskać mniejszą źrenicę, stąd częściej w nich ten problem występuje.

Koleżanka ma względnie długi refraktor. Zapewne warunki były przeciętne, albo jako nowicjuszka za krótko się wpatrywała w tego Jowisza i pasów nie widziała. A tym co ma to powinna spokojnie co najmniej dwa pasy widzieć i Wielką Czerwoną Plamę też oczywiście musi użyć okularu 10mm z zestawu.

Dodam jeszcze, że tym zestawem przy dobrej wprawie i dobrych warunkach atmosferycznych zobaczy przerwę Cassiniego w pierścieniach Saturna.

Edytowane przez oicam
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, oicam napisał:

 

Dodam jeszcze, że tym zestawem przy dobrej wprawie i dobrych warunkach atmosferycznych zobaczy przerwę Cassiniego w pierścieniach Saturna.

Kluczowe są dobre warunki atmosferyczne, czyli Jaśnie Wielmożny Pan Seeing. Planety są nisko, upały też nie sprzyjają seeingowi, zapewne to było główną przyczyną braku szczegółów na Jowiszu.

Tym niemniej tym zestawem jak najbardziej da się zobaczyć dużo więcej niż gołym okiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Pomidor napisał:

Witajcie zwróć uwagę na okular z zmienną ogniskową ( zoom ) okular StarGuider 8-24 mm jest tani i dobry i reduktor ogniskowej - też warto mieć 

Nie szedłbym tą drogą, zoomy mają swoje wady i ograniczenia i specyfikę zastosowań, za te pieniądze lepiej chyba kupić dwa okulary o stałych ogniskowych (aczkolwiek są tacy, co cenią sobie szybkość i wygodę zmiany powiększenia w zoomie).

A reduktor ogniskowej do czego miałby się przydać? Chyba, że chodzi o soczewkę Barlowa, ale wtedy znów: do czego?

Generalnie nie szalałbym z zakupami (patrz wyżej: trzy okulary + kątówka stykną), trzeba pamiętać o ograniczeniach teleskopu wynikających z praw fizyki i jakości wykonania elementów optycznych (oraz o ograniczeniach budżetowych wynikających z praw ekonomii :Cry:).

Ciemnego i bezchmurnego nieba życzę, a JWP Seeinga upraszam o łaskę dla wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega @KrzychK pisze, kup krótki okular do planet najlepiej 9mm albo 6mm może być ten SW WA 66* i złączkę kątową 90* lustrzaną. Ten 6mm da powiększenie x150 i źrenicę 0,6 mm i to już może być za ciemny obraz. Ale niektórym taki pasuje. Co do złączki to z tanich polecam GSO 1,25". Co do okularów to jak Ci się znudzą planety to weź Plossla 32mm albo 40mm na obiekty głębokiego nieba. To wystarczy Ci na naprawdę długi czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, KrzychK napisał:

Nie szedłbym tą drogą, zoomy mają swoje wady i ograniczenia i specyfikę zastosowań, za te pieniądze lepiej chyba kupić dwa okulary o stałych ogniskowych (aczkolwiek są tacy, co cenią sobie szybkość i wygodę zmiany powiększenia w zoomie).

A reduktor ogniskowej do czego miałby się przydać? Chyba, że chodzi o soczewkę Barlowa, ale wtedy znów: do czego?

Generalnie nie szalałbym z zakupami (patrz wyżej: trzy okulary + kątówka stykną), trzeba pamiętać o ograniczeniach teleskopu wynikających z praw fizyki i jakości wykonania elementów optycznych (oraz o ograniczeniach budżetowych wynikających z praw ekonomii :Cry:).

Ciemnego i bezchmurnego nieba życzę, a JWP Seeinga upraszam o łaskę dla wszystkich.

Witaj do obserwacji naziemnej fauny i flory ( reduktor i zoom ) Szukanie obiektów kosmosu ( zoom ) Przy okazji mój przyjacielu poleć mi książkę dla początkujących astronomów ( dobrą )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Pomidor napisał:

Witaj do obserwacji naziemnej fauny i flory ( reduktor i zoom ) Szukanie obiektów kosmosu ( zoom ) Przy okazji mój przyjacielu poleć mi książkę dla początkujących astronomów ( dobrą )

"W stronę nieba" autor Andrzej Branicki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie najlepsza książeczka wprowadzająca początkujących w obserwacje astronomiczne to

"Miesięczny przewodnik po niebie" Ian Ridpah, Wil Tirion.

453383-352x500.jpg

Pan Ridpah robi najlepsze opisy nieba, a pan Tirion robi najlepsze mapki nieba. W tm duecie wychodzi im produkt doskonały.

 

Dostępna jest jeszcze chyba np. tutaj:

https://arena.pl/miesieczny-przewodnik-po-niebie-astronomia-planety,p40059654.html

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.