Skocz do zawartości

Mam już teleskop, a co dalej?


Malena

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie dostałam swój pierwszy teleskop (Teleskop Sky-Watcher Synta R-90/900 AZ-3) więc od kilku dni zarywam noce i trochę błądzę po niebie obserwując to, co akurat wpadnie mi w okular. I złapałam bakcyla. Poradźcie mi proszę jakich akcesoriów potrzebuję na początek żeby wyciągnąć z teleskopu maksimum jego możliwości. Chciałabym zwłaszcza osiągnąć lepsze powiększenie planet. Przykładowo widzę Jowisza i jego trzy księżyce, ale z jego pasów dostrzegam tylko jeden, a i to nie mam pewności czy on tam faktycznie jest, czy sama sobie go wkręciłam :D Doradźcie w co zainwestować żeby "podkręcić" mój teleskop. Przy czym zależy mi na akcesoriach które albo będą w miarę uniwersalne, albo niezbyt drogie, bo już wiem, że ten teleskop jest moim pierwszym, ale nie ostatnim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie nosisz okularów i masz dobry wzrok to (zważywszy też na budżet) ten okular da ci wystarczająco duże (jak na ten teleskop) powiększenia do planet i kraterów na Łysym (czyli jedynym księżycu Ziemi)

 

https://deltaoptical.pl/okular-do-gso-plossl-6-mm-1-25-quot?from=listing

 

Siema

Link

3ad569c3c41475085da81df0f223e1826e69d9bb

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Dan1367 napisał:

Mapka nieba albo aplikacja stellarium/skysafari/heavens above. Pozwoli Ci to na poznanie nieba i łatwe odnalezienie ciekawszych obiektów na niebie.

Mapkę mam, stellarium dziś ogarnę. Na co dzień mam dobre, a na weekend bardzo dobre warunki do obserwacji nieba (Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach) więc jest gdzie poszaleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku (refraktor 102/500 i okular 5mm, a wiec 100x) żeby dostrzec pasy na Jowiszu musiałem użyć filtru. Najlepszy do tego okazał się niebieski 80A. Widzę z nim dokładnie 2 pasy równikowe i jeden biegunowy. To samo zresztą w okularze 14mm (36x) i z tym filtrem, mniejsze, ale ostrzejsze. Trochę gorzej było z filtrami księżycowymi ND, ale też widziałem pasy chmur. Bez filtra tylko jasna tarcza z 4 księżycami. Próbowałem innych kolorowych filtrów - zielony, zółty, kontrast był OK, ale obraz planety wyglądał dziwnie ze względu na te kolory.

Edytowane przez Ajot
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję dokupić 6 mm SW WA 66 stopni, są tanie a na Księżycu się fajnie sprawdzą, na planetach zresztą też. Przydałoby się wymienić kątówkę na lustrzaną, jakąś normalną 1,25 cala. To na początek, tak mi się wydaje, że będzie ok, jeszcze ewentualnie wymieniłbym tego 10 mm na 9 mm SW WA.

Ten teleskop głównie będzie służył do Księżyca i planet, do DS pewnie i tak będziesz dokupywać drugi.

Edytowane przez lolak89
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Malena napisał:

Standardowe wyposażenie teleskopu:
 

  • szukacz 6x30
  • okulary 1.25" - Super 25, Super 10
  • pryzmat diagonalny 45 st. 1,25

To kup do planet ten okular który polecił kolega ekolog, ewentualnie TMB lub GSO. No i kątówkę 90 stopni, żeby wygodniej oglądać wysoko położone obiekty.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, lolak89 napisał:

Ten teleskop głównie będzie służył do Księżyca i planet, do DS pewnie i tak będziesz dokupywać drugi.

Spokojnie, spokojnie. Liczne DS-y czyli obiekty głębokiego nieba (gromady gwiazd, mgławice, galaktyki)

nieźle zobaczy przez posiadany w zestawie okular 25 mm, a te subtelniejsze (o mniejszej jasności powierzchniowej ale stosunkowo duże)

jak najbardziej zobaczy kupując bardzo długoogniskowy okular (do małych ale soczystych powiększeń) np:

 

https://deltaoptical.pl/okular-do-gso-plossl-40-mm-1-25-quot?from=listing

 

Czytaj o Messier ' ach ;) albo poszukaj "Tabela Wimmera"

 


Siema
link

a0b701712ef81c73f702486137afce50.jpg

 

 

 

 

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup okularów do teleskopu warto dokładnie przemyśleć, bo one zostają z nami zazwyczaj dłużej niż pierwszy telep. Zanim wydasz pieniądze na akcesoria, poczytaj o  takich parametrach, jak źrenica wyjściowa, powiększenie rozdzielcze, odstęp źrenicy, pole własne okularu. Da się te pojęcia ogarnąć w jeden wieczór, a ich zrozumienie umożliwia poprawne dobranie okularów do teleskopu.

W skrócie dla twojego 90/900 powiększenie rozdzielcze to ok. 40x, osiągane przy ogniskowej okularu ~22 mm. Powiększenie komfortowe to 80-90x, czyli okular w okolicach 10 mm. Do tych dwóch okularów trzeba dodać jeszcze taki o dużej ogniskowej i dużym polu własnym, do przeglądu nieba  i rozległych kątowo obiektów (tzw ,,szerokich pól").

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, MaciejK87 napisał:

Dla mnie najważniejszy dodatkowy gadżet, jaki kupiłem zaraz po teleskopie to lekkie regulowane krzesełko. Wygodna pozycja przy teleskopie pozwala bardziej cieszyć się obserwacjami.

Tak, po tym jak wczoraj klęczałam przed teleskopem, wiem już że muszę sobie coś takiego skombinować :astronom:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepach internetowych są specjalne krzesełka astronomiczne, ale są dość drogie. Możesz na początek kupić wędkarskie lub myśliwskie, jak zwał tak zwał, taniej wychodzi ale nie mają regulacji. Ja polecam jednak rozbić ostatnią świnkę-skarbonkę na dolecowe. Lub zrobić samemu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Malena napisał:

Mapkę mam, stellarium dziś ogarnę. Na co dzień mam dobre, a na weekend bardzo dobre warunki do obserwacji nieba (Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach) więc jest gdzie poszaleć.

Daj ogłoszenie, czy w tym czasie, gdy Ty będziesz w Bieszczadach, będzie tam ktoś inny z teleskopem. Poszukaj ludzi w okolicy.

Warto oglądać w grupie. Poznać ludzi i inny sprzęt.

 

Z darmowych SkEye może się przydać.

Pozostałe warto używać w trybie nocnym (czerwony kolor).

 

EDIT: Ja nie mam tak długiej tuby, bo lubię obserwować na stojąco.

Ale używam zielonej podkładki ogrodniczej do klęczenia, przydaje sięniekiedy.

 

Edytowane przez kjacek
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszystkie wskazówki, rozproszyliście chaos w mojej głowie. Doszkolę się i ruszam na zakupy.

Naszła mnie tylko jedna mało optymistyczna myśl. Zanim zainteresowałam się astronomią pieniędzy z pensji zawsze wystarczało mi do przysłowiowego "pierwszego". Wygląda na to, że ta era właśnie skończyła się dla mnie bezpowrotnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Malena napisał:

Bardzo dziękuję za wszystkie wskazówki, rozproszyliście chaos w mojej głowie. Doszkolę się i ruszam na zakupy.

Naszła mnie tylko jedna mało optymistyczna myśl. Zanim zainteresowałam się astronomią pieniędzy z pensji zawsze wystarczało mi do przysłowiowego "pierwszego". Wygląda na to, że ta era właśnie skończyła się dla mnie bezpowrotnie :D

Ja w pewnym momencie zacząłem się rozglądać po mieszkaniu z myślą "co by tu sprzedać?". Hobby trochę ocierające się o narkomanię ;)

  • Lubię 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kompas napisał:

Okular WW WA 66* 9 mm,obrotową mapkę nieba (nie napisałaś jaką masz),kątówkę 90*,  szukacz należy zmienić na Red Dot ( czerwona kropka) no i ewentualnie okular 32-40 mm

Z tym red dotem się nie zgodzę, nie każdemu pasuje przez brak powiększenia i małe pole widzenia. Poza tym potrafi błyskawicznie zaparować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, MaciejK87 napisał:

Z tym red dotem się nie zgodzę, nie każdemu pasuje przez brak powiększenia i małe pole widzenia. Poza tym potrafi błyskawicznie zaparować.

Małe pole? wygląda na to że nie umiesz patrzeć przez taki szukacz bowiem pole to on ma ogromne tak na oko to ze 180* .Przez taki szukacz patrzymy oboma oczami tzn. drugiego nie zamykamy, w jednym oku jest czerwona kropka, drugie obejmuje pole tak jak napisałem na początku.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może faktycznie nie umiem. Co nie oznacza że trzeba od razu narzucać innym żeby zmienili szukacz na Red Dota, "bo ja umiem i inni też powinni". Ja mam na teleskopie szukacz tradycyjny, kolimatorowy Red Dot, i trzecie miejsce na wskaźnik laserowy więc patrząc na Red Dota drugim okiem widzę w większości tubę pierwszego szukacza. Każdy lubi coś innego podsumowując.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnoszę wrażenie, że środowisko miłośników astronomii dzieli się na tych, którzy obserwują niebo i tych, którzy wyposażają się w przeróżne gadżety do obserwacji i to staje się ich mottem. Gdyby profesjonaliści tak podchodzili do astronomii pewnie nie powstałoby żadne obserwatorium astronomiczne, a przynajmniej żadne by nie przetrwało tzw. próby czasu.

 

Jest teleskop i co dalej? Obserwować niebo. Nie ma co wyciskać z tego teleskopu, bo ma on swoje ograniczenia choćby z tytułu montażu. Można lepszy okular zakupić, ale ten proponuje jak najlepszy i w sumie droższy, bo będzie służył tez do innych teleskopów w przyszłości. Większe powiększenie spowoduje konieczność częstego a wręcz ciągłego korygowania obiektu w polu widzenia. Taj sobie spokój z kolejnymi wydatkami. A konieczność ich zrobienia niech wyniknie z twoich potrzeb. Na forach obserwatorzy piszą wiele o swoich obserwacjach. Spróbuj zrobić to co oni. Odszukaj obiekt. Sprawdź jak go widzisz w swoim teleskopie. Oszacuj jasność. Zapisz wyniki obserwacji w dzienniku. 

Jak piszesz, wiele nauki przed tobą. Życzę sukcesów i zadowolenia z odkrywania tajemnic nieba.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jpatka napisał:

Odnoszę wrażenie, że środowisko miłośników astronomii dzieli się na tych, którzy obserwują niebo i tych, którzy wyposażają się w przeróżne gadżety do obserwacji i to staje się ich mottem. Gdyby profesjonaliści tak podchodzili do astronomii pewnie nie powstałoby żadne obserwatorium astronomiczne, a przynajmniej żadne by nie przetrwało tzw. próby czasu.

 

Jest teleskop i co dalej? Obserwować niebo. Nie ma co wyciskać z tego teleskopu, bo ma on swoje ograniczenia choćby z tytułu montażu. Można lepszy okular zakupić, ale ten proponuje jak najlepszy i w sumie droższy, bo będzie służył tez do innych teleskopów w przyszłości. Większe powiększenie spowoduje konieczność częstego a wręcz ciągłego korygowania obiektu w polu widzenia. Taj sobie spokój z kolejnymi wydatkami. A konieczność ich zrobienia niech wyniknie z twoich potrzeb. Na forach obserwatorzy piszą wiele o swoich obserwacjach. Spróbuj zrobić to co oni. Odszukaj obiekt. Sprawdź jak go widzisz w swoim teleskopie. Oszacuj jasność. Zapisz wyniki obserwacji w dzienniku. 

Jak piszesz, wiele nauki przed tobą. Życzę sukcesów i zadowolenia z odkrywania tajemnic nieba.

Głos rozsądku i kubeł zimnej wody w jednym :icon_redface:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.