Skocz do zawartości

Mam już teleskop, a co dalej?


Malena

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra, dziewczyna pyta o rady praktyczne, a ja tu ze śmichami wyjeżdżam. 

 

Kilka rad serio. Nie do teleskopu, bo ten masz słaby i zmienisz go raczej szybko.

 

Ciepłe ciuchy i dobre buty to podstawa. Człowiek nie może zmarznąć na polu. To ważne. Ja odkryłem lekkie zielone kalosze w Bat. Razem z ciepłymi skarpetami to teraz moje obuwie na obserwacje. Przez większość roku. 

Staraj się nie obserwować sama. Chyba, że masz bezpieczną miejscówkę na ogrodzonej działce. Dziki i dziwne ludzie to problem. Bezpieczeństwo przede wszystkim. 

 

Czerwona słaba latarka bardzo się przydaje. 

Stellarium lub/i SkySafari na komórkę w trybie nocnym (czerwony) też bardzo ważne jest. Choć wiele osób korzysta z papierowych map czy atlasów. 

 

Przed obserwacją warto zrobić plan obserwacji. Można dodać więcej obiektów, nie wszystkie zawsze da się znaleźć. 

SkySafari ma takie listy, które się uzupełnia i tworzy. 

 

Zrób sobie długi odrośnik, to zapobiega szybkiemu pojawianiu się rosy na obiektywie. 

Jeśli masz dostęp do akumulatora 12V, to warto mieć grzałkę na celi obiektywu. Chociaż ja teraz zamiast grzałki mam suszarkę na 12V, taką samochodową. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kjacek napisał:

W naszych warunkach refraktorem 55mm? Raczej nie. Tu potrzebne są dobre warunki, a oni w USA mają kilka pustyń i innych gór a także trochę miejsc gdzie jest ciemno :flirt:

Patrzenie zerkaniem to podstawa. 

Podejrzewam, że znajdą się i u nas dobre miejsca na takie wyzwanie:astronom:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze są dobre chęci. Teleskop to rzecz wtórna.

 

No i zawsze trzeba pamiętać, że najlepszy teleskop to taki przez który często prowadzimy obserwacje.

 

Ileż tu mamy przykładów, że dzięki "teleskopm nienadającym sie do niczego"  wykonywane są świetne obserwacje i ich uzytkownicy stają się gorliwymi amatorami astronomii. Mp. Wimmer zrobił swoją genialną tebelę przy uzyciu teleskopu "nienadającego się do niczego" i "odstraszającego od astronomii".

A ile też mamy przykładów, że teleskopy najbardziej polecane używane są dwa trzy razy i sprzedawane, a słuch po amatorach astronomii ginie....

 

PS

Refraktor 90/900 wcale nie jest złym teleskopem dla początkujących, jest wręcz często polecany ze wzgledu na łatwość obsługi.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, kjacek napisał:

W naszych warunkach refraktorem 55mm? Raczej nie. Tu potrzebne są dobre warunki, a oni w USA mają kilka pustyń i innych gór a także trochę miejsc gdzie jest ciemno :flirt:

Patrzenie zerkaniem to podstawa. 

True. Fakt faktem - przyzwoite warunki, to i teleskop nie musi być Chuckiem Norrisem. Ale w ciemnych rejonach w Polsce też można sporo, a już na pewno w Bieszczadach! Mniejsza o ilość obiektów - większa o ich zaskakującą różnorodność (jeżeli się podejdzie do tematu właśnie tak: adaptacja wzroku, zerkamy i... trochę domyślamy się :original:).

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, JSC napisał:

Najważniejsze są dobre chęci. Teleskop to rzecz wtórna.

 

No i zawsze trzeba pamiętać, że najlepszy teleskop to taki przez który często prowadzimy obserwacje.

Święte słowa. 

 

3 godziny temu, JSC napisał:

Refraktor 90/900 wcale nie jest złym teleskopem dla początkujących, jest wręcz często polecany ze wzgledu na łatwość obsługi.

Refraktor 90/900 nie jest też dobrym teleskopem... Zwłaszcza dla początkujących. 

Owszem, zgoda - da się to używać. Prostota obsługi jak w każdym innym przypadku. Tu nie ma absolutnie nic niezwykłego. 

 

Bądźmy szczerzy. Kto go może polecać zwłaszcza na AZ3? Chyba tylko lobby sprzedawców, którzy chcą wcisnąć jak najdrożej sprzęt, który zalega magazyny bo nie za bardzo się do czegoś nadaje. 

Tak uważam, to moje zdanie. Każdy ma prawo uważać inaczej. 

EDIT zresztą co ja się tam znam. Miałem taki teleskop dawno temu i po kilku wyjazdach doszedłem do wniosku jak wyżej. Pewnie nie potrafię docenić takich wynalazków, czyli długich rurek z małym szkiełkiem na końcu. A podobno jest to sprzęt 'polecany'... 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, kjacek napisał:

Święte słowa. 

 

Refraktor 90/900 nie jest też dobrym teleskopem... Zwłaszcza dla początkujących. 

Owszem, zgoda - da się to używać. Prostota obsługi jak w każdym innym przypadku. Tu nie ma absolutnie nic niezwykłego. 

 

Absolutnie się nie zgodzę, ze wszystkie teleskopy są pod względem łatwości obsługi takie same.

Pokaż mi lepszy teleskop za 600zł...

 

23 godziny temu, kjacek napisał:

Pewnie nie potrafię docenić takich wynalazków, czyli długich rurek z małym szkiełkiem na końcu. A podobno jest to sprzęt 'polecany'... 

 

To jest jak walka kiboli o swoje przekonania. Należy jej rozwalić łeb butelką, bo ma teleskop, którego ja nie lubię?

Po co?

Sama sprawdzi, czy jej pasuje czy nie. Bardzo dobrze, że ma teleskop i może już zacząć obserwacje.

 

Piszesz, ze lubisz ogladać DSy, a planety traktujesz po macoszemu. Wszyscy tak muszą? Piszesz, ze lubisz oglądać np. gromady kuliste w małym powiekszeniu w postaci plamek na tle innych gwiazd - wszyscy tak muszą?

 

BTW

Ta mała soczewka na końcu długiej rury zaskakuje jakością obrazu niejednego posiadacza innych rodzajów teleskopów.

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto przedstawić zawsze wszystkie opcje tak ? Plusy i minusy. Zasugerować najlepszą opcję i uzasadnić. Być w miarę możliwości obiektywny. To jeśli chodzi o porady.

 

PS. Długie refraktory dają może i super obrazy ale cała reszta to dla mnie osobiście porażka. 

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, astrokarol napisał:

Warto przedstawić zawsze wszystkie opcje tak ? Plusy i minusy. Zasugerować najlepszą opcję i uzasadnić. Być w miarę możliwości obiektywny. To jeśli chodzi o porady.

 

PS. Długie refraktory dają może i super obrazy ale cała reszta to dla mnie osobiście porażka. 

Karol - chyba nie jesteś w temacie. Koleżanka ma juz teleskop i chciała tylko dokupić okular... A wylewa sie na nią całe wiadro pomyj, ze ma teleskop nie ten co ja bym chciał aby miała...

 

  • Dziękuję 2
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, JSC napisał:

Karol - chyba nie jesteś w temacie. Koleżanka ma juz teleskop i chciała tylko dokupić okular... A wylewa sie na nią całe wiadro pomyj, ze ma teleskop nie ten co ja bym chciał aby miała...

 

Jestem w temacie dlatego właśnie piszę o tym jak powinno wyglądać doradztwo (mogę się myli oczywiście). Rozszerzając wypowiedź poprzednią. Jeśli ktoś pyta o coś konkretnego to chce dostać odpowiedź na to dane pytanie. Ma taki telep i pyta o okular do niego. I nie ma co sugerować autorce, że ma zły teleskop bo wielu z Nas miało dużo "gorszy" na początku. 

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat wyboru akcesoriów do R90/900, które umożliwiałyby wykorzystanie w pełni możliwości tego teleskopu (skromnych, ale jednak) został już dawno wyczerpany. Malena pisze, że to nie jest jej ostatni teleskop, zapewne za jakiś czas zapyta, na co go wymienić w ramach budżetu, którym będzie dysponować. Wtedy będziemy mieli nowe pole do popisu :sterb029:

Na razie dyskusja, czy achromat F10 za 400 zł to teleskop, czy nie, to totalny offtop.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O akcesoriach już pisałem, gumiaki zielone lekkie z Bat'u są super, polecam. Serio, nie tylko do tego teleskopu. 

Teraz nie mam jak poszukać, ale jest tu kilka wątków o atm AZ3, tak aby (boję się napisać, aby nie narazić się na to co wyżej, no ale gwoli prawdy trzeba) nadawał się bardziej do użytku. Sam kiedyś próbowałem to robić, coś nawet się udało. Ale szybko zmieniłem AZ3 na AZ4 i już nie trzeba było kombinować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 hours ago, astrokarol said:

Jestem w temacie dlatego właśnie piszę o tym jak powinno wyglądać doradztwo (mogę się myli oczywiście). 

Myślisz się i nie jesteś w temacie.

To nie jest wątek - ani forum- o "cechach dobrego doradztwa"!

Taka pisanina to tylko "szum" utrudniający znalezienie jakichkolwiek wartościowych informacji.

Przepraszam za OT.

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Agent Smith napisał:

Myślisz się i nie jesteś w temacie.

To nie jest wątek - ani forum- o "cechach dobrego doradztwa"!

Taka pisanina to tylko "szum" utrudniający znalezienie jakichkolwiek wartościowych informacji.

Przepraszam za OT.

Myślę, że jestem w temacie:

"Poradźcie mi proszę jakich akcesoriów potrzebuję na początek żeby wyciągnąć z teleskopu maksimum jego możliwości". 

Nie widzę by autorka pytała o teleskop ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 8/16/2019 at 4:11 PM, astrokarol said:

Jak ktoś lubi DS to może ich tysiące zobaczyć i się nie znudzić.

 

Jak znasz kogoś kto zobaczył wszystkie DSy w swoim sprzęcie to mnie zaskoczysz. Popularna 8-ka może pokazać tysiące DS.

 

On 8/16/2019 at 8:09 PM, astrokarol said:

Niemożliwe. Chuck Norris policzył je nieskończonie wiele razy :D

 

 

On 8/18/2019 at 11:17 AM, astrokarol said:

Warto przedstawić zawsze wszystkie opcje tak ? Plusy i minusy. Zasugerować najlepszą opcję i uzasadnić. Być w miarę możliwości obiektywny. To jeśli chodzi o porady.

 

PS. Długie refraktory dają może i super obrazy ale cała reszta to dla mnie osobiście porażka. 

 

On 8/18/2019 at 11:47 AM, astrokarol said:

Jestem w temacie dlatego właśnie piszę o tym jak powinno wyglądać doradztwo (mogę się myli oczywiście). Rozszerzając wypowiedź poprzednią. Jeśli ktoś pyta o coś konkretnego to chce dostać odpowiedź na to dane pytanie. Ma taki telep i pyta o okular do niego. I nie ma co sugerować autorce, że ma zły teleskop bo wielu z Nas miało dużo "gorszy" na początku. 

Proszę: wszystkie Twoje posty w tym wątku. Co wnoszą do tematu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby uciąć off top:

Z decyzją o zakupie teleskopu nosiłam się ponad rok. Przez ten czas podczytywałam fora astro, gdzie niemal co tydzień pojawiały się tematy pt: "Jaki teleskop za 200/500/700... itd zł" 

Odwiedzi doświadczonych forumowiczów zazwyczaj sprowadzały się do jednego: jak nie wydasz co najmniej 2000zł to masz zabawkę a nie teleskop. Wyciągnęłam niestety smutny wniosek: to nie jest hobby dla biednych ludzi i odpuściłam zakup. Słomiany zapał mnie jednak nie opuścił, marzenia o teleskopie wciąż się tliły więc postanowiłam je zrealizować pomimo obiegowych opinii że mój teleskop (tak jak każdy w tej cenie) to szajs. Tak, zdaję sobie sprawę, że dla wielu z Was mój sprzęt to niewarta wzmianki parodia teleskopu. Ale wiecie co? Mnie on sprawia mnóstwo frajdy! I cieszę się, że jednak mam teleskop za kilka stówek, bo mogłam nie mieć żadnego i nigdy nie zobaczyć jak kozacko wygląda Saturn kiedy jesteś w stanie dostrzec jego pierścienie! W przyszłości zapewne ten teleskop pójdzie w świat, a ja kupię coś nowego. Jednak zanim to nastąpi chcę wykorzystać maksimum jego i swoich możliwości.

 

Bardzo dziękuję za wszystkie rady dzięki którym mogę podrasować moją zabawkę oraz praktyczne wskazówki odnośnie bezpiecznego organizowania obserwacji, na moją miejscówkę lubią niestety zaglądać dziki- trochę strach.

 

Chętnie poczytam też te wątki o AZ3, bo faktycznie jego wrażliwość na drgania doprowadza mnie do szewskiej pasji. Całe szczęście, że mikroruchy trochę ratują sytuację.

 

Po weekendowych obserwacjach coraz mocniej zastanawiam się nad zmianą szukacza.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Malena napisał:

 

Chętnie poczytam też te wątki o AZ3, bo faktycznie jego wrażliwość na drgania doprowadza mnie do szewskiej pasji. Całe szczęście, że mikroruchy trochę ratują sytuację.

 

Po weekendowych obserwacjach coraz mocniej zastanawiam się nad zmianą szukacza.

Czasem jest tak, ze już fabrycznie śrubki montażu są źle dokręcone, moze warto by było gdzies je podokręcać?

Szukacz RedDot w moim wypadku był przełomem w odszukiwaniu obiektów, bo dzięki niemu nauczyłem się odszukiwać obiekt mając obydwoje oczu otwarte. Teraz nawet w szukaczu powiększającym i odwracającym obraz do góry nogami mogę namierzać przy drugim oku otwartym, patrzącym na niebo bez szukacza. Przy odszukiwaniu obiektów warto też zakładać najdłuzszy okular (o największym polu) jaki się ma - tak jak powyzej napisał Maciej87.

 

Godzinę temu, Malena napisał:

Tak, zdaję sobie sprawę, że dla wielu z Was mój sprzęt to niewarta wzmianki parodia teleskopu. Ale wiecie co? Mnie on sprawia mnóstwo frajdy! I cieszę się, że jednak mam teleskop za kilka stówek, bo mogłam nie mieć żadnego i nigdy nie zobaczyć jak kozacko wygląda Saturn kiedy jesteś w stanie dostrzec jego pierścienie! W przyszłości zapewne ten teleskop pójdzie w świat, a ja kupię coś nowego. Jednak zanim to nastąpi chcę wykorzystać maksimum jego i swoich możliwości.

 

Nie ma się czym przejmować, zawsze znajdą się jacys malkontenci... Świetnie, ze masz teleskop i mozesz juz obserwować.

 

Planety są niestety latem nie tak dobrze widoczne jak zimą (chodzi o wysokość nad horyzontem, o ciemne niebo o wczesnych porach) -  trzeba poczekać aż znajdą się blisko Ziemi i najlepiej w porze jesień/zima/wiosna. Teraz pomimo, ze są coraz wyżej na niebie, to oddalają się już od nas. Za to Mars w przyszłym roku powinien byc świetny :) Oczywiście cały czas mamy na niebie nasz Księzyc - kiedys nim wzgardzałem, a teraz uwielbiam. Trzeba sie tylko zaintresować tym co mozna na Księżycu obejrzeć - a sa tam naprawdę warte uwagi struktury (poszukaj "lunar 100 list"). Warto pooglądać gwiazdy podwójne (dla początkujący pewnie kolorowe sprawią najwięcej radości) i warto też odnaleźć jakies obiekty DS: M13, M57 i wiele innych z katalogu Messiera (BTW - ponoć ulubionym teleskopem Messiera był 90mm refraktor :) - 3,5"/42" i 120x powiekszenia) - nie będą takie jak na zdjęciach, będą gorzej widoczne niz w w większych teleskopach, ale samo ich odnalezienie sprawi dużą frajdę.

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, JSC napisał:

Planety są niestety latem nie tak dobrze widoczne jak zimą (chodzi o wysokość nad horyzontem, o ciemne niebo o wczesnych porach) -  trzeba poczekać aż znajdą się blisko Ziemi i najlepiej w porze jesień/zima/wiosna. Teraz pomimo, ze są coraz wyżej na niebie, to oddalają się już od nas. Za to Mars w przyszłym roku powinien byc świetny :) Oczywiście cały czas mamy na niebie nasz Księzyc - kiedys nim wzgardzałem, a teraz uwielbiam. Trzeba sie tylko zaintresować tym co mozna na Księżycu obejrzeć - a sa tam naprawdę warte uwagi struktury (poszukaj "lunar 100 list"). Warto pooglądać gwiazdy podwójne (dla początkujący pewnie kolorowe sprawią najwięcej radości) i warto też odnaleźć jakies obiekty DS: M13, M57 i wiele innych z katalogu Messiera (BTW - ponoć ulubionym teleskopem Messiera był 90mm refraktor :) - 3,5"/42" i 120x powiekszenia) - nie będą takie jak na zdjęciach, będą gorzej widoczne niz w w większych teleskopach, ale samo ich odnalezienie sprawi dużą frajdę.

 

Ostatnie dwie noce miałam problem z wyostrzeniem Jowisza, przeglądając forum widzę jednak, że nie byłam w tym osamotniona. Pierwszą gwiazdę podwójną mam już zaliczoną. Niestety stało się to przypadkiem przy pospiesznym przeglądaniu nieba w nierównym wyścigu z nadciągającymi chmurami. Zła jestem na siebie że nie zapamiętałam lokalizacji żeby później sprawdzić co to było. Teraz mam w planach M13.

 

Co do szukacza (wybaczcie jeśli pytanie jest z kategorii naiwnych bądź głupich, postaram się opisać problem): podczas wcześniejszych obserwacji, kiedy obiekt miałam w górnej prawej ćwiartce szukacza, mniej więcej na godzinie pierwszej, to widziałam go też w teleskopie. Teraz obraz z szukacza nie pokrywa mi się z tym co pokazuje teleskop. Tzn w szukaczu obiekt jest, a w teleskopie go nie ma. W rezultacie ostatecznie w ogóle zrezygnowałam z szukacza, bo tylko wprowadzał mi mętlik w poszukiwaniach. I tutaj pytanie: co robię źle? Czy da się rozregulować szukacz? :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie szukacza trzeba sobie wyregulować i niestety nie zawsze trzyma taka ragulacja na długo. Najlepiej w dzień znaleźć sobie jakąś odległą antenke, słup itp i śrubkami przy szukaczu nacelować go tak, aby w jego centrum było widoczne to samo co w teleskopie w danym momencie. Jeszcze jest kwestia ostrości szukacza - to też zwykle się reguluje pierścieniem przy przedniej jego soczewce, Chociaż to ustawienie raczej powinno byc fabrycznie OK.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas alignacji teleskopu i szukacza daj do wyciągu teleskopu okular o najdłużej ogniskowej. 

Dobrze to zrobić w dzień, jak napisał kolega wyżej. 

Jak już zagrasz szukacz i tubę, to zmień okular na krótszą ogniskową. 

I znowu zgraj teleskop i szukacz. 

Tak metodą kolejnych przybliżeń otrzymasz dobre zgranie szukacza i tuby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukacz który posiadasz ma ogniskową obiektywu 150 mm i okular 25 mm z krzyżem. Zmień go na Red Dot a skończą się Twoje kłopoty z namierzaniem obiektów. Okular z tego szukacza

możesz włożyć w kątówkę ( po ewentualnym liźnięciu go papierkiem ściernym po obwodzie). Co prawda okular 25 mm już posiadasz, lecz ten z szukacza posiada krzyż i będzie on bardziej precyzyjny. Zrób tak jak napisałem , a będziesz zadowolona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.