Skocz do zawartości

Mam już teleskop, a co dalej?


Malena

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki ma sens 25 mm okular z krzyżem ?

1 godzinę temu, kompas napisał:

Zrób tak jak napisałem , a będziesz zadowolona.

Nie zapędzasz się trochę z doradzaniem? RedDot pomaga przy wstępnej orientacji na niebie a co dalej? Jak znajdzie RedDotem taka NGC 6210?

Szukacz optyczny jest niezbędny a odwrócony obraz nie jest niczym strasznym, z opisu wynika że koleżanka nie zjustowala bo, ot taki problem. W T500 u kolegi mamy prosty 8x50 i jakoś znajdujemy obiekty.

Edytowane przez lolak89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lolak89 napisał:

Jaki ma sens 25 mm okular z krzyżem ?

Nie zapędzasz się trochę z doradzaniem? RedDot pomaga przy wstępnej orientacji na niebie a co dalej? Jak znajdzie RedDotem taka NGC 6210?

Szukacz optyczny jest niezbędny a odwrócony obraz nie jest niczym strasznym, z opisu wynika że koleżanka nie zjustowala bo, ot taki problem. W T500 u kolegi mamy prosty 8x50 i jakoś znajdujemy obiekty.

No i co ja mam tu odpowiedzieć ?, chyba tylko to że taki szukacz kosztuje około 60 zł więc nie jest drogi, a poza tym radziłbym zarówno koleżance jak i Tobie wpisać w wyszukiwarkę:

szukacz Red Dot opinie. Lektura tekstów tam umieszczonych powinna rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, kompas napisał:

No i co ja mam tu odpowiedzieć ?, chyba tylko to że taki szukacz kosztuje około 60 zł więc nie jest drogi, a poza tym radziłbym zarówno koleżance jak i Tobie wpisać w wyszukiwarkę:

szukacz Red Dot opinie. Lektura tekstów tam umieszczonych powinna rozwiać wszelkie wątpliwości. 

To może kup koleżance ten szukacz, skoro jest taki tani i tak Ci zależy :emotion-5:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, kompas napisał:

No i co ja mam tu odpowiedzieć ?, chyba tylko to że taki szukacz kosztuje około 60 zł więc nie jest drogi, a poza tym radziłbym zarówno koleżance jak i Tobie wpisać w wyszukiwarkę:

szukacz Red Dot opinie. Lektura tekstów tam umieszczonych powinna rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Nie martw się, miałem 3 RedDoty w życiu w tym jeden ten badziewny za 60 zł.

Nie odniosłeś się do mojego pytania, jak jej taki szukacz pomoże znaleźć coś niewidocznego gołym okiem i nie znajdującego się w charakterystycznym miejscu? 

Nie miała jeszcze zjustowanego swojego szukacza więc nawet nie wie czy to trudne a Ty już jej "nakazujesz" kupno drugiego szukacza niskiej jakości... BA! Chcesz żeby rozbierala (strata kasy) dotychczasowy w bezsensowny celu? Bo jak można nazwać używanie 25 mm badziewnego okularu z krzyżem do obserwacji skoro ma swój 25 mm ? Bo będzie precyzyjny? Nie chce mi się nawet tu dywagować co Tobą kierowało bo to nie na moja głowę.

RedDot może być jako wsparcie ale nie jako jedyny.

Dodatkowo za ta kasę to może sobie kupić używany 9 mm 66 SW WA, będzie idealny do tego teleskopu co już było wspomniane wiele razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam red-dota. Korzystałam na zlotach, wg  mnie nie warto. Szukacz co prawda trzeba nieco "oswoić" , ale to pewnie pójdzie szybko i się przyzwyczaisz. Może się na początku nie udawać, ale nie zrażaj się- szybko się nauczysz, tylko ważne, żeby próbować. Najlepiej na jasnych gwiazdach na początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby tak się całkiem nie pastwić nad tym reddotem to napiszę jego zalety wg mnie. Jest niezłym wsparciem tradycyjnego szukacza, ale nie jest to rzecz pierwszej potrzeby, poza tym trzeba do tego kupić adapter na dwa szukacze a to zwiększa koszty. Ja mam szukacz kolimatorowy celestrona, czyli rozwinięta wersję reddota. Nadaje się świetnie do celowania w smugi kondensacyjne samolotów, jak ktoś lubi RNAV spotting. 

Edytowane przez MaciejK87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.

Według mnie to trochę nieodpowiednie żeby porównywać Red Dota (lub laser) z szukaczem optycznym. Te urządzenia pracują raczej jako uzupełnienie, a nie konkurencja, najpierw ustawiamy z grubsza, a potem szczegółowo i każdy z nich jest najlepszy w swojej roli. Jeżeli, ktoś skupia się tylko na US to Red Dot wystarczy, do DS razem z okularem długoogniskowym też się nada, ale optyczny jest w tym wypadku o wiele wygodniejszy i jako jedyny bardziej uniwersalny. Tym bardziej, że autorka już taki posiada.  

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim, pierwszy post więc i przy okazji dzieki za wasze zaangazowanie na forum, z ktorego od dawna korzystam.

 

Mam 90/900 na AZ3 i jest to dobry teleskop nie jakaś tam zabawka. Nie wiem na co by był potrzebny okular 9mm do 

tego teleskopu. To jest 90mm f10, w kitowcach 10 i 25 gwiazdy szpileczki są do samej krawędzi.

 

Co ja bym zrobił.

1. kątówka 90 stopni (moze byc tania pryzmat czy lustro bez wiekszego znaczenia)

2. okular 6mm. pow. x150(tmb,sw wa itp.) minimalne dla mnie na planety, jowisz: pasy wcp tranzyty, saturn casinni. Obrazy będą jasne i kontrastowe.

3. zamiana kitowca 25mm na gso 32mm lub podobny https://www.teleskopy.pl/Okular-GSO-PL-32-mm-1,25-teleskopy-2853.html .

 

Dobrze jest rozebrać wyciąg wyczyścić nasmarować i wyregulować. W statywie podokręcać wszystkie sruby i korzystać z półeczki. Sprawdzić kolimacje na jasnej gwieździe.

Zmodyfikować montać az3, tak by teleskop był w osi obrotu w płaszczyźnie pionowej i odkręcić srubę od tej osi. Jedynie przy ostrzeniu(przy x150) drgania będą trochę dokuczliwe. Na zdjeciu tak jak ostatnio skręciłem, roznie to mozna zrobić troche lepiej lub gorzej. Wazne byś nie kopała się z koniem za pomocą jakiś sprężyn lub ciężarków. Red dota... nie zawracaj sobie tym głowy.

 

 

 

DSC_0031.thumb.JPG.1fdcd88143569d0e8c576b3141bbe0e5.JPG

 

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, PawelStw napisał:

Cześć wszystkim, pierwszy post więc i przy okazji dzieki za wasze zaangazowanie na forum, z ktorego od dawna korzystam.

 

Mam 90/900 na AZ3 i jest to dobry teleskop nie jakaś tam zabawka. Nie wiem na co by był potrzebny okular 9mm do 

tego teleskopu.

 

Cześć,

Jak miło czyta się takie merytoryczne posty doświadczonych użytkowników. Mam nadzieję, ze będziesz tu często pisywał. :)

 

Ciekawa modyfikacja, bo rzeczywiście pionowa oś obrotu znacznie ponizej teleskopu to coś, co fabrycznemu konstruktorowi tego montażu nie wyszło ;)

 

Co do okularu 9mm -można  mieć powiększenie równe 100x :mr.green:;)

 

EDIT

Przy okazji - jaka tam jest średnica wewnętrzna rurki wyciągu? Nie pamietam już. Mozliwe, że jeszcze jest tam jakaś diafragma zmniejszająca tą średnicę (?)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PawelStw napisał:

Cześć wszystkim, pierwszy post więc i przy okazji dzieki za wasze zaangazowanie na forum, z ktorego od dawna korzystam.

 

Mam 90/900 na AZ3 i jest to dobry teleskop nie jakaś tam zabawka. Nie wiem na co by był potrzebny okular 9mm do 

tego teleskopu. To jest 90mm f10, w kitowcach 10 i 25 gwiazdy szpileczki są do samej krawędzi.

 

Co ja bym zrobił.

1. kątówka 90 stopni (moze byc tania pryzmat czy lustro bez wiekszego znaczenia)

 

Zmodyfikować montać az3, tak by teleskop był w osi obrotu w płaszczyźnie pionowej i odkręcić srubę od tej osi. 

 

 

 

DSC_0031.thumb.JPG.1fdcd88143569d0e8c576b3141bbe0e5.JPG

 

 

PawelStw Zaintrygowała mnie twoja modyfikacja AZ3 - mógłbyś ją trochę przybliżyć? Zdjęcia z różnych stron, opis itp. Nie widziałem do tej pory takiego podejścia do tego montażu, a sam mam AZ3 i modyfikowałem go za pomocą przeciwwagi. Wg mnie twoje rozwiązanie nie usuwa największej bolączki montażu (odsunięcia teleskopu poza oś obrotu), a jedynie powoduje, że telep ..postawiony do pionu" nie uderza o statyw. Pewnie się mylę, dlatego proszę o szczegóły (ze swojej modyfikacji nie jestem zadowolony, szukam czegoś lepszego)

Ale to raczej w osobnym wątku, ten jest o czymś innym.

Co do kątówki - Malena  ma tanią kątówkę pryzmatyczną, wymiana jej na lustrzaną, nawet tanią, poprawi zauważalnie kontrast.

Edytowane przez KrzychK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, JSC napisał:

Cześć,

Jak miło czyta się takie merytoryczne posty doświadczonych użytkowników. Mam nadzieję, ze będziesz tu często pisywał. :)

 

Ciekawa modyfikacja, bo rzeczywiście pionowa oś obrotu znacznie ponizej teleskopu to coś, co fabrycznemu konstruktorowi tego montażu nie wyszło ;)

 

Co do okularu 9mm -można  mieć powiększenie równe 100x :mr.green:;)

 

EDIT

Przy okazji - jaka tam jest średnica wewnętrzna rurki wyciągu? Nie pamietam już. Mozliwe, że jeszcze jest tam jakaś diafragma zmniejszająca tą średnicę (?)

Z tego co wiem to jest taki sam wyciąg jak w SW80/400 tylko z dłuższą rurką. A średnica to coś ok 1,6 cala czyli tak jak w Twoim Vixen-ie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, oicam napisał:

Z tego co wiem to jest taki sam wyciąg jak w SW80/400 tylko z dłuższą rurką. A średnica to coś ok 1,6 cala czyli tak jak w Twoim Vixen-ie.

Ja kiedys sobie rozrysowywałem bieg promieni świetlnych i patrzyłem gdzie może być problem... Jeśli jest 1,6 cala to chyba jakoś tam będzie z Plosslem 32mm, szczególnie bez kątówki (dużo zależy od średnicy diafragmy okularu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, PawelStw napisał:

KrzychK to nie jest moja modyfikacja,

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=5&t=36913

A nr 1. w moim rankingu 

https://astropolis.pl/topic/37173-az3-na-az4/

 

Dzięki za linki, ta ,,twoja" modyfikacja jednak ma sens (pierwszy link), ta druga to nie wiem - może lepiej po prostu kupić AZ4 (tak zresztą zrobiłem - mam AZ4 GSO z mikroruchami), ale to już waga i rozmiary...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, KrzychK napisał:

może lepiej po prostu kupić AZ4 (tak zresztą zrobiłem - mam AZ4 GSO z mikroruchami), ale to już waga i rozmiary...

Chyba mała pomyłka? Jest taki montaż AZ4 GSO z mikroruchami? 

 

AZ4 to taki montaż (bez mikroruchów) 

https://www.teleskopy.pl/Montaż-azymutalny-Synta-AZ4-(głowica-AZ-4-+-statyw-stalowy-1,5-)-teleskopy-1799.html

 

GSO ATZ to taki montaż (z mikroruchami) 

https://deltaoptical.pl/montaz-gso-atz-z-mikroruchami

 

Jestem prawie pewien, że waga obu jest podobna. 

 

AZ4 to porządny montaż.

GSO ATZ... no cóż, wydaje się, że jest duży rozrzut z jakością różnych egzemplarzy. 

 

Jeśli wyciąg jest w tej tubie podobny do SW 80/400, tam jest taki plastikowy montaż na okulary 1.25", to gdy występują luzy można je zredukować przy pomocy ceratki teflonowej. Jest sprzedawana w tasiemkach. Chyba dwa paski wystarczają, można znaleźć w sieci modyfikacje.

 

Porządna kątówka pryzmatyczna nawet 1.25" ma lepszy kontrast od lustrzanej. Ale te tanie pryzmaty lepiej wymienić na lustro. 

 

EDIT swoją drogą ciekawe jak ten czas leci. Modyfikacja z 2011... Kiedyś też bawiłem się w modyfikacje AZ3. Nikomu nie pasuje AZ3 taki jak go robią, a mimo to wciąż jest w sprzedaży. Pewnie zrobili tego tysiące... I wciąż powstają kolejne jego mody.

Później przekonałem się, że AZ4 mimo braku mikroruchów jest od niego znacznie lepszy. To chyba jedyny tani montaż, na który w zasadzie nikt się nie skarży.

Edytowane przez kjacek
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kjacek napisał:

Jeśli wyciąg jest w tej tubie podobny do SW 80/400, tam jest taki plastikowy montaż na okulary 1.25", to gdy występują luzy można je zredukować przy pomocy ceratki teflonowej. Jest sprzedawana w tasiemkach. Chyba dwa paski wystarczają, można znaleźć w sieci modyfikacje.

Wyciąg jest w zasadzie cały metalowy oprócz pokręteł i regulującego docisk elementu po którym ślizga się metalowa rurka wyciągu, no i dwóch podłużnych elementów po których ślizga się rurka. Okular montuje się do metalowego "visualback-a".

Ceratkę można nakleić wzdłuż rurki wyciągu tak aby się rurka równo bez kibotania ślizgała w wyciągu. Na cloudynights jest kilka wątków jak ten jeden plastik i podłużne ślizgacze ludzie wymieniają na elementy teflonowe. Podobno lepiej to działa niż ceratki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Loveit:

1 godzinę temu, kjacek napisał:

Chyba mała pomyłka? Jest taki montaż AZ4 GSO z mikroruchami? 

 

AZ4 to taki montaż (bez mikroruchów) 

https://www.teleskopy.pl/Montaż-azymutalny-Synta-AZ4-(głowica-AZ-4-+-statyw-stalowy-1,5-)-teleskopy-1799.html

 

GSO ATZ to taki montaż (z mikroruchami) 

https://deltaoptical.pl/montaz-gso-atz-z-mikroruchami

 

Jestem prawie pewien, że waga obu jest podobna. 

 

AZ4 to porządny montaż.

GSO ATZ... no cóż, wydaje się, że jest duży rozrzut z jakością różnych egzemplarzy. 

 

Jeśli wyciąg jest w tej tubie podobny do SW 80/400, tam jest taki plastikowy montaż na okulary 1.25", to gdy występują luzy można je zredukować przy pomocy ceratki teflonowej. Jest sprzedawana w tasiemkach. Chyba dwa paski wystarczają, można znaleźć w sieci modyfikacje.

 

Porządna kątówka pryzmatyczna nawet 1.25" ma lepszy kontrast od lustrzanej. Ale te tanie pryzmaty lepiej wymienić na lustro. 

 

EDIT swoją drogą ciekawe jak ten czas leci. Modyfikacja z 2011... Kiedyś też bawiłem się w modyfikacje AZ3. Nikomu nie pasuje AZ3 taki jak go robią, a mimo to wciąż jest w sprzedaży. Pewnie zrobili tego tysiące... I wciąż powstają kolejne jego mody.

Później przekonałem się, że AZ4 mimo braku mikroruchów jest od niego znacznie lepszy. To chyba jedyny tani montaż, na który w zasadzie nikt się nie skarży.

Dzięki za wyjaśnienie - mam nie AZ4, tylko ATZ . Tak czy siak, chodziło mi o dodatkowe ~40 cm długości i wyraźnie większą wagę tego montażu w porównaniu z AZ3 - mobilność ATZ/AZ4  jest w takim kontekście słabsza. Żywotność AZ3 polega wg mnie na jego podatności na modyfikacje połączonej z ceną i dostępnością (ciągle jest w sklepowych zestawach  statyw+montaż+teleskop, więc pojawia się regularnie na giełdach, dokładnie tak samo dzieje się z niektórymi okularami, np SW LET 28 mm 2"). Tym niemniej także uważam, że AZ4 jest niedoceniany (i ATZ też :yes:).

Co do kątówki - chodziło mi dokładnie o to, że do tego taniego pryzmatu dobrze dokupić tanie lustro, bo za <50 zł (cena kątówki na giełdzie z wysyłką) można polepszyć może i nieznacznie, ale wyraźnie kontrast/transmisję/itp/itd. Tzw porządna kątówka to inna bajka (przede wszystkim cena 5x). A zestawowy pryzmat przyda się do obserwacji  ziemskich, czyli przyrodniczych (równie fascynujące jak astronomiczne:astronom:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malena, zapewne widziałaś już patent kolegi PawełStw na modyfikację AZ3. Jak zauważyli inni, wersji tego rozwiązania jest wiele. Sam w przeszłości rekomendowałem parę razy podobne, choć nie mam AZ3 i sam nie musiałem się tym bawić. Generalnie chodzi o to, by tubę teleskopu powiesić nie na/nad listwą mocująca głowicy, jak jest fabrycznie, tylko z boku, możliwie najbliżej osi mikroruchów w pionie. Im bardziej środek ciężkości tuby pokrywa się z osią podniesienia (Alt) dowolnego montażu AZ, tym lepiej. To jest podstawa ich poprawnej pracy, absolutne must have w przypadku montaży bez mikroruchów. W przypadku AZ3 zrobienie tego nawet w przybliżeniu poprawi drastycznie pracę mikroruchu w tej osi przy różnych kątach podniesienia.

 Najprostsza wersja tej modyfikacji to 2 wąskie kawałki dużego (np. 60x60) kątownika aluminiowego o grubym przekroju (tak z 5mm) i parę śrub. 4 otwory wiertarką i trochę pracy piłką do metalu. "Będzie Pani zadowolona".

Pozdrawiam

-J.

P.S. Jakby nie było w sklepach budowlanych gotowych elementów z których da się wykonać takie zawiesia, polecam jakąś hurtownię metali nieżelaznych, gdzie mają profile alu. Zwykle oprócz całych profili (ze stopu PA38 najczęściej) maja tam ścinki różnych profili pozostałe po produkcji i po zagadaniu z kierownikiem sprzedadzą Ci taki krótki kawałek na wagę, który na mijscu wybierzesz. Piszę to, bo sztangi długości 2-3m kupować oczywiście nie ma sensu, a normalnie mogą sprzedawać takie właśnie odcinki. Musisz obejść tę barierę  w sposób j.w. Sam robiłem tak wielokrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.