Jump to content
AdamK

Jak zbudować detektor chmur

Recommended Posts

39 minut temu, keram167 napisał:

I jeszcze uwaga praktyczna: jeśli byś chciał dodatkowo osłonić MLX-a jakąś szybką czy kopułką to powinna być ze szkła germanowego - jest przepuszczalne dla promieniowania IR. Szukałem ale nie umiem znaleźć, gdzie można kupić takie szkło.

na ebayu ("germanium window"), może też być mała soczewka.

ale nawet optyka z germanu daje zauważalne straty podczerwieni, co oznacza że czujnik będzie podawał temperaturę nieba ale trochę uśrednioną z temperatura otoczenia.

niektóre tworzywa też przepuszczają podczerwień termiczną, choć gorzej niż german (nawet robi się z nich soczewki), np. często pokazywany na filmikach z termowizji worek na śmieci. to zdjęcie pokazuje też że szkło (w okularach) zdecydowanie nie nadaje się na osłonę czujnika: 

https://physics.stackexchange.com/questions/3750/why-is-a-plastic-bag-transparent-in-infrared-light

Rh1fb.jpg

3 minuty temu, komprez napisał:

@keram167 podobno klisza (prześwietlona) też przepuszcza IR ;) Można potestować z pilotem do TV ....

pilotem nie można bo to nie ta podczerwień, ale można potestować różne materiały za pomocą... czujnika MLX który mamy w planie zastosować :flirt: (albo za pomocą jakiegokolwiek termometru na podczerwień) - patrzymy w jakim stopniu odbiera temperaturę obiektu zasłaniającego a w jakim stopniu obiektu zasłanianego.

2 godziny temu, komprez napisał:

@Nowok76 a czy u Ciebie będzie wymagane parkowanie montażu przed zamknięciem ? Ja się właśnie bolcuje z takim tematem bo w wersji odparkowanej dach "łapie" mi tubus...

Pomyślałem że wykorzystam gamepada i zaprogramuje mu parkowanie na jednym z przycisków który będzie wyprowadzony do sterownika pogodowego i system najpierw zaparkuje montaż a później zamknie dach .... oczywiście będzie trzeba dorobić zabezpieczenie żeby potwierdzić zaparkowanie montażu bo cholera wie co może się stać :) 

Tak.Parkowanie i odłączenie z INDI wszystkich elementów setupu.

1. Parkowanie

2. Odłączenie z INDI

3. Zamknięcie dachu.

4. Wyłączenie napięcia.

5. Ewentualnie mail z potwierdzeniem całej operacji.

5 godzin temu, Nowok76 napisał:

1. Parkowanie

A jaki masz patent na to parkowanie ? Bo sprawdzałem przeróżne patenty i nie za bardzo mam chęci na kombinacje z pilotem .. zwłaszcza kiedy eqmod się "położy" albo sam PC złapie zawias .... myśle nad czymś bardziej odrębnym coś jak RPi albo inny do sterowania całością.  

1 minutę temu, komprez napisał:

A jaki masz patent na to parkowanie ? Bo sprawdzałem przeróżne patenty i nie za bardzo mam chęci na kombinacje z pilotem .. zwłaszcza kiedy eqmod się "położy" albo sam PC złapie zawias .... myśle nad czymś bardziej odrębnym coś jak RPi albo inny do sterowania całością.  

Cały czas piszę że skrypt działa z INDI, nie na EQMODzie :-)

16 godzin temu, szuu napisał:

można potestować różne materiały

Optical grade CVD diamond window 

Taka propozycja materiału o dużej transparentności... ;)

W dniu 18.08.2019 o 13:43, keram167 napisał:

Wartości zaznaczone na czerwono na fotce ( zakładka "METEO" w pliku .ino ) trzeba dobrać doświadczalnie. Niestety nie robiłem doświadczeń długoterminowych np. lato - zima i nie wiem czy będą potrzebne korekty zależne od temperatury uzależnionej od pory roku.

Możesz jeszcze zapoznać się z https://chrisramsay.co.uk/posts/2014/03/cloud-detection-part-one/ .

I jeszcze uwaga praktyczna: jeśli byś chciał dodatkowo osłonić MLX-a jakąś szybką czy kopułką to powinna być ze szkła germanowego - jest przepuszczalne dla promieniowania IR. Szukałem ale nie umiem znaleźć, gdzie można kupić takie szkło.

Nastawy.jpg

Zmontowałem, działa!

Do programu, który napisałeś musiałem dołączyć bibliotekę Adafruit_Sensor.h. Inaczej wyrzuca błąd. 

Wszystko śmiga ładnie. Do pełni szczęścia przydałoby się, żeby wyniki wpisywały się do jakiejś ramki bez scrollowania, każdy parametr w tym samym miejscu.

W tym względzie liczę na Twoją pomoc, sam tego nie zrobię, nie mam pojęcia jak się do tego zabrać.

No i może ktoś z kolegów używających taki detektor podzieliłby się sprawdzonymi danymi, które mógłbym użyć w swoim detektorze...

20190821_232712_resized_1.jpg.6543acb9f049a7840faf9c8212cfb0f6.jpg

Edited by AdamK
  • Like 1

No to super !

5 godzin temu, AdamK napisał:

Do pełni szczęścia przydałoby się, żeby wyniki wpisywały się do jakiejś ramki bez scrollowania, każdy parametr w tym samym miejscu

Zerknij na https://www.youtube.com/watch?v=1KvtKMUWmyI&t=0s bo jak rozumiem o coś takiego Ci chodzi ? Jeśli tak to sądzę, że na podstawie tego poradnika nie będziesz miał większego problemu żeby stworzyć terminal z danymi  "skrojonymi" pod siebie.

A nie myślałeś na przykład o wyświetlaczu LCD podpiętym do UNO ? Też byłaby jakaś alternatywa ...

3 godziny temu, keram167 napisał:

No to super !

Zerknij na https://www.youtube.com/watch?v=1KvtKMUWmyI&t=0s bo jak rozumiem o coś takiego Ci chodzi ? Jeśli tak to sądzę, że na podstawie tego poradnika nie będziesz miał większego problemu żeby stworzyć terminal z danymi  "skrojonymi" pod siebie.

A nie myślałeś na przykład o wyświetlaczu LCD podpiętym do UNO ? Też byłaby jakaś alternatywa ...

Dzięki za podpowiedzi. Tak, właśnie o coś takiego mi chodzi. Na podstawie tego tutoriala spróbuję to jakoś ogarnąć.

Wyświetlacz odpada, ponieważ miejscówka z moim zdalnie sterowanym setupem znajduje się 80 km od domu.

8 godzin temu, AdamK napisał:

Wyświetlacz odpada, ponieważ miejscówka z moim zdalnie sterowanym setupem znajduje się 80 km od domu.

No fakt - "trochę":laugh: za daleko na podgląd na LCD :original:

Po tej informacji, że do miejscówki masz 80 km, przyszły mi do głowy jeszcze 2 potencjalne problemy:

1. czy myślałeś może o dodatkowym, drugim, niezależnym i awaryjnym zabezpieczeniu Twojego setupu w przypadku pojawienia się deszczu jak np. https://abc-rc.pl/product-pol-6308-Czujnik-deszczu-FC-37-detektor-wody-do-Arduino.html?utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping&curr=PLN i fajnie przedstawionym w https://www.youtube.com/watch?v=mQE1eo0WUgQ 

2. co w przypadku zaniku ( braku ) napięcia zasilającego ? Planujesz ( masz ? ) jakieś zasilanie buforowe do sterowania ( arduino + elementy wykonawcze ) ?

22 minuty temu, keram167 napisał:

Po tej informacji, że do miejscówki masz 80 km, przyszły mi do głowy jeszcze 2 potencjalne problemy:

1. czy myślałeś może o dodatkowym, drugim, niezależnym i awaryjnym zabezpieczeniu Twojego setupu w przypadku pojawienia się deszczu jak np. https://abc-rc.pl/product-pol-6308-Czujnik-deszczu-FC-37-detektor-wody-do-Arduino.html?utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping&curr=PLN i fajnie przedstawionym w https://www.youtube.com/watch?v=mQE1eo0WUgQ 

2. co w przypadku zaniku ( braku ) napięcia zasilającego ? Planujesz ( masz ? ) jakieś zasilanie buforowe do sterowania ( arduino + elementy wykonawcze ) ?

Pierwszego czujnika nie polecam. Po miesiącu będzie tak zaśniedziały że wartości będą przekłamywane.

Wybacz ale nie mogłem się powstrzymać ...  https://www.youtube.com/watch?v=mQE1eo0WUgQ   gość pie.... jak potłuczony .... wyjście cyfrowe ? analogowe ? ... robienie wody z mózgu .... koleś mota się w tym co robi widać to ewidentnie ...  pokupili gotowe zestawy "as is" i majstry się znaleźli o zgrozo ...

5 godzin temu, keram167 napisał:

O czujniku deszczu myślałem, choć jeszcze do realizacji nie przystąpiłem. Czeka w kolejce...

Obecnie, podczas sesji, kiedy dach jest otwarty, podglądam setup przez kamery i jestem w stanie zauważyć pierwsze krople deszczu, pewnie nie gorzej niż taki czujnik.

Poza tym cały czas mam otwartą stronę z aktualnymi zdjęciami satelitarnymi i to też pomaga trochę się zabezpieczyć przed niespodziankami.

Ale oczywiście temat detektora deszczu mam na względzie. 

Pytasz jak zabezpieczyłem się w razie takich niespodzianek jak zanik napięcia, jakaś awaria sprzętu, itp....

Biorę telefon i dzwonię do przyjaciela na którego posiadłości stoi moja budka... Parkowanie sprzętu i zamknięcie dachu w trybie awaryjnym można zrobić ręcznie.

Edited by AdamK

5 godzin temu, Nowok76 napisał:

Pierwszego czujnika nie polecam. Po miesiącu będzie tak zaśniedziały że wartości będą przekłamywane.

Mógłbyś polecić jakiś sprawdzony czujnik?

9 godzin temu, AdamK napisał:

To jest sprawdzony czujnik http://rainsensors.com/how-it-works/ , korzystam z niego od kilku lat. Bez problemu można podpiąć go pod RPI.

2 godziny temu, MareQ napisał:

To jest sprawdzony czujnik http://rainsensors.com/how-it-works/ , korzystam z niego od kilku lat. Bez problemu można podpiąć go pod RPI.

OK dzięki. Traktuję to jako dobry żart... :hysterical: Niestety, nie jestem milionerem. Nie stać mnie, żeby na czujnik wydać 300 zł!

12 godzin temu, AdamK napisał:

Nie znam

To rozwiązanie czujnika deszczu w formie płytki wbrew pozorom nie jest takie złe. Wszystko zależy do czego jest Ci potrzebny i gdzie ma być zainstalowany. U mnie jest tak, że czujnik ten potrzebuję, aby ochronić sprzęt w obserwatorium przed nagłym opadem deszczu i szybko zamknąć dach. Nie potrzebuję więc instalować go na zewnątrz, ale w samym obserwatorium. Ma wykryć pierwsze krople deszczu w momencie, gdy mam otwarty dach. I bardzo dobrze to robi. Jedynym usprawnieniem, które wykonałem (i które widać na poniższej fotografii) to aluminiowa płytka podgrzewająca (radiator i rezystor mocy). Chodzi o wyeliminowanie fałszywych alarmów podczas wilgotnych, jesiennych nocy.

rainsensor.jpg.fdc95ce6ac2a471e3494797bdd8bc3ad.jpg

• Like 2

Godzinę temu, Jagho napisał:

To rozwiązanie czujnika deszczu w formie płytki wbrew pozorom nie jest takie złe. Wszystko zależy do czego jest Ci potrzebny i gdzie ma być zainstalowany. U mnie jest tak, że czujnik ten potrzebuję, aby ochronić sprzęt w obserwatorium przed nagłym opadem deszczu i szybko zamknąć dach. Nie potrzebuję więc instalować go na zewnątrz, ale w samym obserwatorium. Ma wykryć pierwsze krople deszczu w momencie, gdy mam otwarty dach. I bardzo dobrze to robi. Jedynym usprawnieniem, które wykonałem (i które widać na poniższej fotografii) to aluminiowa płytka podgrzewająca (radiator i rezystor mocy). Chodzi o wyeliminowanie fałszywych alarmów podczas wilgotnych, jesiennych nocy.

rainsensor.jpg.fdc95ce6ac2a471e3494797bdd8bc3ad.jpg

To ma sens :-)

Dwa lata temu opracowaliśmy czujnik chmur i deszczu. Zaletą jest kompaktowa konstrukcja i wbudowane ogrzewanie.

IMG_5221-1 — kopia_male.jpg