Skocz do zawartości

Saturn i łysy przez kitowce.


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór.

Pierwsze koty za płoty:grin:.

Moja 10 i ja pierwszy raz mamy za sobą(fajnie brzmi).Wpadłem z pracy do domku i do pokoju po telep.Tuba na kanapę i dobson na dwór,powrót po tubę.Jeszcze trzeci kurs po krzesełko i okulary.Ulokowałem się pomiędzy domem a garażem paszczą na południe.Łysy jeszcze był schowany za domem,później miał mi świecić prosto w nos.Ale to później.Rozchmurzyło się ale nie do końca.Ciągle nowe pasma i pasemka przesłaniały szarością czerń nieba ,podświetlane przez blask miesiąca.Na południu,nisko nad horyzontem i dachem sąsiada patrzy przez lukę w szarej wełnie świetlisty punkt.Nie migocze.

Choć nie mam telefonu (nie chce mi się iść po dziada) i SkySafari wiem doskonale co to za gość.uatawiam na niego szukacz i wstrzymuję oddech.W wyciągu 30mm.Patrzę.Nic.

Szukacz nie ustawiony.Zapomniałem o tym.Robię odwrotnie,leciutko,leciuteńko poruszam tubą starając się złapać mój cel w polu widzenia.Jest! 

Teraz umieszczam go ostrożnie w środku i zerkam w szukacz.Ustawiam przecięcie nitek na świetlistej kulce i gotowe.W okularze 30mm Saturn wygląda jak maleńka maciupka kulka z uszami.Powolutku żeby tylko nie poruszyć przekładam okular na mniejszy.

Teraz mam planetę z pierścieniami.Pomimo że jest maleńka wydaje się że dostrzegam na niej jakiś detal (a może to wyobraźnia???).Delikatnie ostrzę(mikroruchy to miodzio!Ucałuję gościa ,który to opatentował).Teraz przez chwilę jakbym widział przerwę w pierścieniach.I jeszcze coś!!!Czy to księżyc olbrzyma???Na godzinie 8 może dwie średnicę planety świetlisty punkt.Nie znika.Płynie wraz z olbrzymem przez pustkę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zza domu wyłania się Księżyc w pełnej krasie.Teraz on gra główną rolę.W 30mm mieści się cały,pomimo to widać najdrobniejsze szczegóły! Jestem zachwycony!!! Zmieniam szybko na 9mm i już nie mieści się w polu widzenia.Obraz ostry jak żyletą,jedynie krawędź satelity drga leciutko,leciuteńko.Pomimo tego na krańcu planety widoczne doskonale zagłębienia,wierzchołki większych kraterów.W środku tarczy kratery jak szpileczki.Znam dobrze ten obraz krateru uderzeniowego z którego biegną promieniście promienie kreśląc łuki na kuli.Efekt trójwymiaru wspaniały!!!

Eeech...

Trza się zwijać.Luba woła.

Na szczęście jutro też jest noc.

Pogodnego,ciemnego nieba życzę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

Jeszcze tylko jedno moje spostrzeżenie.

Okular 30mm ostrzy dopiero na całkowicie wysuniętym wyciągu,na samym końcu skali.

Czy tak ma być???

Ja miałem tak że brakowało mi około milimetra do wyostrzenia i kończył się wyciąg, lustro główne było za nisko. Kolimacja to poprawiła. Gratuluję pierwszych obserwacji, i gdybyś wytrzymał jeszcze trochę w tę chłodną noc, to mógłbyś przez ten 30 mm okular zobaczyć Plejady. Po 3:00 prezentowały się ładnie nawet gołym okiem, z zaświetlonego miejskiego nieba.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MaciejK87 napisał:

Ja miałem tak że brakowało mi około milimetra do wyostrzenia i kończył się wyciąg, lustro główne było za nisko. Kolimacja to poprawiła. Gratuluję pierwszych obserwacji, i gdybyś wytrzymał jeszcze trochę w tę chłodną noc, to mógłbyś przez ten 30 mm okular zobaczyć Plejady. Po 3:00 prezentowały się ładnie nawet gołym okiem, z zaświetlonego miejskiego nieba.

Maćku dziś posiedzę dłuuugo.

Tak jak pisałem były chmury i nie miałem pewności czy przegoni je.

Jeszcze o jednym nie wspomniałem,zanim zabrałem się dołysego ustawiłem na Kasjopeję bo akurat była dobrze widoczna a dokładnie na zachodnią zewnętrzną gwiazdę (teraz widzę na mapie że to była Caph) .Była samotna w szukaczu a w okularze zobaczyłem tych gwiazd i gwiazdeczek tłum!!!

Nie mogłem się zupełnie połapać i zrozumieć co widzę(która to?) A tam jest kilka gromadkę(Atlas). Chyba to sprawi mi najwięcej problemów w sensie nawigacji i zrozumienia obrazu w okularze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

Chyba to sprawi mi najwięcej problemów w sensie nawigacji i zrozumienia obrazu w okularze.

Na początku jest problem z odwróconym obrazem, ale to kwestia przyzwyczajenia. Aplikacja na telefon jest świetna, ale ja nieba nauczyłem się z klasycznej obrotowej mapki (ogarniasz od razu całość nieba i nie przytłaczają najróżniejsze obiekty). Powodzenia życzę. Nie ma jak uczucie, gdy pierwszy raz zerkniesz w okular (to jak z ulubionym filmem,który widzi się pierwszy raz).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.