Skocz do zawartości

R Scuti


dja.obserwator

Rekomendowane odpowiedzi

Nie dawno wróciłem z udanych obserwacji gwiazd zmiennych i sobie zaliczyłem 14 obserwacji ciekawych gwiazd zmiennych :D

Skierowałem sobie lornetkę 10x50 na ciekawą gwiazdę zmienną w gwiazdozbiorze Tarcza i ku zaskoczeniu gwiazda R Sct gwałtownie nam przyciemniała poniżej 7 magnitudo,oceniłem na 7.20 mag, 15.08 o godz. 19.58 UT,2019r. :D Choć gwiazdka na przełomie Czerwca i Lipca tego roku była dużo jaśniejsza powyżej 5.50 mag.
Poniżej krzywa jasności z AAVSO dla R Sct i ja na zdjęciu sobie mapkę przeglądam AAVSO

 

R Sct jest żółtym nadolbrzymem typu RVA,co 146 dni zmienia jasność od 4.2 do 8.6 V mag,a jego typ widmowy zmienia się od G0 do K2 a nawet do M3 czyli przypomina nam czerwonego olbrzyma. Temperatura gwiazdy wynosi od 4500 do 6000 stopni Kelvinów. Gwiazda odkryta 1795 roku przez Edward Pigott :D:D

IMG_20190815_214303.png

R Sct.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jest jedną z dwóch gwiazd, które mnie interesują, tą drugą jest Betelgeza.Przeczytałem  też Twój wątek o tej gwieżdzie z 15 sierpnia 2018 r.

Pod tym linkiem jest kilka fotek tej gwiazdy https://www.astrobin.com/search/?q=scuti&d=i&t=all warto zobaczyć.

W Radomiu pogoda tragiczna więc z obserwacji nici.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

R Scuti (R Sct) obecnie dość w głębokim minimum jasności,powyżej +8.50 magnitudo :blink:


Gwiazda od Lipca 2020r. bywała dość aktywna o jasności w granicach +4.90 - +5.50 mag,teraz nagle w Październiku jej blask zaczął spadać dość głęboko w dołek,że co ledwo widoczna przez lornetkę,teraz nawet jest potrzebny teleskop aby ją zobaczyć,gwiazdka nas ostatnio zaskakuje ten jasny nadolbrzym. Gdy gwiazda nam ciemnieje jej typ widmowy spada do K2,zmieniający się barwą pomarańczową :D

 

Puki co,warto obserwować gwiazdę ;)

 

R Sct krzywa.png

Edytowane przez dja.obserwator
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.