Skocz do zawartości

Jowisz...


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Wczoraj z racji wolnego dnia zaplanowałem obserwację Jowisza.Dziesiątka wystawiona już o 20 studziła się paszczą w ciemniejące niebo.W planach był drugi gazowy olbrzym,który przechodzi wyżej niż Saturn,jednak wcześniej.W środę pracując do 22 nie zdążyłem.Jak tylko się pojawił złowiłem go w szukacz i w 9mm.I tu spotkała mnie niespodniespodzianka.W środę pomimo włóczących się chmur obraz planety (Saturn)był ostry a wczoraj Jowisz ukazał się lekko zamglony,nie dawał się całkiem wyostrzyć,do tego pływał.Pomimo tego bez problemu widziałem pasy chmur i zarys (WPC) bo to chyba ona była:g:.

Cztery księżyce doskonale widoczne.

Niestety szybko zniknął mi za drzewami.

Przeniosłem paszczę dziesiątki w górę.

Tam leżał mój następny cel - Albiero.

Już 30mm ukazał dwóch gwiezdnych towarzyszy jednego pomarańczowego,drugiego niebieskiego.

Zmiana na 9mm nie wniosła nic nowego poza większym iskrzeniem obydwu.

Teraz Lutnia. Ciągle ogromny problem sprawia mi odwrócony obraz w połączeniu z natłokiem gwiazd w okularze,o ile Wega prezentowała się wspaniale to miałem kłopot z odnalezieniem Epsilonów i w końcu nie mam pewności czy to były one???

W końcu przeniosłem się z powrotem do Cygnusa omiatając wolniutko cały jego obszar.Niestety oprócz gwiazd nie udało się wyłuskać żadnego DS.Może to wina kiciaków,może tego że Łysy zaśmiecał,może moich marnych umiejętności,chyba jednak wszystkiego po trochu. Drodzy nowicjusze kupujący duże lustro,teleskop jest wspaniały i nie będziecie żałować nawet złotówki wydanej na niego ale BARDZO szybko zatęsknicie za dobrymi okularami i filtrami. Mam Ferrari na kołach od Poloneza:hmm:.

Z Cygnusa przeniosłem się do Hercules a. Tutaj na jego zachodnim "brzegu" leżał mój kolejny cel. M 13. Niestety znów ten Łysy... I chociaż po kilku próbach udało mi się ją złapać w 30mm (jawiła się jako mgiełka,to chyba ona!?) ,to w 9 mam już nie potrafiłem jej odnaleźć.

Koniec końców przeniosłem się na Łysego (potrzebny filtr) i o godz 1.00 zwinąłem się do domu.

PS. Niepowodzenia mnie nie zniechęciły,wręcz przeciwnie. Zabawę mam przednią!!! Trzeba zbierać na pierwszy okular:grin:.

Pozdrawiam. Czystego nieba.

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, szukacz prosty wymaga przyzwyczajenia ale jest przydatny i nie bój się to używać. Moim zdaniem i tak masz dobry start :) ja zaczynałem od 150/750 na... AZ3. Teraz wyobraźcie sobie jak to pracowało. Ciągła walka z opadajacym teleskopem, uczenie się na pamięć drogi w stellarium w prostym szukaczu... A jednak pierwsze obserwacje są niezapomniane. 

DS są okropnie biedne podczas pełni więc zostaw je i wróć do nich za tydzień. Jowisz w 10" nie będzie się różnił teraz od achromatu 4" :) mamy słabe warunki w tym roku. Pomysł o jakimś 12-15 mm okularze, to będzie jak lata świetlne do przodu w porównaniu do 9 mm kitowca.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, KrzychK napisał:

Też miałem podobne uczucia przy czytaniu postu Mariusz Psut.

Pierwsze obserwacje zostają w pamięci na całe życie. I też od razu pomyślałem - powinien jak najszybciej zaopatrzyć się w przyzwoity okular 12-15 mm.

Racja! Czuję się jak odkrywca nieznanych lądów. To wspaniała pasja!

Co do okularów to szczerze mówiąc myślałem o TS HR Planetary 6mm jako pierwszym,jednak wszyscy radzą przedział 14-15 i chyba to dobra rada.

Mam już swój typ seria Baader Morfeusz ,i chyba 12,5 mm z tej serii będzie pierwszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej HR, idź w ES 14 82 stopnie albo morfeusza.

Mi człowiek co kupiłem od niego 150/750 mówił "kup dobry okular 12-15 mm, to jest wszystko czego potrzebujesz", nie posluchalem i szedlem w power... i to byl błąd :) byłem zielony więc nie słuchałem, inwestowalem w power. Teraz wiem że to najlepsze powiększenie, najlepsza źrenica. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lolak89 napisał:

Olej HR, idź w ES 14 82 stopnie albo morfeusza.

Mi człowiek co kupiłem od niego 150/750 mówił "kup dobry okular 12-15 mm, to jest wszystko czego potrzebujesz", nie posluchalem i szedlem w power... i to byl błąd :) byłem zielony więc nie słuchałem, inwestowalem w power. Teraz wiem że to najlepsze powiększenie, najlepsza źrenica. 

Tak też zrobię.

Mam zagwozdkę między Morfeuszami  a ES82 i szczerze mówiąc bardziej bym skłaniał się do Morfeusza,w ES niepokoi mnie ten mały ER , na który tak powszechnie narzekają,poza tym w teście Delty wypadły świetnie.Muszę decydować opierając się jedynie na doświadczeniach innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Muszę decydować opierając się jedynie na doświadczeniach innych.

Nie musisz. Popytaj czy w okolicy nie masz kogoś, kto ma interesujące Cię okulary. Inna opcja to zloty miłośników astronomii - tam możesz sprawdzić każdy okular, nawet ten o którym możesz jedynie pomarzyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

Co do okularów to szczerze mówiąc myślałem o TS HR Planetary 6mm jako pierwszym,jednak wszyscy radzą przedział 14-15 i chyba to dobra rada.

tu nie ma żadnego problemu z wyborem bo to okulary przeznaczone do całkowicie innych celów

6 mm do planet, a 12-15 mm do DS-ów więc nie ma żadnej alternatywy. Warto mieć oba ... tym bardziej, że ten pierwszy jest kilka razy tańszy

 

do obserwacji DS-ów potrzebujesz nie tylko teleskopu i okularu ale przede wszystkim ciemnego nieba, a to oznacza noc bez Księżyca i z dala od świateł cywilizacji. Jaśniejsze obiekty odnajdziesz nawet na jasnym niebie (np. M13) ale nie będą tak efektowne jak w dobrych warunkach

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZbyT doskonale wiem że TsHr jest do planet. Dlatego też po moich pierwszych obserwacjach (planety) był w najbliższych planach. Cena też za nim przemawia.Na Morfeusza muszę poczekać 2 miesiące. Bez wątpienia kupię obydwa ale póki co muszę wybrać tylko jeden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Agent Smith napisał:

Nie wiem jakie masz oczy, ale mnie one wydały się niewarte swojej ceny.

Just saying.

Nareszcie jakaś opinia bo na chwilę obecną opieram się na teście wygrzebanym przypadkowo.Jeżeli znasz je z autopsji to wytłumacz nowicjuszowi co w nich Ci nie odpowiadało.Z radością przyjmę wszelkie wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odpowiadało to za dużo powiedziane - to porządne okulary, odniosłem wrażenie, że ich reklamowane pole widzenia nie daje - w moim przypadku - godnej uwagi (i ceny) poprawy całokształtu, moje oczy nie obejmują tego, na jedno wychodzi.

ok. 80-90 stopni to dla mnie optimum, a to jest półkę niżej cenowo.

 

Chcesz prawdziwej uczty dla oczu - zbieraj na Naglery ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że są na chwilę obecną poza moim zasięgiem.Celuję w taki przedział cenowy jak Es82 ,Morfeusza czy Meade 5000 i tego się będę trzymał.

Ten teleskop i obserwacje nim to wspaniała przygoda ale są jeszcze inne sprawy. O wiele ważniejsze.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z szybkiej obserwacji.Rozchmurzyło się trochę więc skorzystałem i wziąłem na cel Lirę.

Muszę się pochwalić że nawigacja idzie mi coraz lepiej.Obraz odwrócony to i atlas do góry nogami i heja! Bez problemu odnalazłem Epsilonu jednak kitowa 9mm nie dała rady ich rozdzielić,choć chwilami widziałem (lub chciałem widzieć) te dwie pary gwiazd w formie bałwanków ,jakby przyklejone do siebie.

Niestety nadciągnęły chmury,tym razem z całą armią i pozostało mi zwiewać.

PS. Czekam bezchmurnego nowiu jak żaba deszczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.