Skocz do zawartości

Beta Cygni


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj wybrałam się na obserwacje, po długim czasie przerwy. Odkąd przeporwadziłam się do Gdyni, "nie miałam siły" wychodzić z teleskopem. Nie mam pojęcia dlaczego. Jedno jest pewne: na zdrowie mi ta bierność nie wyszła i pomału tęsknota zaczynała mi doskwierać. Dlatego dzisiaj zabrałam mojego telepa przed blok i zastałam na prawdę czyste niebo.

Wiem, że Albireo to temat mocno "oklepany", ale mnie chyba jeszcze długo się nie znudzi. Widok mocno kontrastowej pary gwiazd za każdym razem zachwyca w podobny sposób. Dziś obserwowałam ją przy niedużym powiększeniu, 36x. Pierwotny składnik wyraźnie żółty (K3II). Intensywny blask powoduje, że przybiera złoty odcień. Podobny jak złota gwiazda Alpha Aquaris (Sadalmelik). Druga z gwiazd jest zaskakująco błękitna. A jest to błękit wyrazisty, niezapominajkowy. Wtórny składnik typu widmowego B8V jest znacznie ciemniejszy od gwiazdy macierzystej, ale nie niknie w jej blasku, za to wspaniale kontrastuje współtorząc uroczą parę gwiazd, oddalonych od siebie o blisko 35''. W jednym polu widzenia było widać sporo gwiazd. Był wyraźne. choć zdawały się być całkowicie "bezbarwne" na tle złoto- błękitnej gwiazdy beta Cygni. 

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam teleskop od tygodnia i jeszcze nie udało mi się znaleźć żadnego DSa.(a z tą myślą go kupiłem).

Pewnie dlatego że łysy zaśmieca,więc patrzę po prostu w gwiazdy.Albiero wywarła na mnie kapitalne wrażenie a zaraz później lodowato-błękitna Wega.

A wracając do okularów,nie chce mi się wierzyć że nie dostrzegłabyś różnicy pomiędzy plosslem 9mm wielkości kieliszka a potężnym 8 elementowym Morfeuszem???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem więcej: podczas zlotu korzystałam z jakichś "mega wypasionych" okularów z nadzieją, że dadzą może ładniejszy widok. Może w kwestii DS-ów dają, nie wiem, bo nie badam DS-ów. Ale zauważyłam, że np barwy są mniej naturalne, jakieś takie zażółcone. Błękit nie jest błękitem, tylko mdławą kremową papką. Różnica między gwiazdą błękitną, a żółtą była mocno zatarta. Nie umiem tego wyjaśnić fachowo, ale po prostu kolor mocno tracił na jakości. Znacznie lepsza do tego celu jest wg mnie zwykła lornetka albo najprostrze okulary. Ale wiadomo, mogę się mylić. Mówię tylko o moich subiektywnych odczuciach. Jeśli chcesz, to możesz skorzystać z katalogu gwiazd podwójnych i wielokrotnych, który udało mi się dwa lata temu opracować dzięki mojej prostej syncie 5'' i okularom kitowcom ;)

 

Dane katalogowe obiektów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minutes ago, Mariusz Psut said:

 

PS. Jakim okularem rozdzieliłaś Epsilony? Mnie 9mm wczoraj się nie udało.

To coś chyba jest u Ciebie nie tak, Mariusz. W Twoich 10" epsilony powinny się rozdzielać bez problemu.

Podobnie M13, które Twój telep powinien rozbijać na gwiazdki bez problemu. Piękny widok, btw. :)

 

Sorry za OT, Bella.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Agent Smith napisał:

To coś chyba jest u Ciebie nie tak, Mariusz. W Twoich 10" epsilony powinny się rozdzielać bez problemu.

Podobnie M13, które Twój telep powinien rozbijać na gwiazdki bez problemu. Piękny widok, btw. :)

 

Sorry za OT, Bella.

Kurczę nie wiem.A co może być nie tak??? Oprócz tego że był to kitowiec.Czy to może być przyczyną???

Nie były osobno,raczej takie bałwanki.Warunki też wczoraj były kiepskie.Teraz to mam zagwozdkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Mariusz Psut said:

Kurczę nie wiem.A co może być nie tak??? Oprócz tego że był to kitowiec.Czy to może być przyczyną???

Nie były osobno,raczej takie bałwanki.Warunki też wczoraj były kiepskie.Teraz to mam zagwozdkę.

Wychłodzenie lustra, kolimacja ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular "kitowy" nie oznacza że to jest jakiś szmelc przez który nic nie widać . Może mieć małe pole widzenia , może być mała " Odległość źrenicy wyjściowej ". Jest to tani okular ale użyteczny . A te całe DS, to trzeba wiedzieć czego się spodziewać , czyli jak to może wyglądać przez lornetkę, bez problemu odnajdzie się M13  przez malutką lornetkę 7x35. Pod wsiowym niebem, bierzesz zwykłą lornetkę na statyw , czekasz kilka minut aż oczy przywykną i się wpatrujesz . Znajdziesz jakieś mgiełki , szare kulki i pojaśnienia . Przez teleskop trudniej trafić -bo małe pole widzenia , ale jak już trafisz to od razu się kapniesz . Teraz jest Księżyc , no to te wszystkie mgiełki można sobie darować .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oznacza ale może. Kitowiec Kitowcowi nierówny - niektóre to szmelc, inne nie. Loteria.

Święta prawda, że oczekiwania zwykle przerastają znacznie rzeczywistość obserwacyjną, dyngs w tym, że obrazy "na żywo" są piękne inaczej niż obrazki z HST i można zakochać się w tych niewyraźnych kłaczkach i kulkach.

U mnie miało to miejsce (znaczy to zakochanie) gdy pierwszy raz zobaczyłem gwiazdki w M13 w 25 cm Newtonie f10 - na drabinie, z okiem przymarzniętym do okularu...dawne czasy ale ta miłość przetrwała :)

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu są problemy z rozdzieleniem? Powód prosty: zbyt krótkie doświadczenie obserwacyjne. Zauważysz , że z czasem zaczniesz lepiej rozróżniać i barwy i składowe ciasnych układów podwójnych. Możesz spróbować poobserwować dość prosty obiekt, etę Cassiopeiae. Pewnie za pierwszym razem będzie mało atrakcyjne, ale jak poobserwujesz, to będziesz dostrzegał coraz więcej uroku. I wcale to nie trwa jakoś długo, bardzo rychło widać postępy. Chyba po prostu oko się przyzwyczaja no i też mózg zaczyna reagować na więcej detali. Tak mi się wydaje. 

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Bellatrix napisał:

Czemu są problemy z rozdzieleniem? Powód prosty: zbyt krótkie doświadczenie obserwacyjne. Zauważysz , że z czasem zaczniesz lepiej rozróżniać i barwy i składowe ciasnych układów podwójnych. Możesz spróbować poobserwować dość prosty obiekt, etę Cassiopeiae. Pewnie za pierwszym razem będzie mało atrakcyjne, ale jak poobserwujesz, to będziesz dostrzegał coraz więcej uroku. I wcale to nie trwa jakoś długo, bardzo rychło widać postępy. Chyba po prostu oko się przyzwyczaja no i też mózg zaczyna reagować na więcej detali. Tak mi się wydaje. 

image.png

Czy to ta ok 2° na NW od Schedara?

Jeszcze kiepsko u mnie z nawigacją:getlost:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.