Skocz do zawartości

M 13 - problem z obróbką w PixInsight


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

chciałem się zwrócić z prośbą o pomoc w obróbce stacka gromady M 13. Cały proces staram się od początku do końca wykonywać w PixInsight. Oprócz oczywiście samego zestawienia, które robię w DSS.

 

Na początek słów kilka o samym zdjęciu - zrobiłem przy sporym księżycu (ponad 60%) serię klatek 60 sek (godzina materiału) oraz 120 sek. (podobnie ok. 55 min). Do tego darki i niestety słabe flaty co widać po uruchomieniu STF (stretch). Stack z całości był mocno przepalony ponieważ z racji fazy księżyca zgubiłem sporo kontrastu pomiędzy gwiazdami i tłem. Stack z klatek 120 sek. nie był lepszy. Niestety nawet na stacku z samych klatek 60 sek. są podobne problemy, ale jest niewątpliwie najlepszy. Oto z czym się nie mogę uporać:

 

- po wykonaniu wszystkich zabiegów z poprawą tła (Background Neutralization, Automatic i Dynamic Background Extraction) a także po podstawowym usunięciu szumów (ACDNR) próbuję stworzyć maskę na gwiazdach (StarMask) i przysłowiowa d...pa. Za każdym razem wyłapuje tylko fragment z gwiazd o odpowiedniej separacji od innych. Tych w centrum nie widzi lub wybiera tylko część,

- nie pomaga stworzenie maski z obszaru (RangeMask) ani nawet maski poprzez wycięcie samej luminancji (maska z Extract CIE L* component) - albo nie ma części gwiazd albo tylko samo centrum gromady. Poza tym taka maska nie pozwala na późniejsze "pomniejszenie" poszczególnych gwiazd (Morphological Transformation)

- próbowałem użyć różnych opcji z Photoshopie - mam tam pakiet narzędzi astro. Niestety także z mizernym skutkiem.

 

Czy mógłbym prosić o wskazówki jak się z tym uporać? Z góry i z dołu bardzo dziękuję!

 

Pozdrawiam,

T. czy M czy jak mu tam...

 

P.S. Stack do gromadki tutaj, w wersji 32 bit - https://drive.google.com/open?id=14LAUcNxACnH_dmsO4r_ANNYmCDRNa9iM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiału jest za mało i w związku z tym stack jest potwornie zaszumiony. Nawet nie próbowałem odszumiać bo zostałby sam kisiel w tle. Poza tym jest ok i można z niego sporo wyciągnąć. To co zrobiłem: crop>DBE>histogram>Arcsinhstretch>soft colour gradient removal ( PS akcja)> saturacja>histogram

 

M_13a.thumb.jpg.9743b2bc059e62cea6ce90ba0070b105.jpg

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, omikron20 napisał:

Co do wykonywania maski, zmniejszania gwiazd itp. To pod linkiem poniżej jest super tutorial. Mam nadzieję że pomoże. 

Redukcja rozmiaru gwiazd

 

6 godzin temu, wessel napisał:

Materiału jest za mało i w związku z tym stack jest potwornie zaszumiony. Nawet nie próbowałem odszumiać bo zostałby sam kisiel w tle. Poza tym jest ok i można z niego sporo wyciągnąć. To co zrobiłem: crop>DBE>histogram>Arcsinhstretch>soft colour gradient removal ( PS akcja)> saturacja>histogram

Panowie - serdecznie Wam dziękuję za pomoc i wyjaśnienia. Co do maski i zmniejszenia gwiazdy to faktycznie chyba tutaj przekombinowałem i nie ma potrzeby tego robić akurat w przypadku tego zdjęcia. Niemniej tutorial jest świetny i dziękuję. Przyda się do innych sesji, ten aspekt na pewno muszę jeszcze poprawić w ogóle.

 

Dziękuję za workflow jak to należy wykonać. Robiłem to nieco inaczej i widzę gdzie jest mój błąd. Co do szumu to masz rację wessel . Ekspozycje były robione tuż przed pełnią (poprzednią, nie bieżącą).

 

Tylko teraz powstają dwa kolejne pytania:

 

- skoro obniżam czas ekspozycji z 300 sek (normalnie dla nowiu) do 180 sek i to dużo (efekt poniżej - jpg z pojedynczego rawa dla obu czasów), a potem nawet do 60 sek. i to też dużo to co robić, żeby nie wyszło takie sianko?

 

- co w takim razie pozostaje do fotografowania podczas pełni? Przecież pogoda w tym roku zachęca do popełnienia seppuku.... Narrowband'ów nie mam więc to odpada; focenie mgławic z UHC-S to ma jakiś sens jeszcze przy 50-60% księżca potem nie, odpadają galaktyki - wiadomo, tylko nów, teraz się okazuje, że i gromady nawet nie za bardzo. Co w takim razie? :-)

 

DSC_0616.jpg

DSC_0685.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trevor Jones pisze o jeszcze krótszych ekspozycjach - 30 sek. no ale jak się ma refraktory, kamery ASI i H-Alpha to można. Chociaż on tam część z tego co pokazuje wykonał DSLR po moddyfikacji więc jest nadzieja:

https://astrobackyard.com/astrophotography-full-moon/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze w kwestii technicznej. Chyba mamy inne wersje Pixa bo ja tej opcji " ArcsinhStretch" nie mam u siebe - sprawdziłem w dokumentacji programu https://pixinsight.com/doc/tools/ArcsinhStretch/ArcsinhStretch.html gdzie to jest, ale w mojej wersji już to zmieniono albo usunięto

screen.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wessel napisał:

Może i far ale z tym good to nie bardzo. Przepalileś środek gromady i dałeś za mało nasycenia kolorem gwiazdek.

Fakt, jeszcze będę nad tym pracować. Chciałem tylko pokazać generalny progres w obróbce.

 

3 godziny temu, Tayson napisał:

Trzymanie wersji 32bit jest bezcelowe, to sztuczne dmuchanie 16bitow.

 

W pierwszym akapicie nie widzę sensu... 

OK, dziękuję, myślałem, że jest tam jednak więcej danych szczególnie, że to format do którego DSS z automatu zapisuje stack. Co do braku sensu w pierwszym akapicie to nie rozumiem co nie jest jasne :-)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.