Skocz do zawartości

Rainbowastro RST135- mobilny montaż EQ/AZ bez przeciwwagi


count.neverest

Rekomendowane odpowiedzi

Rainbowastro prezentuje kilka modeli montaży. Szczególnie interesujący, ze względu na mobilność, jest model RST-135. Producent ocenia jego nośność na 13,5 kg, bez używania przeciwwagi, 18 kg, przy jej użyciu. Waga montażu to 3,3 kg i bardzo niewielkie rozmiary- mniej więcej jak doskonale znany Star Adventurer. 

Montaż ma wsparcie sterowników ASCOM, wbudowane WIFI oraz GPS. Prędkość poruszania to 6°/sek, niskie zużycie energii - 0,2A przy trackingu i 3A przy goto.

 

1. strona producenta

2. Cena w Tecnosky to 4.390,00 €

3. Wątek na CN - pierwsze testy i guiding. Aż 18 stron, zabieram się za czytanie

 

Może niedługo nadejdą czasy, gdzie będzie można spakować się tylko w podręczny na astrofoto? :)

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, count.neverest napisał:

Może niedługo nadejdą czasy, gdzie będzie można spakować się tylko w podręczny na astrofoto? :)

Dla mnie takie czasy już dawno nastały :)

 

Konstrukcja bardzo ciekawa i ciekawe jakiej jakości będzie tracking. Niemniej cena totalnie kosmiczna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróćcie uwagę na NAPIĘCIE zasilania - 12 - 16 V !  Co za dziwo? Ochrona producenta?

Ktoś rozkminił co to jest "strain wave drive"?

Szkoda że nigdzie nie podają błędu trackingu....

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od pewnego czasu śledzę wątek tego montażu, przekładania harmoniczna = niby bezluzowa, montaże tego typu właśnie mają dużą nośność przy małej wadze.

Tak się sprawuje podczas guide


Według mnie poważną wadą jaki tego montażu jest brak sprzęgieł, po odcięciu zasilania teleskop opada pod własnym ciężarem ;|

 


Poza tym montaż mega fajny tylko ta cena ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze montaże z przekładniami falowymi to były Chronos mount, około 2007r. - producent nie dotrwał do dzisiaj.

 

Potem  koło 2017 ruszyły koreańskie montaże Crux: https://www.hobym.net/

 

Te montaże używają przekładni falowych, które zwykle są stosowane w robotach przemysłowych, głowicach radarowych ect.

Dzięki temu, że w zazębieniu jest jednocześnie wiele zębów mogą przenosić duże momenty i nie wymagają przeciwwagi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
W dniu 18.08.2019 o 15:34, wessel napisał:

Zwróćcie uwagę na NAPIĘCIE zasilania - 12 - 16 V !  Co za dziwo? Ochrona producenta?

Ktoś rozkminił co to jest "strain wave drive"?

Szkoda że nigdzie nie podają błędu trackingu....

Informacji  jest dużo na forum US i o ile pamiętam z pomiarów użytkowników to PE jest rzedu 20'' i więcej. Nie jest to na pewno ASA a obawiam się że pod tym względem nawet nie CEM25P. Chyba lepsze nawet opinie ma CRUX170HD w podobnej technologii i tam producenta sam podaje dane (pewnie i tak zawyżone):

https://www.hobym.net/crux170hd

 

Edytowane przez JustinSullivan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
W dniu 18.08.2019 o 16:58, cmku napisał:

Według mnie poważną wadą jaki tego montażu jest brak sprzęgieł, po odcięciu zasilania teleskop opada pod własnym ciężarem ;|

 

Ponieważ mam montaż od kilku godzin, po złożeniu zestawu sprawdziłem tę przypadłość. Teleskop waży ok 8 kg, z czego znaczna część masy jest po jednej stronie- wyciąg oraz lustrzanka i założony przedni dekiel, który też sporo waży. 

W takiej pozycji, po odłączeniu zasilania całość stoi w miejscu i ani drgnie: 

 

image.png.6791c5ab7a5daeb054509ae3e8b082df.png

 

Przy położeniu jak niżej, montaż wykonał kilka powolnych ruchów, po czym się zatrzymał całkowicie. Przesunął się od pozycji "zero" do tego, co na zdjęciu, a więc niewiele. Teleskop można zatrzymać bez żadnej siły dłonią. Na pewno cięższa i wyjątkowo niezbalansowana tuba objawi się szybszym backdrivem, ale można iść spokojnie spać podczas sesji, nie myśląc, że "prąd zabiorą". W okolicy zenitu brak opadania teleskopu. Przy wychylonej osi RA, zestaw opada szybciej, ale i tak zatrzymuje się w połowie zakresu i daleko jest do zderzenia.

Po zdjęciu dekla, a więc jak podczas fotografowania, dosłownie minimalny ruch pojawił się, kiedy teleskop był skierowany blisko horyzontu.

image.png.2470e95b560456f137182720e6f7ccf8.png

 

Pierwsze wrażenie mam takie, że teleskop spadnie, statyw przewróci się i ciężko jest się pozbyć takiego odczucia. Przesiadłem się z CEM25P.  Jeśli chodzi o stabilność przy poruszeniu zestawem "siłowo", zupełnie inna liga. Montaż jest niesamowicie stabilny. 

RST135 Bardzo dobrze współpracuje ze Skysafari, poprzez połączenie WIFI. Pole widzenia porusza się płynnie, prawie w czasie rzeczywistym. 

Wszystkie modele, które są obecnie w sprzedaży, mają poprawiony mechanizm ustawienia na polarną, pokrętła są dokładniejsze. Niektórzy użytkownicy zgłaszali problem z precyzją. 

Od kilku dni dostępne jest kilka nowych wersji kolorystycznych przy dopłacie 100$. 

Mam nadzieję, że pierwsze światło testowe uda mi się zrobić w środę.

 

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, count.neverest napisał:

Montaż z siodłem i pierem to 5kg. Statyw Avalon T-90 waży 4,5 kg.

Głowica widzę waży podobnie do CEM25. Tą kolumnę można pominąć? Da się bez niej tego używać przy dbaniu o flipa?

 

Czy do montażu da się jakkolwiek dokręcić jakiś pręt przeciwwag, albo cokolwiek z drugiej strony tuby? Taka funkcjonalność byłaby przydatna do zamocowania drugiego setupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MateuszW Kolumnę można oczywiście pominąć (1,3 kg) . Ja kupiłem ją, żeby mieć pewność, że flipa nie będzie i jest dedykowana do statywu Avalona. Epsilon na CEMie miał zbyt dużo okazji do uderzenia w nogi i nie chcę już sobie zaprzątać tym głowy. Głowicę zamontujesz za pomocą śruby 3/8" albo musisz mieć dedykowany adapter na 2 śruby. Tu masz rysunki: https://drive.google.com/file/d/1W4u4Otf_SGrPiJFE3tq_gLLDwxpsafcm/view 

 

Pręt przeciwwagi zamocujesz w tym miejscu: 

 

image.png.576d77a8c97d590c9dee5ab1da1bdc77.png

 

Trzeba wykręcić stalową zaślepkę. 

Tu oryginalny pręt: http://www.rainbowastro.com/portfolio-items/counter-weight-shaft-2/?portfolioCats=163%2C240%2C235%2C161%2C237

Tu przeciwwaga http://www.rainbowastro.com/portfolio-items/3kg-counter-weight-2/?portfolioCats=163%2C240%2C235%2C161%2C237

 

Pręt od SWSA pasuje. Tam jest chyba M8?

 

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test guidingu ok. 20 gwiazdami przy pomocy MGEN3, z czasem 100ms.

Stack 40x5 min, 100%. 

 

 

ajrisz.thumb.jpg.a2d1609645965f539773cd189980b980.jpg

 

Najlepsza klatka: 

 

image.png.e371a23ef496a7a25f4e5a35fb2dc7b1.png

 

 

 

Wrzuciłem do stacka cały materiał, jak leciało. I parę klatek powinienem odrzucić. Guidowanie czasem 0,5-1 sek daje lepsze rezultaty w moim przypadku:

 

ekspozycja 600 sek: 

 

image.png.02d5d585e324ef0deb28777fdbc42a19.png

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Model RST-135 doczekał się wersji z enkoderem od Renishaw, jako model RST-135E, który będzie dostarczony od maja. 

Rezerwacje zrobione do końca kwietnia dadzą możliwość zaoszczędzenia 250$. Model z enkoderem będzie ~1500$ droższy. Nie ma możliwości upgrade'u modeli bez enkodera.

 

https://www.cloudynights.com/topic/758688-introducing-the-new-mount-rst-135e/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.