Skocz do zawartości

Jedna noc jeden obiekt - NGC 281 przy pełni


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejny eksperyment z CMOSem. Byłem ciekawy co się stanie gdy pomieszam suby 120,180 i 300 sekund. Materiał z dzisiejszej nocy, przedział czasowy pomiędzy 22 a 2gą. 

37x 120s

11 x 180s

7x 300s

TS Newton 150/600, ASI1600mmc, Baader Ha

krop, oryginał na dłuższym boku miał 2400 px przeskalowane do 2000px.

 

NGC281_clone2.jpg

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, gryf188 napisał:

Jakieś wnioski z eksperymentu ?

Mam wrażenie że chyba warto pomiędzy niektóre klatki np 120s dodać 5 min. Przy poprzednim zdjęciu do 200 klatek 120s dodałem 20 x 5min. Może błądzę to podpowiedzcie.

Jak odbierasz powyższe zdjęcie?

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozytywnie odbieram gwiazdki. Dobrze skolimowałeś teleskop co w przypadku Newtona F4 jest nie lada wyzwaniem. Szacunek.

Natomiast zupełnie nie rozumiem idei różnych czasów. Ja wypaliłbym z co najmniej 60 klatek po 300 sek (nie ma tu obawy, że coś przepalisz). a z miasta przy Księżycu to co najmniej 100 i wyciągnął mocniej materiał, bo trochę to blade wyszło. Ale to moje subiektywne podejście do mgławic wodorowych, po prostu tak wolę -vide moja fotka Cygnus Wall.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Grzędziel napisał:

Natomiast zupełnie nie rozumiem idei różnych czasów.

Już wyjaśniam - pomyślałem żeby pomieszać ideę lucky imaging. 120s miało posłużyć jako obraz referencyjny a reszta na sygnał. Ta sama gwiazda przy 120s ma FWHM 2,4 przy 300s 3,4.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Nowok76 napisał:

Ja robiłem kiedyś taki test z M42. W brew temu co inni mówią uważam że rozpiętość tonalna się podniosła. Nie było mowy o przepalonym Trapezie.

Klatki miałem po 60x20sek 40x30 i 40x300 (Nie pamietam dokładnie)

Idzie jesień zima pomysł się podtrzyma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, mebelek napisał:

Jak to stackowałeś? Razem do jednego worka?

Skalibrowane klatki zapisane do jednego folderu i dalej Maxim. W Pix też tak się da i w każdym innym sofcie CCD Stack, Siril. Wrzucasz skalibrowane i od razu przechodzisz do rejestracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ty kalibrujesz tę Asi1600? Tak w skrócie. Używasz biasów ? Czy tylko darki , flaty i dark flaty?  Gdzieś czytałem ,że cmos-y najlepiej kalibrować w/g schematu

(Light - dark) / ( flat - dark flat). Odniesiesz się jakoś do tego ?

 

Edytowane przez mebelek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, mebelek napisał:

Odniesiesz się jakoś do tego ?

Prawdziwego flata to użyłem w życiu może z 5 razy? Jak jeżdżę od święta pod ciemne niebo i mam na to czas to robię skyflaty. Większość zdjęć tu na forum nie ma flata. Używam tylko master biasa, master dark jak chcę mieć pełną klatkę bez ampglow. Jak wiem że będzie wycinek kadru to tylko bias i bad pixel map.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.