Skocz do zawartości

Noc cudów.


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

Fajnie, może warto byłoby trzymać opisy Twoich magicznych nocy w jednym, autorskim wątku.

Łatwiej będzie śledzić Twoje postępy :)

 

Nie, nie ma możliwości abyś zobaczył fazy księżyców Jowisza. 

 

O ile nie widziałeś do listy na następną noc polecam moje (nie tylko) ulubione "Hichoty" czyli podwójną gromadę otwartą (a raczej dwie) na granicy Perseusza i Kasjopei.

To dla mnie często "obiekt pocieszenia" - zawsze wygląda fajnie.

Oficjalne oznaczenie: NGC884+NGC869

Łatwo znaleźć - na przedłużeniu dwóch gwiazdek z "W" Kasjopei. Jest widoczna gołym okiem. 

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MaciejK87 napisał:

Ja ostatnio "studiuję" gromadę podwójna w Perseuszu. Jest faktycznie piękna. Swoją drogą dlaczego mówi się na nią "chichoty"? Nie mogę się dokopać do informacji na ten temat.

Bo oznaczana jest literami h i χ Persei czyli po naszemu ha i hi Persusza.

Edytowane przez oicam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo nie wiem jak taki wątek założyć. Sam pomysł świetny.

Co do tego księżyca to jego świetlisty punkt nie był idealną kulką,wydawał się lekko nadgryziony od strony planety. A może to wyobraźnia.

Niestety w tym tygodniu mam nocną zmianę więc obserwacji nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MaciejK87 napisał:

Ja ostatnio "studiuję" gromadę podwójna w Perseuszu. Jest faktycznie piękna. Swoją drogą dlaczego mówi się na nią "chichoty"? Nie mogę się dokopać do informacji na ten temat.

Nazwa to Hi hi Persei.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Mariusz Psut said:

Za bardzo nie wiem jak taki wątek założyć. Sam pomysł świetny.

 

No...właśnie go założyłeś (a nawet dwa, licząc wczorajszy)

Po prostu pisz dalej w tym wątku, poproś kogoś z administracji o scalenie i jeśli chcesz zmianę tytułu.

Powodzenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M13 to był także mój pierwszy DS (szukałem go na niebie 20 minut :hysterical:).

Poszukaj NGC869/NGC884 (słynne Hichotki) - na ciemnym niebie widać je gołym okiem (tak jak M31) przez teleskop powodują zwichnięcie szczęki (tak jak M31).

No i Saturn czeka na odkrycie...:glodny:

 

Widzę, że zanim skończyłem pisać, pojawiło się już kilka postów o Hichotach, tym bardziej weź je na warsztat.

Edytowane przez KrzychK
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chichoty koniecznie!

W Andromedzie na 100% zobaczysz więcej np dwie galaktyki satelickie. Masz GSO 10" a widać je nawet w Maku 127. Jedna z galaktyk jest trochę słabsza, spróbuj patrzeć zerkaniem ;-) (nie na wprost, trochę obok, poćwicz, wtedy zobaczysz słabsze obiekty). Podstawa to ciemniejsze niebo.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do nowiu jeszcze trochę,jeżeli pogoda pozwoli z pewnością wyjdę. Z tą Andromedą to nie za dobrze bo na tamten kierunek mam ulicę z latarniami.

Od południa mam ciemną miejscówkę ale drzewa i domy ograniczają pole widzenia i to sporo. Muszę jeszcze popróbować obserwacji z innego miejsca na podwórku bo jest trochę tych drzew i chałup dookoła.

Jestem bardzo zadowolony. Będę kontynuował w tym wątku a tytuł niech zostanie. 

PS. A może filtr Light pollution by coś pomógł???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

Za bardzo nie wiem jak taki wątek założyć. Sam pomysł świetny.

Co do tego księżyca to jego świetlisty punkt nie był idealną kulką,wydawał się lekko nadgryziony od strony planety. A może to wyobraźnia.

Niestety w tym tygodniu mam nocną zmianę więc obserwacji nie będzie.

Wydawało Ci się, musiałby i Jowisz być w fazie :) A to raczej nie nastąpi. Dodatkowo żeby zobaczyć tarczę choćby Ganimedesa to Power musiałby być rzędu kilkuset razy. Brawo za opis, czuje tu te same emocje co mi kiedy zaczynałem :)

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, MaciejK87 napisał:

Pomyśl nad wyjazdem gdzieś pod miasto w czasie nowiu, w miejsce gdzie nie ma sztucznego światła w pobliżu. Wtedy Twój teleskop zapewni prawdziwą noc cudów.

Chciałbym Maćku. Niestety musiałbym zająć komuś jego wolny czas. Ale kto wie może będzie taka okazja przy jakimś rodzinnym zjeździe bo ja auta nie posiadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda za oknem kompletnie nieobserwacyjna a tyle do zobaczenia.

Usiądźmy więc wygodnie i poobserwujmy w wyobraźni...

 

Galaktyka Hoaga

Jak zapewne wiecie rozróżniamy 4 podstawowe typy galaktyk. Spiralne,eliptyczne,soczewkowe i nieregularne. Przyjrzyjmy  się jednak galaktyce,której budowa nie pasuje do żadnego z wymienionych schematów.

Obiekt Hoaga to tak zwana galaktyka pierścieniowa., jeden z najdziwniejszych i najbardziej tajemniczych objektów jakie znamy. Arthur A. Hoag odkrył w 1950r. niezwykle dziwny obiekt na tle konstelacji Głowy Węża. Nie był w stanie zidentyfikować jego natury i początkowo uznał iż widzi nakładający się obraz dwóch oddzielnych galaktyk położonych jedną za drugą. W 1987 przeprowadzono spektroskopowe obserwacje,które dały dowód że mamy do czynienia z pojedynczym niezwykłym tworem. Galaktyką pierścieniową.

Jedna z teorii jej powstania głosiła iż była to zwykła galaktyka z poprzeczką ale w wyniku niestabilności poprzeczki ramiona spiralne przekształciły się w pierścień. Wyklucza to jednak kształt jądra. Inna że Hoaga powstała w wyniku zderzenia dwóch galaktyk, jednak w pobliżu nie widać żadnej innej galaktyki,która mogłaby być odpowiedzialna za kolizję. Zatem sposób jej powstania pozostaje zagadką.

Hoaga zawiera jądro złożone z żółtych,starych gwiazd otoczone pierścieniem zdominowanym przez młode jasnoniebieskie gwiazdy. Ta tajemnicza galaktyka o rozmiarach Drogi Mlecznej znajduje się w konstelacji Głowy Węża blisko granicy z Wolażem. Jednak jej obserwacje to luksus na jaki stać nielicznych. Jasność obserwowana to 16,2 Magnitudo a średnica 45" co odpowiada mniej więcej Jowiszowi. Mój GSO ma zasięg teoretyczny 13,8 Mag. Więc chyba nie dam rady:hmm:.

Pozostaje mi jedynie zasiąść przy wyimaginowanym teleskopie,wsunąć w wyciąg Naglera i narysować dla was szkic.

To jeszcze nie wszystko. W pustej przestrzeni pomiędzy jądrem a pierścieniem można dostrzec inną odległą galaktykę tego samego typu!!!

Doprawdy KOSMICZNY zbieg okoliczności. Szkoda że niedostępny dla oka. Eeech...IMG_20190819_200215.thumb.jpg.6171a8ae804d6962711dcc668bda222a.jpgIMG_20190819_194813.thumb.jpg.fe819c4e4b6633605b69e70c64721594.jpg

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Mój GSO ma zasięg teoretyczny 13,8 Mag. Więc chyba nie dam rady:hmm:.

 

No ciekawy obiekt!

Widzę, ze na Cludy ją wypatrzyli w idealną noc w Arizonie, na 7000stóp, 32 calowym :mr.green:

https://www.cloudynights.com/topic/524309-hoags-object-with-32-inch-f475-newtonian-at-385x/

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.