Skocz do zawartości

Noc cudów.


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, PiotrTheUniverse napisał:

Napisałem, że nie zobaczysz tych POWYŻEJ 13 mag - zakładając w sumie te od 14 magnitudo. Podam przykład takiej realnie na granicy 12 cali, lub 10 cali w super warunkach: NGC5981, jasność 13,2 mag; zerkanie tu niezbędne, nawet przy dość niewielkich rozmiarach kątowych tej kreseczki.

Chodzi Ci o takie powyżej 13 mag i dość duże ? Bo takiej w tej chwili nie kojarzę. A przykład podałeś galaktyki o rozmiarach 2,7x0,3', mv: 13.2 mag, SB: 12.8 arcsec^2 (rozkład jednorodny praktycznie). Ona nie powinna stanowić większego problemu w 12" (większe powiększenie zalecane). 12" sięga do ponad 15 mag w dobrych warunkach.

Koniecznie musimy popatrzeć razem to pokaże Ci trochę tych słanych obiektów. Ostatnim razem warunki były słabe i ja słabo przygotowany. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, astrokarol napisał:

 

Koniecznie musimy popatrzeć razem to pokaże Ci trochę tych słanych obiektów. Ostatnim razem warunki były słabe i ja słabo przygotowany. 

No przyznaję, nie mam aż takiego doświadczenia w balansowaniu na granicy lustra 12, szybciej 8. W najbliższych dniach spróbuję się jeszcze z Plutonem, 14.3 mag, ponad 15 stopni nad południowym w str. zachodu, a więc the last chance this year. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie jestem żadnym wielkim obserwatorem, daleko mi do takiego.

 

6 minut temu, PiotrTheUniverse napisał:

W najbliższych dniach spróbuję się jeszcze z Plutonem, 14.3 mag, ponad 15 stopni nad południowym w str. zachodu, a więc the last chance this year. 

Jaki teraz masz telep bo już nie pamiętam ? Pluton aktualnie raczej jest nieosiągalny. Ciemno (Słońce -18 stopni) robi się gdy on góruje na 16 stopniach (zaledwie). Jeśli trafisz na super warunki (głównie przejrzystość) to może da radę w 12". Pamiętaj o bardzo precyzyjnej mapie. Kiedyś łapałem w moim Newtonie 8" 4 gromady kuliste w M31, zajęło mi to 2 godziny. Czyli jakieś 30 min na jedną, obiekty z mojego podwórka dla tego teleskopu praktycznie graniczne (może jeszcze coś się da wydusić).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, astrokarol napisał:

Ja też nie jestem żadnym wielkim obserwatorem, daleko mi do takiego.

 

Jaki teraz masz telep bo już nie pamiętam ? Pluton aktualnie raczej jest nieosiągalny. Ciemno (Słońce -18 stopni) robi się gdy on góruje na 16 stopniach (zaledwie). Jeśli trafisz na super warunki (głównie przejrzystość) to może da radę w 12". Pamiętaj o bardzo precyzyjnej mapie. Kiedyś łapałem w moim Newtonie 8" 4 gromady kuliste w M31, zajęło mi to 2 godziny. Czyli jakieś 30 min na jedną, obiekty z mojego podwórka dla tego teleskopu praktycznie graniczne (może jeszcze coś się da wydusić).

Mam jeszcze 12tkę, też liczę, że trafią się super warunki. Raz już były niezłe, ale mapa na ekranie to lipa, więc znów speecjalne druki przygotowałem. Będę upierał się, że powyżej 13 mag to nie są obserwacje, a sport wyczynowy - ale co kto lubi. 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MaciejK87 napisał:

Jeżeli masz dobry widok na Wielką Niedźwiedzicę to możesz spróbować M81, ale pod miejskim niebem będzie ciężko.

Próbowałem już raz ale nie wyszło.

Mam na nią ogromną chętkę :laugh: i będę znowu próbował. Może uda się lepszym okularem...

A co do tego nieba to nie jest takie złe, sprawdzałem właśnie na tej konstelacji i te 5.7 jest. Na mapie zaświetlenia jestem na granicy koloru zielonego.

A te latarnię to tylko z przodu domu mam. Na tyłach ogrodu jest naprawdę dobre miejsce. Nie widać teleskopu z kilkunastu kroków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Próbowałem już raz ale nie wyszło.

Mam na nią ogromną chętkę :laugh: i będę znowu próbował. Może uda się lepszym okularem...

A co do tego nieba to nie jest takie złe, sprawdzałem właśnie na tej konstelacji i te 5.7 jest. Na mapie zaświetlenia jestem na granicy koloru zielonego.

A te latarnię to tylko z przodu domu mam. Na tyłach ogrodu jest naprawdę dobre miejsce. Nie widać teleskopu z kilkunastu kroków.

To raczej nie jest kwestia okularu, a tylko i wyłącznie kwestia trafienia w obiekt. M81 i M82 to klasyczne lornetkowe obiekty. Przy takich warunkach jak piszesz są w zasięgu małego teleskopu. Musisz dobrze przygotować sobie ścieżkę podejścia i poćwiczyć, a znajdziesz na pewno. Twoim 10'' teleskopem powinieneś zobaczyć jeszcze obok dwie inne galaktyki NGC3077 i NGC2976.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

Próbowałem już raz ale nie wyszło.

Mam na nią ogromną chętkę :laugh: i będę znowu próbował. Może uda się lepszym okularem...

A co do tego nieba to nie jest takie złe, sprawdzałem właśnie na tej konstelacji i te 5.7 jest

M81/82 w dobrych warunkach są widoczne w szukaczu. Przy takim zasięgu nie powinieneś mieć najmniejszych problemów z ich dostrzeżeniem

prawdopodobnie nie trafiłeś w odpowiedni rejon nieba

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Dzień Dobry.

Moi drodzy czy ktoś wie jakie ma pole widzenia szukacz 8/50? Chcę sobie zrobić  "kółko" o takiej powierzchni do opracowania ścieżki podejścia coby mieć jakieś rozeznanie co ten szukacz obejmuje na mapie.

Szukacz 8x50 GSO kątowy około 5,4*. To pewnie prosty ma tyle samo albo i więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1566576588792-441626944.thumb.jpg.47d0495a0ce7d10b69804f5f7cfbb1ac.jpg

14 minut temu, MaciejK87 napisał:

Szukacz prosty GSO 8x50 ma dokładnie 5.6* wg danych producenta

No dobra. Zmajstrowałem sobie takie "cóś":g:.

W niedzielę na być bezchmurnie to spróbuję jak to będzie szło z tym odnajdywaniem drogi i czy widoki w szukaczu pokryją się z tym co mam na mapach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z celowaniem w M81 możesz zrobić tak: 

1. W poniedziałek, np o 21:30 znajdujesz gwiazdę Dubhe.

2. Przesuwasz teleskop o jakieś 12* w prawo.

3. Przesuwasz teleskop o 1* w górę.

4. W okularze 30 mm już coś powinno majaczyć.

Wycinanie kółek i jeżdżenie nimi po mapce niewiele pomoże wg mnie. Gubisz się bo tak niestety jest na początku z lustrzanym teleskopem. Praktyka daje najlepsze efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, MaciejK87 napisał:

Z celowaniem w M81 możesz zrobić tak: 

1. W poniedziałek, np o 21:30 znajdujesz gwiazdę Dubhe.

2. Przesuwasz teleskop o jakieś 12* w prawo.

3. Przesuwasz teleskop o 1* w górę.

4. W okularze 30 mm już coś powinno majaczyć.

Wycinanie kółek i jeżdżenie nimi po mapce niewiele pomoże wg mnie. Gubisz się bo tak niestety jest na początku z lustrzanym teleskopem. Praktyka daje najlepsze efekty.

Na mapie wychodzi na2805.

Do 81 wychodzi 8° w prawo i 5° do góry.

A nie łatwiej mi po gwiazdach będzie,zapamiętując drogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, MaciejK87 napisał:

Ja mam dzisiaj czyste niebo to sobie też potrenuję, i policzę ile tych gwiazd będzie w szukaczu po drodze.

To spróbuj M81 zaczynając od Dubhe.

Poczytałem trochę o starhoppingu i wysmażyłem coś takiego z innej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20190827_162255.thumb.jpg.e0567c33736746defdbb7ef2faff09bd.jpgWitajcie Moi Drodzy.

Za mną kolejny wspaniały wieczór i kolejne zdobycze. Wyczekuję tych obserwacji jak żaba deszczu i właśnie w niedzielę wyryłem sobie w pamięci niezapomniane chwile.

Co prawda warunki nie były idealne. Po niebie przez cały dzień snuły się cirrusy ale wieczorem jakoś się przetarło. Jedynie horyzont pozostawał zamglony,rzekłbym mlekowaty. Ale nic to ,jak mawiał Michał Wołodyjowski.

Równo że zmierzchem zameldowałem się przy teleskopie. Oprócz dwóch objektów, które sobie wybrałem zaplanowawszy uprzednio ścieżkę do nich miałem jeszcze jeden cel,chyba nawet ważniejszy. Do tej pory zachwycony wspaniałym widowiskiem nie zwracałem uwagi na moje kitowej okularki. Po prostu nie było to ważne. Było gdzieś z boku i zupełnie mi obojętne. Ich wady.

Jednak w ciągu minionych dni wiele wolnych chwil spędziłem na wchłanianiu wiedzy o okularach właśnie ( Cloydy Nights to skarbiec) i pojęcia takie jak transmisja czy korekcja wyszły na pierwszy plan.Czego mi w nich brakuje? Oto jest pytanie. 

Na pierwszy ogień poszedł Jowisz. Obraz planety dość ostry w środku pola ulegał degradacji jakieś 25% od brzegu.W centrum leciutko falował ale to już wina atmosfery. Wyraźnie widzę dwa pasy chmur i WPC, do tego ciemną czapkę na górze olbrzyma. Ale prawdziwy hit to księżyce. Ich ułożenie jest niespodzianką. Ciekawą!

Ale w tej beczce miodu jest łyżka dziegciu a właściwie łycha wazowa. Mam wrażenie jakbym patrzył w głąb studni,na której dnie w tafli wody odbija się planeta. Przełknąłbym to jednak gdyby planeta była większa i duuużo ostrzejsza. Sami wiecie co to oznacza. Potrzebny mi okular planetarny i to najczystszej wody.

Dodatkowo mały ER i soczewka wielkości ziarnka grochu powodują szybkie zmęczenie. Muszę wręcz szorować rzęsami po gumie i szkle! 

No nic.

Teraz odwracam teleskop na północ i odnajduję Cassiopeię. Tuż poniżej,lekko na zachód na hełmie Perseusza leży mój cel. Chichoty podwójna gromada otwarta. Pierwsze podejście od strony Era Cassiopeia starannie zaplanowaną ścieżką nie udaje się. Gubię się w gwiazdach. Cholera! Nie tak to miało wyglądać. Jeszcze raz. Zaczynam zupełnie z dołu. Od Mirfaka prosto jak strzelił pnie się w górę łańcuch trzech gwiazd.Przy najwyższej odbijam w prawo. Są!!! 

W wyciągu mam 30mm. Patrzę.

O żesz w mordę!!! Widzę czarną,smolistą toń. Na jej dnie leżą dwie garści drogocennych klejnotów, jak porzucony przez ściganego złoczyńcę łup. Wśród białych diamentów migoczą te najcenniejsze,błękitne,zimne.

Wrócę tu jeszcze. Wrócę po nie z papierem i węglem ale przede wszystkim zabiorę ze sobą czas.

Zanim umknąłem do domu została mi jeszcze jedna wizyta. Dokładnie nad moją głową. M57 Ring Nebula. Odnalezienie jej to igraszka, Szeliak i Sulafat przeciągają ją wzajemnie. Jest remis. Kiedy łapę ją w 9mm jest delikatnym kłębuszkowe w towarzystwie strzałki z gwiazd i kiedy pozwalam jej przepływać raz za razem przez okular dostrzegam coś dziwnego. Tuż zanim dotknie brzegu staje się wyraźnym obwarzankiem co w centrum pola już nie jest tak oczywiste. Dziwne.

Tu brak mi kontrastu i pola. Wypasiona 12-15 mm byłaby bardzo na miejscu.

Pozdrawiam. Czystego nieba.

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.