Skocz do zawartości

Noc cudów.


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, oicam napisał:

To teraz czas na komete C/2018 W2 Africano. W tych dniach jest na pograniczu Żyrafy i Perseusza. Jest w zasięgu Twojego teleskopu, ale to dość trudny obiekt. Możesz śledzić co noc jej ruch na tle gwiazd. Tu masz mapkę.

 

Comets-Africano-to-9.5.jpg

Trudne! Spróbuję jednak. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Przysłona_fotograficzna

 

Inaczej, wewnętrzna część okularu, która "narzuca" pole widzenia. 

 

epdesign.gif

 

 

https://www.handprint.com/ASTRO/ae2.html

Field stop to diafragma.

 

Jak widzisz ostro granicę pola widzenia to wtedy piszesz "sama diafragma odcina się dość ostro".

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Moi Drodzy.

Wczoraj pogoda wręcz zapraszała do nocnej wyprawy w kosmos. Przyjąłem to zaproszenie z rozkoszą.

Moim głównym celem miały być olbrzymy Jowisz i Saturn,stało się jednak inaczej (więcej). Jowisz pojawił się jak zwykle pierwszy i wypatrzyłem się w niego choć niezupełnie ciemno jeszcze było. Planeta w miarę jak noc zdobywała niebo stawała się ostrzejszą i wyraźniejszą,choć nie do końca taką się stała.Wciąż brak ostrości i wyrazistości. Jupiter ukazał jednak dwa pasy chmur dzielące go na trzy części,wyraźne pociemnienie między nimi i ciemną czapkę na górze. Księżyce podzieliły się po równo,dwa po lewej i dwa po prawej. Jest jednak coś czego nie dostrzegłem przy wcześniejszych obserwacjach,planeta generuje flarę ,która co prawda nie przeszkadza jednak irytuje.

Pojawił się Saturn i złapałem go w okular. Wspaniały!!! Poprzednim razem gdy go oglądałem przesuwał się dużo niżej przez co był czerwonawy i bez detalu. Jak maleńka lampka choinkowa. Teraz był znacznie wyżej i ukazał swoje wdzięki. Był ostry,wyrazisty. Biały z delikatnym żółtym zafarbem. Widzę Cassiniego i trzy księżyce!!! A w chwilę później choć słabiuteńko czwarty!!!

Rhea,Thetys i Dione (chyba:g:). Wspaniałe przedstawienie! Ach jaką szkoda że nie mam 200× 

Kiedy już się nasyciłem planetą mam chęć na DSy. Podnoszę głowę,nademną Hercules. Po dwóch próbach odnajduję M92. Kulki,chociaż rozbite to jednak słabo wyłaniają się z tła. Bardzo brak tu kontrastu. Jednak wspaniałe chwytam je w jednym polu z grupką gwiazd. Piękny widok. Teraz szukam innego. Nad wspaniałym Altairem przyczaiła się słabiutka Sagitta a tuż nad nią M27 Hantle. Odnajduję ją w 30mm i po chwili podziwiam w 9. Mgiełka początkowo niewyraźna zyskuje przy dłuższym wpatrywaniu kształt klepsydry i w otoczeniu gwiazd wygląda pięknie. Jednak znów brak tu wyrazistości. Potrzebny filtr.

I jeszcze niespodzianka na koniec. Już się zbieram do domu ale jeszcze zerknę na Albiero. Uwielbiam tę parkę. I nagle łapę w okular wspaniały zbiór gwiazd. To Wieszak! Gapię się i gapię...

Cudowna noc.IMG_20190901_125442.thumb.jpg.89d6dbf2960fca6b63ec1cec929ab67e.jpg

Edytowane przez Mariusz Psut
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie Moi Drodzy.

Właśnie przed minutą odebrałem wyczekiwaną przesyłkę. I oto jest:laughbounce2:.

Dzięki uprzejmości użytkownika Memos (dzięki!) , który przytrzymał go dla mnie odebrałem swój pierwszy okular premium.

Baader Morpheusa 9mm.

Pierwsze wrażenie bardzo zaskakujące. Okular jest duży i jego kitowy odpowiednik Plossl wygląda przy nim niepoważnie. Jednak Morfeusz jest zaskakująco lekki. W wyciągu GSO 10 prezentuje się zacnie i mam nadzieję że będzie tam często gościł. Potwierdzam spostrzeżenie innych,muszla oczna jest co najmniej kiepską. Kawałek cienkiej gumki zupełnie nie pasuje do optyki za 8 stówek (nowy). Powłoki są barwy trudnej do określenia. Kobieta mówi że zielonkawo-wrzosowe. Ciekawi mnie transmisja:g:. Jednak wygląd nie gra tu chyba najważniej roli.

Dziś i jutro pracuję na noc więc z próby nici. Mam nadzieję że sobotnia lub niedzielną noc będzie choć w części bezchmurna i pozwoli mi dokonać porównania. 

Pozdrawiam.

PS. Żona mówi że obudziłem w sobie dziecko:grin::laugh:.

IMG_20190912_142346.jpg

IMG_20190912_142252.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj swojej kobiety, Mój Drogi. Jeśli przy zerowym doświadczeniu obserwacyjnym martwisz się o transmisję warstw przeciwodblaskowych w okularze, to chyba faktycznie coś w sobie obudziłeś - choć nie jestem pewien czy jest to akurat dziecko :matrix:

 

Okular wygląda bojowo, z niecierpliwością czekam więc na dalszy ciąg - Twoje pełne zachwytu i radości opisy i szkice czytam z dużą przyjemnością :)

 

Oby te dzieci w nas nigdy nie dorosły!

Pozdrawiam

Nikodem

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Moi Drodzy.

Dziś dotarła do mnie druga (w zasadzie trzecia) przesyłka.

Niedawno suszyłem wam głowy o okular planetarny,coby polukać odlatujące olbrzymy i łysego. Po intensywnej burzy mózgu wybrałem lantana. I oto jest Vixen SLV. Wybrałem też "bezpieczniejszą" ogniskową-6mm co da mi 200× . Powinno być dobrze. Okular zamówiłem w Astroshop (u nas niedostępny) i po 3 dniach jest u mnie.

Producent dostarcza go w nijakim,papierowym pudełku z logo firmy. Wewnątrz są dwa plasterki pianki i optyka w foliowej torebce. Szczerze mówiąc taki sposób prezentacji jest słaby jak na tak uznaną markę. Dalej jest już lepiej. Lisiczka jest mała i lekka(jak oni tam upchali tyle szkła???). Bardzo mi się podoba ta obrotowa,wysuwana muszla oczna. Można ją ustawić w dowolnej pozycji. Jednak mogą się tam zbierać paprochy. Trzeba o to dbać. Powłoki są intensywne,butelkowo-zielone wpadające w czerwień.

Dodatkowo nabyłem filtr księżycowy 13% i obrotową mapkę nieba:).

No dobra. Starczy tych zakupów. Trza posłuchać "Rady starszych" i zebrać doświadczenie z tego co mam.

Pozdrawiam.

IMG_20190913_134520.jpg

IMG_20190913_134611.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jak Dawid z Goliatem"

Witajcie Moi Drodzy.

W sobotę przebierałem uszami z niecierpliwością żeby wreszcie wypróbować moje nabytki. Niestety przeszkodziła pogoda. Wczoraj karta się odwróciła. Teleskop powędrował na podwórze a ja wraz z nim. Plan był taki, żeby zanim łysy wyłoni się zza drzew upolować Saturna. Na razie wszystko dobrze. W wyciągu Vixen 6 i szukacz na olbrzyma. Spoglądam,ostrzę... I jęk zawodu!   Jest ciemno i tego nie widać gołym okiem lecz w okularze już tak. Nisko nad horyzontem mleko i planeta,choć widoczna jest pozbawiona jakiegokolwiek detalu. W dodatku w otoczeniu mlecznej poświaty potęgowane światłem księżyca wygląda jak przez watę. Porażka. No cóż,nie można mieć wszystkiego...

Teraz druga część wieczoru. Ładuję Plossla i odszukuję Vegę. Olbrzym wygląda jak zawsze,lśni lodowato. Zmieniam na Morfeusza i przysuwam oko... I tak już zostaję. Na długo!

O raju!!! Co za widok! To samo powiększenie a zupełnie inny świat. Mam wrażenie jakbym otworzył małe, zapyziałe okienko, przez które spoglądałem i wystawił łepetyna na zewnątrz! W kosmos!

Vega lśni jak olbrzymi błękitny diament! Spajki są długachne! Cztery ostre,lodowe sztylety strzelają w czerń nadając gwieździe iście niebiański wygląd! I to wielkie pole...

To wspaniały widok. Inne gwiazdy,wielką przestrzeń i ten błękitny diament.

Dopiero po długiej chwili udało mi się oderwać. Bez ładu i składu przesuwam się po niebie nie odrywając oka od muszli... Nie do wiary! Obraz jest KRYSTALICZNY! Gwiazdy doskonale punktowe. Ogromną przestrzeń. Żeby skupić wzrok na krawędzi muszę się rozglądać,lecz to zaleta. Nie wada.

Teraz Albiero. Wkitowcu pomarańczowy składnik iskrzy mocno. Morfeusz i...

Hahaha! Gdybym nie miał uszu śmiałym się dookoła głowy. Dwaj kosmiczni bracia w otoczeniu innych szpileczek wyglądają cudnie. Transmisja i kontrast wspaniałe. Pomarańczowo-błękitna para. Jakby między czarnym niebem a mną nie było żadnego szkła! 

Zza świerka wyłania się łysy. Zepsuł mi trochę zabawę bo DSy odejdą. Ale jest On. Wyciągam z teleskopu Morfa ale tylko by wkręcić filtr. Widok powala! Księżyc mieści się prawie w tym polu. Porównanie do kitowca? Pusty śmiech!

Obraz jest ostry i wspaniały. Planeta lekko drży na krawędzi. Kratery doskonale plastyczne. Nie znajduję słów by to opisać. Tej nocy Plossl już zostaję na stoliku. Vixen to też czad. Obraz jest ciemniejszy i pole malutkie ale detal i ostrość na wysokim poziomie.Wewnątr, kraterów mniejsze krateru i zastygłe wyrzucone w górę krople. 200×. Lantan ostry do samego brzegu.To też świetny okular lecz po widokach z Morfa brak tu pola. Szkło wybitnie na planety.

Ufff.... Co za noc!!!IMG_20190915_090839.thumb.jpg.ede0550c27c3ce3afe08ba40ba95e20c.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spytacie o wnioski...

Morfeusz jest wrażliwy na osiowe patrzenie. W domu na sucho każde najmniejsze poruszenie głową i ciemność. Na nawet próba rozejżenia się po okularze kończyła się czarnymi plamami. Oj będzie lipa, pomyślałem.

W nocy to wszystko znika. Nie miałem najmniejszych problemów z zaciemnianiem obrazu. Dziwne. Muszla oczna,choć tandetna jakoś się spełnia. Można się na niej oprzeć. Obraz KRYSZTAŁ!!! Wspaniały okular. Jak ktoś powie że Delos czy Ethos zjedzą Morfa na śniadanie to chyba nie uwierzę. Co tu może być lepiej:g:. A to tylko 2 godziny były. 

Vixen pozostaje niewiadomą ma planetach. Jedynie na łysym mogę potwierdzić świetną ostrość w całym polu. Jeszcze jedna rzecz. Może to kwestia poweru 200 przeciwko 138× ale Morfeusz jest ostrzejszy. Jestem tego pewny. 

Ktoś napisał że skoro uważam że kitowy Erfle 30 jest dobry ( a jest) to Morfeuszowi postawię ołtarzyk.

Jutro zaczynam budowę!!!

Pozdrawiam.

Czystego Nieba.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Karolu...

Na konferencji przed startem Apollo 13 Jim Lovell powiedział że będzie to jego ostatnia misja. Zapytany dlaczego? Odrzekł

"Zostałem dowódcą najlepszej załogi. Będę spacerował po PLANECIE ,na której różnica temperatur w cieniu i słońcu..." To słowa astronauty.

Nie kłóćmy się o takie drobiazgi...

Oprócz terminu "satelita" chyba można użyć tego słowa mimo nie do końca poprawnego.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.