Skocz do zawartości

Noc cudów.


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, Mariusz Psut napisał:

A jak się ma taką jasność ponad 16 mag do średnicy lustra. Teoretycznie oczywiście i o dostępnych kupnych teleskopach mówimy???

To jest chyba jasność skumulowana* całej powierzchni. Jak byś skumulował to wszystko w jednym punkcie. Im wiekszy obiekt mgałwicowy/rozciagły o takiej samej jasności tym jest słabiej widoczny.

 

EDIT

*czasem podają jasność powierzchniową, ale częściej skumulowaną. http://www.teleskopy.pl/skala.html

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obserwacji Jowisza możesz spróbować dostrzec cienie jego księżyców podczas przejścia na tle tarczy.  A także chowanie się księżyców za tarczą (początki zakryć) i ich wychodzenie z cienia planety (końce zaćmień). To teraz, po opozycji. Po koniunkcji ze Słońcem, w pierwszej połowie przyszłego roku, będzie odwrotnie: da się obserwować wejścia księżyców w cień (początki zaćmień) i wyjścia zza tarczy (końce zakryć).  Cienie księżyców galileuszowych powinny być widoczne jako kropki na tarczy już nawet w niezbyt dużym powiększeniu. Nieco większe powiększenie i lepsze warunki obserwacyjne są potrzebne, by dostrzec na tle tarczy same księżyce. Szczególnie efektowne są wejścia w cień i wyjścia z cienia Jowisza, czyli początki i końce zaćmień, gdy księżyce w ciągu paru minut znikają z pola widzenia (na zachód od planety), względnie pojawiają się na nim (na wschód od niej). Obecnie mamy do czynienia z tą drugą sytuacją. A już za  2 lata, w sezonie 2021, podczas jowiszowej równonocy księżyce będą się zakrywać i zaćmiewać wzajemnie. Warto się już teraz na to szykować. W sieci można znaleźć filmiki z poprzedniego takiego sezonu, w latach 2014/15.  Natomiast już w czwartek 22 sierpnia, od godziny 21:18 do zachodu Jowisza około 23:30 ostatnia szansa w tym sezonie obserwacyjnym na obserwację z Polski przejścia cienia Ganimedesa na tle tarczy planety.

 

Listę zjawisk zachodzących w układzie księżyców galileuszowych Jowisza można znaleźć m.in. w bardzo dobrym aplecie w Javie na stronie czasopisma "Sky and Telescope". Są tam też inne przydatne programy (na stronie  S&T podlinkowane, jako "Interactive observing tools").

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu np. Piotr piszę jak jest z tą jasnością powierzchniową:

https://astropolis.pl/topic/23158-jasność-powierzchniowa-wzor-to-nie-wszystko/

 

W naszym przypadku, galaktyka Hoaga będzie miała dość dużą jasność pow. Samo jądro można dostrzec zapewne w 14-16". Jestem ciekaw co do galaktyki znajdującej się między pierścieniem a centrum (na zdj. na Wikipedii).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli o ile dobrze zrozumiałem te 16,2 Magnitudo to średnia dla całej galaktyki.

Czyli o wiele jaśniejsze jądro (muszę poszukać info na ten temat) ,przy sprzyjających warunkach może udałoby się dostrzec nawet w 12" (zasięg teoretyczny 14,2mag) :emotion-5:. Pierścień jest dość spory więc powinien dużo ten wynik dla całego obiektu zawyżać.

Co do tej drugiej widocznej w pomiędzy jądrem a pierścieniem to chyba tylko z Chile i w sumie to nie wiem czym:haha:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

Czyli o ile dobrze zrozumiałem te 16,2 Magnitudo to średnia dla całej galaktyki.

C

 

No chyba właśnie nie jest to średnia jsność powierzchniowa przypadajaca na jakąś tam powierzchnię. To raczej jasność skumulowana do jasności punktu.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, JSC napisał:

No chyba właśnie nie jest to średnia jsność powierzchniowa przypadajaca na jakąś tam powierzchnię. To raczej jasność skumulowana do jasności punktu.

O losie...

Jasność skumulowana do jasności punktu? Czyli prościej najjaśniejsza część obiektu czyli jądro i to ono ma 16,2 mag. Znaczy jasność obserwowana to punkt o największej jasności na powierzchni danego obiektu???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

O losie...

Jasność skumulowana do jasności punktu? Czyli prościej najjaśniejsza część obiektu czyli jądro i to ono ma 16,2 mag. Znaczy jasność obserwowana to punkt o największej jasności na powierzchni danego obiektu???

Jasność skumulowana to cały obiekt zsumowany do punktu, a jasność powierzchniowa to ta jasność skumulowana podzielona przez powierzchnię obiektu.

Edytowane przez oicam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli termin "jasność obserwowana 16,2" to cała galaktyka zsumowana w jeden punkt. Ten punkt dzielimy przez pole powierzchni i otrzymujemy średnią dla całej galaktyki. Im większa tym słabiej będzie widoczna dla takiej samej jasności. 

A mama mówiła "ucz się synu matematyki, a ja historię wolałem".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

Czyli termin "jasność obserwowana 16,2" to cała galaktyka zsumowana w jeden punkt. Ten punkt dzielimy przez pole powierzchni i otrzymujemy średnią dla całej galaktyki. Im większa tym słabiej będzie widoczna dla takiej samej jasności. 

A mama mówiła "ucz się synu matematyki, a ja historię wolałem".

Od razu mówię, ze łatwe do wyliczenia to nie będzie, bo to logarytmy ;)

Inna sprawa, że środek jest o wiele jasniejszy niz obrzeża i w sumie to moze srodek dałoby sie zobaczyć w mniejszym teleskopie, z tym, że cały wic polega na tym, aby jednak zobaczyć ten słaby pierścień :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiłeś w sedno. Jedynie całość byłaby nagrodą. Już poznałem to uczucie na Andromedzie,gdzie moja radość z jej odnalezienia i widok czegoś tak niezwykłego zostały przyćmione przez myśl że to tylko samo jądro,że nie ma tego gigantycznego pochylonego dysku zawieszonego w pustce :happy:.

Jeszcze wrócę ,jak mawiał T800...

:haha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyliczenia wyliczeniami, a upraszczając sprawę: w praktyce, im bardziej obiekt większy i rozmyty, tym ciężej dostrzec go (i potrzebny jest też wtedy nie za duży zoom). Także zasięg teoretyczny Twojego teleskopu dotyczy zdecydowanie obiektów skupionych, (np. gwiazd), "wyciskanych" z kolei na dużych zbliżeniach. W typowych polskich warunkach za miastem, czy nawet daleko na wsi - nie masz co liczyć na obserwacje rozmytych galaktyk powyżej około 13 magnitudo, a wypatrzenie większych rozmiarów kątowych obiektów 9-11 mag. też może być już bardzo trudnym wyzwaniem. Już zauważenie średniej wielkości mgiełki 11-12 mag wymaga dużej wprawy obserwacyjnej. Nieraz bez problemu zobaczysz natomiast mgławice planetarne 13 magnitudo i więcej - co najwyżej, niektóre będą trudne do odróżnienia od gwiazd -  z racji bardzo małej tarczki... Także różnie to bywa... Co do M31 - dopiero na wiejskim, ciemnym niebie, w małym powiększeniu - ukażą się jej ciekawsze niuanse. Zbliża się już wielkimi krokami jesień, a więc zdecydowanie najlepsza pora jej widoczności!

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Pogoda i praca nie pozwala mi na razie na obserwację ale nów się zbliża i może chmurki też sobie pójdą.

Chciałbym zobaczyć jakieś mgławice.

Podsuńcie jakieś obiekty tego typu,które mógłbym zobaczyć pod miejskim niebem w kitowcach bez filtrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, PiotrTheUniverse napisał:

Wyliczenia wyliczeniami, a upraszczając sprawę: w praktyce, im bardziej obiekt większy i rozmyty, tym ciężej dostrzec go (i potrzebny jest też wtedy nie za duży zoom). Także zasięg teoretyczny Twojego teleskopu dotyczy zdecydowanie obiektów skupionych, (np. gwiazd), "wyciskanych" z kolei na dużych zbliżeniach. W typowych polskich warunkach za miastem, czy nawet daleko na wsi - nie masz co liczyć na obserwacje rozmytych galaktyk powyżej około 13 magnitudo, a wypatrzenie większych rozmiarów kątowych obiektów 9-11 mag. też może być już bardzo trudnym wyzwaniem. Już zauważenie średniej wielkości mgiełki 11-12 mag wymaga dużej wprawy obserwacyjnej. Nieraz bez problemu zobaczysz natomiast mgławice planetarne 13 magnitudo i więcej - co najwyżej, niektóre będą trudne do odróżnienia od gwiazd -  z racji bardzo małej tarczki... Także różnie to bywa... Co do M31 - dopiero na wiejskim, ciemnym niebie, w małym powiększeniu - ukażą się jej ciekawsze niuanse. Zbliża się już wielkimi krokami jesień, a więc zdecydowanie najlepsza pora jej widoczności!

To nie takie proste jak piszesz. Jest np. galaktyka o jasności całkowitej 13 mag z jasnym jądrem i ją zobaczysz a jest taka, która nie ma wyraźnie jasnej części i jej nie zobaczysz. 

21 godzin temu, PiotrTheUniverse napisał:

Już zauważenie średniej wielkości mgiełki 11-12 mag wymaga dużej wprawy obserwacyjnej

Dla obserwatora nie stanowi to żadnego problemu.

 

Początkujący najlepiej niech pyta lub szuka w necie czy konkretny obiekt zobaczy w swoim teleskopie. Doświadczona osoba wie czy dany obiekt zobaczy (tzn. ocenia prawdopodobieństwo). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kos10 napisał:

Polecam M57 może i jest mały ale łatwo go znaleźć i rzuca się w oczy. Oglądałem go nawet w okularze 9mm ale pierwszy raz jak szukałem to użyłem 15mm

M57 jest łatwiutkim obiektem i zrobi na pewno na @Mariusz Psut duże wrażenie. Zaraz blisko jest M56. Kolejne to M27 w Lisku i asteryzm Wieszak stąd już bliziutko do M71 w Strzale. A i koniecznie M11 w Tarczy, bardzo łatwe dojście po gwiazdkach. Znajdź też dwie gromady otwarte w Łabędziu M29 i M39. To są obiekty na dobry start. A w trakcie nowiu poszukasz komety C/2018 W2 Africano.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, astrokarol napisał:

Jest np. galaktyka o jasności całkowitej 13 mag z jasnym jądrem i ją zobaczysz 

 

Napisałem, że nie zobaczysz tych POWYŻEJ 13 mag - zakładając w sumie te od 14 magnitudo. Podam przykład takiej realnie na granicy 12 cali, lub 10 cali w super warunkach: NGC5981, jasność 13,2 mag; zerkanie tu niezbędne, nawet przy dość niewielkich rozmiarach kątowych tej kreseczki.

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.