Skocz do zawartości

Noc cudów.


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

25.07.2020.

Jowisz najlepszy w tym sezonie. Trzy księżyce. Górne pasmo z bogactwem postrzępień przedzielone jest białym. Niesamowita wcp wraz z obejmującą ją "łyżką". W momentach lepszej widoczności nabiera kremowej barwy z pomarańczową nutką.15968956925098760441355316217824.thumb.jpg.9110fb67667dc57710f2d64a63aac3b8.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15968962460831066808630746087067.thumb.jpg.ae547a9033c8803197bdffe73b5e1779.jpg05.08.2020

Jowisz.

Ukazuje pasma chmur ze słabo widocznym postrzępieniem. W ciemnej warstwie między nimi momentami widoczne ciemniejsze od tła plamy. Jakby coś tam się kotłowało. Księżyce po prawej stronie planety.

Saturn.

Planeta najlepsza w tym sezonie. Pociemnienie dolnej półkuli przechodzi na samym biegunie w ciemniejszy odcień. Cassini doskonale widoczny na całym obwodzie pierścieni. Cztery księżyce widoczne światłem ciągłym.

Mars.

Tu spotyka mnie lekki zawód. Planeta kołysze się w burzliwym powietrzu nad dachem sąsiada. Za wcześnie i za nisko. Widoczna czapa polarna, niczym śnieżnobiałe dotknięcie pędzla na tej brzoskwiniowej powierzchni. Niewyraźne,bezkształtne pociemnienie na górze tarczy.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Tu spotyka mnie lekki zawód. Planeta kołysze się w burzliwym powietrzu nad dachem sąsiada. Za wcześnie i za nisko. Widoczna czapa polarna, niczym śnieżnobiałe dotknięcie pędzla na tej brzoskwiniowej powierzchni. Niewyraźne,bezkształtne pociemnienie na górze tarczy.

Cierpliwości. Zaczekaj na dobry seeing. Mimo tego, że Mars jest trudnym obiektem do obserwacji powinien jeszcze pokazać detal w Twoim teleskopie. Pozdrawiam 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15969642660929110720632310229818.thumb.jpg.ae4c0d145dd7f773d8165f5429dfdda5.jpgWitajcie Moi Drodzy.

Parę słów o mojej nowej zabawce. Nikon Aculon 8/42. 

Kiepska lornetka... Hmm...

Naprawdę? Jakoś nie zauważam. Pewnie dlatego że nie mam porównania. Wspaniały dodatek do lustra 10". Po prostu siedzę na krześle i oglądam. Szerokie pole, dwoje oczu, plus Droga Mleczna w Łabędziu. Tworzenie zaś ścieżki podejścia,coś co do tej pory sprawiało mi nieraz trudności to teraz sama przyjemność. GSO czuje się ostatnio trochę zaniedbany:happy:.

Wczoraj Saturn zajął mój czas .

Ostry,wyrazisty. Cassini obiega pierścienie czarnym włosem. Ciemna,Dolna półkula oddzielona od górnej,jaśniejszej nierównym pasmem. Biegun odznaczony jeszcze mroczniej. Zewnętrzny pierścień zdaje się składać z włosów oplatających planetę. Tego jeszcze nie widziałem. Pomimo rozproszenia światła wokół olbrzyma bogactwo księżyców . Dione,Rhea i Thetys tworzą koronę. Titan i widoczny zerkaniem Hyperion na zewnętrznych rubieżach . Delikatnie zataczam koło wokół planety i odnajduję jeszcze jeden. To Iapetus. Daleki i samotny...

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

 Dione,Rhea i Thetys tworzą koronę. Titan i widoczny zerkaniem Hyperion na zewnętrznych rubieżach . Delikatnie zataczam koło wokół planety i odnajduję jeszcze jeden. To Iapetus. Daleki i samotny...

Co do Hyperiona to byłbym sceptyczny wg SkySafari ma jasność 14,9, moźe widzialeś gwiazdke GSC 6325-1202 (13,7mag), choć ja jej we wczorajszych warunkach nie byłem w stanie dostrzec

Edytowane przez kaiser
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, kaiser napisał:

Co do Hyperiona to byłbym sceptyczny wg SkySafari ma jasność 14,9, moźe widzialeś gwiazdke GSC 6325-1202 (13,7mag), choć ja jej we wczorajszych warunkach nie byłem w stanie dostrzec

Możliwe. Pewny nie jestem.

Patrzyłem na SkySafari i w tym rejonie powinien być Hyperion. Coś tam było błyskając i niknąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jeszcze o której godzinie prowadziłeś obserwacje, dwie godziny później układ wyglądał tak jak poniżej. Tak czy inaczej gratuluje sokolego wzroku, blask Saturna uniemożliwia pełną adaptacje wzroku, sprawdzałeś zasięg w zenicie podczas bezksiężycowych nocy?

Sat.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było między 23 a 23.40. 

To był najlepszy Saturn jakiego miałem. Bez wątpienia mógłbym użyć 5mm.

Układ był dokładnie taki jak na pierwszym screenie. Usiłowałem wypatrzeć Mimasa i Enceladusa ale uniemożliwiało to rozproszenie światła wokół planety.

Co do zasięgu przy nowiu to nigdy tego nie sprawdzałem. No i nie bardzo wiem jak taki eksperyment przeprowadzić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie Moi Drodzy.

Ciemność.

Wyczekiwałem jej.

Krzesło, lornetka. Wychodzę.

Zimny Newton czeka na mnie wiernie.

Zatopiony w ciemnościach ogród zaprasza. Nad głową czarny sufit udrapowany milionem klejnotów. 

Coś jednak jest nie tak...

Inaczej niż zwykle. Ciemność ogrodu jest głębsza. Uśmiecham się. Już wiem. Pobliską Biedronkę z rzęsiście oświetlonym parkingiem spowija mrok (może rachunek nie uregulowany:icon_wink:). Choć ten blask jest przesłonięty drzewami i okolicznymi domkami to jednak zawsze "papra" południowo-wschodni horyzont. Dziś nie.15981742637391105066763615108826.thumb.jpg.17127a193bd5088e12fe4aec06c0d591.jpg

Jak na dłoni leży Sagitarius i Scorpius. Zazwyczaj ukryte w mlecznej poświacie ukazują się w pełnej krasie.

Wspaniały rubin płonie tuż nad dachem, jakby wstydliwie wychylając się zza komina. To Antares. Badam Skorpiona lornetką. Jest niedostępny dla przyczajonego w trawie Newtona. Szkoda.

Lecz tuż obok doskonale widoczny Sagitarius staje się mym celem. Bogactwo kulek i mgławic. Odkrywam M24 i podziwiam w 30mm. Poniżej jest coś jeszcze. W Aculonie to trzy gwiazdki zatopione w mlecznej poświacie.

Zakładam 14mm i odnajduję je. To mgławica Laguna. Przecudne bogactwo gwiazd wypełnia okular. W samym środku, niczym gęstą pajęczyną osnute jest delikatną mgiełką...

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witajcie Moi Drodzy.

Dziś nie będzie żadnych szkiców.

Dziś będą tylko słowa.

Wczoraj po raz pierwszy byłem pod ciemnym niebem. 21,72.

Czasu mieliśmy niewiele. Ledwo godzinkę. Łagodnie wznosząca się na południe łąka. Na północy,kilometr za nami maleńka wioska.

Ograniczyłem się do sztandarowych obiektów. Głównie dlatego że chciałem mieć porównanie z tym co widzę z pod domu.

Droga mleczna wspaniałe widoczna z wyraźną dziurą w Łabędziu. U mnie wymaga dobrych warunków i wpatrywania się.

M13 ,Morfeusz 9mm. Widać że jest to kula z gwiazd,dużo jaśniejsza. Dyskotekowa sfera wysadzana milionami diamentów.

Andromeda. Jądro większe,jaśniejsze. Przybierające jajowaty kształt. Zarys dysku słabo widoczny.

Snowball. Tu chyba najlepiej. Jażąca się latarnia w czerni upatrzonej gwiazdkami. To rozpalająca się,to dogasająca. Jak żywa istota ,której pierś miast unosić się w oddechu rozpala się światłem.

Gromady w Casiopei wyraziste. Czerń czarniejsza,blask bieli żywszy,kolory nasycone bardziej.

Veil. Hmm...

Nie mogę powiedzieć że widziałem miotłę...

Ale coś tam było... Jakby cień widziany w ostrym słońcu. Słabiutkie,podłużne pojaśnienie. U siebie z ogrodu wielokrotnie badałem wnikliwie ten rejon w różnych warunkach i nic. Nawet śladu.

Tam,ledwo spojżałem w okular miałem pewność że coś widzę...

No cóż Moi Drodzy. Mam mieszane uczucia. Szczerze mówiąc spodziewałem się większej różnicy. Sam nie wiem. Może za dużo oczekiwałem. Może warunki były nie do końca sprzyjające...

Gdybym miał widokom ze swojego ogrodu dać ocenę dostateczną, to wczorajsza wyprawa zasługuje na bardzo naciągany dobry z minusem.

Pozdrawiam.

Czystego nieba.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, nie skreślałbym jeszcze tej miejscówki. Jeśli obserwowałeś z soboty na niedzielę, to niestety trafiłeś na jedną z gorszych nocy z cirrusem i syfem znad Sahary:

 

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/23629-pył-znad-sahary-nad-europą/&tab=comments#comment-250309

Obserwuję na dwóch miejscówkach "nizinnych", zależnie od czasu/pogody, które wg mapy LP mają: 21.50 i 21,62mag/arcsec2. Już tutaj widać różnicę w zasięgu, zwłaszcza w okolicach zenitu i niektórych kierunków.  Więc jeśli od 2015 nie wybudowano na twojej niedawno odwiedzonej miejscówce jakiejś szklarni i 21.72mag/arcsec2 jest wciąż aktualne ,to na pewno to miejsce jeszcze pozytywnie cię zaskoczy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.09.2020 o 17:26, Mariusz Psut napisał:

No cóż Moi Drodzy. Mam mieszane uczucia. Szczerze mówiąc spodziewałem się większej różnicy. Sam nie wiem. Może za dużo oczekiwałem. Może warunki były nie do końca sprzyjające...

 

W ostatni weekend w PL mieliśmy to:

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/23629-pył-znad-sahary-nad-europą/

 

Warunki były katastrofalne nie tylko u Ciebie :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

16093510114877471557763787801885.thumb.jpg.5bb92868ec8f987fc3df29779c6ca4ef.jpgNareszcie niebo bez chmur.

Zaszywam się w ciemnościach ogrodu gdzie latarnie uliczne nie mają wstępu. Znajduję dla maleńkiego WO 72 wspaniale zadanie. Kolorowe ,główne gwiazdy konstelacji w przepastnym polu 100°. Zaczynam od granatowej Alfirk w Cefeuszu. Potem Alderamin,czerwona Garnet aż po cudne rodzeństwo Albiero w Cygnusie. Refraktor wspaniale wydobywa kolory. Maleńka soczewka ma jednak granice. Brakuje więcej drobnicy w tle. Do tego uśmiechnięta gęba Księżyca w pełni psuje efekt kradnąc czerń. Pomimo tego chłonę te barwne,drogocenne kamienie bez końca.

Odnajduję scenerię nad którą zastygam już na zawsze... Lodowaty Menkalian i ognista Pi Auriga ,okraszone garścią ukłuć światła...

Edytowane przez Mariusz Psut
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Bezchmurne niebo. Mróz. Śnieg migocze milionami diamentów. 

A co tam! Wystawiam lustro.

Opatulony na cebulkę zasiadam na krzesełku i lornetką przeglądam niebo. Nade mną Auriga. Odwiedzam jego gromadki. Plejady, Hiady i wreszcie Orion wysuwa się zza drzew. Jeszcze nie teraz. Idę w Bliźnięta. M35 jest przepiękna,choć blada dziś. Jej sąsiadki 2158 nie mogę odnaleźć. Przeglądam Castora i Polluxa. Rak ukryty jest w zamgleniu. 

Idę do Oriona. Mgła zawodzi dziś. Nie ma tej rozciągłości skrzydeł co zazwyczaj. Postanawiam zbadać trapez. Do wyciągu SLV 6 mm.

To co widzę przyprawia o zawrót głowy. Niewielkie pole widzenia Vixena wypełnia straszliwą burza! Tło jest czarne jak smoła,w środku lśnią gwiazdy trapezu obramowane niesamowitym Cumulonimbusem. Kłębi się tam wokół,wybrzusza ,ukazując niesamowicie plastyczną strukturę. Ten widok jest tak niesamowity że raz za razem przepuszczam go przez okular...16121721086853543351387351022882.thumb.jpg.a65c3014b8a79833990804c2f037b2ef.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To już druga noc gdy łapę to "cóś". Zauważyłem przedwczoraj,błądząc po Orionie z małym WO 72. Tuż obok gwiazdy Rigel i jej dwóch towarzyszy. Początkowo myślałem że to coś na okularze lub soczewce. Nie. Było tam nawet po zmianie okularu i zataczaniu kółek. Ani drgnie. Lekka,jednak zdecydowanie odcinająca się od tła ukośna smuga. Ki diabeł!?

Wyciągać Newtona? Bez sensu. Zanim ostygnie ja zamarznę. No i chmury się zbierają. 

Jest tam bez wątpienia. Najlepiej widoczna w 14mm. Problem w tym że tam nic nie powinno być! Głowa Wiedźmy jest po przeciwnej stronie. Przecież do cholery nie przeprowadziła się!

Nie wiem. Wrócę tam z Newtonem.

Szkic z pamięci.16134665810088844066238482478843.thumb.jpg.412db3f785d98ecccb700ef888d05411.jpg16134666283253260944728607220352.thumb.jpg.e19ac15b07dc0b3d6b10730d6e9e8811.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.