Skocz do zawartości

HEQ5 - sterowanie z komputera


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Na prośbę kolegi @esiulek zamieszczam mały tutorial, czyli jak to zrobiłem i działa.

 

1. Kabel

Kabel z odpowiednim modułem TTL nabyłem tutaj: https://www.tme.eu/pl/details/ttl-232r-5v-we/moduly-usb/ftdi/

Sterownik VCP (virtual com port) do modułu pobrałem stąd: https://www.ftdichip.com/Drivers/VCP.htm

Po zainstalowaniu sterownika i włożeniu wtyczki do portu USB (kabel nie musi być podłączony do montażu), Windows powinien pokazać nam w menedżerze urządzeń emulowany port COM. U mnie to jest COM5 (zawsze ten sam, bez względu na użyty port USB).

 

usb_com_port.png.7739ca516a3d43861bf08cb15c6dcbf6.png

 

Kabel miał długość 1,8 m a wtyczka nierozbieralna, więc własnym sumptem przedłużyłem go do 5 m i zakończyłem wtykiem RJ45 z żyłami zaciśniętymi dokładnie według poniższego rysunku. Kolory kabelków oryginalne, widok wtyczki od frontu.

 

1994440524_EQDirectHEQ5FTDITTL-232R-5V.png.133a59ca66700fec58b66c33f2d9cc89.png

 

2. Zainstalowałem oczywiście platformę ASCOM oraz aplikację EQMOD. Sterowniki ASCOM do HEQ5 pobrałem jak pamiętam stąd: https://ascom-standards.org/Downloads/ScopeDrivers.htm

 

3. Po zainstalowaniu sterownika ASCOM i uruchomieniu Profile Explorera ASCOM dokonałem konfiguracji platformy ASCOM jak niżej.

 

EQMODTelescope.png.a696ab617e073981ab0274c89d4b8ede.png

 

ForceCOMPorts.png.d48526a18e736f9a91cab9fe4dc0bffd.png

 

4. Na koniec uruchomiłem EQASCOM Tollbox, "zarejestrowałem" sterowniki ASCOM i po naciśnięciu przycisku "Driver Setup" w EQMOD ASCOM SETUP ustawiłem numer portu COM.

 

 

EQASCOMToolbox_DriverSetup.png.dd9a228eac074cd6b8ffa64237d9bb36.png

 

5. Po włączeniu napędu i połączeniu go kablem do portu USB komputera uruchomiłem moduł EQASCOM_Run. Montaż połączył mi się z komputerem.

 

Powyższą konfigurację przeprowadziłem pod Windows 7 i Windows 10. W obydwu przypadkach bez problemu.

 

Mam nadzieję,  że opis się przyda a za ewentualne nieścisłości przepraszam.

 

 

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

dzięki za tutorial, montaż bez problemu połączył się z komputerem, może wcześniej czytałem nieuważnie, a może Ty jako pierwszy napisałeś o sterowniku VCP, jego to brak robił ze mnie balona przez kilka dni :)    :like:

CdC.jpg

Edytowane przez esiulek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.