Skocz do zawartości

M42 kolejna odsłona


waldek

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj zajrzalem do Domka na strone. Widze, ze park maszynowy mu sie znowu powiekszyl. Doszedl m.in. SBIG ST-2000XM, a to chyba pierwsza tak zaawansowana kamera astro w PL.

 

Oto jego pierwsze m42 z tej kamery :)

http://www.astrofotografia.zone.pl/dso/m42/m42_b3.html

 

Rzeznia!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek popełnił nieprawdopodobną M42, ja niestety nie jestem wstanie podskoczyć z moim 300d, SBIG-owi tej klasy.

Niemniej obaj posiadamy bardzo dobrą optykę która pozwala na wysokiej jakości zdjęcia, nie wspomnę o montażu.

Najważniejsze to umiejętnie i na maxa wykorzystać posiadany sprzęt, co Domek i wielu z nas potrafi, niezależnie od tego czym obecnie dysponują. Najlepszym przykładem jest Heniek i Jego wielkie osiągnięcia za relatywnie niewielką kasę.

Najważniejsze to szlifowanie warsztatu, a jak będzie kasa lub pomysł na skompletowanie odpowiedniego zestawu astrofoto, to będziemy gotowi do wyrwania z kosmosu najgłębszych tajemnic.

Najgorsze jest to że pogoda u nas to totalna kicha, jak tak dalej będzie, to mi życia nie starczy na sfocenie najbardziej popularnych obiektów dla zdobycia odpowiedniego doświadczenia ażeby sięgnąć głębiej w kosmos, a wizualnie też chciałbym powalczyć.

Pozdr.

Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracajac do "dziela" Domka, czekam kiedy wreszcie zacznie robic tym sprzetem obiekty, ktorych nie da sie zrobic "skladakiem" za "pare zl.". Wtedy jego fotki i sprzet wniesie jakas wartosc do naszego swiatka astro. Bo potencjal niewatpliwie jest ogromny. Oby sie nie zmarnowal na nastepnej "probie" M42, czy M31.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne tak dalej  :Salut:  :notworthy:  Jednak M42 to jest obiekt tylko do astrofoto bo przez teleskop nie widać jej tak pieknie ( zresztą jak wiele innych mgławic)  :Salut:

:blink: Osobiscie uwazam, ze jest to najladniejsza mglawica do obserwacji przez sredniej klasy sprzet. Przy newtononie 170 i srednim seeingu widac ja bardzo dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się kolorki prezentują ??  <_<  Ja przy seeningu w skali 1-10 ( wtedy był ok 9,5 ) przez ZRT widziałem taką zielono - niebieską plamę  <_<  :mellow:

 

Przez 50-tkę TURa + Nagler 31mm,podczas Kudłaczowej obserwacji, mgławica M42 wyglądała jak na Waldkowym zdjęciu. Tylko robiła 10x takie wrażenie Serio!

Janusz P i Bogdan J. mogą potwierdzić. Byłem w szoku :shocked:

W 270/1200 Mirka D nie można było się odkleić od okularu.

Doskonale prezentowała się równiez w mojej 26x70. W zeissie 10x50 natomiast wyglądała zupełnie przeciętnie. Jednak jak widać tu średnica się liczy i ciemne niebo :rolleyes:

 

---

Wróciłem jeszcze raz właśnie do foty Waldka żeby sprawdzić czy nie przesadzam ale... potwierdzam to co napisałem jeszcze raz- tak samo tylko troszeczke mniej kolorku, tak jakbyście pociągneli na focie troche suwakiem koloru w dół w photoshopie.

Edytowane przez MateuszZ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniewaz temat astrofotografi i kasy rozwinal nam sie tu do rozmiarow autonomicznych, postanowilem skorzystac z mozliwosci nowego forum i podzielic tamat tworzac w ten sposob zupelnie nowy.

 

Zapraszam do dyskusji pod ten link:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=6918

 

Tu juz tylko rozmawiamy o Waldkowej fotce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Niestety, pogoda jaka jest każdy widzi. Jak tak dalej będzie to nie uda mi się zrobić M42 tak jak bym tego chciał. W wolnej chwili zrobiłem na nowo obróbkę M42 ze stycznia z dodaniem flata co poskutkowało równomiernym zaświetleniem całego kadru i efekt jest. Darki odejmowałem zawsze ale flatów nie doceniałem, a to błąd. Dla przypomnienia 15 x 120sek iso 800.

 

m42max1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku , ok 90% materiału nadawało się do stackowania. Przy pełnym kadrze błąd nie jest tak widoczny. Generalnie, zakładając że jest perfekcyjnie ustawiona oś biegunowa, z ogniskową ok. 800mm przy ciężarze optyki 10kg przy czasie 120sek. mam 80% przyzwoitych zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Waldek nie miej mi za złe że podczepiam tu nie swoja fotkę, ale znalazłem świetną M42 z przyległościami żeby służyła za referencyjną, bo nie chciałem mnożyć niepotrzebnych wątków. Autor:Jon Christiensen, na sprzęcie Takahashi Epsilon 210 astrograf, suma czasów nasw. LRGB = 143 minuty.

4937a.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.