Skocz do zawartości

Pomoc przy wyborze teleskopu mobilnego


Lechistan

Rekomendowane odpowiedzi

57 minut temu, Lechistan napisał:

Sky Safari mam, aczkolwiek apka, przynajmniej w moim telefonie, jest mniej dokładna, niż Sky Map (w wypadku użycia funkcji kompasu) - dlatego używam tej drugiej :)

 

Jestem jednak starej daty, dlatego też papierowa wersja bardziej "poręcznej" aplikacji będzie podstawą w moich obserwacjach :D

Też zawsze zabieram atlas, ale awaryjnie, w praktyce nigdy mi się nie przydał. Jest nieporęczny, potrzebne oświetlenie, długo się szuka. W takiej apce możesz sobie dodatkowo ustawić konkretne pole widzenia, czy to dla lornetki, czy dla okularu na określonym sprzęcie :) Apka to skarbnica w kieszeni :) Zanim otworzysz Atlas ja już będę szukał na niebie.

..ale kto co lubi :) 

2019-08-23 13.00.14.png

Edytowane przez dexter77
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lechistan,

bardzo zdecydowanie poszedłbym za radą JSC i szukał osobno tuby teleskopu i montażu do niego. Gotowego zestawu spełniającego Twoje kryteria w rozsądnej cenie prawie nie znajdziesz.

 Druga sprawa: nie idź w 80/600ED. To jest po prostu za małe jako podstawowy teleskop do wizuala. Jako pomocnicza mała tubka czy sprzęt do zdjęć rewelacyjne, ale Tobie nie o to chodzi. Zostańmy przy sprzętach o aperturze od 100mm w górę. Propozycje (kolejność przypadkowa, wady/zalety niżej):

1) Mak 127mm + AZ4, ew. AZ5, Vixen Porta itp. alternatywnie... EQ3-2  (???) jeśli nie będziesz nosił tego piechotą daleko (sam mam taki zestaw jako miejski)

2) refraktor ED 100/900 +AZ4, AZ5, Vixen Porta itp.

3) różne "krótkie refraktory achro 100-120mm, preferowane te ze światłosiła F/6 od tych F/5 + montaże jak wyżej; w tej grupie jest też Celestron 102/660 SLT na zmotoryzowanym montażu AZ (tu akurat przykład sensownego kompletu tuba-montaż)

4) Newton 150/750 + AZ4 (AZ5 i Vixen Porta moga być O.K., ale tu już bym się zastanawiał ze względu na gabaryty tuby)

5) Chyba Bresser Messier ma w ofercie takiego miniaturowego Dobsona (sic!) na bazie tuby Newtona 150/750; oczywiście na balkon konieczna skrzynka-podstawka; znów gotowiec z montażem

 

 Wszystkie te konstrukcje jak wyżej są mobilne, w tym sensie że dadzą się spakować i nosić na duże odległości (największe ograniczenia ma tu montaż EQ3-2, innych paralaktyków nawet  nie sensu rozważać i generalnie (tak jak większość) raczej zdecydowanie radzę dobry montaż AZ.

Jak nosić tubę? Mak jest krótki i ma swoja torbę transportowa w komplecie nic więcej ne potrzeba. Krótkie refraktory o ogniskowych 500-600mm wchodzą do dużego plecaka. ED100 ma ogniskową 900mm i taką z grubsza długość tuby. Newton 150/750 to ok. 70 cm dugosci i 20cm średnicy. Tu załatwia sprawę jakiś adaptowany pokrowiec o odpowiednich gabarytach  (np. na deskę snowboardową) lub duza torba podróżną z pasem nośnym. Do montażu  zaś można jakiś pas nośny z nylonowej taśmy dorobić, głowica ew. osobno w plecaczku z akcesoriami.

 Teraz zalety /wady użytkowe wymienionych wyżej zestawów, wg. numeracji:

1) Supermobilny (krótka i lekka tuba), świetny mały sprzęt do planet. Przydatność na DS ogranicza małe pole widzenia i duże powiększenie minimalne. Do tych drugich obserwacji warto zainwestować w lepszy szukacz.

2) Świetny podręczny sprzęt, głównie do planet, dość mobilny mimo dłuższej tuby. Konkurencyjny wobec 1), tylko cena tuby spora. Możliwość oglądania dość szerokich pól przy DS-ach, duża uniwersalność ogólnie

3) Kompromis po taniości, właściwości użytkowe (dostępne źrenice wyjściowe i pola widzenia) "prawie" jak 2), poza jakością obrazu na planetach, które częściowo zmasakruje aberracja chromatyczna. Można  i warto stosować filtry, ale to półśrodek. Dla jednych to dyskwalifikuje ten sprzęt do planet, innym nie przeszkadza w ogóle. Za to na DS-ach bez różnicy.

4) Paradoksalnie, to mogłoby być dobre lub nawet docelowe rozwiązanie w Twoich warunkach. Gabaryty wymiarowe tuby spore, ale nosić się da (patrz wyżej), zwłaszcza że waga nadal niewielka. Za to aperturą bije wcześniejsze propozycje na głowę. Kontrast na planetach trochę słaby, ale z drugiej strony większa apertura też zrobi swoje. Zaś jeśli priorytetem są DS-y, to tylko z tego względu (apertura) w ogóle najlepsza propozycja pod względem optyki. Tuba wchodzi poprzecznie do bagażnika/na tylne siedzenie nawet małego auta

5) W zasadzie to samo co 4) tylko na Dobsie, więc masz gotowca. Jedyna różnica w stosunku do analogicznej tuby np. na AZ4 jest taka, że na balkon potrzebujesz zbić skrzynkę-podstawkę, inaczej balustrada balkonu zasłoni dolną część nieba.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Mój zestaw Mak127 + EQ3-2 z napędem w 1 osi noszę z 3-ciego piętra w bloku na odległość do 0.5km i więcej. Trochę roboty ze składaniem i regulowaniem paralaktyka na miejscu jest. Nie wiem, czy AZ z mikroruchami nie byłby lepszy. Na balkon EQ z napędem jest super.  Z kolei z refraktorkiem achro 80/400 + statyw foto w plecaku turystycznym wypchanym kempingowym szpejem zjeździłem w swoim czasie ze 3 egzotyczne kraje, w których akurat były zaćmienia Słońca. Jakąś tam praktykę w kwestii ultramobilnego sprzętu więc mam ;) 

 

Edytowane przez Jarek
jedno słówko precyzujace wypowiedź na wstępie :P
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.