Skocz do zawartości

Korektor TSRed279 i odległość od matrycy


kkk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Mam zestaw składający się z teleskopu ED 80/560 i korektora TSREd279 (https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p5965_TS-Optics-PHOTOLINE-2--0-79x-Reducer-4-element-for-Astrophotography.html).

 

Łącze to z kamerą ASI183 i przy ustawieniu odległości między korektorem a matryca zgodnie z rozpiską ze strony TS (58 mm) nie mam płaskiego pola, gwiazdy na rogach są przecinkami. Metodą prób i błędów wizualnie płaskie pole uzyskałam z dystansem 70 mm. 

 

Z czego może wynikać taka rozbieżność? Jakiś problem z korektorem?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Odświeżam temat!

Jestem w trakcie testów i dogrywania mojego Eprita 100/550 z TSRED279. Brak pogody przerwał te zabiegi, jednak udało mi się nieco "zbliżyć" oba elementy. W torze optycznym pomiędzy matrycą Asi1600mmc a korektorem mam jeszcze OAG(ZWO) i EFW 8x1,25" ( ZWO). Puki co,  najlepszy efekt uzyskałem przy dystansie 62mm. Nie jestem jeszcze zadowolony z efektów, ale będę walczy dalej.

Klatki po 10s, bez kalibracji, tylko DDP.

1365660844_CCDImage153.thumb.jpg.6d73117aa8171c3bfefbd42179dcade6.jpg

 

Przy zalecanej odległości 58mm efekt był mierny.

841402307_CCDImage134.thumb.jpg.3e301fc7482227a2314055c7d86bce8d.jpg

 

Przy okazji porównanie FOV, z korektorem SW x1 i TSRED279 x0,79.

Zastosowanie FR x0,79 z Espritem  f5.5 daje kuszące f4.4. Bałem się trochę o winietę, bo opinie co do stosowania filtrów 1,25" przy takim F. są niejednoznaczne. Widać jednak, że winieta  to nie powinna stanowić problemu.

 

Nasuwa mi się pytanie, ile są warte te tabelki  z sugerowanymi przez  producenta dystansami.  Przerobiłem już w swojej "karierze" astrofoto, co najmniej sześć FR. i dla wszystkich zalecanym wyznacznikiem dystansu była ogniskowa, rzadko wspomina się o światłosile. Czy jednak przy doborze FR. nie powinno się kierować właśnie światłosiłą, przecież krzywizna stożka światła decyduje o "mocy" potrzebnej korekcji.

Sprostujcie bo mogę być w błędzie! 

 

 

 

pin.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

520032f96d5786e46fa10eaae117b90b.jpg

 

Sorry, musiałem :)

 

Mam ten sam korektor i też z nim walczę, bo tabelka podana przez producenta nie jest zbyt pomocna.

Nawet pisałem w sprawie odległości od sensora do producenta i dostałem tylko informację, że odległość w moim przypadku to ~65mm, ale całość trzeba korygować pierścieniami dystansowymi, bo różnica może być nawet do 2mm w jedną lub drugą stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konieczny minimalny "rozmiar" korektora determinuje wielkość sensora. Wyciąg, a właściwie przelot draw tube, stanowi przeszkodę kiedy jest za mały i ścina stożek światła. Nadmiarowy  nie jest problemem.

@OnlyAfc 65mm sporo, a jaki masz refraktor?

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze strony producenta. 
Foto A:
Gwiazdy są sierpami w rogach i biegną koncentrycznie wokół środka obrazu ... odległość należy zmniejszyć.
Foto B: 
Gwiazdy biegną na zewnątrz od środka obrazu ... odległość musi zostać zwiększona.
Obraz gwiazd na obrzeżu kadru które są jajowate, można skorygować za pomocą urządzenia przechylającego TST2 Tilter. W swoim setupie TS RC 150/ 1370 / Canon 60D, stosuje tilter, flattener TS 0,8 x, a jego odległość od matrycy to 55 mm. Wypadkowa ogniskowa to 1081 mm, czyli F około 7,2  Gwiazdy w całym kadrze są punktowe.

Bez tytułu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam ten diagram, i co do idei sprawdzał się jak do tej pory, bo u mnie nawet przy ekstremalnej odległości 72mm gwiazdy nie wykazywały nadkorekcji (gwiazdy sierpowate), a przy 62mm jest prawie dobrze. Może to "zasługa" specyficznej 4- elementowe j konstrukcji FR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odgrzewam temat

 

@kiniu-13 z Twojego opisu wynika, ze mamy podobny refraktor TS ED 80/560. W moim przypadku to TSAPO80F7 "Photoline". Niedawno zakupilem TSRED279 aby w koncu uzyskac okragle gwiazdy. Do tej pory strzelalem Canonem 700D i probowalem z 58mm, jak pisza w tych tabelkach. Niestety bez skutku.

Kupilem ASI294MC Pro i chcialbym wystartowac z najlepszej mozliwej pozycji dzieki Twojej, badz innych forumowiczow pomocy.

 

Pytanie zatem brzmi: czy podlaczales TSRED279 do tego Twojego ED, a jezeli tak, to jaka odleglosc od matrycy polecasz? Nie chce wydawac milionow monet na zlaczki/przedluzki i eksperymantowanie, szczegolnie, ze czystego nieba u nas w Mazowieckim ostatnio jak na lekarstwo, a i z dostepnoscia towarow przez C19 jest krucho.

Dzieki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używałem nigdy TS Red279. Do swojego TS ED 80/560, używałem dedykowanego flattenera TS 0,8x  Backfocus to 55 mm. Z Canonem 60D, gwiazdy zawsze były okrągłe w centrum i na brzegach. Wiem, że odległość od korektora do matrycy, czasem bardzo się różni od podawanej przez producenta. Zostaje eksperymentalna metoda w doborze właściwej odległości, dla Twojego zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.