Skocz do zawartości

Kolor warstw antyrefleksyjnych w produkowanych teraz lornetkach


1k05

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry! Jako że jest to moja pierwsza wiadomość, chciałbym się z wami ciepło przywitać i opowiedzieć na początek coś o sobie, dlaczego tutaj jestem i przejść do mojego pytania na które mam nadzieję otrzymać od was odpowiedź.

 

Mam na imię Patryk, pochodzę z Krakowa i za kilka miesięcy skończę studia na Akademii Górniczo-Hutniczej. Co prawda kierunek raczej niezwiązany z astronomią, ale w szkole średniej takie przedmioty jak Geografia oraz Fizyka i Astronomia na poziomie rozszerzonym ukończyłem z bardzo dobrymi ocenami. Jestem więc dość młodym człowiekiem i jakieś pół życia temu interesowałem się mocno astronomią. Miałem jakąś lichą lornetkę oraz lunetę produkcji Rosyjskiej, oraz co najważniejsze - możliwość spędzania wieczorów przed domkiem na wsi, z dala od większych ośrodków, z cudownym niebem nad głową. Niestety sprzedaż tejże działki zakończyła moje zainteresowanie astronomią.

 

Jakiś czas temu zacząłem ponownie czytać o nowinkach z zakresu astronomii i uświadomiłem sobie, że w wieku dwudziestu paru lat mógłbym sam spakować sobie lornetkę do plecaka i raz na jakiś czas pojechać gdzieś za miasto i poobserwować gwiazdy i inne planety. Od kilku dni buszuję w internecie poszukując dobrej lornetki, na którą chciałbym wydać nie więcej jak pół tysiąca złotych. Zauważyłem że niestety urządzenia te mocno podrożały w ciągu kilku lat. Wybór ograniczyłem do następujących pozycji:

  1. Nikon Aculon 10x50 (A211)
  2. Delta Silver 10x50
  3. Bushnell Legacy 10x50 WTP

 

Niestety okazało się że ten model Delty jest w sklepach niedostępny, a sprzedawcy nie potrafili mi odpowiedzieć na pytanie, czy i ewentualnie kiedy będzie dostawa. O Nikonach wyczytałem, że mocno zeszli z jakością, jednak jeśli ktoś z szanownego grona posiada model Aculon z paru ostatnich lat i sądzi inaczej, to chętnie poczytam. W sklepie został polecony mi Bushnell Legacy, jednak po sprawdzeniu w internecie nie znalazłem zbyt wielu opinii o tej lornetce od ludzi interesujących się astronomią. Może ktoś z was ma taką lornetkę, albo przynajmniej coś o nich od kogoś słyszał? Przechodząc teraz do problemu który umieściłem w tytule mojej wiadomości, z tego co wyczytałem to ten model Bushnell jest wyposażony w warstwy antyrefleksyjne koloru czerwonego. Sam pamiętam jak i czytałem niedawno na forach, że ten kolor jest nienajlepszy jeśli chodzi o obserwację nieba nocą, że powinno się wybierać lornetkę z barwą niebieską czy zieloną. Od sprzedawcy w sklepie z urządzeniami do badania nieba powziąłem jednak wiedzę, jakoby przy dzisiejszej technologii produkcji barwa warstw refleksyjnych nie robi żadnej różnicy. Chciałbym tutaj utwierdzić się w przekonaniu, że tak jest.

 

Pozdrawiam,

Patryk.

Edytowane przez 1k05
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, 1k05 napisał:

Bushnell jest wyposażony w warstwy refleksyjne koloru czerwonego

 

w kwestii unikania czerwonych warstw, może chodzi o to że te bazarowe lornetki mają nałożone takie "lustrzane" czerwone lub pomarańczowe powłoki i jest to świadectwo ich kompletnej bezużyteczności (ale za to jak szpanersko wygląda!)

 

ale porządny sprzęt może mieć odblaski wchodzące w dowolna barwę i o niczym to nie świadczy.

i żeby wszystko było jasne: to nie są warstwy refleksyjne, tylko antyrefleksyjne.

 

celem jest zmniejszenie odbicia światła bo każdy odbity od soczewki foton, to foton zmarnowany, którego nie zobaczymy. intensywnie czerwone bazarowe warstwy oznaczają mniej czerwieni w obrazie dawanym przez lornetkę (może nawet celowo żeby ukryć aberrację chromatyczną). natomiast idealne niedoścignione warstwy to takie, które odblasków nie dają w ogóle i w żadnym kolorze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Wiele osób poleca tę lornetkę:

https://www.ecotone.com.pl/produkty/lornetka-ecotone-wp2-10x50.html

jako tańszą alternatywę dla Nikona Action EX 10x50.

Co prawda trochę wykracza poza Twój budżet, ale może uda Ci się znaleźć jakąś używkę?

Edytowane przez cyberboss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, pierwszy raz widzę tę lornetkę, poczytam o niej więcej. Dziękuję za propozycję.

 

Ah, jednak nie pierwszy raz, bo czytałem już o niej. Cena niestety ponad 100 złotych wyższa za nową lornetkę ale sprawdzę jeszcze używane. Pół tysiąca to nie jest dla mnie nieprzekraczalny budżet, ale po prostu nie chciałbym kupować sprzętu za większą kwotę.

 

Tą lornetkę Ecotone znalazłem jeszcze 10 zł tańszą w sklepie Cyfrowe.pl. Mogę tą propozycję rozważyć, choć zastanawia mnie to, czy po przerwie w produkcji tego modelu którą mieli 2 lata temu, nie zeszli z jakością.

Edytowane przez 1k05
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.