Skocz do zawartości

Nikon D5100 - czy da się poprawnie zmodować?


Kapitan Cook

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ,  proszę o odpowiedź forumowiczów którym udało się poprawnie zmodować Nikona D5100.

 

Ja mam taki pomysł na mod - Full Spectrum a na obiektyw filtr IR cut , czy to ma szansę lepiej działać niż rozwiązanie  gdzie oryginalny filtr został zastąpiony Baaderem ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój d600 miał dwa szkła przed matrycą, jedno zielonkawe - low pass filtr, który usuwamy przy astromodzie i bezbarwne z warstwami. Zmierzyłem spektrum tego bezbarwnego i to jest dobry filtr UV/IR cut, więc wystarczyło wyciągnąć low pass filtr i tyle. Jedynie takie rozwiązanie ma wadę, ponieważ zmienia drogę optyczną pomiędzy obiektywem i matrycą. Obiektywy, które mają na styk nieskończoność mogą już nie ostrzyć na gwiazdach, oraz obiektywy krótkoogniskowe wykazać dużą komę. U mnie samyang 14mm/2.8 pokazał właśnie dużą komę po modyfikacji.

Teraz planuje zamówić szkło z warstwami przeciwrefleksyjnymi i je wsadzić zamiast low pass filtru. https://www.uqgoptics.com/stock-product/ATG-5055.aspx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MaciejW napisał:

Mój d600 miał dwa szkła przed matrycą

Ale D5100 ma tylko jedno.

59 minut temu, Adam87 napisał:

Ja mam taki pomysł na mod - Full Spectrum a na obiektyw filtr IR cut , czy to ma szansę lepiej działać niż rozwiązanie  gdzie oryginalny filtr został zastąpiony Baaderem ?

To nie zadziała, bo nie wyostrzysz obiektywu z usuniętym filtrem. Baader przywraca praktycznie idealny dystans. Finansowo IR na obiektywy wyjdzie podobnie lub drożej, jeśli masz ich kilka. Wadą baadera są jedynie niewielkie odblaski na jasnych gwiazdach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MateuszW napisał:

Ale D5100 ma tylko jedno.

To nie zadziała, bo nie wyostrzysz obiektywu z usuniętym filtrem. Baader przywraca praktycznie idealny dystans. Finansowo IR na obiektywy wyjdzie podobnie lub drożej, jeśli masz ich kilka. Wadą baadera są jedynie niewielkie odblaski na jasnych gwiazdach.

Czy masz może przykład takich odblasków ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.