Skocz do zawartości

Apel o składanie skarg i wniosków do urzędów w sprawie Light pollution


heweliusz

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Dasionek napisał:

To jest ekspozycja? 

Czy porostu zdjęcie? 

No wszystko wszystkim, ale takie coś to już przesada masakra!!! 

Dlatego też warto pisać do Departament Architektury, Budownictwa i Geodezji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju ( tutaj ) aby w nowym projekcie rozporządzenia określającego przepisy techniczno-budowlane dla budynków uwzględnił takie obiekty jak szklarnie (aby za mocno nie świeciły), obserwatoria astronomiczne (aby miały w swym otoczeniu brak zaświetlenia) itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.09.2019 o 22:02, pki1234 napisał:

a jak Czesi się skarżą że polskie szklarnie z pomidorami przeszkadzają w obserwacji gwiazd, to polscy astronomowie mowią że ... to nieprawda....:g:

Zepsułeś mi dzień. Pokaż mi tych astronomów, a publicznie obrzucę ich łajnem.

W artykule brakuje jednak jakichkolwiek konkretów w tej kwestii, nie wiadomo kto i co badał, więc może to być jakaś totalna nadinterpretacja (oby).

Przykład tych tragicznych szklarni dowodzi, że niezbędne są zmiany w prawie, tylko kiedy to dotrze do urzędników? Gość mówi: "wszystko postawiliśmy zgodnie z prawem" i niestety ma rację, bo to chore prawo jest po prostu złe. Powinien mieć obowiązek instalacji kurtyn na ścianach i suficie od samego początku i nie trzeba by było nikogo prosić.

W dniu 28.09.2019 o 15:34, Campana napisał:

To jest kwestia kosztów państwowych elektrowni, których kotły muszą pracować 24h.

Energia z nocnej zmiany jest tania, czasami zdaża się że tak,  że straty przewyższają zyski. Ale to i tak nic w  porównaniu z wygaszeniem kotła, czyszczeniu i ponownym procesie uruchamiania. 

Jest jeszcze coś takiego jak elektrownie szczytowo pompowe, które pozwalają na zmniejszenie tych różnic noc/dzień. Nie umiem jednak znaleźć, w jakiej części są one wystarczające do tego celu. To obecnie jedyny sensowny sposób radzenia sobie z tym problemem. Mam nadzieję, że powstanie ich więcej.

2 godziny temu, heweliusz napisał:

Aktor, dziennikarz i tłumacz wygrali z państwem spór o smog - Pozwali oni państwo za naruszenie prawa do korzystania z niezanieczyszczonego powietrza.

W związku z powyższym zastanawiam się i ciekawi mnie czy można byłoby wygrać w sądzie z pozwem o naruszenie prawa do korzystania z niezanieczyszczonego światłem nieba

(w szczególności, że Polska ma braki w ustawodawstwie dotyczącym ochrony nieba przed zanieczyszczeniem światłem - tzw.: light pollution)

Bardzo trafne! Jeśli będziemy robić zbiorowy wniosek, przyłączę się. Osobiście czuję bardzo mocno właśnie coś takiego, że państwo razem z niektórymi firmami (jak te szklarnie), odbierają mi prawo do ciemnego nieba, na skalę globalną. Podobnie czuję, jeśli chodzi o zakaz przebywania w nocy w niektórych miejscach, jak pewne miejsca w górach, czy parkach narodowych, w Polsce, czy za granicą (uogólniając). Jakieś państwo, czy jeszcze gorzej osoba prywatna rości sobie prawo do zakazania mi podziwiania w nocy przyrody i natury. Np w Chile byłem wściekły, jak jakaś durna baba, coś w rodzaju "strażnika parku", kazała nam odjechać z miejsca, gdzie planowaliśmy robić nocne zdjęcia. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, MateuszW napisał:

Bardzo trafne! Jeśli będziemy robić zbiorowy wniosek, przyłączę się. Osobiście czuję bardzo mocno właśnie coś takiego, że państwo razem z niektórymi firmami (jak te szklarnie), odbierają mi prawo do ciemnego nieba, na skalę globalną. Podobnie czuję, jeśli chodzi o zakaz przebywania w nocy w niektórych miejscach, jak pewne miejsca w górach, czy parkach narodowych, w Polsce, czy za granicą (uogólniając). Jakieś państwo, czy jeszcze gorzej osoba prywatna rości sobie prawo do zakazania mi podziwiania w nocy przyrody i natury. Np w Chile byłem wściekły, jak jakaś durna baba, coś w rodzaju "strażnika parku", kazała nam odjechać z miejsca, gdzie planowaliśmy robić nocne zdjęcia. 

Rzeczywiście, osobiście uważam, że taki zbiorowy wniosek mógłby mieć sens i pewne szanse na powodzenie (światło też jest czynnikiem, który "zanieczyszcza" co potwierdzają badania naukowe). 

Niestety nie wiem jak go dobrze napisać, aby był uwzględniony przez sąd jak w przypadku smogu (Wydaje mi się że brakuje tu prawników na forum :)). - Tutaj pewnie po raz kolejny przydałaby się opinia prawna związana z ochroną środowiska przed złym, sztucznym światłem (wspominałem o niej wcześniej na forum) .

Informacje o pracach nad ww. rozporządzeniem przesłałem p. Piotrowi Nawalkowskiemu - Stowarzyszenie POLARIS-OPP Program Ciemne Niebo - może także i oni przygotują jakieś pismo.

Co do mnie dziś pewnie ponownie wyślę pismo, e-mail (przykładowy tekst w pdf pismo_do_MS.pdf) do Ministerstwa Środowiska z zapytaniem co mają zamiar zrobić z nieuporządkowaną emisja światła i ochroną środowiska przed light pollution. 

(Ministerstwo od 2 miesięcy mi nie odpowiada. Według mnie przekroczyli wszystkie terminy odpowiedzi, zawłaszcza, że potwierdzili otrzymanie e-maila)

Edytowane przez heweliusz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, heweliusz napisał:

Dlatego też warto pisać do Departament Architektury, Budownictwa i Geodezji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju ( tutaj ) aby w nowym projekcie rozporządzenia określającego przepisy techniczno-budowlane dla budynków uwzględnił takie obiekty jak szklarnie (aby za mocno nie świeciły), obserwatoria astronomiczne (aby miały w swym otoczeniu brak zaświetlenia) itd.

Jutro wyślę, ale jest problem u nas nie ma, aż takiego zanieczyszczenia światłem. 

Ale wysłać nie zaszkodzi na jaki adres to słać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Dasionek napisał:

Jutro wyślę, ale jest problem u nas nie ma, aż takiego zanieczyszczenia światłem. 

Ale wysłać nie zaszkodzi na jaki adres to słać? 

Zaświetlenie maksymalne w dużych miastach, oraz sumaryczne w całym kraju może i nie jest tak wielkie, jak w innych miejscach, ale u nas najgorsze jest coś innego - rozproszenie LP. U nas LP jest wszędzie, w najbardziej zadupnej pipiduwie i poza dosłownie kilkoma niewielkimi obszarami, wszędzie jest LP. Z tego powodu mieszkaniec miasta nie  ma nawet gdzie jechać w poszukiwaniu ciemnego nieba, bo wszędzie jest źle. Żeby dostać sie do ostatków ciemnego nieba musi przemierzyć pół Polski do Bieszczad, innej opcji nie ma. Przykładowo w takim USA mamy ogromne, zaświetlone do granic niemożliwości miasta, ale poza wybrzeżem, pomiędzy miastami rozciągają się ogromne przestrzenie pozbawione lamp i całkowicie ciemne. Ale można też spojrzeć na naszego sąsiada - Słowację. W większości miejsc da się tam zauważyć wyraźną tendencję, że drogi pomiędzy miejscowościami są nieoświetlone. Widać to też po znakach - tam teren zabudowany masz w małej mieścinie, ale za 2 km się ona kończy i rozpoczyna teren niezabudowany, bez lamp i z prędkością 90 km/h. U nas wszędzie ciągnie się teren zabudowany, pomiędzy polami i lasami i towarzyszą temu niekończące się lampy. Dlatego też prawie cały czas jadąc w trasie, mamy ograniczenie 50, co jest absurdem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, astrokarol napisał:

A to nie jest tak, że u nas jest po prostu inne "rozłożenie" miejsc zamieszkania (mniejsza urbanizacja) ?

Zgadza się, Polska nie ma wielu wielkich miast, ludność jest bardziej rozproszona niż w wielu innych krajach. Stosunkowo duży odsetek ludzi mieszka na prowincji. Na to już nic nie poradzimy.

 

2 godziny temu, heweliusz napisał:

Co do mnie dziś pewnie ponownie wyślę pismo, e-mail (przykładowy tekst w pdf pismo_do_MS.pdf) do Ministerstwa Środowiska z zapytaniem co mają zamiar zrobić z nieuporządkowaną emisja światła i ochroną środowiska przed light pollution. 

(Ministerstwo od 2 miesięcy mi nie odpowiada. Według mnie przekroczyli wszystkie terminy odpowiedzi, zawłaszcza, że potwierdzili otrzymanie e-maila)

To chwalebne, że Ci się chce i nie tracisz zapału. Tacy ludzie jak Ty mogą coś zmienić, pod warunkiem, że będą odpowiednio zdeterminowani.

Jednocześnie obawiam się, że w rzeczonym ministerstwie mają "listę nieszkodliwych oszołomów", na którą wpisują wszystkich ludzi walczących z postępem czyli m.in. z latarniami wszędzie gdzie się da, od Bałtyku po Tatry.

Piszesz, że ministerstwo Ci nie odpowiada od dwóch miesięcy. Ja mam gorzej: mi wszystkie obecne ministerstwa nie odpowiadają i to od znacznie dłuższego czasu :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, dobrychemik napisał:

To chwalebne, że Ci się chce i nie tracisz zapału. Tacy ludzie jak Ty mogą coś zmienić, pod warunkiem, że będą odpowiednio zdeterminowani.

Jednocześnie obawiam się, że w rzeczonym ministerstwie mają "listę nieszkodliwych oszołomów", na którą wpisują wszystkich ludzi walczących z postępem czyli m.in. z latarniami wszędzie gdzie się da, od Bałtyku po Tatry.

Piszesz, że ministerstwo Ci nie odpowiada od dwóch miesięcy. Ja mam gorzej: mi wszystkie obecne ministerstwa nie odpowiadają i to od znacznie dłuższego czasu :)

 

Czyż nie można ich pozwać do sądu za niespełnienie ustawowych terminów odpowiedzi ? :)

Być może inaczej (choć nie powinni) patrzą na list ze zwykłej skrzynki pocztowej a inaczej kiedy dostaną zapytanie z e-maila z "zakończeniem" np. edu.pl, wios.lodz.pl (lub ogólnie w imieniu organizacji, stowarzyszenia lub fundacji)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dasionek napisał:

Jutro wyślę, ale jest problem u nas nie ma, aż takiego zanieczyszczenia światłem. 

Ale wysłać nie zaszkodzi na jaki adres to słać? 

Departament Architektury, Budownictwa i Geodezji

sekretariatDAB@miir.gov.pl

https://www.gov.pl/web/inwestycje-rozwoj/departament-architektury-budownictwa-i-geodezji1

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mnie ciekawiło, że autostrady niemieckie (węzły autostradowe) są dużej części nie oświetlone - także stare kawałki polskich autostrad na węzłach nie mają żadnych świateł.
Dlatego też spytałem GDDKiA pytania_do_GDDKiA.pdf jakie były przyczyny, na podstawie jakich badań, danych liczbowych czy statystycznych dotyczących liczby wypadków stwierdzono, że ww. węzły powinny być oświetlone (węzeł koło mnie świeci jakby to była wioska z liczbą ludności ok 1 tys.) - czy rzeczywiście węzły na drogach, które budowane są jako bezkolizyjne, wymagają tak intensywnego światła - ogólnie jakie są dowody, że np nieoświetlony węzeł autostradowy na A4 koło Krakowa np. Balice II (intensywny ruch), jest mniej bezpieczny od innych węzłów. Dopytywałem też kiedy GDDKiA rozwinie bardziej program inteligentnego sterowania oświetlenia ulicznego na niektórych drogach. Pewnie moje pytania są trochę utopijne, desperackie, ale nie mogę się nadziwić, że intensywny ruch na autostradzie w Niemczech (i częściowo w Polsce) może odbywać się bez świateł a im np. mamy nowsze samochody z lepszymi światłami to skrzyżowania bezkolizyjne wymagają tak wiele światła dla auta, które korzysta z tego węzła przez ok 30 sekund.
Osobiście nie jestem usatysfakcjonowany odpowiedzią, ale może jej treść komuś się przyda (- lub ktoś zada lepiej pytania niż ja i uzyska więcej danych statystycznych i liczbowych potwierdzających lub niepotwierdzających skuteczność intensywnego oświetlania węzłów na autostradach)
Odpowiedź GDDKiA tutaj:
odp.GDDKiA_1.png.0684924a713fe13a13f7ee9444416b2f.png
odp.GDDKiA_2.png.8ef6e227c92a1451f5c1c6bd136c3cc7.png
odp.GDDKiA_3.png.23b15226bd5b9012a9c2e4b239a569a1.png
odp.GDDKiA_4.png.990951c8b24342f5abf8d910832e002b.png
 
Jakby ktoś nie chciał otwierać, pobierać pdfu z pytaniami to są one poniżej:

Proszę o odpowiedź na następujące tematy:

1) Czy prowadzą Państwo statystyki dotyczące skuteczności zastosowania oświetlenia drogowego w zapewnieniu bezpieczeństwa dla węzłów autostradowych i ekspresowych wyposażonych w lampy w porównaniu z węzłami, które wcale nie maja takiego oświetlenia ? Starsze fragmenty autostrad czy dróg ekspresowych w Polsce nie mają lamp drogowych na niektórych węzłach a pomimo dużego natężenia ruchu odbywa się on płynie a zjazdy są bardzo dobrze i wystarczająco oznaczone znakami uzupełniającymi F14a-c (np. obwodnica A4 Krakowa).

2) Czy dane statystyczne i pomiary rzeczywiście wskazują, że oświetlenie węzłów na drogach szybkiego ruchu przynosi jakakolwiek poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego ? Jaka, w przypadku braku potwierdzenia mniejszej liczby kolizji, jest zasadność utrzymywania tak kosztownego całorocznego systemu oświetlenia (bez inteligentnych systemów sterowania lampami) skoro argument bezpieczeństwa nie mógł zostać potwierdzony na tych przecież z definicji bezkolizyjnych skrzyżowaniach ?

3) Na podstawie jakich badań i pomiarów zostały wprowadzone obowiązujące normy i rozporządzenia według których oświetla się takie węzły, choć jak wskazuje tu przykład niemieckich autostrad brak takiego oświetlenia od wielu lat nie przeszkadza w szybkim, efektywnym i bezpiecznym poruszaniu się po autostradach (w tym wielu trójpasmowych) i ich węzłach ?

4) Czy przepisy i normy zostały wprowadzone a priori, z góry bez wcześniejszych badań i pomiarów które potwierdzałyby rzeczywisty statystyczny wzrost bezpieczeństwa ? Czy w badaniach i ustaleniu norm brano pod uwagę, że jakość świateł jest z roku na rok lepsza tak iż oświetlają one drogę coraz lepiej i nie jest konieczna tak duża intensywność oświetlenia na wielu węzłach autostradowych i dróg ekspresowych ?

5) Na jakim obecnie etapie jest GDDKiA przy wprowadzaniu (lub jego ułatwianiu) inteligentnych systemów sterowania oświetleniem ruchem ulicznym na drogach krajowych, węzłach autostradowych i dróg ekspresowych, MOP i drogach krajowych ?

W szczególności brak takich systemów widzę u siebie w okolicy gdzie na węźle-skrzyżowaniu drogi 45 i 74 oraz 488 i 74 (północna obwodnica Wielunia) jest mały lub b. mały ruch w godzinach nocnych a lampy drogowe świecą oświecają z taką samą mocą pustą drogę w dłuższych okresach bezruchu na obu drogach. Brak takich systemów sterowania oświetleniem ulicznym w zależności od natężenia ruchu na drodze generuje duże koszty opłat za energię elektryczną dla samorządów. Systemy takie pozwalają na duże oszczędności.

6) Co należy zrobić, aby węźle autostrady (drogi ekspresowej) lub wyżej wymienionym skrzyżowaniu dróg DK 45, 488 z DK 74 wprowadzić inteligentne systemy sterowania oświetleniem ulicznym ? Czy GDDKiA robiła pomiary ruchu na ww. skrzyżowaniu, aby później móc ustalić czy możliwe jest wprowadzenie zastosowanie sterowania (zmniejszenia) mocy oświetlenia w razie małej ilości ruchu co jest zgodne z normą PN-EN 13201 która pozwala na możliwość oszczędności energii w wyniku ściemniania oświetlenia w tej części nocy, w której ruch jest niewielki. W szczególności ruch na zjazdach z dróg ekspresowych nocą jest mały (moje obserwacje dotyczą węzłów Złoczew i Wieluń na S8).

7) Czy w przepisach jest określone z jakim maksymalnym natężeniem światła (luksy) lampa uliczna może oświetlać prywatny budynek domu mieszkalnego z oknami w porze ciszy nocnej (w szczególności gdy oprawy są zamontowane zbyt ze zbyt dużym kątem nachylenia, co ma częste miejsce) ?

 

Edytowane przez heweliusz
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, heweliusz napisał:

Czyż nie można ich pozwać do sądu za niespełnienie ustawowych terminów odpowiedzi ? :)

Pozywanie do sądu instytucji państwowych jest bez sensu. Osoby odpowiedzialne za zaniedbania/głupotę i tak nie ponoszą jakichkolwiek konsekwencji, natomiast cały koszt postępowania i ewentualnych odszkodowań i tak ponoszą podatnicy, czyli np. Ty i ja. Co innego z pozwami wobec osób o niedopełnienie obowiązków lub działanie na szkodę ludności czy też środowiska. Powinien się tu wypowiedzieć jakiś prawnik-krwiopijca, ale wątpię, by jakikolwiek był zainteresowany patrzeniem w niebo i korzystał z tego forum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, dobrychemik napisał:

Pozywanie do sądu instytucji państwowych jest bez sensu. Osoby odpowiedzialne za zaniedbania/głupotę i tak nie ponoszą jakichkolwiek konsekwencji, natomiast cały koszt postępowania i ewentualnych odszkodowań i tak ponoszą podatnicy, czyli np. Ty i ja. Co innego z pozwami wobec osób o niedopełnienie obowiązków lub działanie na szkodę ludności czy też środowiska. Powinien się tu wypowiedzieć jakiś prawnik-krwiopijca, ale wątpię, by jakikolwiek był zainteresowany patrzeniem w niebo i korzystał z tego forum :)

Tak wiem że pozywanie instytucji państwowych może być syzyfową pracą.

Choć z drugiej strony jeśli jesteś chemikiem z zawodu-wykształcenia jak ja to takie eksperymenty (i ich wynik) na żywej substancji ludzko-administracyjnej byłby całkiem ciekawe :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, heweliusz napisał:

Tak wiem że pozywanie instytucji państwowych może być syzyfową pracą.

Choć z drugiej strony jeśli jesteś chemikiem z zawodu-wykształcenia jak ja to takie eksperymenty (i ich wynik) na żywej substancji ludzko-administracyjnej byłby całkiem ciekawe :)

 

Tak, jestem prawdziwym chemikiem, w dodatku praktykującym.

Na temat wszelkiej biurokracji/administracji mam zdanie niesłychanie umiarkowanie pochlebne (znaczy: złe) i nadmierny kontakt z tym materiałem budzi mój wewnętrzny sprzeciw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, heweliusz napisał:
 

7) Czy w przepisach jest określone z jakim maksymalnym natężeniem światła (luksy) lampa uliczna może oświetlać prywatny budynek domu mieszkalnego z oknami w porze ciszy nocnej (w szczególności gdy oprawy są zamontowane zbyt ze zbyt dużym kątem nachylenia, co ma częste miejsce) ?

 

Odnośnie tego pytania to znalazłem  taką podstawę prawną.

Dz.U.2015.0.1422 t.j. - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
§ 293 Zasady umieszczania urządzeń i konstrukcji:
(...)
6. Urządzenia oświetleniowe, w tym reklamy, umieszczone na zewnątrz budynku lub w jego otoczeniu nie mogą powodować uciążliwości dla jego użytkowników ani też przechodniów i kierowców. Jeżeli światło skierowane jest na elewację budynku zawierającą okna, natężenie oświetlenia na tej elewacji nie może przekraczać 5 luksów w przypadku światła białego i 3 luksów w przypadku światła kolorowego lub światła o zmieniającym się natężeniu, błyskowego, ewentualnie pulsującego
 
Najtańszy luksometr można kupić w popularnym supermarkecie za ok 20zł :)
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, DARK napisał:

Odnośnie tego pytania to znalazłem  taką podstawę prawną.

Dz.U.2015.0.1422 t.j. - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
§ 293 Zasady umieszczania urządzeń i konstrukcji:
(...)
6. Urządzenia oświetleniowe, w tym reklamy, umieszczone na zewnątrz budynku lub w jego otoczeniu nie mogą powodować uciążliwości dla jego użytkowników ani też przechodniów i kierowców. Jeżeli światło skierowane jest na elewację budynku zawierającą okna, natężenie oświetlenia na tej elewacji nie może przekraczać 5 luksów w przypadku światła białego i 3 luksów w przypadku światła kolorowego lub światła o zmieniającym się natężeniu, błyskowego, ewentualnie pulsującego
 
Najtańszy luksometr można kupić w popularnym supermarkecie za ok 20zł :)
 

To rozporządzenie było już tu wspominane na forum a teraz trwają prace nad jego nowelizacją patrz strona 2 tego wątku

i warto pisać aby uwzględnili tam obserwatoria astronomiczne (patrz wyżej).

Dodatkowo na temat § 293 ust. 6:

Screenshot_2.png.ebeee5ead530fbdd9dbdacf7f8ac04ad.png

Screenshot_1.png.e3c875d1f52df846351a5042d09b945f.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest nadzieja...samorządy będą musiały zacząć oszczędzać. Może w końcu część oświetlenia ulicznego po godz. 23 będzie wyłączana?

Z pewnością pisma zwracające uwagę na konieczność oszczędzania na niepotrzebnym oświetleniu będą miały  w tej sytuacji znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

XIV KONFERENCJA OŚWIETLENIE DRÓG I MIEJSC PUBLICZNYCH- SPOSOBY ZARZĄDZANIA SYSTEMAMI OŚWIETLENIA

ZANIECZYSZCZENIE ŚRODOWISKA NATURALNEGO ŚWIATŁEM SZTUCZNYM str. 181:

http://oswietlenie.ptpiree.pl/konferencje/oswietlenie-15/2019/po_konferencji/materialy_oswietlenie_2019.pdf

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.10.2019 o 12:38, heweliusz napisał:

Poprawiona wersja pisma do MS w sprawie light pollution (wysłałem wczoraj listownie - zobaczymy czy będzie jakaś reakcja)

Przyglądając się powyższemu pismu do MS doszedłem do wniosku, że lepiej nie zadawać o zamiary Ministerstwa a pytać o aktualne działania i fakty (pasuje to bardziej pod pytania z ustawy o dostępie do informacji publicznej). 

Także jakby ktoś pisał to proszę to zmienić np. "jaki środkami Ministerstwo Środowiska działa w Polsce na rzecz: ": 

Dobrym pytaniem do MS byłoby też: " o ile zmniejszyłaby się emisja CO2 i innych gazów cieplarnianych w Polsce, gdyby w naszym kraju zmniejszono i ograniczono problem zanieczyszczania nieba sztucznym światłem (ang.: light pollution) poprzez m.in. częstsze lub powszechne użycie inteligentnego sterowania oświetleniem ulicznym ?"

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się że poza wnioskami i skargami do odpowiednich urzędów czy organów kolejną drogą zakomunikowania o potrzebie działania na rzecz zmniejszenia zanieczyszczenia światłem jest składanie petycji do Sejmu

https://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/page.xsp/zlozone_petycje

o np. inicjatywę ustawodawczą mającą na celu wprowadzenie regulacji prawnych dających możliwości do przeciwdziałania zjawisku light pollution

 

czy do ministerstwa np. M.Przedsiębiorczości i Technologii https://www.gov.pl/web/przedsiebiorczosc-technologia/zloz-petycje

o np. wsparcie rozwoju i wdrażania inteligentnych systemów sterowania oświetleniem ulicznym w miastach co przyniesie Polsce korzyści ekonomiczne i środowiskowe.

 

Oczywiście dobrze byłoby, aby taka petycja miała w swej treści porządną i silną argumentację.

 

Muszę spytać MS https://bip.mos.gov.pl/dostep-do-informacji/dostep-do-informacji-o-srodowisku-i-jego-ochronie/

co sądzi o stanie środowiska w Polsce znajdującego się obecnie pod dużym wpływem złej, niezorganizowanej emisji sztucznego światła i poprosić o raport na temat realizacji przepisów ochrony środowiska przeciw sztucznemu światłu, które jak wspominałem podlegałoby pod  definicję energii z art. 3 pkt 4 lit. b ustawy Prawo ochrony środowiska.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czas na małą aktualizację w tym temacie.

Ostatnio otrzymałem dwie odpowiedzi z Ministerstwa Środowiska - ogólnie można powiedzieć, że MS ma jakieś pojęcie, że problem jest, ale nic w tym kierunku nie robi.

Tak jest od co najmniej 2015 r. Patrz interpelacje poselską: link1  i odpowiedź na nią: link2

W sumie to byłem zaskoczony, że ktoś z parlamentarzystów napisał taką interpelację (szukam teraz kontaktu do tych osób)

Oto odpowiedzi z MS:

odp_1.png.3ea3c73ffa1a32135de5162dd6365e45.png

odp_2.png.9e3b4a22ea13c8a61ede49acd1b1994d.png

odp_3.png.77ee482fe61834bc3b99870e18c978c1.png

Co zrobiłem ostatnio. Jak wspominałem wcześniej jedną z formą oddziaływania na wyższe urzędy są petycje.

Dlatego też ostatnio przygotowałem dwie: według informacji z tego źródła: http://petycje.senat.edu.pl/uploads/drive/PDF/praktyczny przewodnik po petycjach.pdf

Oto moje petycje - minimalnie poprawione: Petycje.pdf

a pracuje nad trzecią (najważniejszą) o inicjatywę ustawodawczą w zakresie przeciwdziałania zanieczyszczenia świetlnego w Polsce.

Zachęcam do wysyłania takich petycji. Moje petycje mogą być jakimś szablonem, ale na pewno nie należy bez zmian w treści, szyku i kolejności zdań ich kopiować i wysyłać. Po prostu w uzasadnieniu napiszcie swoją dobrą argumentacje.  Myślę, że MS trzeba trochę zmusić do poprawy działania na polu przeciwdziałania light pollution. MS powinno choć bardziej informować ludzi o tym zjawisku. To, że ja już dostałem odpowiedzi wcale nie znaczy, że nie możecie do nich pisać - niech wiedzą, że wiele osób przesyła do nich zapytania i petycje - niech w końcu coś zrobią.

Edytowane przez heweliusz
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.